Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Donald Trump

Trump julkaisi itsestään kuvan Jeesuksena ja hyökkäsi paavia vastaan – Paavi Leo: En pelkää

13.4.2026 15:10
Lue lisää 
Blogi: Mauri Pekkarinen
Mauri Pekkarinen:

Voi tätä Eurooppaa!

20.11.2025 9:45, muokattu 20.11.2025 9:45
a– a+
Blogi

Entinen espanjalainen ryhmätoverini EU-parlamentista, nykyinen taloustieteen professori Luis Garicano ja suomalainen professori Bengt Holmström sen sanoivat mainiossa raportissaan The Constitution of Innovation: EU-maiden tuottavuuskehitys on jäämässä ratkaisevasti jälkeen erityisesti Kiinasta ja Yhdysvalloista.

Tilanteen dramaattisuutta lisää se, että edes valtava muuttoliike ei näyttäisi pelastavan EU:a. Perusväestön ikääntyminen kun on täällä maapallon nopeinta. Jompikumpi, tai mieluusti molemmat, EU:n kokonaistuottavuus ja/tai työtuntien määrä, pitäisi pystyä nostamaan kilpailijoita radikaalisti korkeammaksi, jos aiomme jotenkin selviytyä.

Miksi tuottavuutemme on sakannut Maastrichtista lähtien? Syy on innovaatiopolitiikan laiminlyönneissä.

Perustutkimukseen rahaa on  löytynyt kohtuudella. Mutta tutkimusten tulosten muuttaminen innovaatioiksi ja tuotannoksi ei ole onnistunut. Emme ole pitäneet kiinni satsauksista, joihin sitouduimme Barcelonassa 2000-luvun alussa. Joutavaan aluekehitykseen rahaa on kylläkin riittänyt.

Ehkä edellistäkin suurempi synti on ollut sääntely-Euroopan luominen. Samalla, kun kaupan esteitä purettiin ja monia tarpeellisia standardeja rakennettiin, samalla tarpeetonta regulaatiota, sääntöjä sääntöjen päälle, lisättiin kaikkeen mahdolliseen. Sellaiseenkin mihin sitä kuuna päivänä ei olisi pitänyt säätää; vihanneskurkun muodosta marmeladin makuun ja moneen muuhun. On muutoksen aika.

Jotain hyvää onkin nyt näköpiirissä. Komission esitys monivuotisiksi rahoituskehyksiksi sisältää radikaalin resurssilisäyksen juuri innovaatioihin. Ehdotus kilpailukykyrahastoksi tähtää juuri tähän. Toivon, ettei Suomi vastusta moista. Tässä kysymys on ihan muusta kuin kurjassa elvytysrahastossa.  

Yhtä hyvää arvosanaa en antaisi EU:n komissiolle sen lyöttäytymisestä Yhdysvaltojen kylkeen monissa Trumpin mielijohteissa. Yksi esimerkki tästä ovat Yhdysvaltojen erilaiset pakotteet Kiinalle. Niitä Yhdysvallat muka perustelee muun muassa Kiinan ihmisoikeusrikkomuksilla. Tuohan kuulostaakin jalolta ellei muistaisi, että samaan aikaan Trump tekee erittäin läheistä yhteistyötä monien kaulankatkaisijavaltioiden kanssa. Juuri nyt Saudi-Arabian kanssa.

Ajatus siitä, että kyllä kaikki aineellinen hyvä kelpaa meille, kunhan sitä ei oteta meidän takapihalta, alkaa  olla kuollut.

Trumpin Kiina-pakotteiden jälki näkyy ja tuntuu EU:ssakin. Kun Trump kielsi keväällä edistyneen teknologian viemisen Kiinaan ja vaati EU:n tekemään suunnilleen saman, Kiina vastasi heti. Se kielsi 17:n kriittisen raaka-aineen viennin Yhdysvaltoihin ja pani jarruja myös viennille Eurooppaan.

Suuri määrä eurooppalaisia yrityksiä joutui sulkemaan teollisuuslaitoksiaan ja irtisanomaan työntekijöitään. Kun Kiinan osuus näiden harvinaisten raaka-aineiden markkinoista on 88 prosenttia, Yhdysvallat ja EU ovat ahtaalla.

EU on omasta syystään oheiskärsijä siksi, että se kulkee pakotepolitiikassa liian tiiviisti Yhdysvaltojen perässä. Nyt EU:n teollisuuskomissaari Stephane Sejoure yrittää löytää näitä raaka-aineita ”maan ääristä”. Sinnekin matkatessaan tämäkin entinen ryhmätovereni joutui kertomaan Financial Timesille, että ”amerikkalaiset taisivat keretä viemään ne vähätkin EU:n nokan edestä!”

Kannattaisikohan Euroopan ottaa lusikka kauniiseen käteen myös sen totuuden edessä, että muu maailma ei välttämättä suostu muutoinkaan keräämään maaperästään meidän hyvinvoinnin tarpeisiin raaka-aineita. Nyt ylivoimainen valtaosa kuluttamistamme maametalleista perustuu muualta kaivettuihin. Ajatus siitä, että kyllä kaikki aineellinen hyvä kelpaa meille, kunhan sitä ei oteta meidän takapihalta, alkaa  olla kuollut.

Mauri Pekkarinen Pitkän linjan keskustapoliitikko Mauri Pekkarinen on moninkertainen ministeri, joka toimi kansanedustajana vuosina 1979–2019 ja Euroopan parlamentin jäsenenä vuosina 2019–2024. Pekkarinen sai ministerin arvonimen vuonna 2020.

Lue myös

Blogi
Mauri Pekkarinen:

Autokratian kasvava varjo on haaste Suomelle

Vain moraalini määrittää tekemiseni rajat. Kutakuinkin noin presidentti Donald Trump kuvasi itsevaltaisen politiikkansa...
27.3.2026 8:40
Blogi
Mauri Pekkarinen:

Virkkunen on paljon vartija

Donald Trumpin viimeiset viikot kertovat karua kieltä siitä, mihin maailman johtavan vallan pomo...
26.1.2026 13:03
Blogi
Mauri Pekkarinen:

Innovaatiokuilu on kurottava kiinni

Muistan kuinka ensin vuoden 2011 vaalien ja sitten toistamiseen vuoden 2015 vaalien alla...
31.10.2025 15:22

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Petri Roininen:
Keskustapolitiikalla 20 prosentin kannatukseen
Blogi | 13.4.2026 10:38
Tapani Kiminkinen:
Kerjäläisten valtakunta
Blogi | 10.4.2026 8:00
Katri Kulmuni:
Vaalit voi voittaa innostamalla tai pelottelemalla
Blogi | 8.4.2026 11:03
Vesa Kallio:
Elintarvikemarkkinalain muutos on askel ainoaan oikeaan suuntaan
Blogi | 7.4.2026 15:09
Vesa Kallio:
Ihmiskunnan alakuolokohdasta on päästävä ylös
Blogi | 2.4.2026 10:23
Näytä lisää

Uusimmat

Ulkoministeri Valtonen Washingtonissa: Suomi tukee pyrkimyksiä, jotta tulitauko Iranissa saataisiin pysymään
Uutiset | 13.4.2026 18:14
Jouni Ovaska haluaa suitsia poliittista vedonlyöntiä Suomessa
Uutiset | 13.4.2026 17:58
Ihmisten turvallisuus tuurin varassa? Katri Kulmuni jyrähtää hallitukselle droonitilanteesta
Uutiset | 13.4.2026 17:38
Ukrainan ja Venäjän huonosti pitänyt pääsiäistulitauko päättyi virallisesti
Uutiset | 13.4.2026 17:25
Koko ikäluokan kutsuntauudistus etenee: Syksyllä kokeillaan kaikkien 17-vuotiaiden infopäivää
Uutiset | 13.4.2026 16:40
”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Euroopan parlamentin puhemies vierailee Suomessa
Uutiset | 13.4.2026 15:58
Viranomaisviestintä muuttuu ensisijaisesti sähköiseksi
Uutiset | 13.4.2026 15:25
Trump julkaisi itsestään kuvan Jeesuksena ja hyökkäsi paavia vastaan – Paavi Leo: En pelkää
Uutiset | 13.4.2026 15:10
Jyrki Katainen nimitettiin arktisen alueen EU-pestiin
Uutiset | 13.4.2026 14:25
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Etkö saa unta? Näistä ruoista voi olla apua
Uutiset | 11.4.2026 21:24
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Kohujen keskellä rypenyt prinsessa Mette-Marit edusti ensimmäistä kertaa happiviiksissä
Uutiset | 11.4.2026 17:15
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Valkeakoskella kuoli sunnuntaina kaksi ihmistä kolarissa – Poliisi epäilee nyt rikosta
Uutiset | 13.4.2026 11:18
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
Historia | Bitburgin lentotukikohta oli kylmän sodan tyly etuvartio – ”Eifelin kotkien” piti siivota taivaalta Varsovan liiton MiGit
Uutiset | 7.4.2026 21:15
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ulkoministeri Valtonen Washingtonissa: Suomi tukee pyrkimyksiä, jotta tulitauko Iranissa saataisiin pysymään
Uutiset | 13.4.2026 18:14
Jouni Ovaska haluaa suitsia poliittista vedonlyöntiä Suomessa
Uutiset | 13.4.2026 17:58
Ihmisten turvallisuus tuurin varassa? Katri Kulmuni jyrähtää hallitukselle droonitilanteesta
Uutiset | 13.4.2026 17:38
Ukrainan ja Venäjän huonosti pitänyt pääsiäistulitauko päättyi virallisesti
Uutiset | 13.4.2026 17:25
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomeen tarvitaan kotimainen polttoainestrategia
Mielipide | 13.4.2026 13:24
Lukijalta: Vesaiset esittää nuorille työelämän erityiskohtelua
Mielipide | 13.4.2026 13:16
Lukijalta: ”Ei ensimmäisten joukossa…”
Mielipide | 13.4.2026 13:15
Lukijalta: Kuopiossa on vahvistettava paikallista yrittäjyyttä ja markkinaa
Mielipide | 11.4.2026 16:08
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Tuomas Kettunen ja Mikko Polvinen eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 13.4.2026 10:12
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Keskustan Siponen: Luken pitää ottaa nopeasti käyttöön uudet menetelmät peltojen hiilinielulaskennassa
Uutiset | 11.4.2026 12:34
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen