Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta
Antti Kurvinen (edessä) ja Pekka Aittakumpu (toinen vas.) puhuivat keskustalaisessa ystävänpäiväjuhlassa Peuhulla. (Kuva: Jouni Ranua)

Kurvinen ystävänpäiväjuhlassa: "Suvaitsevaisuutta tarvitaan myös keskustan omaan porukkaan"

Suomenmaa 14.2.2020 9:00, muokattu 14.2.2020 8:25
a– a+
Keskusta

– Alueellisesti, sosiaalisesti ja sivistyksellisesti ehyempi Suomi on punamultahallituksen tärkein tehtävä.

Näin linjasi keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen Oulunsalossa Peuhun Kartanossa järjestetyssä ystävänpäiväjuhlassa.

Hänen mukaansa punamuallan pääajatus on rakentaa tasa-arvoista Suomea, jossa jokaisella on mahdollisuuksia.

Kurvinen painotti ystävänpäivän hengessä myös, että keskustalaisten on uskallettava varjella Kyösti Kallion perintöä sillanrakentajana ja yhteistyön vaalijana.

– Meillä ei ole vara mennä Amerikan malliin, jossa kätellään vain oman puolueen jäsenet ja revitään silpuksi vastapuolen puheet, Kurvinen viittasi viime päivien tapahtumiin rapakon takana.

Hän muistutti myös, että keskustan sisälläkin on aina ollut eri tavalla ajattelevia ihmisiä.

– Sydämensivistystä ja suvaitsevaisuutta tarvitaan myös tähän omaan porukkaan.

KansanedustajaPekka Aittakumpu (kesk.) totesi omassa puheenvuorossaan, että ystävyys punnitaan politiikassa.

– Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan. On tärkeää, että niin lähipiirissä kuin kaikilla tasoilla, eduskunnassakin, arvostamme toisiamme.

Hän kertoi ex-kansanedustaja Tapani Töllin neuvoneen häntä uutena kansanedustajana tutustumaan eduskunnassa ihmisiin yli puoluerajojen.

– Erityisesti silloin kun tulee ristiriitoja, joudutaan vääntämään ja neuvottelemaan, on tärkeää, että kontaktit ovat valmiiksi kunnossa.

Aittakumpu totesi myös, että keskustan on tärkeä luoda omalta osaltaan sellaista mielialaa, että kaikki tuntisivat oman vastuunsa ja velvollisuutensa yhteiskunnassa.

Illan aikana keskusteltiin muun muassa ilmasto- ja aluepolitiikasta.

– Ilmastopolitiikka ei ole kieltämistä ja ahdistusta, vaan ratkaisuja. Asioiden tekemistä paremmin, Kurvinen painotti.

Aittakumpu totesi puheenjohtaja Katri Kulmuniin viitaten, että on tärkeä edistää ihmisten hyvinvointia kotiseuduillaan, olivatpa ne missä tahansa.

– Keskustalla on vahva menestymisen ja vaikuttamisen mahdollisuus kun huolehdimme siitä, että kansalaisilla on lähikouluja, terveyspalveluita ja esimerkiksi kirjastoja asuivat he sitten maalla tai kaupungissa.

Puheissa pohdittiin myös sitä, onko keskustalla ystäviä tulevissa vaaleissa.

Kurvinen harmitteli, että suomalaisia ajetaan nyt monissa asioissa kahteen leiriin. Ääripäät jylläävät, vaikka monia se ahdistaa.

– Suurin osa on maltillisia keskitien kulkijoita. Keskusta-Maalaisliitto on aina ollut siellä, missä parannetaan tavallisten ihmisten asioita. Ruisleipäkysymykset eivät ole hävinneet mihinkään. Tätä meidän on tuotava enemmän esiin.

Keskustaryhmyri muistutti, että on paljon asioita, joita ei hoida kukaan muu kuin keskusta.

– Kuka puolustaisi kotihoidontukea, huolehtisi kaava-alueen ulkopuolella asuvista, minimisosiaaliturvalla elävistä, pienyrittäjistä ja maanviljelijöistä? On paljon joukkoja, jotka olisivat hunningolla, ellei keskustaa olisi.

Hän kannusti keskustaväkeä pitämään huolta toisistaan, elämään sovussa ja viemään yhdessä keskustaa uuteen nousuun.

Yleisökysymyksissä esitettiin muun muassa ylärajaa asumistukiin, perättiin keskustaa täyttämään vallitsevaa arvotyhjiötä ja pohdittiin keinoja pääkaupunkiseudulle muuttaneiden keskustataustaisten houkuttelemiseksi puolueen äänestäjiksi.

– Ei pidä takertua uhkiin ja menneisyyteen, vaan kulkea kohti tulevaisuutta. Keskusta on toivon kansanliike, Kauko Kaukola totesi.

Ystävänpäiväjuhlaan oli saapunut 160 aatteen ystävää Pekka Aittakummun tukiyhdistyksen kutsumana.

– Tällaiset tilaisuudet ovat parasta, mitä politiikassa voi olla. Se, että kokoonnutaan yhteen ja muutetaan maailmaa. Se on ystävyyttäkin parhaimmillaan, Kurvinen totesi.

Lue myös

Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva

”Tarvitsemme maatalouspolitiikan, joka tukee pitkäjänteisiä investointeja ja kannustaa nuoria viljelijöitä mukaan alalle”
10.7.2025 16:41

Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen

Europarlamentaarikko Katri Kulmuni (kesk./Renew) on valittu ryhmänsä varjoneuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä käsittelevään lainsäädäntöesitykseen. Kulmuni kertoo...
10.7.2025 11:30

Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä

Kansanedustaja Mikko Savola (kesk.) peräänkuuluttaa yhteistyötä niin kuntien sisällä kuin seutukunnallakin. Ähtärin kaupunginvaltuuston puheenjohtajana...
28.6.2025 10:29

Aihetunnisteet

Keskusta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Tänä vuonna lakkojen ja suppilovahveroiden löytämisessä auttaa moderni jippo
Uutiset | 9.7.2025 19:15
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hyttyskäänne luvassa – ”ryöpsähdys”
Uutiset | 10.7.2025 22:15
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Tutkimus: Väestön tasolla ruokavalio laahaa
Uutiset | 9.7.2025 21:45
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Selvitys: Nämä ovat tilatuimmat grillituotteet
Uutiset | 10.7.2025 22:30
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Lopettamisaalto järkyttää: ”Yrittäjiä kurittavat nyt todella monet asiat”
Uutiset | 4.7.2025 11:35
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00

Uusimmat

”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00
Supertähti tulee Suomeen
Uutiset | 11.7.2025 23:30
Hellevaroitus annettu – THL kertoo, miten varautua
Uutiset | 11.7.2025 23:00
Idän karhupäätös tehty
Uutiset | 11.7.2025 22:00
Mitä kuuluu metsästyksen suosiolle? – Luvut kertovat
Uutiset | 11.7.2025 21:30
Mitä jos sähköt katkeavat? – Maatilat yhä riippuvaisempia
Uutiset | 11.7.2025 21:00
Turvemaiden ennallistamisesta tutkimustuloksia – ”heijastavuus ja lämpötila alkoivat muistuttaa enemmän luonnontilaisia soita”
Uutiset | 11.7.2025 20:00
Joukkomurhasta 30 vuotta – YK:n turva ei tarkoittanut mitään
Uutiset | 11.7.2025 19:00
Libanon: Rauha kiinnostaa, suhteiden normalisointi Israeliin ei
Uutiset | 11.7.2025 17:21
Yle: Ministeri Grahn-Laasosen mukaan hallitus suunnittelee muutoksia lapsilisiin sekä lapsiperheiden etuuksiin
Uutiset | 11.7.2025 17:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00
Supertähti tulee Suomeen
Uutiset | 11.7.2025 23:30
Hellevaroitus annettu – THL kertoo, miten varautua
Uutiset | 11.7.2025 23:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste