Lukijalta: Pienituloisten on mietittävä, miten jääkaappinsa täyttävät
Tämän kevään verotusehdotus on rikkaille hyvästä päästä, mutta pienituloisille huonosta päästä. Heidän on todella mietittävä, miten jääkaappinsa täyttävät. Entä ne muut? Ehkä ihmettelevät, minkä jääkaapin.
Hehän eivät sitä tarvitse, koska syövät kaikki ateriat aamupalasta lähtien ulkona. Rahat kun riittävät. Alempituloiset syövät, mitä kukkaro sallii. Eivätkä sitten muuta.
Jotain positiivistakin löytyy: kun kaikki menee kulutukseen, niin veroina valtio niittää. Pääasia, että heinä kasvaa ja valtion niittokone raksuttaa. Näinhän sen pitääkin olla.
Kun eivät riitä sentit ruoan ostamiseen, rohkeasti vain toimeentuloluukulle, joka avaa avustuksensa jokaiselle, joka tarvitsee. Sinne luukulle on vain mentävä. Tai ainakin sähköisesti. Jos kännykkää et omista, mene virkailijan vastaanotolle.
Suomi on maa, jossa jokaisesta pidetään huolta. Jos kuitenkaan et vielä ole kirjoilla maassamme, tee se nopeasti, ja pääset toimeentulotuen piiriin varmasti. Laki sen takaa! Kenenkään ei pidä kuolla tarpeenmukaisen elatuksen puutteeseen!
Kaarina Karhapää
Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia.
Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/