Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ruotsi

Tukholma sai Trumpin hallinnolta vaatimuskirjeen

9.5.2025 21:35
Lue lisää 
Kirjat
Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn havannoi kirjassaan, että suomalaisille tehdyissä kyselyissä mitatun onnellisuuden ja tilastojen kertoman todellisuuden välillä näyttää olevan ristiriitaa. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Olli Rehn haastaa onnellisten tasavaltaa – presidenttipelin gallup-ykkösen mielestä Suomi on yhä alisuorittaja

Pekka Pohjolainen 31.3.2022 7:00, muokattu 1.4.2022 8:24
a– a+
Kirjat

Jos ympäröivä maailma yllättää, kirjan julkaisemisen ajoitus voi mennä joskus kiusallisesti pieleen.

Vähältä piti, ettei Suomen Pankin pääjohtajan Olli Rehnin tuoreelle teokselle Onnellisten tasavalta (Docendo) käynyt juuri näin.

Rehn kertoo kirjansa käsikirjoituksen valmistuneen pari päivää ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan. Kirjan painamista siirrettiin ja Rehn teki tekstiin päivityksiä. Niitä näkyykin siellä täällä, mutta Suomen pitkään linjaan keskittyvän kirjan analyysia ja johtopäätöksiä ei tarvinnut isommin muuttaa.

Kirjansa nimen Rehn kertoo viittavan siihen, että suomalaisille tehdyissä kyselyissä mitatun onnellisuuden ja tilastojen kertoman todellisuuden välillä näyttää olevan ristiriitaa.

– Olemmeko maailman onnellisin kansa, kun ei ole paremmasta väliä? Elämmekö illuusioiden vallassa –  vai olemmeko vain kovin vähään tyytyväisiä, panemme aina vain leipään puolet petäjäistä? Rehn kysyy.

Rehn muistuttaa, että Suomen työllisyysaste on alhaisempi kuin Saksassa, Tanskassa tai Ruotsissa. Työmarkkinatkin ovat sekaisin parin vuoden välein, vaikka ”sopimusyhteiskunnassa” pitäisi kyetä neuvotteluteitse päättämään palkoista ja työehdoista. Sote-uudistuksestakin piti vääntää todella pitkään.

– Tasavallan uudistaminen edellyttää myös perustuslain tasapainoisempaa tulkintaa oikeuksien ja  velvollisuuksien välillä. Ei voi olla niin, että perustuslailla kahlitaan yhteiskunnalliset uudistukset niin, että julkinen talous ei kohta pysty kannattelemaan paikalleen jämähtänyttä hyvinvointivaltiota, Rehn kirjoittaa.

Rehnin mukaan Suomen päätöksenteon perustassa on ilmeisiä valuvikoja. Puoluekentän pirstaloituminen on heikentänyt kansanvaltaista poliittista ohjausta, eikä valtioneuvoston heikko koordinaatio anna pääministerille riittäviä välineitä strategiseen johtamiseen.

Tästä seuraa Rehnin mukaan, että hallituksen toimeenpanovalta on tarpeettoman heikko suhteessa maatamme kohtaaviin isoihin haasteisiin. Seuraavan kerran perustuslakia uudistettaessa pitäisikin Rehnin mielestä yrittää poistaa toimintakykyisen hallituksen esteitä.

– Muutoin juututaan iänikuiseen näivettymistautiimme, josta tulevien sukupolvien suomalaiset eivät tule meitä kiittämään, hän varoittaa.

Olli Rehn toimi Juha Sipilän hallituksen elinkeinoministerinä puolentoista vuoden ajan.

Politiikkaa Rehn teki itse viimeksi Juha Sipilän (kesk.) hallituksen elinkeinoministerinä ennen siirtymistään Suomen Pankkiin. Keskeinen osa työsarkaa oli kiistelty kiky-sopimus, josta Rehn on edelleen ylpeä.

– Kun kaiken maailman kikyn rouhijat oikein vänkyttävät, mietin niitä suomalaisia, jotka ovat sen ansiosta työllistyneet ja parantaneet toimeentuloaan ja päässeet siten rakentamaan yhteiskuntaa – kannan kyllä vastuuni kaikkien niiden päätösten osalta, joita olen ollut tekemässä, mutta kikyä en oikein osaa vieläkään katua, Rehn kirjoittaa.

Kitkerää kritiikkiä kikystä hän jakaa yrittäjien etujärjestölle. Rehnin mukaan Suomen Yrittäjät torjui paikallisen sopimisen merkittävän edistämisen, kun se ei kelpuuttanut järjestäytymättömien yritysten paikallista sopimista luottamusmiehen kautta.

– Mitenkähän pitkällä kehityksessä nyt olisimme paikallisen sopimisen suhteen, jos tuolloin olisi valittu toisin?  Se maalipaikka jäi yrittäjiltä käyttämättä hyväksi, Rehn valittelee.

Fennovoiman ydinvoimahankkeen taivalta Rehn pitää varsinaisena kokoelmana onnettomia ratkaisuja, meillä ja muualla.

Rehn huomauttaa joutuneensa elinkeinoministerinä setvimään muiden aiemmin kattamaa pöytää. Hän oli itse alun perin kannattanut uuden toimiluvan myöntämistä Fortumille ja uuden ydinvoimalan rakentamista sen Loviisan voimaloiden yhteyteen, jossa oli osaamista, kokemusta ja vahva kotimainen valtiollinen  ankkuriomistaja.

Rehn huomauttaa, että kun silloiset hallituspuolueiden puheenjohtajat Juha Sipilä, Timo Soini ja Alexander Stubb olivat Fennovoiman takana, hänen oli ministerinä toimittava hallituksen ja eduskunnan periaatepäätöksessään ilmaiseman tahdon mukaisesti.

Rehn huomauttaa kuitenkin, että hanketta pidettiin hyödyllisenä Suomen energiahuollon kannalta. Sähkön jopa 30 prosentin tuontiriippuvuus ei ole tervettä.

– Ydinvoima on päästötöntä energiaa ja Suomelle tärkeä pitkän siirtymäkauden energialähde niin pitkään, kunnes pääsemme kokonaan uusiutuvan energian varaan.

Rehnin mukaan energiatalouteen on maailman sivu kuulunut myös politiikkaa, ja yhteiskunnan kokonaisedun punnitsemiseen kuuluu myös hankkeen turvallisuuspoliittinen arviointi.

– Venäjän Ukrainaan kohdistama hyökkäys on muuttanut perusteellisesti Suomen  turvallisuuspoliittisen  toimintaympäristön. Elinkeinoministeri Mika Lintilä totesikin aivan oikein, ettei aio esitellä hanketta  valtioneuvostolle hyväksyttäväksi.

Rehnin kirja on sekoitus muistelmia, sukuhistoriaa, historiallisia esseitä ja yhteiskunnallista pamflettia – jalkapalloakaan tietenkään unohtamatta. Itse hän luonnehtii sitä esseekokoelmaksi, varsinaisten muistelmien aika on kuulemma vasta sitten, kun työura on ohi.

Kirjan kiinnostavuutta lisää se, että Rehn on presidenttipelin gallup-ykkönen ja siten tällä tietoa potentiaalisesti vahvin nimi presidentti Sauli Niinistön seuraajaksi.

Rehn on tähän mennessä myöntänyt – joskin hieman epäsuorasti ­– ehdokkuuden olevan harkinnassa. Kirjan ja sen sisällön perusteella saattaa olla melko vakavassakin.

Olli Rehn: Onnellisten tasavalta (Docendo), 384 sivua.

Lue myös

Tiedätkö, kuinka monen lapsen äitejä Suomessa on eniten? – Kotitöiden jakautumisessa tapahtunut tasa-arvoistumista

Äitienpäivää vietetään 11. toukokuuta
11.5.2025 12:00

Mikä äitiydessä on parasta? Entä vaikeinta? – Keskustan kansanedustajat ja mepit kertovat

Lapset tuovat paljon iloa, mutta riittämättömyyden tunne vaivaa usein, haastateltavat kertovat
11.5.2025 9:00

Vanhempainvapaalta palannut Annika Saarikko: Äitiys on opettanut vaeltamaan tunnekartaston jokaisella laidalla

”Parasta äitiydessä on ottaa lapsi syliin.”
11.5.2025 8:55

Aihetunnisteet

Kirjat Olli Rehn Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Ukraina paljasti vakoiluverkoston
Uutiset | 9.5.2025 21:55
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit.
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Suomen ensimmäinen helikopteri oli suuri hämmästelyn aihe – Kuusamon koskisodissakin löytyi käyttöä 
Uutiset | 10.5.2025 21:00
”Porukat on sössineet ihan suoraan sanoen” – Perussuomalaiset luettelevat syitä kannatusalhoon
Uutiset | 10.5.2025 14:25
Vakava varoitus: ”Ennen sen kuuli kolkkeesta”
Uutiset | 10.5.2025 22:00
Trump nimittää Fox Newsin juontajan Washingtonin ylimmäksi syyttäjäksi
Uutiset | 9.5.2025 21:40
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
MTV: Lohja myy tontin Tiktok-datakeskusta suunnittelevalle yhtiölle – ministeriö kehottaa harkitsemaan uudelleen
Uutiset | 10.5.2025 17:12
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Reuters: Hegsethin määräys pysäyttää Ukrainan sotilasapu yllätti Valkoisen talon
Uutiset | 6.5.2025 21:39
Tärpätti-Saabin läpimurto jäi tekemättä – vaihtoehtopolttoaineiden kulta-aika jäi lyhyeksi
Uutiset | 3.5.2025 21:00
Ukraina hyökkäsi lennokeilla venäläisille lentokentille – myös Moskovaan
Uutiset | 6.5.2025 8:27
Eduskunta kiitteli vesihuollon varmistamista kansallisiin käsiin – oppositio näpäytti Essayahia
Uutiset | 6.5.2025 19:06
Voiko orava oikeasti luikahtaa terassilla oleviin vauvanvaunuihin? – Näin kommentoi tutkija
Uutiset | 4.5.2025 20:00
Ukraina paljasti vakoiluverkoston
Uutiset | 9.5.2025 21:55
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Kotimainen traktoridiesel teki bensarosvosta talousihmeen – “Jeep-Valmet” oli yllättävän toimiva viritys 
Uutiset | 12.4.2025 21:00
Kiinalaissotilaat ovat jo pitkään julkaisseet somepäivityksiä Ukrainasta – Kiina hermostui Zelenskyin vihjailuista
Uutiset | 11.4.2025 9:30
Raatteen tieltä Röyttään – Äkkipikainen suomalaiskenraali johti Lapin sotaa omavaltaisesti, mutta menestyksekkäästi
Uutiset | 12.4.2025 16:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Hävetkää, perkeleet, julisti piispa Jari Jolkkonen venäläisille – ”Se viesti oli tarkkaan harkittu”
Uutiset | 18.4.2025 9:40
Venäjä aikoo käyttää pakkolunastettua amerikkalaisyritystä sotilaidensa ruokkimiseen
Uutiset | 17.4.2025 22:02
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Söpö jyrsijä voi nakertaa kotiisi hengenvaarallisia vaurioita – Silti sille ei saa tehdä mitään moneen kuukauteen
Uutiset | 13.4.2025 17:30

Uusimmat

Tiedätkö, kuinka monen lapsen äitejä Suomessa on eniten? – Kotitöiden jakautumisessa tapahtunut tasa-arvoistumista
Uutiset | 11.5.2025 12:00
Mikä äitiydessä on parasta? Entä vaikeinta? – Keskustan kansanedustajat ja mepit kertovat
Uutiset | 11.5.2025 9:00
Vanhempainvapaalta palannut Annika Saarikko: Äitiys on opettanut vaeltamaan tunnekartaston jokaisella laidalla
Uutiset | 11.5.2025 8:55
Vakava varoitus: ”Ennen sen kuuli kolkkeesta”
Uutiset | 10.5.2025 22:00
Historia | Suomen ensimmäinen helikopteri oli suuri hämmästelyn aihe – Kuusamon koskisodissakin löytyi käyttöä 
Uutiset | 10.5.2025 21:00
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 10.5.2025 18:05
Uusi paavi kertoi, miksi valitsi nimen Leo
Uutiset | 10.5.2025 17:58
Yhdysvaltojen sitoutuminen Ukrainan 30 päivän aselepoehdotuksen etenemiseen on epäselvää, uskoo tutkija
Uutiset | 10.5.2025 17:36
MTV: Lohja myy tontin Tiktok-datakeskusta suunnittelevalle yhtiölle – ministeriö kehottaa harkitsemaan uudelleen
Uutiset | 10.5.2025 17:12
Puoluekokouksessa muutoksia ainakin varapuheenjohtajistoon
Uutiset | 10.5.2025 16:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05
Orpo joutui prässiin ammattiliittojen vastaisesta kampanjoinnista, Purralta pääsi kielletty sana 
Uutiset | 8.5.2025 18:27
Keskustan pitää ajaa inhimillisen Suomen asiaa, sanoo Hanna Kosonen – ”Empatia todellakin kuuluu politiikkaan”
Uutiset | 4.5.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tiedätkö, kuinka monen lapsen äitejä Suomessa on eniten? – Kotitöiden jakautumisessa tapahtunut tasa-arvoistumista
Uutiset | 11.5.2025 12:00
Mikä äitiydessä on parasta? Entä vaikeinta? – Keskustan kansanedustajat ja mepit kertovat
Uutiset | 11.5.2025 9:00
Vanhempainvapaalta palannut Annika Saarikko: Äitiys on opettanut vaeltamaan tunnekartaston jokaisella laidalla
Uutiset | 11.5.2025 8:55
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Luottamushenkilöiden kytkökset läpivalaistava
Mielipide | 9.5.2025 10:40
Lukijalta: Osaaminen ei kohtaa, vaikka se on viereisessä huoneessa
Mielipide | 9.5.2025 10:37
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00
Lukijalta: Hylätyt äänet
Mielipide | 8.5.2025 10:38
Lukijalta: Pohteen Digitaalinen sotekeskus on hyvä palvelu
Mielipide | 5.5.2025 12:38
Lukijalta: Vantaalla voitettiin joukkuepelillä
Mielipide | 5.5.2025 12:46
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00
Lukijalta: Petteri Orpo vie ja Riikka Purra komppaa!
Mielipide | 6.5.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste