Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Tiedossa rankkasadetta ja reippaita ukkosia

2.7.2025 11:16
Lue lisää 
Blogi: Janne Kaisanlahti
Janne Kaisanlahti:

Maakuntakonservatiivin aatoksia toisesta kierroksesta

2.2.2024 10:53, muokattu 16.9.2024 15:42
a– a+
Blogi

Presidentinvaalien ensimmäisen kierroksen suurimmat voittajat olivat ne eri viestimiin marssitetut asiantuntijat, jotka hokivat, että taktinen äänestäminen ei ole väärin. Heidän toiveensa toteutui, vasemmistolaisista suuri osa äänesti Haavistoa jo ensimmäisellä kierroksella. 

Presidentinvaalien ensimmäisen kierroksen jälkeen lähes puolet äänestäjistä joutuu etsimään itselleen uuden ehdokkaan. 

Hävinneiden ehdokkaiden kannattajien pettymys purkautuu usein turhautuneena uhona, että enpä käy sitten toisella kierroksella äänestämässä. Tämä on hyvin ymmärrettävää, mutta useimmat lopulta kuitenkin täyttävät kansalaisvelvollisuutensa myös toisella kierroksella.

Äänestysprosentti (niissä maissa, joissa vaalit ovat rehelliset tai suoritetaan ilman pakkoa) kertoo osaltaan kansakunnan yhteiskunnallisesta valveutuneisuudesta ja sivistystasosta.

Pidän vastuuttomana, jos poliittisia luottamustoimia hoitavat henkilöt – vaikka suutuspäissään  somessa – ilmoittavat jättävänsä äänestämättä.

Valveutunut kansalainen äänestää aina. Jos ei todella pysty kumpaakaan ehdokasta äänestämään, voi käydä tiputtamassa tyhjän lapun. Sekin lasketaan äänestysprosenttiin mukaan.

Presidentin tärkein tehtävä on johtaa Suomen ulkopolitiikkaa. Molemmilla ehdokkailla on laaja kokemus ulkopolitiikan alalta ja erilaisista kansainvälisistä tehtävistä. 

Ennen Venäjän aloittamaa sotaa Ukrainassa kuuluin siihen Suomen ja keskustalaisten suureen enemmistöön, joka vastusti Nato-jäsenyyttä. Moni koettaa nyt pestä menneisyyttään, mutta itse en koe siihen tarvetta. Paasikiven-Kekkosen linja piti meidät erossa sodista yli 75 vuoden ajan.

Samalla pidimme maanpuolustuksen kunnossa. Toivottavasti myös nyt tehdyt ja tulevat valinnat edistävät rauhaa rajoillamme.

Aikaisemmin itselleni yksi tärkeä peruste presidentinvaaleissa oli se, miten hän haluaa hoitaa kahdenvälisiä suhteita eri maihin, ja myös suureen itäiseen naapuriimme. Ei nöyristellen, mutta yhteistyötä etsien.

Nyt välit lienevät pitkään heikolla tolalla, ja niiden mahdollinen paraneminen ei ole enää meidän käsissämme, joten Venäjän-tuntemusta lienee turhaa käyttää argumenttina.

Kuitenkin toivon, että maamme harjoittaa edelleen itsenäistä ulkopolitiikkaa. Natossakaan emme voi olla vain lännen suurvaltojen jatke.  

Tärkein viitekehys ja samaistumisen kohde maailmalla ovat meille edelleen toiset Pohjoismaat. 

Kummankaan poliittisen uran tapahtumat eivät ole osoittaneet heiltä erityistä lämpöä esim. keskustalaista aluepolitiikkaa ja maan tasapuolista kehitystä kohtaan.


 
Itse en maakuntakonservatiivina pysty erityisemmin samastumaan kumpaankaan presidenttiehdokkaaseen. 

Molemmat ovat hyvin urbaaneja ja voimakkaasti arvoliberaaleja. Kummankaan poliittisen uran tapahtumat eivät ole osoittaneet heiltä erityistä lämpöä esim. keskustalaista aluepolitiikkaa ja maan tasapuolista kehitystä kohtaan.

Ihmiset tekevät ehdokasvalintansa yleensä hyvin henkilökohtaisten arvovalintojen kautta. Jokaisella on demokratiassa siihen oikeutensa. Koska poliittiset linjaerot ulkopolitiikan osalta eivät ole enää kovin suuria, niin valintaperusteet nousevat itselleni ehdokkaiden ansioluetteloista.

Alexander Stubb on suorittanut useita tutkintoja hyvin arvosanoin ja väitellyt tohtoriksi. Hänen opintonsa eivät ole kesken. Koen hankalaksi myös maanpuolustushengen kannalta, että Puolustusvoimien ylipäällikkö olisi itse aikanaan kieltäytynyt asepalveluksesta.

Stubbin kanssa meillä onkin sama sotilasarvo, toki sangen vaatimaton, mutta suoritettu asepalvelus kumminkin.

Lisäksi koen, että vihreiden ehdokkaan valinta presidentiksi antaisi vihreille puolueena liian suurta nostetta ja painoarvoa tässä yhteiskunnassa.

Joku toinen päätyy toisenlaisten punnusten kautta toiseen ratkaisuun. Demokratiassa hänellä on siihen oikeutensa.

Toivon, että me keskustassa emme pidä toisia huonompina keskustalaisina sillä perusteella, ketä he kannattavat tai ovat kannattamatta toisella kierroksella.

Vuonna 1931 Maalaisliiton ehdokas Kyösti Kallio putosi valitsijamiesvaalissa lopulliselta kierrokselta. Erinäisten vaiheiden jälkeen Maalaisliitto ampui rivinsä suoraksi ja tuki oikeiston ehdokasta Svinhufvudia, joka tulikin valituksi.

Kerrotaan, että yksi valitsijamiehistä oli purskahtanut itkuun joutuessaan äänestämään Svinhufvudia. Valinta osoittautui kuitenkin Suomelle hyväksi, kuten Mäntsälän kapinan kukistaminen osoitti.

Ja jos kehitys Svinhufvudin aikana kulki liiaksi oikealle, niin kuusi vuotta myöhemmin demokratia teki korjausliikkeen, ja presidentiksi valittiin lopulta Kyösti Kallio, jonka johdolla kansallinen eheytys saatiin päätökseen.

Ehkäpä kuuden vuoden päästä – 30 demaripresidenttivuoden ja 18 kokoomuspresidenttivuoden jälkeen – on jälleen aika vahvasti aatteelliselle keskustalaiselle presidentille?

Suomen presidentit ovat toki presidenttikautensa aikana yleensä onnistuneet kasvamaan entistä puoluettaan suuremmiksi, kansakuntaa kokoaviksi hahmoiksi.

Eiväthän kokoomuksen valtiovarainministeri Sauli Niinistö ja tasavallan presidentti Sauli Niinistö olleet hekään profiililtaan aivan sama tyyppi.

Toivottavasti näin käy nytkin. 
 

Janne Kaisanlahti Janne Kaisanlahti on lappilainen lakimies, kirkolliskokousedustaja ja keskusta-aktiivi.

Lue myös

Blogi
Janne Kaisanlahti:

Kansainvälinen apilaperhe

Työskennellessäni Brysselissä olen voinut jonkun verran seurata myös Renew Europe -parlamenttiryhmän toimintaa. Silloin...
10.6.2025 8:00
Blogi
Janne Kaisanlahti:

Kahden lipun vaalit

Suomessa äänestetään nyt poikkeuksellisesti kahdella äänestyslipulla samoissa vaaleissa. Viimeksi julkisissa vaaleissa näin tapahtui...
25.3.2025 13:55
Blogi
Janne Kaisanlahti:

Ehdokkaita hankkimaan

Ehdokaslistojen keruu on jälleen menossa. Alue- ja kuntavaaleissa, jotka käydään ensimmäistä kertaa nyt...
13.1.2025 14:54

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Elsi Katainen:
Itärajan alueet tarvitsevat rahaa – vastuu siirtyy hallitukselle
Blogi | 1.7.2025 13:19
Vesa Kallio:
Kysymyksiä vailla oikeita vastauksia
Blogi | 25.6.2025 10:16
Mauri Pekkarinen:
Etsikkoaikaa ei sovi hukata!
Blogi | 24.6.2025 12:11
Katri Kulmuni:
Voiko energiaverotus olla teollisuus- ja ilmastomyönteinen?
Blogi | 24.6.2025 9:26
Kari Hokkanen:
Purra sai oman halla-ahonsa
Blogi | 18.6.2025 13:26
Näytä lisää

Uusimmat

Hypon mukaan talouden suunta ratkaistaan työmarkkinoilla – työnhaussa kestää nyt kauan
Uutiset | 3.7.2025 0:01
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Pysäköinnissä hassuja harhaluuloja – onko AP aamupäivä, tarkoittaako 1h kello 13:a, vapauttaako digikiekon pariston loppuminen maksusta?
Uutiset | 2.7.2025 22:30
Paljastus: Berliiniltä ja Lontoolta yllättävä veto
Uutiset | 2.7.2025 22:13
Putinin liittolainen: Päätös massiivisesta joukkojen siirrosta
Uutiset | 2.7.2025 22:03
”Slummissa laulain riemuitsemme ja rummusta ääntä vestetään” – avustusjärjestö täyttää 150 vuotta
Uutiset | 2.7.2025 22:00
Matkailija unohtaa usein monta tärkeää asiaa – katso muistilista
Uutiset | 2.7.2025 21:30
Mansikkahybrideillä haetaan uusia makuja
Uutiset | 2.7.2025 21:03
USA:n Ukraina-päätös järkyttää – Nyt tuli Kremlin kommentti
Uutiset | 2.7.2025 21:03
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Historia | Suomalaiskenraali joutui punaisen poliisin pidättämäksi – aseita on piilossa tänäkin päivänä
Uutiset | 29.6.2025 20:00
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Aspiriinista myönteistä syöpätietoa
Uutiset | 1.7.2025 22:00
Ukraina iski Venäjälle yli tuhannen kilometrin päähän etulinjasta
Uutiset | 1.7.2025 14:41
Teheranista tappovaatimus: ”Mossadin agentti”
Uutiset | 1.7.2025 22:16
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
Nyt Israel kommentoi Iranin ydinlaitosten tuhoja
Uutiset | 25.6.2025 11:08
Britannia: Kova ydinasepäätös
Uutiset | 25.6.2025 9:10
Paljastus: Kremlin liittolaiselta merkittävä kädenojennus
Uutiset | 24.6.2025 22:02
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hypon mukaan talouden suunta ratkaistaan työmarkkinoilla – työnhaussa kestää nyt kauan
Uutiset | 3.7.2025 0:01
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Pysäköinnissä hassuja harhaluuloja – onko AP aamupäivä, tarkoittaako 1h kello 13:a, vapauttaako digikiekon pariston loppuminen maksusta?
Uutiset | 2.7.2025 22:30
Paljastus: Berliiniltä ja Lontoolta yllättävä veto
Uutiset | 2.7.2025 22:13
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Parkkifirmoille on annettu liikaa valtaa ilman vastuita
Mielipide | 2.7.2025 11:15
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52
Purra pääsi saksineen jatkoon
Mielipide | 25.6.2025 10:10
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52
Lukijalta: Suomi pyyhkii kansainvälisellä oikeudella pöytää
Mielipide | 24.6.2025 9:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen