Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Moskovasta täystyrmäys: ”Yhä vaarallisempaa”

8.1.2026 14:10
Lue lisää 
Blogi: Ossi Martikainen
Ossi Martikainen:

Tyhjältä vai puhtaalta pöydältä?

3.12.2019 14:14, muokattu 3.12.2019 14:28
a– a+
Blogi

Keskustassa vallitsee epätietoisuus. On paljon intoa ja hyvää halua päästä parempaan.

Puolue ja eduskuntaryhmä nostavat esille paljon yksittäisiä kysymyksiä ja huolenaiheita. Välillä huomionhakeminen menee ylikin. Ymmärrän sen, koska niin monet uskovat, että näkyvyys tuo kannatusta. Mutta niin ei valitettavasti asia ole.

Tämän lisäksi keskusta pärjää vain sitä huonommin, mitä enemmän se apinoi muiden puolueiden malleja tai mitä enemmän se nostaa hyökkäilyssään esille niiden tavoitteita.

Kiinnitin huomioni muutamaan puheenvuoroon, jotka Suomenmaa on hiljattain julkaissut.

Puoluesihteerimme Riikka Pirkkalainen kirjoitti keskustan strategiatyöstä, puolueen identiteetistä ja ”brändistäkin” tulevaisuuden rakennuspuina. Hän kirjoitti siitä, miten piirien aktiivit saavat nyt lähteä ”tyhjältä pöydältä” määrittämään näitä asioita.

Tänä syksynä tehtäviinsä valitut uudet piirien puheenjohtajat puolestaan tuskailivat, ettei keskusta saa viestiään perille. Tämä on jo tuttu virsi koko viime vaalikauden ajalta.

Tartun kahteen asiaan, jotka mielestäni pitäisi ottaa vakavasti, jos halutaan kohti parempaa.

”Tyhjä pöytä” voi olla kielellinen lipsahdus tai tarkoituksella valittu kielikuva. Suomen kielessähän on tuttu ilmaus aloittaa ”puhtaalta pöydältä”. Siihen liittyy toisenlainen merkitys kuin ”tyhjään pöytään”.

Puhtaalta pöydältä lähtemiseen kuuluu se, että keskeneräiset asiat tai erimielisyydet selvitetään ja todetaan missä ollaan. Pöytä siis puhdistetaan yhdessä. Samalla nähdään, millaiset kalaasit on tullut pidetyksi tai mitkä paperit ovat hautautuneet tai tehtävät jääneet tekemättä.

Tyhjä pöytä kuulostaa siltä, ettei pöytään ole oikein mitään pantavaa, tai että on heitetty entinen menemään ja haettu uusi tilalle. Ymmärtääkseni tyhjä pöytä- metafora tarkoittaa samaa kuin ”uusi alku”, joita keskustassa on tehty koko 2000-luku kiihtyvällä syklillä.

                         
Jos puolue haluaa löytää identiteettinsä, tyhjän pöydän metodi kuulostaa vähän samalta kuin lasten aasi-leikki.

Jos puolue haluaa löytää identiteettinsä, tyhjän pöydän metodi kuulostaa vähän samalta kuin lasten aasi-leikki, jossa silmät sidottuina yritetään panna aasin häntä kuvassa oikeaan kohtaan.

Identiteetti muodostuu puolueen aatteesta, historiasta, siitä ketä ja mitä ollaan, arvoista, luovuttamattomista asioista, yhdessä toimimisen tavasta ja pelisäännöistä. Identiteetti kasvaa ja kehittyy historiassa ja työssä, mutta sitä ei voi vain poimia jostakin ja pukea ylle.

Johtajien kannattaisi strategian tarkoitus ja keskustan identiteetin vahvuustekijät tunnistaakseen paneutua esimerkiksi Seppo Kääriäisen väitöskirjaan Keskustan strategisista valinnoista ja pohtia, ollaanko nyt oikeasti tekemässä strategiaa ja mitä edellytyksiä sellainen työ vaatii.

Piirijohtajien esiin nostama huoli on tärkeä, mutta minusta vaikuttaa, ettei kysymystä keskustan viestin perillemenosta aseteta riittävän syvälle. Yhä huutavammaksi muodostuu kysymys: mikä on se keskustan viesti, joka ei mene perille. Onko sitä?

Nähdäkseni keskustan keskeiset viestit viime eduskuntavaalien jälkeen olleet: hallitukseen meno vaalituloksesta huolimatta ja tappion kasvojen nostaminen kansakunnan keulaan.

Nämä ovat ne asiat, jotka kannatusta painavat. Ne eivät unohdu lähtemällä tyhjältä pöydältä tai ottamalla uusi alku.

Se viesti, jonka keskusta antoi hallitusohjelmasta: ”saimme 11 tavoitetta kymmenestä läpi” on kansakunnan piilotajunnassa ja omien kannattajien mielissä yhdistymässä hallituksen heikkoon suosioon kysymyksenä: tämäkö oli hallitusneuvottelujen lopputulos?

Hallitusyhteistyön jatkuminen on ollut viime päivät vaakalaudalla, syistä joihin on ajauduttu keskustasta riippumatta. Lähipäivät osoittavat, jatkaako hallitus ja millaisella pohjalla.

Jos jatkaa, keskustan kannalta saldon pitäisi alkaa kääntyä plussalle. Se edellyttää puhtaalta pöydältä arviointia siitä, mitkä valinnat ovat meidät tähän tilanteeseen johtaneet.

Ossi Martikainen Ossi Martikainen on Pohjois-Savon maakuntaliiton yhteyspäällikkö sekä toimii useissa yritysten ja yhteisöjen luottamustehtävissä.

Lue myös

Blogi
Ossi Martikainen:

Suomi ei nouse leikkaamalla vaan yhteistyöllä

Pääministeri Orpon (kok.) uudenvuoden tervehdys oli vakava. Orpon mukaan yhä suurempi syy Suomen...
2.1.2026 11:46
Blogi
Ossi Martikainen:

Itäinen Suomi kaipaa konkreettisia toimia

Petteri Orpon hallitus käynnisti hallitusohjelmansa mukaisesti kaksi alueohjelmaa: Pohjoisen ohjelman ja Itäisen Suomen...
10.10.2025 11:31
Blogi
Ossi Martikainen:

Housut kintuissa

Paavo Lipponen on Suomen tähänastisen EU-jäsenyyden ajan keskeisin ja vahvin vaikuttaja. Lipposen linjana...
30.5.2025 13:37

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Elsi Katainen:
Ulkopolitiikan realismi, kansainvälinen oikeus ja etupiirien paluu
Blogi | 7.1.2026 10:55
Vesa Kallio:
Hyvinvointivaltio tarvitsee puolustajia
Blogi | 7.1.2026 10:23
Kari Hokkanen:
Kuin kuusikymmentä vuotta sitten
Blogi | 7.1.2026 9:29
Petri P. Pentikäinen:
En ole luonnosta vieraantunut, jos haluan tietää myös eläimen näkökulman
Blogi | 5.1.2026 10:01
Ossi Martikainen:
Suomi ei nouse leikkaamalla vaan yhteistyöllä
Blogi | 2.1.2026 11:46
Näytä lisää

Uusimmat

Stuk ei usko, että Tshernobyl olisi heikentänyt oppimistuloksia Suomessa – Tutkija puolustaa näkemystään
Uutiset | 8.1.2026 15:49
Grönlannin haltuunotto ei vaikuttaisi Suomen jäänmurtajakauppoihin Yhdysvaltojen kanssa, sanoo ulkoministeri Valtonen
Uutiset | 8.1.2026 15:38
Soini räväyttää: Sipilä II
Uutiset | 8.1.2026 15:29
Oppositiojohtajilta runtua hallitukselle työttömyyslukemista – ”Jäljellä vain savuavat rauniot”
Uutiset | 8.1.2026 15:27
Norjalaisyhtiö suunnittelee mittavan lentopolttoaineen tuotantolaitoksen rakentamista Tornioon
Uutiset | 8.1.2026 15:03
Keskustan Ovaska: Hallituksen työllisyyslupaukset romuttuivat – Suomi ajautunut EU:n työttömyyskärkeen
Uutiset | 8.1.2026 14:46
Kääntyikö takki? Näin Talvitie paheksui aiemmin poliittisia virkanimityksiä
Uutiset | 8.1.2026 14:28
Nyt jysähti kaikkien aikojen ennätys sähkön kulutuksessa
Uutiset | 8.1.2026 14:13
Moskovasta täystyrmäys: ”Yhä vaarallisempaa”
Uutiset | 8.1.2026 14:10
Erkki Tuomiojalta tyly ulostulo Tanskasta – ”Pohjoismaista ryvettynein siirtomaavalta”
Uutiset | 8.1.2026 14:00
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Haluatko elää satavuotiaaksi? Näitä ruokia ”superikääntyjiä” tutkinut kardiologi suosittelee
Uutiset | 7.1.2026 22:42
”Ridgwayn lihamylly” käänsi Korean sodan suunnan – punainen vyöry tyssäsi Soulin valtaukseen 75 vuotta sitten
Uutiset | 7.1.2026 21:05
Historia | Neljä miestä, yksi jeeppi – Itävallan jako teki Wienistä Euroopan johtavan vakoilukaupungin
Uutiset | 7.1.2026 22:40
Turvottaako? Erikoislääkäri kertoo, milloin on kyse jostain vakavammasta
Uutiset | 7.1.2026 21:35
Tässä on Suomen suosituin koirarotu
Uutiset | 5.1.2026 12:17
Yhdysvallat otti haltuunsa viikkoja seuraamansa varjolaivaston aluksen
Uutiset | 7.1.2026 18:13
Keskustan Honkoselta täyslaidallinen kokoomuksen virkanimityksistä: ”Todella kyseenalaista”
Uutiset | 7.1.2026 13:06
Muistatko tämän? – Huikea trilleri sai suomalaiset riisuuntumaan ilkosilleen paukkupakkasessa
Uutiset | 6.1.2026 21:31
Lohi kummastelee Häkkäsen puheita – ”Politiikka kaipaisi nyt johtajuutta”
Uutiset | 7.1.2026 9:27
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tässä on Suomen suosituin koirarotu
Uutiset | 5.1.2026 12:17
Kirjat | Suomalaispoliisit näkivät läheltä Venäjän muutoksen
Uutiset | 4.1.2026 8:00
Flunssa vai influenssa? Tästä huomaat
Uutiset | 2.1.2026 21:50
Tipaton tammikuu korjaa kehoa laajasti – tutkijat yllättyivät vaikutuksista
Uutiset | 2.1.2026 22:31
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Haluatko elää satavuotiaaksi? Näitä ruokia ”superikääntyjiä” tutkinut kardiologi suosittelee
Uutiset | 7.1.2026 22:42
Trump: Kuuba on valmis kaatumaan
Uutiset | 5.1.2026 7:49
S-ryhmän data paljastaa uuden villityksen suomalaisten ostoskoreissa
Uutiset | 30.12.2025 22:26
Venäjän öisissä iskuissa Ukrainaan kuoli kaksi ihmistä – Trump: En usko Ukrainan yrittäneen iskeä Putinin huvilaan
Uutiset | 5.1.2026 7:53
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Stuk ei usko, että Tshernobyl olisi heikentänyt oppimistuloksia Suomessa – Tutkija puolustaa näkemystään
Uutiset | 8.1.2026 15:49
Grönlannin haltuunotto ei vaikuttaisi Suomen jäänmurtajakauppoihin Yhdysvaltojen kanssa, sanoo ulkoministeri Valtonen
Uutiset | 8.1.2026 15:38
Soini räväyttää: Sipilä II
Uutiset | 8.1.2026 15:29
Oppositiojohtajilta runtua hallitukselle työttömyyslukemista – ”Jäljellä vain savuavat rauniot”
Uutiset | 8.1.2026 15:27
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tässä on Suomen suosituin koirarotu
Uutiset | 5.1.2026 12:17
Kirjat | Suomalaispoliisit näkivät läheltä Venäjän muutoksen
Uutiset | 4.1.2026 8:00
Flunssa vai influenssa? Tästä huomaat
Uutiset | 2.1.2026 21:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kaikki mittarit punaisella – kasvupolitiikan vaikeus ja välttämättömyys
Mielipide | 8.1.2026 14:16
Lukijalta: Keskusta ennen, nyt ja tulevaisuudessa – Suomea suomalaisille, työtä ja turvaa arkeen
Mielipide | 7.1.2026 10:50
Lukijalta: Kun mies päätyy oikeuteen, peli on jo käynnissä
Mielipide | 7.1.2026 10:45
Lukijalta: Sote-palveluihin todellinen uudistus – sosiaalipalvelut takaisin kuntiin
Mielipide | 7.1.2026 10:40
Lukijalta: Uusi vuosi 2026 ei ala hyvin netittömillä liikuntarajoitteisilla ikäihmisillä Vantaalla
Mielipide | 5.1.2026 12:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Omaishoitajien jaksamisesta on pidettävä huolta
Mielipide | 2.1.2026 14:33
Lukijalta: Todellisuutta ei voi väistellä pitkään
Mielipide | 2.1.2026 14:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustalaiset valtaavat Tampereen kadut tulevana kesänä – isäntäpiirin naruja vetelee esikoiskirjailija
Uutiset | 31.12.2025 8:00
Liikunnan asiantuntija hyppäsi keskustapiirin johtoon
Uutiset | 28.12.2025 8:00
”Täällä asuu todella paljon keskustalaisesti ajattelevia” – piiripomo uskoo keskustan nousevan Uudellamaalla
Uutiset | 27.12.2025 8:00
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
Keskustalaiset valtaavat Tampereen kadut tulevana kesänä – isäntäpiirin naruja vetelee esikoiskirjailija
Uutiset | 31.12.2025 8:00
Liikunnan asiantuntija hyppäsi keskustapiirin johtoon
Uutiset | 28.12.2025 8:00
Tamminiemen joulu oli ihan tavallinen perhejuhla – tai ainakin melkein
Uutiset | 25.12.2020 16:55
”Täällä asuu todella paljon keskustalaisesti ajattelevia” – piiripomo uskoo keskustan nousevan Uudellamaalla
Uutiset | 27.12.2025 8:00

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen