Aito seitti maksaa maltaita
Synteettisestä hämähäkinsilkistä valmistetaan jo myyntiin tuotteita. Hinnat eivät ole halvimmasta päästä, mutta oikeaan seittiin verrattuna silti erittäin halpoja.
Hämähäkin keinosilkistä tehdään edelleen monin paikoin perustutkimusta. Myös patentteja haetaan, mutta laajamittaiseen tuotantoon ei olla vielä edetty. Esimerkiksi Saksassa, Yhdysvalloissa ja Ruotsissa on kuitenkin jo yrityksiä, jotka valmistavat silkistä tuotteita.
Tutkija Sesilja Arangon mukaan esimerkiksi saksalainen yritys AMSilk lanseerasi Mercedes-Benzin kanssa yhteistyön, jossa autoihin valmistettiin ovenkahva synteettisestä hämähäkinsilkistä. Myös kosmetiikasta löytyy jo joitakin tuotteita.
Japanilainen yritys Spiber on tehnyt yhteistyössä The North Face -vaatebrändin kanssa erän takkeja, joissa käytettiin synteettistä hämähäkinsilkkiä. Takit maksoivat noin tuhat euroa.
Hinta on kova, mutta ei arvoltaan lähelläkään vaatetta, joka tehtiin aidosta hämähäkeiltä kerätystä silkistä. Kullanväristä takkia tehtiin Madagaskarilla nelisen vuotta, ja sen arvoksi laskettiin vähintään 300 000 dollaria.
Toistaiseksi keinosilkistä valmistetut tuotteet ovat yleensä olleet pieniä koe-eriä.
– Hiljalleen kuitenkin mennään kohti laajempia tuotantoskaaloja, kun opitaan ymmärtämään paremmin materiaalin ominaisuuksia ja käsittelemään sitä haluttiin muotoon, Aranko sanoo.
Eräs haasteista on materiaalin hinta. Siksi biolääketieteen ja kosmetiikan sovellukset voivat edetä tuotantoon ennen vaatteita, joissa raaka-ainetta tarvitaan enemmän.