Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Tutkimus: Suurimmasta osasta Etelä-Eurooppaa on tullut tulenarempi – paloalttiiden kesäpäivien määrä yli kaksinkertaistunut

31.7.2026 9:25
Lue lisää 
Lukijalta
Potilasta tuodaan Peijaksen sairaalan päivystykseen Vantaalla 1. huhtikuuta 2020. (Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva)

Lukijalta: Poliittisten puolueiden asenteet hyvinvointialueista 2022 ja 2025

Pekka Neittaanmäki 9.4.2025 13:40, muokattu 9.4.2025 13:40
a– a+
Lukijalta

Hyvinvointialueet eli niin sanottu sote-uudistus on ollut yksi Suomen merkittävimmistä hallinnollisista uudistuksista vuosikymmeniin. Vuonna 2023 voimaan astunut järjestelmä siirsi sosiaali- ja terveyspalveluiden järjestämisvastuun kunnilta 21 hyvinvointialueelle.

Poliittisten puolueiden suhtautuminen uudistukseen on kuitenkin vaihdellut merkittävästi – sekä ennen sen voimaantuloa että nykyisessä tilanteessa vuonna 2025.

Vuonna 2022 – ennen aluevaltuustojen toiminnan käynnistymistä – monet puolueet suhtautuivat uudistukseen toiveikkaasti mutta varauksin. SDP ja keskusta seisoivat vahvasti uudistuksen takana korostaen alueellista tasa-arvoa ja julkisen sektorin vahvaa roolia.

Vihreät ja vasemmistoliitto näkivät uudistuksessa mahdollisuuden turvata palvelut myös syrjäseuduille. Kokoomus puolestaan kritisoi byrokratian kasvua ja kaipasi enemmän valinnanvapautta ja yksityisen sektorin osallistumista.

Perussuomalaiset epäilivät kustannusten kasvua ja järjestelmän monimutkaisuutta. RKP painotti kielellisten oikeuksien turvaamista, ja Liike Nyt piti hallintomallia raskaana ja tehottomana.

Vuonna 2025 eli nykytilanteessa hyvinvointialueet ovat toimineet pari vuotta ja käytännön haasteet ovat tulleet esiin. SDP ja keskusta puolustavat mallia edelleen mutta myöntävät rahoitusjärjestelmän ongelmat: hyvinvointialueet velkaantuvat nopeasti.

Kokoomus, nykyinen hallituspuolue, on ehdottanut säästötoimia, kuten alueiden yhdistämistä tai jopa osittaista purkamista. Puolue painottaa yksityissektorin roolia ja tehokkuutta. Perussuomalaiset haluavat leikata hallintoa ja ohjata varat peruspalveluihin.

Vihreät ja vasemmistoliitto varoittavat, että säästölinja vaarantaa palveluiden tasa-arvoisen saatavuuden. RKP jatkaa ruotsinkielisten palveluiden puolustamista ja vastustaa liiallista keskittymistä suuriin kaupunkeihin. Liike Nyt pysyy kriittisenä ja vaatii aluehallinnon keventämistä tai purkamista.

Vaihtoehdot hyvinvointialueille – mitä olisi voitu tehdä toisin?

Jälkikäteen on helppo kysyä, olisiko uudistus voitu toteuttaa toisella tavalla. Mahdollisia vaihtoehtoja olisi ollut useita:

1. Maakuntamalli – samankaltainen alueellinen rakenne, mutta vähemmillä alueilla ja kevyemmällä hallinnolla.

2. Valtion vastuulle siirtyminen – sosiaali- ja terveyspalveluiden järjestäminen suoraan valtion tehtäväksi ilman välikäsiä.

3. Kuntayhtymämalli – paluu aiempaan järjestelmään, jossa kunnat hoitivat palvelut yhdessä. Ongelmana oli kuitenkin johtamisen hajanaisuus.

4. Palvelusetelit ja valinnanvapaus – kansalainen valitsee itse palveluntarjoajan. Tämä malli olisi vahvistanut yksityissektorin roolia, mutta vaarana olisi ollut alueellinen eriarvoisuus.

5. Hybridimalli – yhdistelmä valtion ohjauksesta, alueellisesta toteutuksesta ja yksityisen sektorin osallistumisesta. Tämä malli voisi mahdollistaa sekä tehokkuuden että tasa-arvon.

Hyvinvointialueet ovat vielä nuori järjestelmä, ja niiden kehittäminen on vasta alussa. Kaikilla puolueilla näyttää olevan jonkinlainen visio siitä, mihin suuntaan järjestelmää tulisi viedä – mutta näkemykset eroavat suuresti.

Keskeistä olisi nyt löytää yhteinen sävel, joka turvaa kansalaisten tarvitsemat palvelut, hillitsee kustannuksia ja säilyttää demokratian. Ehkä seuraava suuri kysymys onkin: korjataanko vai korvataanko?

On hyvä, että keskustelu korvaavasta mallista on loppunut ja vuodet 2025–2029 tulevat olemaan sote-toiminnan kehittämisen ja yhteistyön aikakausi.

Pekka Neittaanmäki
professori (emeritus), Jyväskylän yliopisto
tutkimus-, koulutus-, kehitys- ja innovaationeuvottelukunnan puheenjohtaja
aluevaltuustoehdokas, keskusta



Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia.
Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/

Lue myös

Lukijalta: Keskittämisen todellinen hinta näkyy ihmisen ajassa

Suomessa puhutaan keskittämisestä usein kuin kyse olisi vain rakennuksista. Todellinen hinta näkyy kuitenkin...
31.7.2026 11:17

Lukijalta: Alueen asukkaiden pitäisi tietää, kuka kantaa poliittisen vastuun maakunnan tulevaisuudesta

Suomalaiset ovat saaneet vaaleilla valita aluepäättäjät, jotka kantavat poliittisen vastuun sosiaali-, terveys- ja...
31.7.2026 11:02

Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokokeilu tulisi saada pysyväksi

Puolentoista vuosikymmentä sitten Vanhasen hallituksen aikaan maassamme tehtiin mielestäni erittäin onnistunut metsäveroratkaisu. Tämä...
31.7.2026 10:57

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Matkailukohde teki lohikeiton tarjoilusta lopun – Syynä eettisyys
Uutiset | 30.7.2026 13:37
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Ostatko käytetyn auton? Huomioi nämä
Uutiset | 30.7.2026 23:08
Sitkeä huhu prinsessa Victoriasta eli Suomessa pitkään – Sitten Ruotsin hovi teki siitä lopun
Uutiset | 29.7.2026 21:31
Tämä voi viedä kesällä jopa koiran hengen
Uutiset | 30.7.2026 21:31
PS:n Antikainen: Garden-rahat tarvitaan vankilapaikkoihin
Uutiset | 30.7.2026 10:34
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Tiesitkö, että Urholla ja Sisulla on kolme sisarta Ruotsissa? Sotilaallinen kytkös poikkesi Suomen jäänmurtomallista
Uutiset | 24.7.2026 21:12
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Tällainen on suomalaisten unelmakoti – ”Edelleen monelle tavoite”
Uutiset | 31.7.2026 20:13
Rantanen kannattaa vaateita erottaa Espanja Schengenistä – Orpo: Tilanne saatava nopeasti hallintaan
Uutiset | 31.7.2026 19:22
Rankat sadekuurot heilauttivat voimasuhteita Jyväskylän MM-rallissa – Lappi ajoi ulos
Uutiset | 31.7.2026 19:06
Espanjan pääministeri: Ceutan siirtolaistilanne hyökkäys Espanjan aluerajoja kohtaan
Uutiset | 31.7.2026 18:26
HS: Supon entiselle päällikölle Antti Pelttarille syyte virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 31.7.2026 18:13
Kaikkonen varoittaa Ceutan kriisistä: Jos yksi ulkoraja pettää, seuraukset näkyvät koko Euroopassa
Uutiset | 31.7.2026 17:05
”Tuottajat ansaitsevat vastauksia” – Savola katsoo hallituksen epäonnistuneen afrikkalaisen sikaruton torjunnassa
Uutiset | 31.7.2026 16:45
Ranska ja Britannia tarjoavat tukea Espanjalle Ceutan siirtolaistilanteen vuoksi – Italia vaatii Espanjaa ulos Schengen-alueesta
Uutiset | 31.7.2026 16:35
Kaksi nuorta kuoli ulosajossa Kaarinassa Varsinais-Suomessa
Uutiset | 31.7.2026 15:21
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Tällainen on suomalaisten unelmakoti – ”Edelleen monelle tavoite”
Uutiset | 31.7.2026 20:13
Rantanen kannattaa vaateita erottaa Espanja Schengenistä – Orpo: Tilanne saatava nopeasti hallintaan
Uutiset | 31.7.2026 19:22
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskittämisen todellinen hinta näkyy ihmisen ajassa
Mielipide | 31.7.2026 11:17
Lukijalta: Alueen asukkaiden pitäisi tietää, kuka kantaa poliittisen vastuun maakunnan tulevaisuudesta
Mielipide | 31.7.2026 11:02
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokokeilu tulisi saada pysyväksi
Mielipide | 31.7.2026 10:57
Lukijalta: Maailma on löytänyt pohjoisen, mutta Suomi jatkaa keskittämistä etelään
Mielipide | 30.7.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste