Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Helsinki Pride

Helsinki Pride sopi yhteistyöstä keskustanuorten ja -opiskelijoiden kanssa – ”kirittäneet emopuoluettaan ottamaan suoraselkäisemmin kantaa ihmisoikeuksien puolesta”

30.5.2023 10:15
Lue lisää 
Hintojen nousu
Elinkustannusten nousu aiheuttaa sen, että monen pitää tehdä entistä tarkemmin valintoja ja sopeuttaa ostokäyttäytymistään myös ruokakaupassa. (Kuva: Saara Peltola / Lehtikuva)

PTT: Hinnannousu tuskin kaventaa suomalaisten ruokavalioita, pienituloisilla on vaikeinta – Ruoka-avun tarpeeseen ei pystytä vastaamaan

STT/Janita Virtanen 12.7.2022 8:31, muokattu 12.7.2022 12:18
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Hintojen nousu

Ruoan hinnannousu ei todennäköisesti tule kaventamaan suomalaisten ruokavalioita, arvioi Pellervon taloustutkimuksen (PTT) vanhempi maatalousekonomisti Päivi Kujala. Kujalan mukaan kaupoissa on paljon erihintaisia ja myös terveellisiä tuotteita, joista ihmiset voivat valita omalle budjetilleen sopivia vaihtoehtoja.

–  Ruokavalioiden kaventumisen sijaan hinnannousu aiheuttaa väistämättä sen, että monen pitää tehdä entistä tarkemmin valintoja ja sopeuttaa ostokäyttäytymistään.

Kujala neuvoo ostamaan lohen sijaan esimerkiksi suomalaista silakkaa, kokolihan sijaan jauhelihaa ja valitsemaan kasviksista sesonkituotteita.

Tällainen muutostarve koskee Kujalan mukaan etenkin pienituloisia, mutta mahdollisesti myös keskituloisia. Ruoan osuus kotitalouksien kaikista kulutusmenoista on yleensä suurin piirtein saman verran niin yksin asuvilla, yksinhuoltajilla, kahden huoltajan perheissä kuin eläkeläisilläkin.

Kujala muistuttaa, että hintojen nousua ei ole tapahtunut ainoastaan ruoan suhteen, joten myös monet keskituloiset todennäköisesti tarkastelevat tällä hetkellä hyvinkin laajasti omaa kulutustaan. Muun muassa asumisen kustannukset ovat nousseet.

ruokaostokset ovat harvoin ensimmäinen asia, josta tingitään. Ennen ruokaostoksia karsitaan kulutustavaroiden hankinnasta, kuten vaateostoksista, elektroniikasta tai kodin sisustustuotteista.

Kujala uskoo, että moni rajoittaa myös matkailua ja tällä hetkellä etenkin vapaa-ajalla tapahtuvaa autoilua.

–  Samassa yhteydessä pitää korostaa, että maaseudullahan auto on monelle aivan välttämätön ja säilyy kyllä menolistalla – ihan jo sitä kaupassakäyntiä myöten.

Kujala arvelee, että kauppalistalta jäävät ensimmäisenä pois erikoisherkut. Hänen mielestään olisi hyvä asia, jos ostosten tarkempi valikointi kannustaisi ihmisiä tarvittaessa myös uudistamaan ruokavaliotaan ja käyttämään enemmän aikaa ruoanlaittoon. Valmisruoat kun ovat Suomessa suosittuja.

–  Sesongin mukaisia tuotteita olisi kannattavaa suosia aina, sillä ne ovat Suomessa edullisia, vaikka hinnat ovat niissäkin nousseet. Tällä hetkellä saa tehtyä edullisesti ruokaa esimerkiksi varhaisperunoista, juureksista ja varhaiskaalista.

Kujala muistuttaa, että on paljon myös sellaisia tuotteita, joiden hinnat eivät ole juurikaan nousseet. Tällaisia ovat vielä esimerkiksi marjat. Kujala kannustaa hyödyntämään entistä enemmän metsien runsasta marja- ja sienisatoa.

K-ryhmän valikoimajohtaja Harri Hellman kertoo, että lähes kaikkia eri tuoteryhmiä myydään K-kaupoissa saman verran kuin ennenkin. Ainoastaan lohen, kirjolohen ja kahvin myyntimäärät ovat olleet viime vuoteen verrattuna miinuksella, sillä niiden hinnat ovat nousseet tänä vuonna erityisen voimakkaasti.

S-ryhmän päivittäistavarakaupan johtaja Sampo Päällysaho arvioi, että kuluttajakäyttäytymisessä nähdään merkittäviä muutoksia mahdollisesti vasta pidemmällä aikavälillä.

Toukokuussa S-ryhmän omien, edullisten Kotimaista- ja Rainbow-merkkien myynti kasvoi 15 prosentilla verrattuna toukokuuhun 2021 tuoreen lihan ja valmisruokien osalta.

–  Tässäkin on vaikea nimetä yhtä syytä näin lyhyellä aikavälillä, koska muutos voi selittyä myös huonon sään siirtämällä grillauskauden aloituksella tai sesonkivaihteluilla, Päällysaho sanoo.

Hävikkituotteiden eli niin sanottujen punalaputettujen tuotteiden myynnissä ei ole S-ryhmässä tapahtunut viime aikoina poikkeuksellista myynnin kasvua, kertoo Päällysaho.

–  Saattaa olla mahdollista, että jo ennestään hyvin suositut punalaputetut tuotteet päätyvät koreihin nykytilanteessa vain entistä nopeammin, jolloin niitä ei ole samalla tavalla näkyvillä, Päällysaho pohtii.

K-kaupoissa päiväysalennettujen tuotteiden myynti on alkuvuodesta hieman lisääntynyt, mutta tätä selittää enimmäkseen haaste suhteuttaa eri tuotteiden kysyntäennusteet oikein, kun taustalla on poikkeuksellinen koronapandemian aika.

K-ryhmä odottaa päiväysalennettujen tuotteiden myynnin palautuvan tavanomaiselle tasolle kesän aikana.

Päiväysalennettujen tuotteiden myynnillä pyritään vähentämään ruokahävikkiä. Toinen K-kaupoissa käytetty toimintamalli on näiden ruokien lahjoittaminen hyväntekeväisyyteen esimerkiksi paikalliselle seurakunnalle, jotta siellä saadaan jaettua ruokaa eteenpäin sitä tarvitseville.

Päivi Kujala PTT:stä kertoo, että ruoka-avun tarve on lisääntynyt merkittävästi viime aikoina, eikä tarpeeseen pystytä tällä hetkellä vastaamaan riittävästi.

Samaan aikaan kun ruoka-avun tarve on lisääntynyt, hävikkiruoan tarjonta on vähentynyt.

–  EU:n ruoka-apua uudistetaan parhaillaan, minkä ajan apu on katkolla. Se alkaa uudessa muodossa uudella ohjelmakaudella, toivottavasti viimeistään vuoden 2023 alussa. Ruokakauppojen punalaputustuotteille riittää ostajia kaupoissakin, eikä niistäkään välttämättä jää riittävästi jaettavaksi.

EU:n ruoka-avun jakajia ovat olleet seurakunnat ja erilaiset järjestöt.

Lue myös

Uutissuomalaisen kysely: Yli puolet suomalaisista muuttanut ostokäytöstään ruoan kallistumisen vuoksi

Yli puolet suomalaisista on muuttanut ostokäyttäytymistään ruoan hinnan nousun vuoksi. Tieto käy ilmi...
12.7.2022 12:17
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

elinkustannukset hinnannousu kotimaa PTT ruoka ruokavalio

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
EU-johtaja: Putin ei aio neuvotella – ”tuplannut joukkonsa Ukrainassa”
Uutiset | 30.5.2023 10:02
Pähkinäsaaren rauhan raja jakaa suomalaisia edelleen taloudellisesti ja terveydellisesti – Historian oppituntien klassikko täyttää 700 vuotta
Uutiset | 27.5.2023 10:00
Tavallinen päänsärky vai ei? – PLL: Nämä oireet kertovat aivoinfarktista, sairaalaan päästävä nopeasti
Uutiset | 29.5.2023 22:00
Ukrainalaislehti: Krasnodariin Etelä-Venäjällä on hyökätty ilmasta
Uutiset | 26.5.2023 8:58
Olli Rehn huolestui peruskoulusta: ”Kaikki ei ole hyvin”
Uutiset | 29.5.2023 12:00
Wagner-joukkojen vetäytyminen Bahmutista on alkanut, kertoo Britannian puolustusministeriö
Uutiset | 27.5.2023 10:51
Hallitusratkaisu arveluttaa RKP:ssä – taustavaikuttaja varoittaa kristillisdemokraattien tiestä
Uutiset | 29.5.2023 13:02
TE: Suomen uusi Nato-päällikkö: Tämä on lyhyen aikavälin tärkein tavoitteemme
Uutiset | 29.5.2023 13:00
Yle: RKP-nuorten puheenjohtaja marssi pois hallitusneuvotteluista – nuorisojärjestö nuivana alusta asti
Uutiset | 29.5.2023 14:59
Kääriäinen Savon Sanomissa: Tämä tehtävä puolueissa on raskas ja vastuullinen – ”On oltava kiinni saatavissa oikeastaan aina”
Uutiset | 29.5.2023 9:31
USA:n ex-kenraalilta synkkä varoitus jättiläisten sodasta – ”Tältä näyttää epäonnistunut pelote”
Uutiset | 24.5.2023 22:15
Skandaali Venäjällä: Ohjusekspertti syytettynä vehkeilystä Kiinan kanssa
Uutiset | 24.5.2023 15:40
IS: Nyt puhuu Putin-huvilan urakoitsija: Uhkaava tilanne toimistolla
Uutiset | 25.5.2023 9:40
Esitys: Venäjälle kuusipäiväinen työviikko
Uutiset | 24.5.2023 15:00
Ukrainalaislehti: Krasnodariin Etelä-Venäjällä on hyökätty ilmasta
Uutiset | 26.5.2023 8:58
Kremlin vakoilupomo sähisee: ”Painukaa hiiteen”
Uutiset | 25.5.2023 22:15
Japani komensi hävittäjät ilmaan – Rannikoiden edustalle ilmestyi venäläiskoneita
Uutiset | 25.5.2023 14:26
Pähkinäsaaren rauhan raja jakaa suomalaisia edelleen taloudellisesti ja terveydellisesti – Historian oppituntien klassikko täyttää 700 vuotta
Uutiset | 27.5.2023 10:00
”Puolue hirttäytyy uskontoon” – KD-naisten puheenjohtaja erosi puolueesta kesken hallitusneuvotteluiden, kertoo IL
Uutiset | 23.5.2023 10:33
Medvedev käy hurjilla kierroksilla: Uhkaa ennalta ehkäisevällä ydiniskulla
Uutiset | 26.5.2023 13:50
USA:n ex-kenraalilta synkkä varoitus jättiläisten sodasta – ”Tältä näyttää epäonnistunut pelote”
Uutiset | 24.5.2023 22:15
Tätä tärkeätä kivennäisainetta kannattaa syödä – ehkäisee aivojen kutistumista
Uutiset | 17.5.2023 21:50
CNN: Venäjä rahtaa Ukrainaan museotavaraa – ”Neuvostoliittolaiset eivät koskaan heittäneet mitään pois”
Uutiset | 8.5.2023 11:47
Naton vahva epäily: Venäjä miinoittanut Itämeren kriittiset putket ja kaapelit
Uutiset | 4.5.2023 13:50
Skandaali Venäjällä: Ohjusekspertti syytettynä vehkeilystä Kiinan kanssa
Uutiset | 24.5.2023 15:40
Sotilaita eristetään poteroihin – Venäjä yrittää palauttaa kuria Ukrainassa taisteleviin joukkoihin, kertoo Britannian puolustusministeriö
Uutiset | 30.4.2023 11:39
Ydinkäyttöinen lentotukialus romuttamolle – Jenkkien projektista povataan kallista ja vaikeaa
Uutiset | 7.5.2023 22:00
Bulgarian asetehtaat tuottavat täydellä teholla sotatarvikkeita Ukrainalle, mutta Venäjän vuoksi se on julkinen salaisuus
Uutiset | 2.5.2023 19:35
Hätähuuto: Valko-Venäjän valtaus jo käynnissä
Uutiset | 16.5.2023 14:48
IS: Nyt puhuu Putin-huvilan urakoitsija: Uhkaava tilanne toimistolla
Uutiset | 25.5.2023 9:40

Uusimmat

Itärajan parjattu pilottiaita sai piikkilankakruununsa – ”Kansalaisille ei ole mennyt perille, miksi tämä rakennetaan”
Uutiset | 30.5.2023 16:10
Iltalehden avustajan Ukraina-uutisoinnissa epäselvyyksiä, useita artikkeleita poistettu
Uutiset | 30.5.2023 15:37
Asuntojen hintojen alamäki jatkui huhtikuussa – kauppojen määrä supistui kolmanneksella
Uutiset | 30.5.2023 15:11
Yhdysvaltalaisyhtiö Plug Power suunnittelee kolmea vihreän vedyn tuotantolaitosta Suomeen
Uutiset | 30.5.2023 14:55
HS: Tuleva hallitus saattaa poistaa ammattiyhdistysten jäsenmaksujen verovähennysoikeuden
Uutiset | 30.5.2023 14:52
Lakot alkamassa yksityisissä päiväkodeissa ja lastensuojelulaitoksissa eteläisessä Suomessa
Uutiset | 30.5.2023 14:18
Sivistyksen ja yrittämisen käsittely pitkällä hallitusneuvotteluissa, sote ja työllisyys kesken – Orpo lupaili varovasti tulosten julkistamista
Uutiset | 30.5.2023 14:06
Turkissa alkoi tutkinta lähes kaikkien oppositiomielisten tv-kanavien vaaliuutisoinnista
Uutiset | 30.5.2023 14:04
Ukrainan väitetty lennokki-isku Moskovaan voisi liittyä sen vastahyökkäykseen, uskoo tutkija
Uutiset | 30.5.2023 14:03
Ex-puoluesihteeri: Tukholma-syndrooma alkaa vaikuttaa hallitusneuvotteluihin – ”Arvojen ristiriita jää kipunoimaan”
Uutiset | 30.5.2023 12:51
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Hallituksen synty taisi varmistua, vaikka arvojen ristiriita jää elämään
Pääkirjoitus | 29.5.2023 21:00
Science-lehden tutkimus mykisti hiilinielukeskustelun, mutta teki Suomenkin hiilineutraaliustavoitteesta vieläkin tärkeämmän
Pääkirjoitus | 26.5.2023 21:00
Kouluille on taattava työrauha ja opettajille välineet sen ylläpitämiseen
Pääkirjoitus | 24.5.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Näkökulma: Orpon porukka ei tarvitse kevätpesintärauhaa
Näkökulma | 26.5.2023 13:36
”Tilanne vaatii rohkeita toimia ” – entisen puolueensa lakkauttava Petri Roininen haluaa vahvistaa keskustaa yrittäjäpuolueena 
Uutiset | 25.5.2023 12:37
Pähkinäsaaren rauhan raja jakaa suomalaisia edelleen taloudellisesti ja terveydellisesti – Historian oppituntien klassikko täyttää 700 vuotta
Uutiset | 27.5.2023 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Itärajan parjattu pilottiaita sai piikkilankakruununsa – ”Kansalaisille ei ole mennyt perille, miksi tämä rakennetaan”
Uutiset | 30.5.2023 16:10
Iltalehden avustajan Ukraina-uutisoinnissa epäselvyyksiä, useita artikkeleita poistettu
Uutiset | 30.5.2023 15:37
Asuntojen hintojen alamäki jatkui huhtikuussa – kauppojen määrä supistui kolmanneksella
Uutiset | 30.5.2023 15:11
USA:n ex-kenraalilta synkkä varoitus jättiläisten sodasta – ”Tältä näyttää epäonnistunut pelote”
Uutiset | 24.5.2023 22:15
Skandaali Venäjällä: Ohjusekspertti syytettynä vehkeilystä Kiinan kanssa
Uutiset | 24.5.2023 15:40
IS: Nyt puhuu Putin-huvilan urakoitsija: Uhkaava tilanne toimistolla
Uutiset | 25.5.2023 9:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Älyvempaimet vievät ihmisen koko huomion
Mielipide | 30.5.2023 8:44
Yhdenvertainen hoitoonpääsy turvattava koko hyvinvointialueella
Mielipide | 29.5.2023 16:33
Puoluesihteeri – yhdistävä tekijä
Mielipide | 29.5.2023 15:21
Sote-säästöt eivät tarkoita heikennyksiä palkkoihin tai palveluihin
Mielipide | 29.5.2023 12:03
Keskusta ja raatorehellisyys
Mielipide | 25.5.2023 8:51
Näpit irti opistoista, Orpo
Mielipide | 24.5.2023 14:35
Keskusta mahtuu takaisin Helsinki Prideen, kun on siihen valmis
Mielipide | 24.5.2023 12:34
Keskustan uudistuminen on linjakysymys
Mielipide | 26.5.2023 9:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Puoluesihteeriksi pyrkivä Maukonen: Keskustassa on viime aikoina ollut liikaa kuppikuntia – ”Tähän meillä ei ole varaa”
Uutiset | 29.5.2023 15:53
Keskustan Peräpohjolan piiri osoittaa tukensa Olli Rehnin presidenttitielle ja vaatii keskustalle euroehdokasta Lapista
Uutiset | 29.5.2023 15:31
Olli Rehn huolestui peruskoulusta: ”Kaikki ei ole hyvin”
Uutiset | 29.5.2023 12:00
Olli Rehn huolestui peruskoulusta: ”Kaikki ei ole hyvin”
Uutiset | 29.5.2023 12:00
Helsinki Pride ei hyväksynyt keskustaa ja kokoomusta kumppaneiksi – Keskustan Rantamaula: Surullisen epäonnistunut päätös
Uutiset | 23.5.2023 8:09
Helsinki Prideltä tyly ilmoitus keskustalle: Näin puolueaktiivit kommentoivat
Uutiset | 23.5.2023 13:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)