Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa

7.8.2026 21:55
Lue lisää 
Ilmastopolitiikka
Ilmastopaneelin mukaan tavoitteena on edelleen turpeen ulossulkeminen lämpölaitoksista ja teollisuudesta vuoteen 2030 mennessä. (Kuva: Timo Aalto / Lehtikuva)

Ilmastopaneeli: Turvemaita ei ole tarve lisätä omavaraisuuden varmistamiseksi – "Maataloudessa on enemmän kustannuskriisi kuin ruuan riittävyysongelma"

Risto Luodonpää 21.4.2022 13:37, muokattu 22.4.2022 8:05
a– a+
Ilmastopolitiikka

Venäjän hyökkäys Ukrainaan on nostanut esiin keskustelua ja huolta myös suomalaisten ruokaturvasta sekä energian riittävyydestä.

Vaikka turve on perinteisesti toiminut Suomessa kriisipolttoaineena, ei Ukrainan sota anna aihetta lisätä turpeen tuotantoa ainakaan Ilmastopaneelin tuoreen raportin mukaan.

– Ilmastotavoitteista ja -toimista ei tule tinkiä sodasta huolimatta. Sen sijaan irtaantumista fossiilisista polttoaineista ja riippuvuudesta Venäjään tulee jouduttaa, toteaa Suomen Ilmastopaneelin puheenjohtaja Markku Ollikainen.

Tavoitteena on Ilmastopaneelin mukaan edelleen syytä pitää turpeen ulossulkeminen lämpölaitoksista ja teollisuudesta vuoteen 2030 mennessä.

– Turpeen varmuusvarastot tulee luoda huoltovarmuuskeskuksen määritysten mukaan, mutta turve ei ratkaise esimerkiksi suurten kaupunkien lämmitysongelmaa, Markku Ollikainen muistuttaa.

Päästöttömiä ratkaisuja on tuotettava lämmitykseen asteittain.

– Teolliset lämpöpumput, maalämpö, keskisyvät lämpökaivot, hän luettelee esimerkkejä.

Turvemaita ei ole Markku Ollikaisen mukaan tarpeen lisätä myöskään ruuan omavaraisuuden varmistamiseksi.

– Maataloudessa on enemmän kustannuskriisi kuin ruuan riittävyysongelma, puheenjohtaja Ollikainen korostaa.

Turvemaat ovat Ilmastopaneelin mukaan merkittävä hiilivarasto, eikä niiden roolia ilmastonmuutoksen hillinnässä voi sivuuttaa.

Toimet on suunniteltava pitkäjänteisesti oikeudenmukainen siirtymä mahdollistaen, raportti painottaa.

Ilmastopaneelin raportin mukaan tunnistettuja toimia päästöjen vähentämiseksi on toistaiseksi hyödynnetty vain vähän.

Hiilineutraaliustavoitteen saavuttaminen vaatiikin päästövähennysten lisäksi myös maankäyttösektorin nettonielun vahvistamista.

Ilmastopaneelilla on ollut meneillään iso hanke, jossa on tarkasteltu turvemaiden maankäyttöä.

Hankkeen johtamisesta vastannut ilmastopanelisti Kristiina Lång painottaa Ollikaisen tapaan sitä, ettei turpeen käytön vähentämisen peruslinjaa ole syytä lähteä muuttamaan.

Vihreään siirtymään kuuluu paitsi turpeen polton lopettaminen, myös ojitettujen turvepeltojen ja suometsien käytön muuttaminen kestävämpään suuntaan.

– Kiireellisin kehityskohde on uusien ojitusten ja muiden turvemaiden käytön intensiivisyyttä lisäävien toimien hillitseminen. Myös olemassa olevien ojien syventämisen tulisi olla luvanvaraista. Näin mahdollistettaisiin nykyisen hiilivaraston säilyminen ja helpotettaisiin merkittävästi kokonaispäästöjen vähentämistä, Lång sanoo.

– Pellonraivauksen luvanvaraisuus ja maankäyttömuutosmaksu voisi myös ohjata toimintaa kustannustehokkaasti oikeaan suuntaan, raportissa todetaan.

Maatalouspolitiikka ei raportin mukaan tällä hetkellä tue ilmastotavoitteita riittävän hyvin. Tukijärjestelmä suuntaa enemmän rahoitusta turvepeltojen pitämiseen maataloudessa kuin niiden ympäristöhaittojen torjumiseen.

– Turvepelloista luopumiseen ja niiden käytön muuttamiseen tarvitaan uudenlaisia kannustimia, kuten tukia turvepeltojen vettämiseen. Esimerkiksi kosteikkoviljelyä kannattaa edistää parantamalla sekä viljelijöiden että jalostavan teollisuuden toimintaedellytyksiä, Lång toteaa.

Kosteikkoviljely voi Suomessa olla osaratkaisu siirtymävaiheen raaka-ainepulaan turvetuotannon loppuessa.

– Märillä tai uudelleen vetetyillä turvemailla voidaan tuottaa korvaavaa biomassaa esimerkiksi energiantuotantoon, kasvualustoihin tai kuivikkeisiin. Osa kosteikkoviljelykasveista soveltuu rakennusmateriaaleiksi, muovia korvaaviksi komposiiteiksi, rehuksi tai erikoistuotteisiin, kuten biohiileksi. Turvetta korvaavien raaka-aineiden tutkimukseen tulee panostaa ja tuotekehityksessä etsiä kokonaan uusia vaihtoehtoja turvetuotteille, raportissa mainitaan.

Kestävän maankäytön ohjauksen tulisi Ilmastopaneelin mukaan olla pitkäjänteistä ja ennakoitavaa.

– Tarvitaan kansallinen suunnitelma, joka ohjaa hallittuun turvepeltojen alan pienentymiseen. Maanomistajat kaipaavat selkeitä linjauksia ilmastotoimista, lisää tietoa menetelmistä ja taloudellisia kannustimia hillintätoimien toteuttamiseen”, Lång sanoo.

– Kansallinen suunnittelu kannattaa aloittaa jo ennen EU:sta todennäköisesti tulossa olevia uusia aloitteita, jotta toimet voidaan räätälöidä Suomen oloihin sopiviksi, ilmastopanelisti jatkaa.

Turpeen energiakäytön vähenemisen nopea tahti on raportin mukaan luonut haasteita oikeudenmukaisen ja hallitun elinkeinosiirtymän turvaamiseen turvealalla työskenteleville.

– Hallitus tukee turvealan toimijoita ja onkin tärkeää, että he ovat mukana konkreettisten siirtymätoimenpiteiden suunnittelussa. Turvealan kokemuksista kannattaa ottaa oppia mahdollisesti odotettavissa olevien elinkeinosiirtymien suunnittelussa ja toteuttamisessa.

Lue myös

Ehtisitkö kosia sekunnissa? – Karkaussekunti on tiedepiireissä kehitetty kummajainen, jonka haitat ajoivat hyötyjen yli

Maapallon pyörimisnopeus vaihtelee, joten pyörimisen vauhdista johtuva ajankulu on eri kuin ihmisten keskenään...
7.8.2026 22:30

Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa

Ukraina on tuhonnut tai vaurioittanut drooni-iskuillaan vähintään 1,18 miljoonaa neliömetriä venäläisen verkkokaupan Wildberriesin...
7.8.2026 21:55

Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa

Luonnonvaraisten marjojen myynnistä saadut tulot ovat verovapaita, kun marjat myydään sellaisinaan kuluttajalle, vaikka...
7.8.2026 21:42

Aihetunnisteet

Energia ilmastopaneeli turve

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Harva tajusi Hitlerin olympialaisissa, mitä pinnan alla kyti
Uutiset | 5.8.2026 21:41
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Reuters: FBI aloitti yhteistyön Kiinan ja Venäjän kanssa, kriitikot huolissaan – ”Loistava peiterooli”
Uutiset | 5.8.2026 22:07
Khamenein kanssa viestiminen on vaikeaa, sanoo Iranin presidentti
Uutiset | 6.8.2026 0:58
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Ehtisitkö kosia sekunnissa? – Karkaussekunti on tiedepiireissä kehitetty kummajainen, jonka haitat ajoivat hyötyjen yli
Uutiset | 7.8.2026 22:30
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Espanja uhkaa Italiaa vastatoimilla
Uutiset | 7.8.2026 16:55
Sianlihaa voi jälleen viedä Etelä-Koreaan ja Uuteen-Seelantiin
Uutiset | 7.8.2026 16:44
Järjestöt vastustavat karhun kiintiömetsästystä – poliisi vetoaa kansalaisten turvallisuuteen
Uutiset | 7.8.2026 15:51
Ruokavirasto muuttaa rajoituksia afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä
Uutiset | 7.8.2026 14:57
Somejättejä vaaditaan vastuuseen riippuvuuden aiheuttamisesta
Uutiset | 7.8.2026 14:30
WSJ: Tiedustelutiedon mukaan Venäjä voisi testata Naton kestävyyttä rajatulla aluehyökkäyksellä
Uutiset | 7.8.2026 14:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ehtisitkö kosia sekunnissa? – Karkaussekunti on tiedepiireissä kehitetty kummajainen, jonka haitat ajoivat hyötyjen yli
Uutiset | 7.8.2026 22:30
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste