Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskuntavaalit

Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa

13.1.2026 18:06
Lue lisää 
Blogi: Ossi Martikainen
Ossi Martikainen:

Tyhjältä vai puhtaalta pöydältä?

3.12.2019 14:14, muokattu 3.12.2019 14:28
a– a+
Blogi

Keskustassa vallitsee epätietoisuus. On paljon intoa ja hyvää halua päästä parempaan.

Puolue ja eduskuntaryhmä nostavat esille paljon yksittäisiä kysymyksiä ja huolenaiheita. Välillä huomionhakeminen menee ylikin. Ymmärrän sen, koska niin monet uskovat, että näkyvyys tuo kannatusta. Mutta niin ei valitettavasti asia ole.

Tämän lisäksi keskusta pärjää vain sitä huonommin, mitä enemmän se apinoi muiden puolueiden malleja tai mitä enemmän se nostaa hyökkäilyssään esille niiden tavoitteita.

Kiinnitin huomioni muutamaan puheenvuoroon, jotka Suomenmaa on hiljattain julkaissut.

Puoluesihteerimme Riikka Pirkkalainen kirjoitti keskustan strategiatyöstä, puolueen identiteetistä ja ”brändistäkin” tulevaisuuden rakennuspuina. Hän kirjoitti siitä, miten piirien aktiivit saavat nyt lähteä ”tyhjältä pöydältä” määrittämään näitä asioita.

Tänä syksynä tehtäviinsä valitut uudet piirien puheenjohtajat puolestaan tuskailivat, ettei keskusta saa viestiään perille. Tämä on jo tuttu virsi koko viime vaalikauden ajalta.

Tartun kahteen asiaan, jotka mielestäni pitäisi ottaa vakavasti, jos halutaan kohti parempaa.

”Tyhjä pöytä” voi olla kielellinen lipsahdus tai tarkoituksella valittu kielikuva. Suomen kielessähän on tuttu ilmaus aloittaa ”puhtaalta pöydältä”. Siihen liittyy toisenlainen merkitys kuin ”tyhjään pöytään”.

Puhtaalta pöydältä lähtemiseen kuuluu se, että keskeneräiset asiat tai erimielisyydet selvitetään ja todetaan missä ollaan. Pöytä siis puhdistetaan yhdessä. Samalla nähdään, millaiset kalaasit on tullut pidetyksi tai mitkä paperit ovat hautautuneet tai tehtävät jääneet tekemättä.

Tyhjä pöytä kuulostaa siltä, ettei pöytään ole oikein mitään pantavaa, tai että on heitetty entinen menemään ja haettu uusi tilalle. Ymmärtääkseni tyhjä pöytä- metafora tarkoittaa samaa kuin ”uusi alku”, joita keskustassa on tehty koko 2000-luku kiihtyvällä syklillä.

                         
Jos puolue haluaa löytää identiteettinsä, tyhjän pöydän metodi kuulostaa vähän samalta kuin lasten aasi-leikki.

Jos puolue haluaa löytää identiteettinsä, tyhjän pöydän metodi kuulostaa vähän samalta kuin lasten aasi-leikki, jossa silmät sidottuina yritetään panna aasin häntä kuvassa oikeaan kohtaan.

Identiteetti muodostuu puolueen aatteesta, historiasta, siitä ketä ja mitä ollaan, arvoista, luovuttamattomista asioista, yhdessä toimimisen tavasta ja pelisäännöistä. Identiteetti kasvaa ja kehittyy historiassa ja työssä, mutta sitä ei voi vain poimia jostakin ja pukea ylle.

Johtajien kannattaisi strategian tarkoitus ja keskustan identiteetin vahvuustekijät tunnistaakseen paneutua esimerkiksi Seppo Kääriäisen väitöskirjaan Keskustan strategisista valinnoista ja pohtia, ollaanko nyt oikeasti tekemässä strategiaa ja mitä edellytyksiä sellainen työ vaatii.

Piirijohtajien esiin nostama huoli on tärkeä, mutta minusta vaikuttaa, ettei kysymystä keskustan viestin perillemenosta aseteta riittävän syvälle. Yhä huutavammaksi muodostuu kysymys: mikä on se keskustan viesti, joka ei mene perille. Onko sitä?

Nähdäkseni keskustan keskeiset viestit viime eduskuntavaalien jälkeen olleet: hallitukseen meno vaalituloksesta huolimatta ja tappion kasvojen nostaminen kansakunnan keulaan.

Nämä ovat ne asiat, jotka kannatusta painavat. Ne eivät unohdu lähtemällä tyhjältä pöydältä tai ottamalla uusi alku.

Se viesti, jonka keskusta antoi hallitusohjelmasta: ”saimme 11 tavoitetta kymmenestä läpi” on kansakunnan piilotajunnassa ja omien kannattajien mielissä yhdistymässä hallituksen heikkoon suosioon kysymyksenä: tämäkö oli hallitusneuvottelujen lopputulos?

Hallitusyhteistyön jatkuminen on ollut viime päivät vaakalaudalla, syistä joihin on ajauduttu keskustasta riippumatta. Lähipäivät osoittavat, jatkaako hallitus ja millaisella pohjalla.

Jos jatkaa, keskustan kannalta saldon pitäisi alkaa kääntyä plussalle. Se edellyttää puhtaalta pöydältä arviointia siitä, mitkä valinnat ovat meidät tähän tilanteeseen johtaneet.

Ossi Martikainen Ossi Martikainen on Pohjois-Savon maakuntaliiton yhteyspäällikkö sekä toimii useissa yritysten ja yhteisöjen luottamustehtävissä.

Lue myös

Blogi
Ossi Martikainen:

Suomi ei nouse leikkaamalla vaan yhteistyöllä

Pääministeri Orpon (kok.) uudenvuoden tervehdys oli vakava. Orpon mukaan yhä suurempi syy Suomen...
2.1.2026 11:46
Blogi
Ossi Martikainen:

Itäinen Suomi kaipaa konkreettisia toimia

Petteri Orpon hallitus käynnisti hallitusohjelmansa mukaisesti kaksi alueohjelmaa: Pohjoisen ohjelman ja Itäisen Suomen...
10.10.2025 11:31
Blogi
Ossi Martikainen:

Housut kintuissa

Paavo Lipponen on Suomen tähänastisen EU-jäsenyyden ajan keskeisin ja vahvin vaikuttaja. Lipposen linjana...
30.5.2025 13:37

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Outi Lankia:
Itämeri ei saa olla akkuteollisuuden kaatopaikka 
Blogi | 14.1.2026 8:59
Katri Kulmuni:
Tästäkään vuodesta ei taida tulla helppoa
Blogi | 12.1.2026 17:44
Jaakko Mäki-Petäjä:
Epäluulo ja politiikka
Blogi | 12.1.2026 13:32
Timo Kaunisto:
Tiede on voimassa toistaiseksi
Blogi | 9.1.2026 14:01
Elsi Katainen:
Ulkopolitiikan realismi, kansainvälinen oikeus ja etupiirien paluu
Blogi | 7.1.2026 10:55
Näytä lisää

Uusimmat

Ville Merinen pitää kiinni väitteistään avustajien häirinnästä eduskunnassa
Uutiset | 14.1.2026 9:25
Raportti: Yritysten varautuminen kyberuhkiin ei ole juuri parantunut viime vuosina
Uutiset | 14.1.2026 9:00
Alkoholijuomien valmistustaparajoitteesta kantelu EU-komissiolle
Uutiset | 14.1.2026 8:55
Raportti: Jopa tuhannet thaimaalaiset marjanpoimijat velkaantuivat Suomessa
Uutiset | 14.1.2026 8:41
Interrail-yhtiön asiakkaiden tietoja saattanut vuotaa vääriin käsiin
Uutiset | 14.1.2026 8:32
Kolmen vuoden jakson keskilämpötila ylitti ensimmäistä kertaa 1,5 asteen kriittisen rajan
Uutiset | 14.1.2026 8:30
Kiinan ulkomaankauppa kasvoi ennätyslukemiin viime vuonna
Uutiset | 14.1.2026 8:24
Venäjän hallinto rajoittaa kansalaisten nettiyhteyksiä yhä enemmän
Uutiset | 14.1.2026 8:00
Alkon myynti putosi selvästi viime vuonna
Uutiset | 14.1.2026 7:59
Järjestö: Iranissa mielenosoitusten yhteydessä kuolleiden määrässä jälleen jyrkkä nousu
Uutiset | 14.1.2026 7:47
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Romahdus Moskovassa: ”Putinin verikoira” sinnittelee hengissä
Uutiset | 13.1.2026 22:02
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Yle: SDP:n eduskuntaryhmässä on ilmennyt epäasiallista käytöstä
Uutiset | 13.1.2026 19:19
Tiskikone käyntiin ja nukkumaan? Vakuutusyhtiöltä vakava varoitus
Uutiset | 13.1.2026 22:29
40 vuotta sitten | Neuvostoliittoa ärsyttänyt toimintaelokuva koetteli YYA-Suomea – sensuurin kynsiin joutuminen oli ilmaista mainosta
Uutiset | 13.1.2026 21:10
Virusmutaatio herättää huolta tutkijoissa – Voi kehittyä ”joksikin hyvin vakavaksi”
Uutiset | 13.1.2026 21:45
Sähkön hinnoittelumääräykseen tulossa muutoksia – Tehomaksu herättänyt paljon arvostelua
Uutiset | 13.1.2026 18:05
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Haluatko elää satavuotiaaksi? Näitä ruokia ”superikääntyjiä” tutkinut kardiologi suosittelee
Uutiset | 7.1.2026 22:42
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
Historia | Neljä miestä, yksi jeeppi – Itävallan jako teki Wienistä Euroopan johtavan vakoilukaupungin
Uutiset | 7.1.2026 22:40
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
”Ridgwayn lihamylly” käänsi Korean sodan suunnan – punainen vyöry tyssäsi Soulin valtaukseen 75 vuotta sitten
Uutiset | 7.1.2026 21:05
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ville Merinen pitää kiinni väitteistään avustajien häirinnästä eduskunnassa
Uutiset | 14.1.2026 9:25
Raportti: Yritysten varautuminen kyberuhkiin ei ole juuri parantunut viime vuosina
Uutiset | 14.1.2026 9:00
Alkoholijuomien valmistustaparajoitteesta kantelu EU-komissiolle
Uutiset | 14.1.2026 8:55
Raportti: Jopa tuhannet thaimaalaiset marjanpoimijat velkaantuivat Suomessa
Uutiset | 14.1.2026 8:41
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Miksi ei obligaatioita?
Mielipide | 13.1.2026 12:06
Lukijalta: Mercosur-sopimus märkä rätti karjankasvattajien, kansanterveyden ja ilmastonmuutoksesta huolta kantavien kasvoille
Mielipide | 13.1.2026 12:00
Lukijalta: Venäjän pakotteet
Mielipide | 13.1.2026 11:55
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Keskusta ennen, nyt ja tulevaisuudessa – Suomea suomalaisille, työtä ja turvaa arkeen
Mielipide | 7.1.2026 10:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola haluaa vähentää hirvien metsätuhoja ja lisätä avoimuutta – ”Keskustelu on kärjistynyt”
Uutiset | 13.1.2026 12:49
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00
Kansanedustaja Hanna Räsänen pyrkii jatkokaudelle – vahva näkemys seuraavista hallitusneuvotteluista
Uutiset | 9.1.2026 9:04
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00
Kansanedustaja Hanna Räsänen pyrkii jatkokaudelle – vahva näkemys seuraavista hallitusneuvotteluista
Uutiset | 9.1.2026 9:04
Keskusta esittää sähköautoille kilometriveroa – Toisi valtion kassaan vuositasolla 92 miljoonaa euroa
Uutiset | 16.11.2023 18:59

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen