Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Martat

Marttaliiton uusi puheenjohtaja on 26-vuotias Roosa Grönberg – ”Marttojen on näyttävä ja kuuluttava kovaa”

27.4.2026 11:13
Lue lisää 
Blogi: Elsi Katainen
Elsi Katainen:

Myllerrys poliittisella kentällä jatkuu

9.7.2024 12:18, muokattu 16.9.2024 15:37
a– a+
Blogi

Ranskan ja Iso-Britannian vaalit on käyty, eikä yllätyksiltä vältytty. Brittien työväenpuolueen voiton ja historiallisen suuren parlamenttipaikkamäärän myötä konservatiivit joutuivat vaihtopenkille. Myös Ranskassa toinen kierros toi yllätyksen, jonka ainakin Kreml on jo ehtinyt tuomita. Ranskan kansallisten vaalien jälkeen myös Euroopan parlamentin vallanjako ja voimasuhteet ovat menossa vielä kertaalleen uusiksi.

Iso-Britanniassa Työväenpuoluetta johtava Keir Starmer onnistui nousemaan pääministeriksi kitkemällä puolueesta laitavasemmistolaiset ja antisemitistiset aatteet sekä nostamalla kannatustaan jopa liike-elämän parissa. Työväenpuolueen hivuttautuminen kohti poliittista keskustaa ja konservatiivien epäonnistuminen mm. hintojen nousun ja julkisen terveydenhuollon käsittelyssä siivittivät Työväenpuolueen jopa 412 paikkaan kaikkiaan 650 edustajasta.

Laitaoikeisto puolestaan keräsi yli neljä miljoonaa ääntä ja sai neljä paikkaa samalla, kun liberaalipuolue sai puoli miljoonaa ääntä vähemmän mutta keräsi peräti 71 paikkaa. Laitaoikeistolainen Reform UK, jonka johtohahmo Nigel Farage on yksi brexitin orkesteroijista, kasvoi ja sai uurnilla suosiota, mikä söi konservatiivien ääniä. Se palveli liberaalien ja työväenpuolueen asemia vaalitavassa, jossa vain eniten ääniä kerännyt tulee valituksi alueeltaan. Työväenpuolue keräsi peräti vähemmän ääniä kuin häviämässään 2019 vaaleissa.

Ranskassa parlamenttivaalien toinen ja viimeinen kierros toi yllättävän takaiskun ennakkosuosikille, äärioikeistolaiselle kansalliselle liittoumalle, joka jäi vasta kolmanneksi. Suurimmaksi voittajaksi selviytyi vasemmistoblokki, jonka perässä toiseksi nousi presidentti Emmanuel Macronin oma Yhdessä-koalitio. Koska kukaan ei saanut enemmistöä, Macron joutuu turvautumaan koalitiohallitukseen. Sen muodostaminen on vaikeaa, sillä kaikki suurimmat blokit ovat hyvin kaukana toisistaan. Mahdollinen poliittinen umpikuja näkyi heti myös markkinoilla, jotka olivat maanantaina laskusuuntaisia ja hermostuneita. Vaalitulos ja korkea äänestysprosentti osoittivat kuitenkin, etteivät ranskalaiset olleet valmiita laitaoikeiston vetovastuuseen vaan tasavaltalaiset näkemykset ovat yhä keskiössä.

Ranskan kansalliset vaalit heijastuvat myös EU-parlamenttiin. Häviönsä myötä kansallisen liittouman Marine Le Pen ilmoitti puolueensa europarlamenttiryhmän siirtyvän Unkarin Victor Orbánin juuri perustamaan Patriots of Europe -ryhmään. Heidän mukanaan nykyisestä parlamentin laitaoikeistolaisesta Identiteetti ja Demokratia -ryhmästä siirtyy myös muiden maiden meppidelegaatioita, jonka seurauksena uusi laitaoikeiston patriootit-ryhmä nousee parlamentissa kolmanneksi suurimmaksi ryhmäksi. Suurinta valtaa ryhmittymässä käyttää Le Pen. Käytännössä ryhmä on ID-ryhmän uudelleenbrändäys salonkikelpoisempaan ja vaikutusvaltaisempaan asemaan.

Valtasuhteet Euroopan parlamentissa siis muuttuvat ja äärioikeiston ajattelu nousee näkyvämmäksi. Oikean laidan kyky yhdistyä kahdeksi suureksi ryhmäksi aiheuttaa huolta tulevaa viisivuotiskautta silmällä pitäen. Enemmistöjen rakentaminen lainsäädäntöjen taakse on entistä vaikeampaa, ja Eurooppa-myönteisten ryhmien yhteistyö on tärkeämpää kuin koskaan. Erityisen ratkaisevaa on, millä koalitiolla ja enemmistöllä suurin ryhmä EPP lähtee poliittista yhteistyötä parlamentissa tekemään.

Elsi Katainen Elsi Katainen on Euroopan parlamentin jäsen (kesk. / Renew Europe) Kuopiosta. Vuosina 2007–2018 hän toimi kansanedustajana.

Lue myös

Blogi
Elsi Katainen:

Unkarin vaalit olivat käänteentekevät koko Euroopalle

Sunnuntaina järjestetyt Unkarin parlamenttivaalit pitivät sisällään todellisen yllätyksen. Ennakkoon oli tiedossa, että oppositiopuolue...
14.4.2026 9:12
Blogi
Elsi Katainen:

Suomalaisesta varautumisen mallista on muilla opittavaa

Loppuviikolla meillä oli ilo isännöidä Renew Europen ryhmänjohtoa ja meppejä Suomessa yhdessä kollegoideni...
30.3.2026 19:04
Blogi
Elsi Katainen:

Ydinasepäätökset maaliin suomalaisten etu edellä

Suomi on varautumisen mallimaa maailmassa. Pyrkimyksenä on ennakoida uhkia, vaaratilanteita ja kriisejä tehokkaasti...
16.3.2026 18:10

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Sakari Suomala:
Toimeliaisuuden seuraava askel: kuntien on uskallettava katsoa peiliin
Blogi | 24.4.2026 9:33
Tiina Halttunen:
Kasvispainotteinen kouluruoka on terveellistä, kestävää ja kotimaista lähiruokaa
Blogi | 22.4.2026 9:49
Katri Kulmuni:
Lapsien tehtävä oli etsiä nauloja
Blogi | 20.4.2026 15:30
Joonas Könttä:
Uuden ajan köyhälistö?
Blogi | 20.4.2026 14:40
Katja Asikainen:
Kohtuutalous on keskustan arvovalinta
Blogi | 17.4.2026 8:00
Näytä lisää

Uusimmat

Washingtonin epäiltyä ampujaa odotetaan oikeuden eteen
Uutiset | 27.4.2026 13:20
Mikä avaruuden merkitys on sotilaallisesti? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 27.4.2026 13:17
Energiavirasto esittää yli 9 miljoonan seuraamusmaksua yhtiölle, joka sekoitti sähkömarkkinat
Uutiset | 27.4.2026 12:23
Marttaliiton uusi puheenjohtaja on 26-vuotias Roosa Grönberg – ”Marttojen on näyttävä ja kuuluttava kovaa”
Uutiset | 27.4.2026 11:13
Iranin Araghchi syyttää Yhdysvaltoja rauhanneuvottelujen kariutumisesta
Uutiset | 27.4.2026 10:56
Keskustasta tuki kansanedustaja Mattilalle sanasodassa: ”Rydmanin on turha syytellä”
Uutiset | 27.4.2026 10:31
Viimeisilläkin on veroilmoituksen määräpäivä tiistaina
Uutiset | 27.4.2026 10:14
Keskustan Polviselta esitys: Suomi edelläkävijäksi koko kansan tekoälyajokortilla
Uutiset | 27.4.2026 9:34
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Tilastokeskus: Asuntojen ostoaikeet harvinaisimpia tällä vuosituhannella – kuluttajien luottamus laski huhtikuussa edelleen
Uutiset | 27.4.2026 8:42
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Onko sinullakin kertynyt säästöjä? – Asiantuntija: ”Ei ole lainkaan varmaa”
Uutiset | 25.4.2026 21:31
Purra Ylellä: Sosiaalihuollon asiakasmaksukorotukset kohdistettiin heihin, joilla on enemmän maksuvalmiutta
Uutiset | 25.4.2026 11:10
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Toinen maailmansota | Kuka oli Japanin suurin syntinen? – ”Vihollisen kasvo” suojeli keisaria viimeiseen asti
Uutiset | 25.4.2026 21:00
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Kutittaako sieltä? Tämä voi olla kiusallisen vaivan syy
Uutiset | 26.4.2026 21:47
Suomen ongelma ei ole pääomaköyhyys vaan osaamisköyhyys, asiantuntija linjaa
Uutiset | 24.4.2026 15:41
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Washingtonin epäiltyä ampujaa odotetaan oikeuden eteen
Uutiset | 27.4.2026 13:20
Mikä avaruuden merkitys on sotilaallisesti? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 27.4.2026 13:17
Energiavirasto esittää yli 9 miljoonan seuraamusmaksua yhtiölle, joka sekoitti sähkömarkkinat
Uutiset | 27.4.2026 12:23
Marttaliiton uusi puheenjohtaja on 26-vuotias Roosa Grönberg – ”Marttojen on näyttävä ja kuuluttava kovaa”
Uutiset | 27.4.2026 11:13
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Länsirataa ei ole syytä puolustaa
Mielipide | 27.4.2026 13:32
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Kannanotto Parolan terveysaseman puolesta
Mielipide | 24.4.2026 14:43
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Polviselta esitys: Suomi edelläkävijäksi koko kansan tekoälyajokortilla
Uutiset | 27.4.2026 9:34
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Liisa Hyssälä Euroopan elintarviketurvallisuusviraston johtokunnan jäseneksi
Uutiset | 24.4.2026 17:38
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Ovaska järkyttyi perusväylänpidon leikkauksista – ”Herran haltuun koko hallitus”
Uutiset | 23.4.2026 9:19

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen