Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Tartuntatautilakiin esitetään muutoksia korona-ajan palautteen perusteella

10.3.2026 11:00
Lue lisää 
Kotimaa
Yleisöä Turun Ruisrockissa Turussa 7. heinäkuuta 2019. (Kuva: Lehtikuva / Laura Ukkonen)

Kesäfestivaalien valmistelut vauhdissa, vaikka järjestäminen ei varmaa

Vetääkö korona-aikana patoutunut kulttuurinnälkä suomalaiset festareille?
STT-Pertti Mattila 25.1.2021 4:31, muokattu 25.1.2021 9:41
a– a+
Kotimaa

Alkaneen vuoden festivaalikesän anti on monelta osin vielä kysymysmerkki, kertovat tapahtumajärjestäjät. Suomalaisilla on runsaasti korona-aikana patoutunutta kulttuurinnälkää, mutta jää nähtäväksi, miten ihmiset uskaltautuvat korona-aikana liikkeelle muiden seuraan, sanoo Finland Festivalsin toiminnanjohtaja Kai Amberla.

–  Lisäksi festarikesää muovaa tietenkin se, voidaanko koronarajoituksia löysätä vai tuleeko niihin päinvastoin kiristyksiä. Ymmärrän oikein hyvin, että Suomen hallitus on nyt varpaillaan. Suomen koronatilanne on todella hyvä, mutta on syytä muistaa, että vaikkapa Irlannissa tartunnat lisääntyivät jyrkästi muutamassa viikossa, Amberla lisää.

Vaikka kesätapahtumien järjestäminen ei ole varmaa, moni taho jo valmistelee täyttä häkää festivaaliaan. Esimerkiksi Pori Jazz, Ruisrock, Provinssi ja Savonlinnan oopperajuhlat aiotaan kaikki järjestää tulevana kesänä.

–  Ehdottomasti lähdemme siitä, että jazz soi Porissa tänä kesänä. Pyrimme säilyttämään jazzille ominaisen improvisaatiokyvyn myös tapahtuman järjestelyissä. Kukaan ei oikein tiedä, millaisessa tilanteessa keväällä ollaan, tuumii Pori Jazzin taiteellinen johtaja Mikkomatti Aro.

Hänen mukaansa tämän vuoden järjestelyjä helpottaa se, että merkittävä osa viime kesänä peruuntuneen Pori Jazzin yleisöstä suostui käyttämän pääsylippunsa tämän vuoden tikettinä. Samoin kävi oopperaväen kera Savonlinnassa: peräti 85 prosenttia viime kesän oopperalipun hankkineista ei halunnut rahojaan takaisin vaan säästi lipun tämän vuoden sisäänpääsyyn.

–  Suomalainen festivaaliyleisö on ilahduttavan lojaalia, Aro kumartaa.

Paitsi yleisö, myös moni esiintyjä suostui siirtämään viime kesänä peruuntuneen festarikeikkansa tälle vuodelle.

–  Osa Ruisrockiin viime vuonna tulossa olleista artisteista saatiin pestattua tälle vuodelle, kertoo Turun Ruisrockin promoottori Mikko Niemelä.

Samoin esimerkiksi Pori Jazzin vetonaulaksi saadaan tälle kesälle jo viime vuoden ohjelmistossa ollut John Legend.

Niemelän mukaan Ruisrock ei aio lähteä asettamaan koronan vuoksi erillistä yleisörajoitusta.

–  Pääsuunnitelma on se, että Ruisrock voidaan järjestää normaalisti.

Seinäjoen kesän vetonaulan Provinssin festivaalijohtaja Sami Rumpunen säestää toteamalla, että Provinssin järjestäjiä kiinnostaa esimerkiksi se, millaisessa tilanteessa viranomaiset voisivat katsoa, että turvaetäisyyden vaatimusta olisi varaa höllentää.

Rumpusen mukaan Provinssin kaltaiselle rockfestivaalille turvaetäisyydet ”eivät ole oikein millään tapaa luontevia”.

–  Nämä ovat tapahtumia, joissa kohtaamiset ja se yhteinen jaettu kokemus ovat keskeisiä. Silti on selvää, että terveysturvallisuus on ensisijaista, joten sen ehdoilla toimitaan.

Savonlinnan oopperajuhlat sen sijaan päätti puolittaa yleisökapasiteettinsa normaaliin kesään verrattuna.

–  Voimme ottaa tällä tietoa yhteensä 30  000 katsojaa. Yleisömäärä jakautuu kuukauden ajalle liki 25 esitykseen, kertoo festivaalijohtaja Jan Strandholm.

Hänen mukaansa yleisön puolitus haukkaa Savonlinnan tapahtuman budjettiin kahden miljoonan euron loven.

–  Esityspuolella joudumme perumaan ensi-ilta Kuningas Rogerin. Se olisi edellyttänyt jopa 200:aa esiintyjää samaan aikaan lavalle.

Strandholm toivoo muiden festivaaliluotsien tavoin, että tänä keväänä saadaan mahdollisimman ajoissa tietoon, olisiko yleisömäärää mahdollista kasvattaa vai tuleeko rajoituksiin kenties lisätiukennuksia.

–  Savonlinnassa lähdemme siitä, että kesällä on todennäköisesti voimassa joitakin koronarajoituksia.

Finland Festivalsin Amberla arvioi, että ensi kesän tapahtumissa esiintyy todennäköisesti tavanomaista enemmän kotimaisia muusikoita.

–  Kolmen päivän karanteeni ulkomaalaisille taiteilijoille voi olla pitkä aika. Logistiikkaketju saattaa olla hankala, jos esiintyjän lisäksi kiertuehenkilökunnan on oltava maassa useita päiviä.

Amberlan mukaan pulmien ratkaisussa voi kuitenkin auttaa se, että sekä taiteilijoilla että taidealan alihankkijoilla ”alkaa tilanne olla hyvin tiukka.”

–  Työt ovat olleet poikki jo niin pitkään.

Amberla niin ikään uskoo, että Suomen kesätapahtumien yleisö hyväksyy ja ymmärtää hankalahkotkin rajoitukset.

–  Kansalliset stereotypiat ovat vähän vaarallisia, mutta voisi silti sanoa, että Pohjois-Euroopassa noudatetaan ohjeita melkoisen vastuuntuntoisesti, kunhan niille on hyvät perustelut.

Lue myös

Keskustan Peräpohjolan piiri esittää: Lapista terveysturvallinen matkakohde – lappilaiset rokotusjärjestyksen kärkeen terveydenhuoltohenkilöstön ja riskiryhmäläisten jälkeen

Keskustan Peräpohjolan piirin mukaan koronarokotuksiin tarvitaan selkeä suunnitelma, jossa on myös alueellisia painotuksia. –...
25.1.2021 9:04

Peräpohjolan Keskustanaiset: Raja tulisi ylittää vain välttämättömistä syistä

Peräpohjolan Keskustanaiset toivoo ihmisiltä edelleen malttia rajankäyntiin, sillä koronaviruksen muunnos leviää nopeasti juuri...
24.1.2021 13:58

Aihetunnisteet

festivaalit kesä koronarajoitukset Koronavirus kulttuuri

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Öljyn hinta rikkoi 100 dollarin rajan ja nousee yhä – Trump: ”Hyvin pieni hinta turvallisuudesta”
Uutiset | 9.3.2026 8:30
Huoli heräsi Pekingin aikeista – sotavoimissa pahaenteinen merkki
Uutiset | 9.3.2026 22:03
Iran: Euroopan maat auttoivat sotaan johtaneiden olosuhteiden luomisessa
Uutiset | 9.3.2026 13:01
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Nuorten usko tulevaisuuteen painui historiallisen matalaksi – ”Monet tuntevat epäonnistuneensa”
Uutiset | 11.3.2026 0:05
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Ravaatko iltaisin jääkaapilla? – Tämä ”kolmen tunnin sääntö” suojaa sydäntäsi
Uutiset | 10.3.2026 21:25
Keskustan Siika-aho: Jääkiekon pride-kohussa unohtui itse asia – ”Eihän tässä ole mitään järkeä”
Uutiset | 10.3.2026 19:35
Zelenskyi: USA on ehdottanut, että Ukraina ja Venäjä tapaisivat ensi viikolla
Uutiset | 10.3.2026 19:00
Asiantuntija: Näin Venäjä hyötyy, kun öljy ei liiku Hormuzinsalmessa
Uutiset | 10.3.2026 18:58
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52
HS: Ministeri Grahn–Laasonen kannattaa kiristyksiä maahanmuuttajien eläkkeisiin
Uutiset | 10.3.2026 18:50
Presidentti Stubb työvierailulle Lontooseen
Uutiset | 10.3.2026 18:42
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorten usko tulevaisuuteen painui historiallisen matalaksi – ”Monet tuntevat epäonnistuneensa”
Uutiset | 11.3.2026 0:05
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapin hyvinvointialue tarvitsee oikeudenmukaisen rahoituksen
Mielipide | 10.3.2026 13:46
Lukijalta: Eläkeläiset – Suomen salainen voima
Mielipide | 10.3.2026 13:38
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Militaristien logiikka ei kestä päivänvaloa
Mielipide | 10.3.2026 13:09
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste