Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kasvit

Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä

21.3.2026 21:45
Lue lisää 
Puoluekokous
Puoluesihteeriehdokkaat Sami Kilpeläinen (vas.) Mari Kokko, Jouni Ovaska, Riikka Pirkkalainen ja Olli Riikonen. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Puoluesihteeriehdokkaat vakuuttivat kokousväelle aatteensa syvyyttä

Juhani Ojalehto 11.6.2016 17:45, muokattu 12.6.2016 16:43
a– a+
Puoluekokous

Puoluesihteeriehdokkaat vakuuttivat aatteellista taustaansa ehdokaspuheenvuoroissaan puoluekokousväelle.

Yritysmaailmasta ponnistava Sami Kilpeläinen tiivisti keskustan idean alueiden ja ihmisten tasapuoliseksi kohteluksi.

– Urho Kekkonen on sanonut, että hyvällä poliitikolla on kaksi hyvää ominaisuutta: hän lupaa ja hän pitää. Meidän keskustalaisten pitää uskaltaa luvata ihmisille hyvät peruspalvelut, koulutuksen ja työn kotiseudullaan. Ja me keskustalaiset pidämme tämän.

Itseään Kilpeläinen kuvasi sydämeltään järjestömieheksi.

– Olen kodin kasvattama ja kentän opettama mies. Keskustan voima on tämän järjestön vireydessä. Haluan panostaa koulutukseen ja vaalityöhön. Ne ovat yksi menestyksen kulmakiviä.

Puoluetoimiston viestintävastaava Mari Kokko kertoi kasvaneensa ja sisuuntuneensa keskustan mukana.

– Se on ollut iloa ja huoltakin. Yhdessä tekeminen ja oleminen erilaisten ihmisten kanssa ovat antaneet valtavan paljon energiaa ja innostusta.

Kokon mielestä keskustassa ei voida ummistaa silmiä maailman muutokselta. Siihen on reagoitava, mutta uudistus ei ole itsetarkoitus.

– Lupaan, että en tule päästämään teitä helpolla. Sanat on laitettava teoiksi.

Puoluevaltuuston puheenjohtaja ja varapuhemies Mauri Pekkarisen erityisavustaja Jouni Ovaska hehkutti keskustan kykyä nousta tappioista.

– Vuonna 2012 toimittaja kirjoitti iltapäivälehdessä: Keskusta on ehditty monta kertaa julistaa auringonlaskun joukkioksi. Kuin kivitetty, säteilytetty ja singolla ammuttu torakka se ravistelee tomun päältään ja jatkaa kulkuaan kuin mitään ei olisi tapahtunut, Ovaska siteerasi.

Ovaska hauskutti kokousväkeä sanomalla, että jos hän on pysynyt Pekkarisen vauhdissa, hän pysyy myös puolueen kyydissä.

Seuraavia sanoja sanoessaan hän silminnähden liikuttui.

– On annettava viestikapula uudelle sukupolvelle. Isoäitini tapasi sanoa, että niin kauan, kun maa on kunnossa, ei lopu kyntäminen ja kylväminen, mutta kyntäjä vaihtuu.

Eduskunta-avustaja Riikka Pirkkalainen muistutti, että puolue on menestystarina kuten Suomikin.

– Maalaisliitto-keskusta on ollut olemassa ennen Suomen itsenäisyyttä. Se antaa meille velvoitteen kehittää järjestöä ja rakentaa kaikilla toimilla isänmaata.

Pirkkalainen määritteli puoluesihteerin yhdessäolojohtajaksi.

– Puoluesihteeri ei voi aina valita rooliaan, mutta jokaista roolia on osattava pelata. On hoidettava taloutta ja järjestöelämää sekä annettava johdolle taustatukea, johtaa sitä yhdessätekemistä, joka vie yli päivänpolitiikan ja vaalien.

Puoluesihteeri on Tohmajärven kunnanjohtaja Olli Riikosen näkemyksessä aatteellinen ja uudistusmielinen alkiolainen, sovitteleva kalliolainen ja joka tilanteeseen sopiva sipiläläinen.

– Tarvitaan sellainen, jolla on aate kunnossa ja kokemus tallessa. Eikä haittaa, vaikka hiusraja on hukassa, hän huvitti puoluekokousväkeä päälakeensa viitaten.

Riikonen kertasi aikoja, jolloin hän toimi keskustanuorten puheenjohtajana. Tuolloin oli 90-luvun alku, lama-aika ja Esko Aho (kesk.) pääministerinä.

– Nuorisoliike oli hieno kehittymisen ja kasvun paikka. Sparrasin Esko Ahoa. Se kokemus on puoluesihteerille arvokasta pääomaa, sitä tarvitaan nyt.

Riikonen kehaisi myös talousosaamistaan.

– Jos saa köyhän kunnan talouden raiteille, pystyy hoitamaan köyhän puolueenkin asiaa.

Lue myös

Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä

Keskustayrittäjät ehdottaa selvitettäväksi yrittäjän eläkevakuutuksen (YEL) ja työntekijän eläkelain (TyEL) eläkejärjestelmien yhdistämistä ratkaisuna...
20.3.2026 16:11

Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: "Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa"

Keskustanuoret varoittaa, että nuorten tulevaisuususko rapautuu kovaa vauhtia.
18.3.2026 11:48

Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa

Keskustan kansanedustaja Mikko Savola sanoo pyrkivänsä jatkokaudelle kevään 2027 eduskuntavaaleissa. Savola kertoo tiedotteessaan, että...
16.3.2026 10:14

Aihetunnisteet

keskustan puoluekokous puoluesihteerikisa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
CNN: F-35-hävittäjä teki pakkolaskun iranilaistulituksen vuoksi
Uutiset | 20.3.2026 12:57
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Kuusi maata sanoo olevansa valmiita ryhtymään toimiin varmistaakseen Hormuzinsalmen turvallisuuden
Uutiset | 19.3.2026 17:19
Historia | Yhden megabitin mikrosiru oli DDR:lle valtava ponnistus, läpimurto ja tragedia – vain vuoden kuluttua koko valtio luhistui
Uutiset | 19.3.2026 21:20
Öljynjalostamo tulessa Kuwaitissa – Netanjahu: ”Olemme voittamassa ja Iran on tuhoutumassa”
Uutiset | 20.3.2026 14:48
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Ennuste: Monia piinaava tukala ilmiö iskee viikonloppuna
Uutiset | 20.3.2026 21:02
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Kuusi maata sanoo olevansa valmiita ryhtymään toimiin varmistaakseen Hormuzinsalmen turvallisuuden
Uutiset | 19.3.2026 17:19
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uusimmat

Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä
Uutiset | 21.3.2026 21:45
Outo tunne kurkussa? – Näissä tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 21.3.2026 21:31
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Näin asiantuntijat kommentoivat USA:n päätöstä iranilaisöljyn myynnistä
Uutiset | 21.3.2026 17:33
Yli neljännesmiljoona ihmistä bailasi, kun supersuosittu poikabändi teki paluun
Tarinat | 21.3.2026 15:51
Valtonen Ylelle: Suomi ei lähetä kalustoaan Hormuzinsalmen avaamiseksi
Uutiset | 21.3.2026 15:20
Israel: Hyökkäykset Iraniin kiihtyvät tulevalla viikolla
Uutiset | 21.3.2026 14:24
Avantosaunojen verotus nousee – Ovaska: ”Tämä pitää korjata”
Uutiset | 21.3.2026 13:59
IAEA selvittää väitettyä hyökkäystä ydinlaitokseen Iranissa
Uutiset | 21.3.2026 13:34
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30
Hyvästi paikallinen yhteistyö – Uusi laki rikkoo kuntien toimivia palveluita
Uutiset | 17.3.2026 15:52

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä
Uutiset | 21.3.2026 21:45
Outo tunne kurkussa? – Näissä tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 21.3.2026 21:31
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31
Lukijalta: Järjestöt – turhaa byrokratiaa vai yhteiskunnan selkäranka?
Mielipide | 20.3.2026 12:17
Lukijalta: Miksi ydinenergialain rajoitukset suojaavat paremmin kuin ydinsota
Mielipide | 20.3.2026 12:14
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste