Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talvi

Hiihtolomille suunnataan kireässä pakkasessa – suomalaisten asenne kylmään vaikuttaa muuttuneen

6.2.2026 9:01
Lue lisää 
Koronakriisi
Yrittäjien Mikael Pentikäinen pelkää, että konkurssiaalto on edessä, jos maksuja ja veroja ei uudestaan lykätä ja lakimuutoksia jatketa. (Kuva: Lehtikuva / Jussi Nukari)

Firmojen kustannustuen uudistettua versioita valmistellaan kuumeisesti – Yrittäjät pitää sitä alvin alennusta parempana ratkaisuna, jos ehdot ovat oikein

STT-Sanna Nikula 11.10.2020 12:13, muokattu 11.10.2020 13:20
a– a+
Koronakriisi

Suomen Yrittäjät pitää hallituksen valmistelussa olevaa kustannustukea parempana ratkaisuna yrityksille kuin tilapäistä arvonlisäveron (alv) alennusta, jota Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) on esittänyt.

–  Kunhan parametrit eli ne ehdot, joilla tukea saa, ovat oikein, pidämme kustannustukea tehokkaampana ja tasapuolisempana tapana tukea yrityksiä, sanoo Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen STT:lle.

Alvin alennus ei ole STT:n tietojen mukaan myöskään hallituksen pöydällä. Siitä on kuitenkin keskusteltu.

Yrittäjät varaisi kustannustukeen 500 miljoonaa euroa. Summa on Pentikäisen mukaan realistinen. Valtiovarainministeri Matti Vanhanen (kesk.) on arvioinut kustannustuen olevan ”useampia satoja miljoonia euroja”.

Yrittäjät esittää koronan toisesta aallosta selviytymiseksi yhteensä 750 miljoonan euron yritystukiohjelmaa.

Tämä kattaisi kustannustuen lisäksi muun muassa yksinyrittäjien tukemista, johon tulisi Yrittäjien laskelmien mukaan varata noin 200 miljoonaa euroa. Osa tuesta olisi jatkoa kuntien kautta jaettavalle yksinyrittäjätuelle, osa kehittämisrahaa.

Rahallisen tuen lisäksi konkurssilain väliaikaisia muutoksia, lyhennettyä lomautus- ja yt-neuvotteluprosessia sekä yrittäjien työmarkkinatukea tulisi Yrittäjien mielestä jatkaa kesäkuun loppuun asti. Näin toimintaympäristö olisi mahdollisimman ennustettava yli todennäköisen kriisiajan.

Konkurssilain muutokset ovat tällä erää voimassa lokakuun loppuun asti.

Hallituksessa on tiettävästi halua jatkaa muutoksia jonkin ajankohdan yli, mutta asiasta ei ole vielä linjattu.

Pentikäinen pelkää, että konkurssiaalto, jota ei vielä ole nähty, on edessä, jos maksuja ja veroja ei uudestaan lykätä ja lakimuutoksia jatketa.

–  Riski kasvaa, kun konkurssilain väliaikainen muutos lokakuussa päättyy ja maksuun tulee yhtä aikaa keväältä lykättyjä veroja ja maksuja ja normaaleja veroja ja maksuja.

Kustannustukea valmistellaan parhaillaan uudelleen käyttöön siten, että se kattaa kaikki toimialat ja ongelmakohtia on korjattu. Hallitus on käynyt asiasta linjakeskustelun.

Työ- ja elinkeinoministeriössä pykälien viilaus on täydessä käynnissä ja valtiovarainministeriössä laskelmien.

Silti työhön menee STT:n tietojen mukaan vielä todennäköisesti vähintään kolme viikkoa ennen kuin esitys kustannustuen uudelleen käyttöönotosta on valmis annettavaksi eduskunnalle. Sen jälkeen eduskunnan käsittely vie oman aikansa.

Työ- ja elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) on toivonut, että laki olisi voimassa marraskuun lopulla, mutta siihen voi tulla liian kiire.

Myös Pentikäisen mukaan aikataulu on optimistinen.

–  Se ei ole viikon päälle, mutta olisi tärkeää, että saisimme mahdollisimman nopeasti tietoa siitä, millä ehdoilla kustannustukea olisi saatavilla. Jo se tietoisuus auttaa yrityksiä pääsemään eteenpäin.

Aiempaa kustannustukea kritisoitiin muun muassa siitä, että kriteerit olivat liian ankarat, mutta ministeriöistä ei luvata kovin merkittäviä lievennyksiä uuteen versioonkaan.

Vaarana olisi, että tukea saisivat siinä tapauksessa myös yritykset, jotka eivät ole kärsineet koronasta.

Lintilä arveli kustannustuen haun päätyttyä elokuussa, että ainakin tuen minimirajaa pitää ehkä laskea 2  000 eurosta.

Koska jakokriteerejä sorvataan nyt uusiksi, vaatii se lainmuutoksen.

Yrittäjät ehdottaa, että uutta tukea saisi, jos yrityksen liikevaihto on laskenut yli 20 prosenttia. Tukisummaksi etujärjestö asettaisi 1  000–750  000 euroa, kun aiemmin haarukka oli 2  000–500  000 euroa.

Aiempaa kustannustukea sai, jos yrityksen liikevaihto putosi koronakriisin takia vähintään 30 prosenttia. Lisäksi yrityksen koko toimialan myynnin tuli olla pudonnut vähintään 10 prosenttia.

STT:n tietojen mukaan prosentteja ei ole vielä valmistelussa linjattu ja muitakin kriittisiä asioita on yhä auki.

Kustannustukea jakaa tulevaisuudessakin Valtiokonttori koronasta merkittävästi kärsineiden yritysten kiinteiden kulujen kattamiseen.

Selvää on, että kompromisseja joudutaan tekemään ja tuskin tästäkään täysin virheetön tulee, arvioivat STT:n haastattelemat virkamiehet. Yleistä kustannustukea pidetään ministeriöissä kuitenkin kaikkein oikeudenmukaisimpana mallina yrityksille.

Kustannustuesta tulee määräaikainen, mutta STT:n tietojen mukaan vielä ei ole linjattu, mihin asti sitä voisi hakea.

Lue myös

Kun Katajanokalta pääsi Kanadaan – linjalaiva Aleksandr Pushkin tarjosi Atlantin ylityksen neuvostoluksuksella

Keväällä 1966 Leningradin satamasta lähti neitsytmatkalleen linjakas valtamerilaiva, joka oli silloisessa kylmän sodan...
6.2.2026 21:04

Oikaisu STT:n juttuun SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajan Tytti Tuppuraisen johtamistavasta

Oikaisu STT:n 28.1. julkaistuun politiikan juttuun SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajan Tytti Tuppuraisen johtamistavasta otsikolla...
6.2.2026 20:36

Viikonlopuksi luvassa kylmää ja poutaista ulkoilukeliä – "Pakkasethan tässä jatkuvat"

Viikonloppuna ulkoillaan poutaisessa pakkaskelissä, kerrottiin Ilmatieteen laitokselta perjantaina. – Pakkasethan tässä jatkuvat. Suomen lähistöllä vaikuttaa...
6.2.2026 18:32

Aihetunnisteet

kustannustuki mika lintilä mikael pentikäinen Politiikka yrittäjät

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Keskusta hiillosti hallitusta sähkön hintapiikeistä: Rintamamiestalon lasku 1 500 euroa kuussa
Uutiset | 6.2.2026 9:10
Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Perustaja katuu: Vallankumouskaarti ”muuttui hirviöksi”
Uutiset | 4.2.2026 23:12
”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Saako lapsilisällä maksaa sähkölaskun? OP Media: Vastaus yllättää monet
Uutiset | 29.1.2026 20:22
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Kun Katajanokalta pääsi Kanadaan – linjalaiva Aleksandr Pushkin tarjosi Atlantin ylityksen neuvostoluksuksella
Uutiset | 6.2.2026 21:04
Oikaisu STT:n juttuun SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajan Tytti Tuppuraisen johtamistavasta
Uutiset | 6.2.2026 20:36
Viikonlopuksi luvassa kylmää ja poutaista ulkoilukeliä – ”Pakkasethan tässä jatkuvat”
Uutiset | 6.2.2026 18:32
”Pahin paikka ja kriisi tähän mennessä” – suomalaisprofessori ei usko Keir Starmerin selviävän Epstein-skandaalista
Uutiset | 6.2.2026 15:47
Pyritkö keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi, Mikko Polvinen?
Uutiset | 6.2.2026 15:25
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Lehti: Niinistöä kaavaillaan EU:n Ukraina-erityislähettilääksi palauttamaan yhteyttä Venäjään
Uutiset | 6.2.2026 15:22
Häkkänen toppuuttelee Kaja Kallaksen ydinpeloteavausta
Uutiset | 6.2.2026 14:40
Alkoholin kotiinkannon käsittely jatkuu eduskunnassa – perustuslakivaliokunnan lausuntoa odotetaan ensi viikolla
Uutiset | 6.2.2026 14:35
Otkes tutkii tapausta, jossa muistisairas kuoli hoivakodissa
Uutiset | 6.2.2026 14:14
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46
Nouseeko ruuan hinta taas? – Keskustan Kalmari sysää vastuun ruokakaupoille: ”Ei ole mikään pakko”
Uutiset | 3.2.2026 8:59
Toimittajalta | Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kun Katajanokalta pääsi Kanadaan – linjalaiva Aleksandr Pushkin tarjosi Atlantin ylityksen neuvostoluksuksella
Uutiset | 6.2.2026 21:04
Oikaisu STT:n juttuun SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajan Tytti Tuppuraisen johtamistavasta
Uutiset | 6.2.2026 20:36
Viikonlopuksi luvassa kylmää ja poutaista ulkoilukeliä – ”Pakkasethan tässä jatkuvat”
Uutiset | 6.2.2026 18:32
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Synnytyksestä synninpäästöön
Mielipide | 6.2.2026 13:47
Lukijalta: Tiedon ja taidon vapaa valtatie
Mielipide | 5.2.2026 12:30
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste