Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Mielipide
(Kuva: Jaakko Martikainen)

Kansallisuusaate voi olla myös vaarallinen käyttövoima

Juha Mauno 24.5.2022 10:53, muokattu 24.5.2022 10:54
a– a+
Mielipide

Suuresti arvostamani Timo Laaninen kirjoitti Suomenmaassa (5/2022) kansallisuusaatteesta.

Laaninen etsi sille tähän päivään sopivaa mutta keskustan aateperintöön pohjaavaa tulkintaa. Varmaa vastausta hän ei löytänyt, mutta ehdotti keskustan ohjelman ensimmäiseksi lauseeksi samaa kuin Alkio aikanaan:

”Keskusta perustaa työnsä kansalliselle pohjalle.”

Kirjoituksensa otsikoksi Laaninen pani kuitenkin jo näin:

”Kansallisuusaate sopii edelleen keskustan käyttövoimaksi.”

Jos tällä tarkoitetaan uudenlaisia korostuksia tai painotuksia, pyydän saada vastustaa.

Kansallisuusaate on toiselta nimeltään nationalismi. Termi on herkkä. Mitä sillä tarkoitamme. Mitä se merkitsee käytännössä?

Kielitoimiston sanakirja antaa hakusanalle ”nationalismi” kolme merkitystä. Se voi olla (A.) kansallismielisyyttä, oman kansan, kielen ja kulttuurin arvostamista ja suosimista. Se voi tarkoittaa myös (B.) kansallisuusaatetta, vaatimusta oman kansan vapaudesta, oman kielen käyttämisestä ja oman kulttuurin kehittämisestä.

Mutta nationalismi voi olla myös (C.) kansalliskiihkoa, katsomusta oman kansan paremmuudesta. Sellaisena kansallisuusaate on myrkkyä, mistä pitää pysyä loitolla.

Alkion aikaan kansallisuusaatteella oli tehtävää. Sitä tarvittiin Suomi-nimisen kansakunnan vakiinnuttamiseksi maailman kartalle.

Tätä tarvetta ei enää ole. Meillä on paikkamme. Meidät tunnetaan. Meidän ei tarvitse kantaa nationalistista huolta olemassaoloamme. Pikemminkin saamme jarrutella, ettemme ylpisty liiaksi. Ihmisiä vain olemme mekin.

Mutta miten yhä kansainvälisemmäksi käyvä nuorisomme (siinä on myös keskustan tulevaisuus) kansallisuusaatteen kokee? Entä miten maahan muuttanut tai maahanmuuttajataustainen sellaisen keskustalaisen käyttövoiman tuntee, jonka pohjalla onkin suomalainen nationalismi? 

Oikea vastaus on se, miten he itse kokevat, ei se, mitä me aatteiden juhlallisella esiintuomisella tarkoitamme, jos nyt osaamme sen edes sanoittaa…

Maailmamme muuttuu niin, että koko suomalainen-termi on joskus onneton.

Laanisen kirjoitus pohjasi historiaan. Löytyykö sieltä lääkkeitä tulevaisuuteen?

Ei. Historia on tunnettava ja siitä on otettava oppiakin, mutta tulevaisuuden suuntaviivat on haettava tulevaisuudesta, ei menneisyydestä.

Maailma siis muuttuu, ja raja-aitojen on yhä madalluttava. Ainakaan niitä ei pidä pönkittää. Emme voi linnoittautua omiin oloihimme. Mutta eikö kansallisuusaate käyttövoimana rakenna juuri niitä raja-aitoja, kun se sulkee muut ulkopuolelle?

Senkin sanon, että periaatteet eivät sovi vaalitaktisiin peleihin.

Kansallisuusaatteen käyttövoima voi siis nostattaa myös sellaisia ajatuksia, että me suomalaiset olisimme muka jotenkin parempia kuin muut.

Onkohan se ihmisyysaatteen mukaista? Ei ole.

Nähkääs, kansallisuusaatteen oikealta polulta ei tarvitse paljonkaan horjahtaa, kun jo ollaan naapurin kurkussa. Kansallisuusaate on käyttövoimana kaikissa sodissa. Liput liehuvat, torvet soittavat marssilauluja, sankareille jaetaan mitaleja – ja hautoja kaivetaan. Kansallisuusaatteen avulla on nöyryytetty ja alistettu, pullisteltu ja hyökkäilty.

Kansallisuusaate on ollut käyttövoimana maailmansodissa. Se on autoritaaristen hallintojen ja diktaattorien keino. Sitä käyttävät demokraattisesti valitutkin johtajat (Trump, Erdogan, Orban, Bolsonaro…)

Kansallisuusaate voi siis olla vaarallinen käyttövoima. Sitä voi olla vaikea hallita.

Parasta siis, kun kansallisuusaatteemme on ikään kuin lainausmerkeissä, hiljaista tietoisuutta omasta itsestä osana yhteistä maailmaa, mutta ilman turhaa korostamista.

Ajattelen, että tätä mieltä se Laaninenkin loppujen lopuksi on.

Laaninen kirjoittaa: ”Keskustan kansallismielisyys taitaa jäädä ainakin nuorten silmissä puoluekokousten kansallispukujen varaan.” Sitten hän kysyy:

”Riittävätkö kansallispuvut todisteeksi siitä, että kansallisuusaate kuuluu edelleen keskustan perusvarustukseen?”

Vastaan: Joo, riittävät. Kunhan puukot pidetään tupessa.

Juha Mauno

Pukkila

Lue myös

Lukijalta: Joulurauha, kotirauha ja lasten kasvurauha luovat turvaa ja tulevaisuutta

Joulurauha julistus Suomen Turusta on aina kuulunut perinteisiimme jo siirtokarjalaisella asutustilalla Multialla ja...
23.12.2025 10:27

Lukijalta: Kuluttajien heikko luottamus, tuottavuuden vaatimaton kehitys ja geopolitiikka talouskasvun jarruina

Valtiovarainministeriö (VM) arvioi joulukuun talousennusteessaan, että Suomen talouskasvu on heikkoa ja viivästyy lähivuosina. Vaikka...
23.12.2025 10:21

Lukijalta: Joulun toivelista yksinyrittäjälle

Yli puolet päätoimisista yksinyrittäjistä ansaitsee alle 30 000 euroa vuodessa, kertoo Suomen Yrittäjien...
23.12.2025 10:05

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Pinna kiristyy Trumpin lähipiirissä: Raju uhkaus Putinille
Uutiset | 22.12.2025 21:20
Kremlistä hurja Nato-syytös: ”Olisi katastrofaaliset seuraukset”
Uutiset | 23.12.2025 22:03
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen on palannut lauantaina ambulanssilennolla Suomeen – työmatkalla todettiin vakava sairaus
Uutiset | 16.12.2025 18:22
Toimittajalta | Taloutta voi piristää enää vain Orpon hallituksen lopun lähestyminen
Uutiset | 23.12.2025 11:09
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Epäily: Vuotaako saksalainen puolue puolustustietoja Kremlille?
Uutiset | 23.12.2025 14:03
Ääriuskonnollisten juutalaisten patistelu armeijaan etenee kompastellen Israelissa
Uutiset | 22.12.2025 14:00
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen on palannut lauantaina ambulanssilennolla Suomeen – työmatkalla todettiin vakava sairaus
Uutiset | 16.12.2025 18:22
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Superbakteeriin löytyi uusi lääke – “Valtava käännekohta”
Uutiset | 16.12.2025 22:15
Pinna kiristyy Trumpin lähipiirissä: Raju uhkaus Putinille
Uutiset | 22.12.2025 21:20
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25

Uusimmat

Samu-Sirkka toi Disney-joulun suomalaisiin koteihin 1978 – Yle kiisti epäilyt haluttomuudesta näyttää amerikkalaisyhtiön tuotantoa
Uutiset | 24.12.2025 10:40
Myyttinen rajatunturi tunnetaan Joulupukin kotina – mutta miten se sellaiseksi päätyi?
Uutiset | 24.12.2025 9:15
”Tahdoin vasikallekin joulun lämpöä” – Kansanedustajat jakavat rakkaimmat muistonsa
Uutiset | 24.12.2025 8:00
Lipeäkala pitää yhä pintansa joulupöydissä, vaikka suosio hiipuu – norjalaiset popsivat paremmat raaka-aineet itse
Uutiset | 24.12.2025 7:35
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Panthersin suomalaiskaksikko nauttii joulun vapaista – ja ”sinappihunnusta”
Uutiset | 24.12.2025 1:20
Mies vangittiin epäiltynä tulipalon sytyttämisestä ja taposta Nivalassa
Uutiset | 23.12.2025 23:10
Konflikteja ei pitäisi käsitellä valikoivasti, koska ne kaikki vaikuttavat koko ihmiskuntaan, sanoo Afrikan unionin erityislähettiläs Liberata Mulamula
Uutiset | 23.12.2025 22:15
Kremlistä hurja Nato-syytös: ”Olisi katastrofaaliset seuraukset”
Uutiset | 23.12.2025 22:03
Suomen painonnostajalupaus Janette Ylisoini viihtyy raudan kimpussa – ”Lepopäivä kerran viikossa tai kerran kahdessa viikossa”
Uutiset | 23.12.2025 22:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Yhä useampi ostaa ruusunsa marketista – Onko kukkakaupoilla enää tulevaisuutta?
Uutiset | 21.12.2025 9:04
Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
00:33, 25/12/2025
weather icon 4°C
Daily Forecast Ennuste
Today 03:0025/12/2025
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 25 Km/h 71 % 1030 hPa 0 mm/h
Today 06:0025/12/2025
weather icon
3° / 3°°C 0 mm 0% 28 Km/h 57 % 1029 hPa 0 mm/h
Today 09:0025/12/2025
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 28 Km/h 46 % 1029 hPa 0 mm/h
Today 12:0025/12/2025
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 27 Km/h 47 % 1028 hPa 0 mm/h
Today 15:0025/12/2025
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 23 Km/h 55 % 1027 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Samu-Sirkka toi Disney-joulun suomalaisiin koteihin 1978 – Yle kiisti epäilyt haluttomuudesta näyttää amerikkalaisyhtiön tuotantoa
Uutiset | 24.12.2025 10:40
Myyttinen rajatunturi tunnetaan Joulupukin kotina – mutta miten se sellaiseksi päätyi?
Uutiset | 24.12.2025 9:15
”Tahdoin vasikallekin joulun lämpöä” – Kansanedustajat jakavat rakkaimmat muistonsa
Uutiset | 24.12.2025 8:00
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Joulurauha, kotirauha ja lasten kasvurauha luovat turvaa ja tulevaisuutta
Mielipide | 23.12.2025 10:27
Lukijalta: Kuluttajien heikko luottamus, tuottavuuden vaatimaton kehitys ja geopolitiikka talouskasvun jarruina
Mielipide | 23.12.2025 10:21
Lukijalta: Joulun toivelista yksinyrittäjälle
Mielipide | 23.12.2025 10:05
Lukijalta: Susilaki tuo maaseudun asukkaille oikeutta
Mielipide | 22.12.2025 15:10
Lukijalta: Vanhenevaan hävittäjään lastattu liikaa toiveita
Mielipide | 15.12.2025 13:48
Lukijalta: Suomen ei kannata antaa aseita putinilaisille historiantulkinnoille
Mielipide | 16.12.2025 13:22
Lukijalta: Joulun toivelista yksinyrittäjälle
Mielipide | 23.12.2025 10:05
Lukijalta: Koko Suomi yhden puolueen vankina
Mielipide | 19.12.2025 13:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste