Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Zelenskyi: USA:n päätös ei edesauta rauhaa

13.3.2026 15:20
Lue lisää 
Blogi: Jari Rauhamäki
Jari Rauhamäki:

Tarkan pelin paikka

9.12.2025 15:38, muokattu 9.12.2025 15:38
a– a+
Blogi

Seuraaviin eduskuntavaaleihin on aikaa jokseenkin 16 kuukautta, alle puolitoista vuotta. 2020-luvun suomalaisessa politiikassa se on lyhyt aika.

Pelin henki on selvä: jos haluat menestyä vaaleissa ja vaikuttaa seuraavan vaalikauden politiikkaan, nyt on korkea aika kääriä hihat ja ryhtyä töihin.

Eikä politiikassa Luoja elätä tai palkitse laiskoja, yleensä vaaleissa valtaa on luvassa vain menestyjille. Pääsääntöisesti vaalitulos ratkaisee, mitkä puolueet muodostavat hallituksen ja kenelle lankeaa oppositiossa olemisen kyseenalainen ilo ja autuus.

Pelissä vaalien voittajat ovat vahvoilla, mutta suomalaisessa kansanvallassa hallituksen ovet voivat aueta myös hävinneelle. Esimerkkejä löytyy lähimenneisyydestä. Sekään ei ole tavatonta, että vaali-illan tv-lähetyksessä kaikki puoluejohtajat julistautuvat voittajiksi: politiikka on joskus pienten marginaalien peliä siinä, missä jääkiekkokin.

Vaalien alla puolueiden kuuluu spekuloida myös hallituspohjalla. Vanhaan hyvään aikaan riitti, että puoluejohtaja ohitti toimittajien mieluisinta hallituspohjaa koskevat kysymykset yleispätevällä ”vaalitulos ratkaisee”-vastauksella. Omat kortit oli hyvä pitää piilossa vähintään vaali-iltaan saakka.

Ennen oli niin, mutta 2020-luvulla puolueista on tullut suorasukaisempia. Äänestäjille annetaan vihjeitä ja varoituksia erilaisista hallituspohjista. (Uhka)rohkeimmat poliitikot kertovat suoraan, minkä puolueen kanssa ei ainakaan ole valmis hallitukseen.

Mitä me äänestäjäpoloiset tiedämme tällä hetkellä vuoden 2027 eduskuntavaalien jälkeisestä hallituspohjatilanteesta, kuka haluaa leikkiä kenenkin kanssa? No sen ainakin, että puoluekentän vasemmalla laidalla ja vihreissä perussuomalaisten kanssa samaan hallitukseen meneminen lienee ylipääsemätön rasti.

Jos SDP on suurimpana puolueena valitsijan paikalla, lähteekö se tavoittelemaan sinipunaa vai yhteistyötä keskustan kanssa? Vastaus riippuu, keneltä kysyy: puolueessa on perinteisesti yhteistyöhaluja molempiin suuntiin.

Valtaan ja sen käyttämiseen tottunut kokoomus ei tunnu olevan kovinkaan ronkeli. Sille taitaa kelvata hallituspohjaksi lähes kaikki mahdolliset kombinaatiot, missä vain itse saa olla mukana. Nykykokoomuksen sielunelämä voi kallistaa vaakakuppia porvariyhteistyön puolelle, mutta mielipidemittausten perusteella käteen taitaa jäädä sinipuna tai edelleen epätodennäköinen SDP:n, kokoomuksen ja keskustan hallitus.

Taktiikka voi olla tilanteeseen sopiva ja toimiva, mutta hätäisempi äänestäjä voi tulkita puheet kannanottona perinteistä punamultayhteistyötä vastaan.

Entä sitten kolmen suuren puolueen joukosta keskikastiin pudonnut keskusta, mitä se tahtoo? Omia joukkoja herätellään pelottelemalla sinipunan paluulla ja utopistisilla puheilla pääministerin paikan tavoittelemisesta. Molemmat ovat hyviä täkyjä myös liikkuvien äänestäjien kalastelussa.

Pienen tauon jälkeen puolue on kaivanut naftaliinista myös voivottelut Rinteen ja Marinin hallitusten karmeista kokemuksista. Se on hallituspohja, johon keskustan kellokkaiden mukaan ei hetkeen aikaan palata, oli vaalitulos mikä tahansa.

Vanhojen muistelulla puolue pesee pois takinliepeisiin tarttunutta vihervasemmistolaista töhnää ja tekee samalla itseään tykö puoluekentän oikealle laidalle.

Taktiikka voi olla tilanteeseen sopiva ja toimiva, mutta hätäisempi äänestäjä voi tulkita puheet kannanottona perinteistä punamultayhteistyötä vastaan.

Jos näin käy, hyvä tarkoitus kääntyy itseään vastaan, sillä mielipidemittausten mukaan aika moni kansalainen kelpuuttaisi juuri SDP:n ja keskustan seuraavaan hallitukseen.

Jari Rauhamäki Jari Rauhamäki on Insinööriliiton viestintäpäällikkö. Aikaisemmin hän on työskennellyt muun muassa keskustan eduskuntaryhmän poliittisena sihteerinä sekä politiikan toimittajana Suomenmaassa ja Lallissa.

Lue myös

Blogi
Jari Rauhamäki:

Kohtuus kaikessa

Olemme urheilukansaa, jos ei muuta, niin ainakin penkkiurheilukansaa, jolle suomalaisten urheilijoiden kisamenestys on...
16.2.2026 14:40
Blogi
Jari Rauhamäki:

Kadonnutta äänestäjää etsimässä

Yleisradion syyskuun alussa julkaisema eduskuntavaalikysely oli mannaa suurimmalle oppositiopuolue SDP:lle. Mielipidemittauksen mukaan puolueen...
10.9.2025 13:06
Blogi
Jari Rauhamäki:

Politiikan toipilas

Muutama viikko sitten pidettyjen alue- ja kuntavaalien ilta oli keskustan suhteen paljastava. Kun...
5.5.2025 12:53

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Jari Haapiainen:
Maailmankaupan vapautta puolustettava 
Blogi | 13.3.2026 10:17
Vesa Kallio:
Kaikki politiikka on myös maaseutupolitiikkaa
Blogi | 12.3.2026 13:09
Janne Kaisanlahti:
Virkavalta ei ole kansanvaltaa
Blogi | 11.3.2026 12:02
Katri Kulmuni:
Ulkopolitiikka ei voi olla rempallaan
Blogi | 9.3.2026 17:42
Hanna-Leena Mattila:
Ennaltaehkäisy on tehokkainta päihdepolitiikkaa
Blogi | 9.3.2026 14:43
Näytä lisää

Uusimmat

Paljastus Trumpin sisäpiiristä: Sotaveteraani vastustaa Iranin sotaa
Uutiset | 13.3.2026 22:02
Täältä suomalaiset haluavat nyt mökkinsä
Uutiset | 13.3.2026 21:45
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Trump ylvästeli Iranin johtajien tappamisella – ”On suuri kunnia tehdä se”
Uutiset | 13.3.2026 18:39
Tutkija: Siviiliuhrien määrä kasvaa, mutta Iranin johdossa ei näy paniikkia
Uutiset | 13.3.2026 18:31
Macron varoitti Venäjää kuvittelemasta liikoja – ”Se erehtyy”
Uutiset | 13.3.2026 18:21
Tämäkin vuosi on vaikea, sanovat Vuokranantajat
Uutiset | 13.3.2026 18:10
”Minulla on vain yksi pää,” aivotärähdyksen saanut Kläbo viestitti
Uutiset | 13.3.2026 18:00
Viestipalvelu X esittää muutoksia tileihinsä EU:n sakkojen myötä
Uutiset | 13.3.2026 17:50
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Israelin armeija sanoo iskeneensä kohteeseen, jossa Iran kehittää ydinaseita
Uutiset | 12.3.2026 13:36
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Netanjahu lisäsi sodalle uuden tavoitteen – ”Nyt on tullut aika”
Uutiset | 13.3.2026 9:10
Tutkimus: Testosteronin taso tulee huomioida ruokavaliossa – yksi asia voi olla vaaraksi
Uutiset | 12.3.2026 21:36
Valiokunta vaatii loppua dieselautojen pakkasongelmille – Ministeri Ranteelta peräänkuulutetaan toimia
Uutiset | 11.3.2026 16:30
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
”Hengenlähtö oli lähellä,” Kelan Lasse Lehtonen sanoo kohutuista Brysselin lentokentän tapahtumista MT:lle
Uutiset | 12.3.2026 18:40
USA ei ole vielä valmis saattamaan aluksia Hormuzinsalmen läpi
Uutiset | 12.3.2026 15:22
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Paljastus Trumpin sisäpiiristä: Sotaveteraani vastustaa Iranin sotaa
Uutiset | 13.3.2026 22:02
Täältä suomalaiset haluavat nyt mökkinsä
Uutiset | 13.3.2026 21:45
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Tarvitaan tukiasemia ja valokuitua
Mielipide | 11.3.2026 13:40
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen