Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”

29.1.2026 10:16
Lue lisää 
Blogi: Sallamaarit Markkanen
Sallamaarit Markkanen:

Poispriorisoidaan isoimmat kaupungit, keskitytään Sydän-Suomeen

10.6.2022 15:18, muokattu 10.6.2022 15:20
a– a+
Blogi

Keskustan pitää mennä kaupunkeihin. Lause tuntuu mantralta, jota tahdikkaasti on toistettu vuosi toisensa perään.

Jokainen meistä keskustalaisista lienee pohtinut sitä, miksi emme pärjää etelän suurissa kaupungeissa kehäkolmosen sisäpuolella.

Yritystä pärjäämiseksi kun kuitenkin on ollut. Rehellisiä kuitenkin ollaksemme, todellinen menestys tapahtuu Suomen suurkaupunkien ja maaseudun välissä, Sydän-Suomessa.

Heti alkuun on myös todettava, että on väärä totuus, että emme pärjäisi kaupungeissa.

Kotikaupunkini Kuopio on tästä erinomainen esimerkki. Ensinnäkin Kuopio on kaupunki ja toista vuotta vetovoimaisin kaupunki heti Tampereen jälkeen.

Mielenkiintoinen nyanssi itsessään on, että meille Kuopioon muutti viime vuonna ihmisiä eniten Espoosta – yhdestä maan suurkaupungeista.

Toisekseen Kuopiota johtaa keskusta, nyt määrässään toista kautta putkeen. Voitimme Kuopiossa kuntavaalit, voitimme Kuopiossa aluevaalit.

Seuraavaksi voitamme eduskuntavaalit. Myös Oulu, Mikkeli, Seinäjoki tulevat samassa kaupunkikastissa mukana. Ja näitä esimerkkejä löytyy lisää – juuri sieltä maan viiden suurimman kaupungin ja maaseudun välistä, Sydän-Suomesta. 

Onko niin, että meille ei oikein tunnu kelpaavan kaupunkipolitiikka siinä muodossa, missä pärjäämme ja mistä myös tosiasiallinen kannatuksemme kumpuaa? Onko niin, että olemme nielaisseet sen koukun, jossa kaupunkipoliittinen menestys mitataan vain sillä kehäkolmosen sisäpuolella tapahtuvalla menetyksellä?

Ajattelen osittain, että kyllä: kaupunkipoliittisesti kompassimme pyörii ja pyörii.

Yritämme löytää paikkamme. Yritämme löytää rooliamme osana kaupunkikeskustelua. Yritämme ylipäätään löytää rauhan sen kanssa, että miten osaltamme kaupunkipoliittinen menestys mitataan. 

Kipuilemme viestin vastaanottamattomuuden kanssa juuri maan isoimmissa kaupungeissa. Samanaikaisesti hallitsemme maan suurimpien ja maaseudun välistä maastoa suvereenisti. 

Joten olisiko siis niin, että hölläisimme tavoitettamme suurten kaupunkien valloituksessa ja ottaisimme tiukemmin agendallemme Sydän-Suomen vahvemman roolin ja arvon tunnustuksen itsessään? 

Kuuluisa siltarumpupolitiikka toimii ja hyödyttää koko Suomea.

Me olemme vahva kehyskaupunkien, taajamien ja haja-asutusalueiden puolue. Olemme aidosti ainoa sydänsuomalaisten kaupunkien ja kuntien edunvalvoja ja vieläpä aika hyvä sellainen. 

Esimerkkejä riittää jokaisen kotinurkilta: kuuluisa siltarumpupolitiikka toimii ja hyödyttää koko Suomea.

Kuuluisimpana tienpätkät, liittymät ja sillat ovat monessa kohden meidän erinomaisen edunvalvontatyömme ansiota ja vaikka valtakunnan media pitää meitä siitä pilkkanaan, on kiitos aito halki maan. 

Elinkeinoelämä seuraa alueiden kehitystä ja priorisoi työn Sydän-Suomeen siinä missä mekin, muutamia esimerkkejä nostaakseni on tuoreeltaan Finnvectorin uusi lääketehdas Kuopiossa ja Wärtsilän teknologiakeskus Vaasassa. 

Keskustan puoluekokous polkaistaan käyntiin tänään. Kokoonnumme viimeisen kerran ennen eduskuntavaaleja. Kuten europarlamentaarikko Elsi Katainen kirjoitti omassa blogipuheenvuorossaan: keskusta tarvitsee ennen kaikkea yhteisen päämäärän. Olemme enemmän kuin käännekohdassa, sekä maailman että puolueemme osalta. 

Sydän-Suomi on koronan vuoksi noussut uuteen kukoistukseensa. Sydän-Suomi houkuttelee perheitä väljemmän elinpiirin, luonnon ja rauhan läheisyyteen.

Monipaikkainen Suomi elää ennennäkemätöntä murrostaan. Etätöiden Suomi on mahdollisuus, niin alueillemme, kuin meille myös puolueena. Siihen olisi tartuttava, haluttava ja uskallettava nousta Sydän-Suomen puolueeksi, kasvoiksi. 

Kokoomuksen yhdistää oikeistolainen talouspolitiikka, sosiaalidemokraatit puhuvat yhteisellä suulla hyvinvointiyhteiskunnasta, vihreiden liima on ympäristö ja ilmasto.

Keskustalla se on ollut aluepolitiikka. Ja niin sen on oltava jatkossakin: aluepolitiikka tarvitsee tosin uutta sanoitusta, uutta brändiä, uutta identiteettiä. 

Se tarvitsee myös meiltä puolueena rohkeutta uskaltaa priorisoida, uskaltaa ajatella vahvuuksiemme mukaisesti. Sydän-Suomi on keskustan leipälaji. 

Sallamaarit Markkanen Sallamaarit Markkanen on kuopiolainen keskustalainen, vaikuttajaviestinnän asiantuntija ja Kuopion kaupunginhallituksen jäsen.

Lue myös

Blogi
Sallamaarit Markkanen:

Keskustan järjestötoiminnan strategiaprosessi käynnistyi: löydetäänkö vuodessa polku torikahveista tähän päivään?

Keskustassa käynnistyi nyt keväällä vuodenmittainen järjestötoiminnan uudistamisprosessi. Tavoitteena on rakentaa strategia, joka auttaa...
8.5.2023 13:36
Blogi
Sallamaarit Markkanen:

Tarvitsemme uuden sukupolven poliitikoita

Viime vuodet olemme istuneet yhteiskunnallisessa vuoristoradassa. Kriisit, kuohut ja mullistukset ovat hallinneet yhteiskunnallista agendaamme...
14.11.2022 14:29
Blogi
Sallamaarit Markkanen:

Minne me menemme keskusta?

Seuraaviin eduskuntavaaleihin on aikaa reilu seitsemän kuukautta.  Kesäkuun puoluekokouksessa nostattelimme henkeä kohti vaaleja: työtä...
19.8.2022 12:53

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Katri Kulmuni:
Mercosur-sopimuksesta
Blogi | 26.1.2026 14:53
Mauri Pekkarinen:
Virkkunen on paljon vartija
Blogi | 26.1.2026 13:03
Lauri Kontro:
Aina aikaansa edellä
Blogi | 26.1.2026 12:36
Vesa Kallio:
Hampaat vai ruokalasku?
Blogi | 23.1.2026 15:19
Petri Roininen:
Keskustan hetki lyö – olemmeko valmiit?
Blogi | 23.1.2026 11:19
Näytä lisää

Uusimmat

Hypo: Talous kääntyy tänä vuonna prosentin kasvuun, työttömyystilanteeseen ei suurta parannusta
Uutiset | 30.1.2026 0:01
Ex-komentajan järisyttävä skenaario: Tältä näyttäisi Nato ilman Yhdysvaltoja
Uutiset | 29.1.2026 23:12
Khamenein syrjäytysyritys paljastui – Reformistijohtaja yritettiin tappaa häkämyrkytyksellä
Uutiset | 29.1.2026 22:50
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Roima enemmistö miehistä ei ole koskaan käynyt urologilla, vaikka kannattaisi
Uutiset | 29.1.2026 21:41
Tutkimus: Tällä superruoalla saat kolesterolin laskuun jo kahdessa päivässä
Uutiset | 29.1.2026 21:36
Suomen ”oma” kuningatar eli traagisen elämän – Nyt hänen arkkunsa avataan
Uutiset | 29.1.2026 21:20
Merz jyrisee EU:n kohtalosta: ”Olemme nähneet omin silmin…”
Uutiset | 29.1.2026 21:04
Maailman kirjat ovat surullisen sekaisin – Sen kertoo myös kuukauden sana
Uutiset | 29.1.2026 20:50
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
SDP:n Pia Hiltunen: Epäasialliseen kohteluun ei puututtu, kehotettiin vaikenemaan
Uutiset | 28.1.2026 18:47
Kysely: Puolet suomalaisista kannattaa Suomen ja Israelin välisen asekaupan lopettamista
Uutiset | 28.1.2026 13:28
Suomi vaihtaa taktiikkaa Itämerellä: Kaapelirikkoja yritetään torjua jo ennalta
Uutiset | 26.1.2026 17:44
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 22:21
Tämä arvo voi ennustaa suurentunutta kuolemanriskiä
Uutiset | 23.1.2026 22:22
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 22:21
Edellisissä Cortinan olympialaisissa Suomen hiihtäjät vetivät mäkihyppääjää turpiin – Menestystäkin silti tuli
Uutiset | 25.1.2026 20:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hypo: Talous kääntyy tänä vuonna prosentin kasvuun, työttömyystilanteeseen ei suurta parannusta
Uutiset | 30.1.2026 0:01
Ex-komentajan järisyttävä skenaario: Tältä näyttäisi Nato ilman Yhdysvaltoja
Uutiset | 29.1.2026 23:12
Khamenein syrjäytysyritys paljastui – Reformistijohtaja yritettiin tappaa häkämyrkytyksellä
Uutiset | 29.1.2026 22:50
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Meni syteen tai saveen, ole sanojesi takana
Mielipide | 29.1.2026 13:06
Lukijalta: Petteri Orpon hallitus elää omassa todellisuudessaan
Mielipide | 29.1.2026 10:43
Lukijalta: Kannatusnousua odotellessa
Mielipide | 29.1.2026 10:10
Lukijalta: Voittajat kehään
Mielipide | 29.1.2026 9:19
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Auttakaa Anttia
Mielipide | 28.1.2026 9:39
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
Puolustusvoimien läsnäoloa Itä-Suomessa pitää vahvistaa, keskustan Savola ja Räsänen vaativat
Uutiset | 27.1.2026 9:06
”Ryhdistäydy, Eurooppa” – Matti Vanhanen ja Vesa Vihriälä alustavat EU:n tilasta keskustan tilaisuudessa
Keskusta | 26.1.2026 13:40
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Puolustusvoimien läsnäoloa Itä-Suomessa pitää vahvistaa, keskustan Savola ja Räsänen vaativat
Uutiset | 27.1.2026 9:06
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
”Ryhdistäydy, Eurooppa” – Matti Vanhanen ja Vesa Vihriälä alustavat EU:n tilasta keskustan tilaisuudessa
Keskusta | 26.1.2026 13:40
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen