Väkivaltaviihteen vaikutus on estettävissä
Lisääntynyt viihdeväkivalta televisiossa on jäänyt vähälle huomiolle viimeaikaisissa pinnallisissa syy- yhteyskeskusteluissa. Tutkimukset kuitenkin osoittavat sen haitallisen merkityksen mallioppimisena ”herkille” lapsille, varsinkin kun se on pitkäkestoista ja kodin hyväksymää ajanvietettä.
Valtaosa suomalaisista lapsista ja nuorista ei altistu, mutta heillekin väkivaltaviihde on tarpeetonta ja vie tilaa terveeltä kehittymiseltä.
Nuorten elämänhallintaan ja mielenterveyteen liittyvät ongelmat ovat viime vuosina kärjistyneet. Näihin ongelmiin liittyy myös monia muunlaisia lasten, nuorten ja heidän vanhempiensa hyvinvointiongelmia.
Nämä ongelmat kasautuvat usein samoille lapsiperheille. Yhteiskunnallinen eriarvoistuminen syntyy jo aikaisessa vaiheessa elämänpolkua ja sitä ruokkii aivan järjetön väkivaltaviihde. Väkivaltaviihteen tuotanto ja jakelu on epäeettistä, mutta hyvänä bisneksenä se rehottaa.
Olemme lähes kaikki sitoutuneet kristillisiin pelisääntöihin jo kouluajoilta. Niistä yksi merkittävimmistä on ”älä tapa”. Silti saatamme katsoa Ylen tarjoamana päivittäin monta tappoelokuvaa hyvin harmittomasti.
Tätä virtuaalihommaa ei meidän eliittimme kritisoi mitenkään, vaikka se uhkaa normalisoida hyvien pelisääntöjen kieltämän toiminnan.
Olemme lähellä arvojen romutusta, jos päivittäin näkyvään huonoon kehitykseen ei reagoida. Hallitus on nopeasti lisännyt työkaluja kalupakkiinsa (Pääministerin haastattelutunti 7.4).
Kansalaisten rahoittamassa TV-yhtiössä, jota johdetaan ”demokraattisesti”, muutoksen elämänmyönteiseen ohjelma politiikkaan pitää olla mahdollista. Ohjelmapolitiikan muutos elämää arvostavaksi vahvistaa ja yhtenäistää kansaa aikoina, jolloin taas tarvitaan talvisodan yhtenäisyyttä.
Esko Järvenpää
eläkeläinen
Jämsä
Mielipideosastolla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia.
Voit jättää mielipidekirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/