Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Kiovan asuintaloista puolet vailla lämmitystä, pormestari kehottaa asukkaita lähtemään tilapäisesti

9.1.2026 12:16
Lue lisää 
Blogi: Annika Saarikko
Annika Saarikko:

Sairaalaverkkoa uudistetaan lähipalvelujen takia

31.10.2018 14:51, muokattu 31.10.2018 18:44
a– a+
Blogi

Suomessa uudistetaan sairaalaverkkoa.

Itse asiassa tätä työtä on tehty jo pitkään; sairaalaverkkomme näyttää tänä päivänä varsin erilaiselta, mitä se oli vielä kymmenkunta vuotta sitten. Tunnistan, että tämä näyttäytyy helposti epäreiluna palveluiden karkaamisena pois omalta alueelta.

Erikoissairaanhoidon uudistamisesta on linjattu myös Juha Sipilän hallituksen ohjelmaa laadittaessa. Työtä on sittemmin tehty edeltäjäni Juha Rehulan johdolla ja nyt käytännön toimeenpanoa loppukaudesta minun vastuullani.

Meille keskustalaisille alueelliset näkökulmat ovat osa aatteellista geeniperimäämme, poliittisen ajattelumme ja arvojemme ydintä. Miten alueellinen palvelujen kattavuus on yhdistettävissä muihin tavoitteisiin?

Erikoissairaanhoidon uudistamista tehdään siksi, että voitaisiin nykyistä paremmin turvata palvelujen yhdenvertainen saatavuus, taata riittävä osaaminen kussakin hoitavassa yksikössä ja varmistaa asiakas- ja potilasturvallisuus etenkin vaativien leikkausten kohdalla.

Salaisuus ei ole sekään, että erikoissairaanhoidon uudelleenorganisoinnilla haetaan myös säästöjä julkiseen talouteen; säästötavoitteeksi on laskettu 350 miljoonaa euroa.

Osittain sairaaloiden uudistustyö aloitettiin jo edellisellä vaalikaudella, muun muassa synnytyssairaaloita lopettamalla.

Tämän vaalikauden lopulla mikään sairaala ei ole ennallaan, ei suurin eikä pienin. Joskus olen ajatellut, että olisiko tätä työnjakoa ollut helpompi toteuttaa kertarysäyksenä – vain ilmoittaa säästöjen löytyvän kokonaisia sairaaloita sulkemalla.

Joku muu puolue tai valtiovarainministeriön katsantokanta olisi ehkä ratkaissut asian siihen tapaan. Keskusta valitsi tien, jossa jokaisen sairaalan valot palavat nyt ja huomenna. Sitä valintaa puolustan.

Samalla kun harvoin tarvittavia erikoissairaanhoidon leikkauspalveluita tai vaativampaa päivystystä keskitetään isompiin yksiköihin, halutaan turvata todellisten lähipalvelujen saatavuus.

Lonkka- tai syöpäleikkaukseen ihminen voi lähteä kerran elämässään kauemmaksikin, mutta terveyskeskuksen, laboratorion, vanhuspalveluiden ja neuvolan tulee olla kaikkien lähellä.

Uusissa sote-rakenteissa erikoissairaanhoidon osaamista siirtyy nykyistä laajemmin myös sairaaloiden ja niiden poliklinikoiden ulkopuolelle. Tulevista sotekeskuksista tulee saamaan myös joitain erikoissairaanhoidon palveluita.

Sairaaloista on tullut alueille elinvoimaa symboloivia kysymyksiä.

Sairaaloista on tullut alueille elinvoimaa symboloivia kysymyksiä. Siis aluepolitiikkaa, suomeksi sanottuna.

Samalla sairaalaverkkoa kuitenkin pyritään uudistamaan ensisijaisesti lääketieteellisin perustein. Uskallan luottaa siihen, että sosiaali- ja terveysministeriön virkavastuulla tehdyt lain perustelut nojaavat tutkittuun tietoon tämänkin osalta.

Omien sairaaloiden nykyisten toimintojen turvaaminen yhdistää edunvalvonnallisesti paikallisia vaikuttajia yli puoluerajojen.

Usein edunvalvonnan todellista ääntä käyttävät tosiasiassa kirurgit ja muut lääkärit. Se on ymmärrettävää – on kysymys sairaaloiden kiistattomasta ydinporukasta. Heihin sairaalat henkilöityivät ja heille sairaala on myös työpaikka.

Tiettyjen vaativien leikkausten keskittäminen tietyn suuruisten leikkausvolyymien sairaaloihin on aiheuttanut kipuilua eri puolilla Suomea, eniten Pohjois-ja Itä-Suomessa.

On arveltu, että vaativien leikkausten keskittäminen joihinkin sairaaloihin on aiheuttanut hankaluuksia muualla osaajien rekrytointiin ja vaarantanut päivystystoiminnan. Etenkin väite päivystystoiminnan vaarantumisesta on kova väite, vakava väite. Sehän tarkoittaa sitä, että jonkun henki olisi ollut vaarassa politiikkaamme takia.

Onko väitteelle katetta? Tätä selvittämään olen teettämässä ulkopuolisen konsulttiselvityksen, jonka tavoitteena on peilata vaativien leikkaustoimintojen keskittämistä päivystystoiminnan turvaamista ja osaajien saamista vasten.

Mikäli selvitys osoittaa, että valitsemamme tie erikoissairaanhoidossa on väärä, on meidän oltava valmiit tarkistamaan uudistuspolitiikkaamme. Suhtaudun tähän hyvin nöyrällä mielellä.

Vastaavasti, jos selvitys osoittaa ettei vaativien leikkausten keskittäminen suurempiin yksiköihin ole vaarantanut potilasturvallisuutta, on puheen potilasturvallisuuden vaarantumisesta ja alue-elinvoiman romuttumisesta vähitellen vaiettava.

Päivystysten turvaamiseen liittyy yhteispäivystysten muodostaminen, ensihoidon vahvistaminen ja niiden yhteys kotihoitoon ja pelastustoimeen. Tässä kehityksessä esimerkiksi Itä- ja Keski-Suomi ovat olleet edelläkävijöitä.

Kaikissa suurissa uudistuksissa on kipuja eikä niitä pidä väheksyä. Samalla on kuitenkin muistettava alkuperäinen tavoite. Ikääntyvän Suomen terveydenhuollon iso kuva tulisi olla laadukkaiden peruspalvelujen turvaamisessa kaikkialla Suomessa.

Maamme sote-malli on toistaiseksi taittunut erikoissairaanhoidon vetoon. Siihen sote-uudistuksessa nimenomaan haetaan muutosta.

Samalla järjestelmäämme haastaa ennennäkemätön sairaalakiinteistöjen korjaamisen ja uuden rakentamisen tarve – uusille seinille lasketaan miljardien hintalappu.

Tässäkin keskustelussa on hyvä pitää mielessä perinteinen onnettomuuspaikalle tulijan ohje: eniten apua ei tarvitse se, joka koviten valittaa, vaan se, joka on hiljaisin.

Tämän päivän hiljaisia ovat perusterveydenhuollon, sosiaalitoimen ja muut lähipalvelujen asiakkaat, tuottajat ja työntekijät. Kannustan meitä keskustalaisia kuulemaan tämän hiljaisen äänen.

Annika Saarikko Annika Saarikko on keskustan puheenjohtaja ja neljännen kauden kansanedustaja Varsinais-Suomesta.

Lue myös

Blogi
Annika Saarikko:

Luottamus hyvään hoivaan

Kipeästi kaivattu ratkaisu hoitajien työkiistaan vakauttaa julkisen sektorin työmarkkinoiden tilanteen. Neuvottelutilanne ennätti kiristyä erittäin...
4.10.2022 9:26
Blogi
Annika Saarikko:

Lapsilisät

Esitykseni perheiden tukemisesta nousevien hintojen kurimuksessa on herättänyt runsaasti keskustelua. Kehuja ja haukkuja...
7.8.2022 9:49
Blogi
Annika Saarikko:

Reilusti historian oikealla puolella

”Varmasti teillä on siellä paljon vaikeita asioita ja tärkeitä kokouksia”, arvioitiin päättäjän työtä...
11.9.2021 10:51

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Timo Kaunisto:
Tiede on voimassa toistaiseksi
Blogi | 9.1.2026 14:01
Elsi Katainen:
Ulkopolitiikan realismi, kansainvälinen oikeus ja etupiirien paluu
Blogi | 7.1.2026 10:55
Vesa Kallio:
Hyvinvointivaltio tarvitsee puolustajia
Blogi | 7.1.2026 10:23
Kari Hokkanen:
Kuin kuusikymmentä vuotta sitten
Blogi | 7.1.2026 9:29
Petri P. Pentikäinen:
En ole luonnosta vieraantunut, jos haluan tietää myös eläimen näkökulman
Blogi | 5.1.2026 10:01
Näytä lisää

Uusimmat

Stalingradissa lyöty sotamarsalkka taipui Neuvostoliiton palvelijaksi – Friedrich Paulus eli loppuelämänsä Itä-Saksassa
Uutiset | 9.1.2026 22:05
Tutkijat löysivät keinon parantaa lapsettomuushoitojen onnistumisprosenttia
Uutiset | 9.1.2026 21:09
Iranin johtajalla yhä tukalammat oltavat – Trumpilta kova väite
Uutiset | 9.1.2026 21:02
Savukoskella mitattiin jälleen pakkasennätys – Finnair perui useita lentoja
Uutiset | 9.1.2026 18:53
Suomalaisille maataloustuotteille tulee kysyntää Etelä-Amerikassa, sanoo Elsi Katainen – Tällainen on Mercosur-sopimus
Uutiset | 9.1.2026 17:43
TS: Tuoliin sidottu vanhus kuristui kuoliaaksi Esperin hoivakodissa Turussa
Uutiset | 9.1.2026 17:04
Orpo Ylelle: Yhdysvaltain sotilaallinen puuttuminen Grönlantiin olisi katastrofaalinen tilanne
Uutiset | 9.1.2026 16:29
Naton Euroopan-joukkojen komentaja väisti kysymykset Grönlannista
Uutiset | 9.1.2026 15:40
Naton Euroopan-joukkojen komentaja vierailulla Suomessa
Uutiset | 9.1.2026 15:01
Suomi lähetti Ukrainaan väestönsuojelu- ja lääkintätarvikkeita
Uutiset | 9.1.2026 14:03
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Haluatko elää satavuotiaaksi? Näitä ruokia ”superikääntyjiä” tutkinut kardiologi suosittelee
Uutiset | 7.1.2026 22:42
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Historia | Neljä miestä, yksi jeeppi – Itävallan jako teki Wienistä Euroopan johtavan vakoilukaupungin
Uutiset | 7.1.2026 22:40
Moskovasta täystyrmäys: ”Yhä vaarallisempaa”
Uutiset | 8.1.2026 14:10
”Ridgwayn lihamylly” käänsi Korean sodan suunnan – punainen vyöry tyssäsi Soulin valtaukseen 75 vuotta sitten
Uutiset | 7.1.2026 21:05
Venäjän mukaan Yhdysvaltojen päätös ottaa venäläisalus haltuun lietsoo jännitteitä
Uutiset | 8.1.2026 16:58
Erkki Tuomiojalta tyly ulostulo Tanskasta – ”Pohjoismaista ryvettynein siirtomaavalta”
Uutiset | 8.1.2026 14:00
Ukrainassa pakkasvaara – Venäjä katkaisi lämmöt yli miljoonalta
Uutiset | 8.1.2026 12:10
Turvottaako? Erikoislääkäri kertoo, milloin on kyse jostain vakavammasta
Uutiset | 7.1.2026 21:35
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Tässä on Suomen suosituin koirarotu
Uutiset | 5.1.2026 12:17
Kirjat | Suomalaispoliisit näkivät läheltä Venäjän muutoksen
Uutiset | 4.1.2026 8:00
Haluatko elää satavuotiaaksi? Näitä ruokia ”superikääntyjiä” tutkinut kardiologi suosittelee
Uutiset | 7.1.2026 22:42
Flunssa vai influenssa? Tästä huomaat
Uutiset | 2.1.2026 21:50
Tipaton tammikuu korjaa kehoa laajasti – tutkijat yllättyivät vaikutuksista
Uutiset | 2.1.2026 22:31
Historia | Neljä miestä, yksi jeeppi – Itävallan jako teki Wienistä Euroopan johtavan vakoilukaupungin
Uutiset | 7.1.2026 22:40
Moskovasta täystyrmäys: ”Yhä vaarallisempaa”
Uutiset | 8.1.2026 14:10
”Ridgwayn lihamylly” käänsi Korean sodan suunnan – punainen vyöry tyssäsi Soulin valtaukseen 75 vuotta sitten
Uutiset | 7.1.2026 21:05
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Stalingradissa lyöty sotamarsalkka taipui Neuvostoliiton palvelijaksi – Friedrich Paulus eli loppuelämänsä Itä-Saksassa
Uutiset | 9.1.2026 22:05
Tutkijat löysivät keinon parantaa lapsettomuushoitojen onnistumisprosenttia
Uutiset | 9.1.2026 21:09
Iranin johtajalla yhä tukalammat oltavat – Trumpilta kova väite
Uutiset | 9.1.2026 21:02
Savukoskella mitattiin jälleen pakkasennätys – Finnair perui useita lentoja
Uutiset | 9.1.2026 18:53
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Tässä on Suomen suosituin koirarotu
Uutiset | 5.1.2026 12:17
Kirjat | Suomalaispoliisit näkivät läheltä Venäjän muutoksen
Uutiset | 4.1.2026 8:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Itärajan avaaminen tuo meille nopeasti työpaikkoja ja kasvua
Mielipide | 9.1.2026 13:08
Lukijalta: Puuvoiman hyvä pysyä edelleen vahvimpana perusvoimanamme
Mielipide | 9.1.2026 13:03
Lukijalta: Yhteiskuntamme kärsii ahdistushäiriöstä
Mielipide | 9.1.2026 13:02
Lukijalta: Yritysten erityinen yhteiskuntavastuu
Mielipide | 9.1.2026 13:01
Lukijalta: Uusi vuosi 2026 ei ala hyvin netittömillä liikuntarajoitteisilla ikäihmisillä Vantaalla
Mielipide | 5.1.2026 12:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Kaikki mittarit punaisella – kasvupolitiikan vaikeus ja välttämättömyys
Mielipide | 8.1.2026 14:16
Lukijalta: Keskusta ennen, nyt ja tulevaisuudessa – Suomea suomalaisille, työtä ja turvaa arkeen
Mielipide | 7.1.2026 10:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kansanedustaja Hanna Räsänen pyrkii jatkokaudelle – vahva näkemys seuraavista hallitusneuvotteluista
Uutiset | 9.1.2026 9:04
Keskustalaiset valtaavat Tampereen kadut tulevana kesänä – isäntäpiirin naruja vetelee esikoiskirjailija
Uutiset | 31.12.2025 8:00
Liikunnan asiantuntija hyppäsi keskustapiirin johtoon
Uutiset | 28.12.2025 8:00
”Täällä asuu todella paljon keskustalaisesti ajattelevia” – piiripomo uskoo keskustan nousevan Uudellamaalla
Uutiset | 27.12.2025 8:00
Kansanedustaja Hanna Räsänen pyrkii jatkokaudelle – vahva näkemys seuraavista hallitusneuvotteluista
Uutiset | 9.1.2026 9:04
Keskustalaiset valtaavat Tampereen kadut tulevana kesänä – isäntäpiirin naruja vetelee esikoiskirjailija
Uutiset | 31.12.2025 8:00
Liikunnan asiantuntija hyppäsi keskustapiirin johtoon
Uutiset | 28.12.2025 8:00
Tamminiemen joulu oli ihan tavallinen perhejuhla – tai ainakin melkein
Uutiset | 25.12.2020 16:55

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen