29-vuotiaalle miehelle sakkorangaistus Paavo Väyrysen pahoinpitelemisestä itsenäisyyspäivänä 2024
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi maanantaina miehen sakkorangaistukseen konkaripoliitikko Paavo Väyrysen pahoinpitelemisestä itsenäisyyspäivänä 2024.
Väyrynen käveli keskellä päivää Keskuskadulla Helsingin keskustassa, kun mies täysin yllättäen kävi hänen kimppuunsa ja kaatoi hänet katuun. Käräjillä katsotulla valvontakameratallenteella näkyi, miten mies pullo tai tölkki kädessä lähestyy Väyrystä nopeasti ja yllättäen ja tönäisee tämän nurin. Väyrynen sanoi loukanneensa polvensa, mutta vamma ei vaatinut sairaalahoitoa.
Syytetty ei tullut paikalle oikeuden istuntoon. Myöskään Väyrynen ei tullut henkilökohtaisesti paikalle. Häntä kuultiin puhelimitse.
Väyrynen kertoi oikeudelle, ettei alkuun tehnyt teosta ilmoitusta poliisille, koska mies poistui tapahtuneen jälkeen paikalta ja Väyrynen arveli, että ilmoituksen tekeminen olisi ollut turhaa.
Hän muutti mieltään kuultuaan, että kansanedustaja Krista Kiuru (sd.) oli muutamaa päivää myöhemmin joutunut pahoinpitelyn kohteeksi läheisessä Kaisaniemen puistossa.
– Kun Kiurun pahoinpitelytapaus tuli julkisuuteen, minulle tuli kysymys, että olisiko tekijä sama henkilö. Sen takia otin poliisiin yhteyttä, ja poliisi löysi valvontakameran nauhan, Väyrynen kertoi.
Kiurun pahoinpitelijä oli eri mies. Hänet tuomittiin viime vuonna 30 päivän ehdottomaan vankeuteen Kiurun pahoinpitelystä. Esitutkinnassa ei tullut ilmi poliittista motiivia.
Väyrysen pahoinpitelystä syytetty mies myönsi teon kuulusteluissa ja myönsi syyllistyneensä pahoinpitelyyn. Poliisi on kertonut, että tekoon ei vaikuttanut liittyneen ainakaan kovin selkeää poliittista motiivia. Mies sanoi, ettei tunnistanut Väyrystä.
Käräjäoikeus tuomitsi miehen syyttäjän vaatimuksen mukaisesti 45 päiväsakkoon, joista kertyy miehen tuloilla maksettavaa 270 euroa.