Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Mielipide
Juha Sipilä eduskunnan täysistunnossa syyskuussa 2022. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Köyhien järkyttävä määrä johtuu osin Sipilän hallituksen päätöksistä

Alpo Jäppinen 17.4.2023 11:08, muokattu 17.4.2023 11:08
a– a+
Mielipide

Mitä tulee Juha Sipilän ”Suomi kuntoon” -sloganiin, sen tuloksena on yli 800 000 ihmistä toimeentulorajalla ja iso osa alle sen. Suomen kuntoonlaittoa tehtailtiin jopa rikkomalla perustuslaillisia oikeuksia ja kansainvälisiä ihmisoikeuussopimuksia.

Siitä alkoi Suomen suomalaisten laajamittainen köyhtyminen, joka on johtanut nykyiseen massaköyhyyteen. Myös moninaiset sosiaaliongelmat alkoivat lisääntyä huimasti. Tämä on Suomen kuntoon laittamisen miljardeja maksava sosiaalinen ongelma.

Perustuslaillisia oikeuksia ja ihmisoikeuksia rajoitettiin ja toimeentuloa heikennettiin. Sellainen jää varmasti satojentuhansien ihmisten mieliin. Massaköyhyys on peruja edellisten hallitusten toimista. Sipilän hallituksen vaikutukset ovat siihen suurin syy.

Sipilän hallitus leikkasi miltei kaikkia Kelan etuuksia: lapsilisiä, työmarkkinatukea, peruspäivärahaa, ansiopäivärahan perusosaa, sairaus-, äitiys-, isyys- ja vanhempainpäivärahoja, kansaneläkettä ja takuueläkettä. Se ei ollut mikään pieni leikkaus heikompien ihmisten toimeentuloon.

Sipilän hallitus oli kolmessa vuodessa ehtinyt leikata lapsilta, perheiltä, vanhuksilta, opiskelijoilta, työttömiltä ja työntekijöiltä ennätysmäisesti. Sosiaali- ja terveysalan Soste-järjestön selvityksen mukaan leikkaukset kurittivat pahiten pienituloisia lapsiperheitä, työttömiä ja opiskelijoita. Niiden korjaaminen on edelleen kova tulevaisuuden haaste.

Leikkauspäätöksiä oli aivan liikaa. Nuorten tulevaisuudennäkymien tuhoamisella on vieläkin poliittisia ja sosiaalisia seurauksia. Sipilän hallitus rapautti Suomen tulevaisuutta ja se näkyy moninaisina yhteiskunnallisina ongelmina edelleen kaikkialla Suomessa.

Sipilän hallituksen päätös säästää opetuksesta ja tutkimuksesta satoja miljoonia euroja heijasti aika syvällistä halveksuntaa yliopistomaailmaa ja oppilaitoksia kohtaan.

Valtioneuvoston toimien lainmukaisuutta sekä perus- ja ihmisoikeuksien toteutumista valvova oikeuskansleri Jaakko Jonkka kertoi joutuneensa sivuutetuksi, kun hallitus valmisteli perustuslain vastaista lakiesitystä sosiaaliturvan Kelan etuuksien heikennyksistä.

Jonkan mukaan Sipilän hallitus oli ollut valmis tinkimään oikeusvaltion keskeisistä periaatteista. Kolme perustuslakiin erikoistunutta professoria yhtyi kritiikkiin ja kutsui tilannetta muun muassa pöyristyttäväksi ja ennenkuulumattomaksi.

Lakiesityksen perustuslainmukaisuus ratkaistaan perustuslakivaliokunnassa. Näin voidaan poliittisin perustein heikentää perustuslaillisia oikeuksia ja ihmisoikeutta. Tällainen ei vastaa oikeusvaltioperiaatteita.

Suomella ei ole varaa puuttua muiden maiden oikeusvaltio statuksiin, kun omissakin oikeusjärjestelmässä on perustuslain säätämisjärjestyksessä näinkin suuria ongelmia.

Joka ei menneitä muista, voisi sortua samankaltaisiin kohtalokkaisiin virheisiin!

Alpo Jäppinen

Kotka

Mielipideosastolla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. 

Voit jättää mielipidekirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/.

Lue myös

Lukijalta: Suomen puhtaan sähkön käyttöä on säänneltävä

Jättimäiset sähkönkulutushankkeet herättävät aiheellisesti keskustelua. Suuria hankkeita kuten datakeskuksia on suunnitteilla liikaa ja...
14.9.2026 18:46

Lukijalta: Meri-Porin voimalaitos on säilytettävä

Suomeen tulee ihan liikaa datakeskuksia, ja näin ollen sähkö ei tule tulevaisuudessa riittämään...
14.9.2026 16:22

Lukijalta: Ojitettujen soiden ennallistamisella on kaksi astetta

Suopeltoja raivannut viljelijä saattoi taannoin ihmetellä, miten turpeen pohjalla oli niin isojen tukkipuiden...
14.9.2026 16:01

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Suomeen tuli uusi syöpähoito – Moni potilas voi välttää suuret ja ikävät leikkaukset
Uutiset | 13.9.2026 21:45
Reuters: Nato sai Venäjän kiinni rysän päältä – merikaapeleiden sabotaasisuunnitelma paljastui
Uutiset | 12.9.2026 16:59
Pata porisemaan: Yllättävä apu rasvamaksaan voi löytyä kaupan hyllyltä
Uutiset | 12.9.2026 21:07
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Kiinan Xi kehottaa Brics-maita osallistumaan rakentavasti konfliktien ratkaisuun
Uutiset | 12.9.2026 14:40
Poliisi yhytti mopoilijan kanssa kuolettavasti kolaroineen tukkirekan kuljettajan
Uutiset | 12.9.2026 16:19
Sodan järisyttävät seuraukset paljastuvat: ”Järjetöntä haaskausta”
Uutiset | 11.9.2026 21:03
Trump poisti vierailunsa päätteeksi tullit irlantilaiselta viskiltä
Uutiset | 14.9.2026 2:38
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Pohjois-Korean johtajan lapsitilanteesta tihkuu uusia arvioita
Uutiset | 10.9.2026 11:52
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
”Lennokkeja oli kaikkialla” – Amnestyn selvitys kertoo, miten Venäjä huijaa ulkomaalaisia sotilaiksi Ukrainaan
Uutiset | 10.9.2026 12:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Hurrikaani, taifuuni, sykloni – miksi samalla ilmiöllä on kolme eri nimeä?
Uutiset | 14.9.2026 22:36
Raju avaus: Naton iskettävä Putinin heikkoon kohtaan
Uutiset | 14.9.2026 22:02
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Kokouksessa haukotuttaa, vaikka nukuit hyvin? Hyvä terveys: Lääkäri kertoo, mistä on kyse
Uutiset | 14.9.2026 21:18
Saksan Merz salaperäisenä: Edessä ”ratkaiseva hetki”
Uutiset | 14.9.2026 21:03
Pörssisähkö on tiistaiaamuna kallista
Uutiset | 14.9.2026 19:03
Trump: Ukraina ja Venäjä ovat sitoutuneet olemaan iskemättä toistensa energiakohteisiin
Uutiset | 14.9.2026 18:38
Presidentti Trumpin mukaan vahva ja älykäs presidentti riittää tekoälyn kontrolloimiseen
Uutiset | 14.9.2026 17:49
”Onhan tämä aikamoinen soppa” – Ruotsissa hallitustunnusteluihin käydään ilman selvää voittajaa
Uutiset | 14.9.2026 17:20
Ukrainalaistutkija Maksym Kyiak uskoo, että Ukrainalle voi aueta parempi mahdollisuus vaikuttaa Venäjän sotahaluihin
Uutiset | 14.9.2026 16:37
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Pitävät maaseutua takapihana” – Hallituspuolueet pettivät viljelijät, keskusta syyttää
Uutiset | 11.9.2026 12:15
Tutkija: Moni liberaalioikeistolainen äänestää Ruotsin vaaleissa nyt keskustaa – tässä syy
Uutiset | 10.9.2026 7:37
40-vuotias | Jatkuva kulttuurisota kyllästyttää – Jouni Ovaska taistelee ”tylsän” politiikan puolesta
Uutiset | 9.9.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hurrikaani, taifuuni, sykloni – miksi samalla ilmiöllä on kolme eri nimeä?
Uutiset | 14.9.2026 22:36
Raju avaus: Naton iskettävä Putinin heikkoon kohtaan
Uutiset | 14.9.2026 22:02
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen puhtaan sähkön käyttöä on säänneltävä
Mielipide | 14.9.2026 18:46
Lukijalta: Meri-Porin voimalaitos on säilytettävä
Mielipide | 14.9.2026 16:22
Lukijalta: Ojitettujen soiden ennallistamisella on kaksi astetta
Mielipide | 14.9.2026 16:01
Lukijalta: Ihmisen tekemän puolustamisesta
Mielipide | 14.9.2026 15:47

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste