Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella

17.3.2026 11:31
Lue lisää 
Talous
Polttoainepumppuja huoltoasemalla Toulousessa Lounais-Ranskassa 9. maaliskuuta 2026. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Markkinoille iski öljynmusta maanantai – WSJ: Pahin energiasektorin kriisi sitten 1970-luvun

Öljyn hurjasta hintapiikistä huolimatta G7-maat eivät vielä ottaneet käyttöön kriisitilanteiden öljyreservejään.
Suomenmaa–STT/Lassi Lapintie, Nina Törnudd 9.3.2026 18:51, muokattu 9.3.2026 19:30
a– a+
Talous

Markkinoilla nähtiin energiasektorin kriisin sysimustaksi värjäämä maanantai, kun raakaöljyn hinta ampaisi korkeuksiin, joita ei ole nähty sitten Venäjän hyökättyä laajasti Ukrainaan 2022.

Öljyn hinta rikkoi maanantaina 110 dollarin rajan ja hipoi hurjimmillaan 120 dollarin rajaa. Terävimmän hintapiikin jälkeen kurssi asettui sadan dollarin tuntumaan.

Helsingin pörssissä päivä oli punainen heti avautumisesta alkaen, ja kaupankäynnin päätyttyä alkuillasta indeksi oli reilut 1,1 prosenttia pakkasen puolella.

Myös muualla Euroopassa pörssit näyttivät maanantaina punaista, ja Yhdysvalloissa Wall Street avautui niin ikään laskuun, joka tosin oli Eurooppaa loivempi.

Maanantaina vauraiden teollisuusmaiden G7-ryhmän maiden valtiovarainministerit kokoustivat tilanteesta, mutta maat eivät vielä ottaneet käyttöön Kansainvälisen energiajärjestö IEA:n koordinoimaa strategista öljyvarantoa.

Ranskan valtiovarainministeri Roland Lescure sanoi ministeritapaamisen jälkeen, etteivät maat ”ole vielä tulleet siihen pisteeseen”.

IEA velvoittaa jäsenmaita pitämään vähintään 90 päivän öljynkulutusta vastaavan määrän varastossa kriisitilanteiden varalta.

Lescuren mukaan G7-maiden valtiovarainministerit sopivat, että kaikkia tarpeellisia työkaluja käytetään markkinoiden vakauttamiseksi.

Öljyn markkinahinta ei lähtenyt uuteen nousuun ilmoituksen jälkeen.

Raakaöljyn Brent-laadun sekä Pohjois-Amerikan WTI-laadun hinnat olivat molemmat iltapäivästä sadan dollarin tuntumassa. Ennen sodan syttymistä Lähi-idässä hinta pyöri noin 70 dollarissa barrelilta, joka on öljykaupan mittayksikkö. Sen tilavuus on 159 litraa.

Hätävarantojen riittävyyden vuoksi EU:n alueelle ei synny välitöntä pulaa öljystä, kertoi Euroopan komission tiedottaja Anna-Kaisa Itkonen maanantaina uutistoimisto AFP:n mukaan.

WTI-öljyn hintapiikki oli niin terävä, ettei sen veroista ole nähty sitten Venäjän hyökättyä Ukrainaan helmikuussa 2022.

Markkinoilla eläteltiin aluksi toiveita, että sota jäisi lyhyeksi ja että öljykuljetukset Hormuzinsalmessa pääsisivät jatkumaan, mutta tilanne näyttää nyt vain kärjistyvän. Öljyn tuotanto on hidastunut, koska varastot täyttyvät eivätkä kuljetukset suju.

Öljykauppaa käydään kuumeisesti. Uutistoimisto Bloombergin mukaan viime viikolla kaupattiin 18,6 miljardia barrelia öljyä, mikä vastaa noin kuuden kuukauden maailmanlaajuista kulutusta.

Bloombergin mukaan maanantaina öljyalan mahtimaa Saudi-Arabia päätti leikata tuotantoa, koska öljy ei pääse kulkemaan Hormuzinsalmesta.

Myös kaasun hinta on jatkanut voimakasta nousuaan. Talousuutisoinnistaan arvostettu sanomalehti Wall Street Journal julisti tilanteen pahimmaksi energiasektorin kriisiksi sitten 1970-luvun öljykriisin.

Sota Lähi-idässä on nostanut raakaöljyn hintoja siitä lähtien, kun Yhdysvallat ja Israel aloittivat iskunsa Iraniin reilu viikko sitten.

Tankkeriliikenne öljymarkkinoiden kannalta tärkeän Hormuzinsalmen läpi on keskeytynyt lähes kokonaan. Kapean salmen läpi kulki aiemmin noin viidesosa maailman öljystä.

Vaikka Iran ei ole virallisesti sulkenut salmea, Iranin vallankumouskaarti on varoittanut kulkemasta kyseistä vesiväylää pitkin. Se on myös tehnyt iskuja Persianlahdella oleviin tankkereihin.

Lue myös

Macron: Ranska valmistautuu saattamaan aluksia Hormuzinsalmessa liittolaisten kanssa

Myös EU ilmoitti olevansa valmis vahvistamaan laivasto-operaatiotansa Punaisella merellä.
9.3.2026 16:13

Asiantuntija: Hinnat nousevat myös ruokakaupassa, kun öljy kallistuu

Etlan vanhempi tutkija Ville Kaitila korostaa, että vaikutukset riippuvat siitä, onko markkinoiden häiriö väliaikainen vai pitkäkestoinen.
9.3.2026 14:09

Surmatun ajatollahin poika nousi valtaan – Iran ja Israelin moukaroivat toisiaan

Maanantaina useat räjähdykset järisyttivät Israelin keskiosaa sen jälkeen, kun Israelin asevoimat kertoi havainneensa...
9.3.2026 12:30

Aihetunnisteet

Iran Talous öljy

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Poika toivoi isänsä elävän pidempään kuin elopaino ennustaa – ryhtiliike poiki konkaripoliitikolta myös aforismikirjan
Uutiset | 4.2.2025 0:01
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Tutkijoilta läpimurto: Tämä superruoka torjuu pelättyä norovirusta
Uutiset | 16.3.2026 21:12
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Puistattava paljastus Kremlistä: Koulujen militarisointi kiihtyy
Uutiset | 15.3.2026 21:03
Israel sanoo tehneensä laajoja ilmahyökkäyksiä Iraniin – Iran sanoo vievänsä sodan ”niin pitkälle kuin tarpeen”
Uutiset | 16.3.2026 12:52
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20

Uusimmat

Britannian Starmer ja useita muita johtajia saapumassa Helsinkiin Stubbin isännöimään huippukokoukseen
Uutiset | 17.3.2026 13:19
”Kädet nousevat ilmaan yhtä nopeasti kuin öljyn hinta” – Kettunen vaatii PS:ää tilille diesel-lupauksista
Uutiset | 17.3.2026 13:01
Kaikkonen Ylellä Hormuzinsalmesta: Nato on puolustus- eikä hyökkäysliitto
Uutiset | 17.3.2026 12:32
Israel sanoo surmanneensa Iranin kansallisen turvallisuusneuvoston johtajan
Uutiset | 17.3.2026 11:57
Kaleva: Vanhuksen kaihileikkaus siirrettiin yllättäen Oulusta Tampereelle – Kieltäytymisestä tuli ikävä seuraus
Uutiset | 17.3.2026 11:52
YK: Länsirannalla nähty ennennäkemätön palestiinalaisten joukkopako – herättää huolta etnisestä puhdistuksesta
Uutiset | 17.3.2026 11:43
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Nordea aikoo vähentää jopa 1500 työntekijää
Uutiset | 17.3.2026 11:09
Väylävirasto povaa kevään kelirikosta pääosin normaalia – ”Routa on päässyt syvälle”
Uutiset | 17.3.2026 11:07
Kiina Trumpin kommentista: ”Olemme panneet merkille”
Uutiset | 17.3.2026 10:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32
Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Britannian Starmer ja useita muita johtajia saapumassa Helsinkiin Stubbin isännöimään huippukokoukseen
Uutiset | 17.3.2026 13:19
”Kädet nousevat ilmaan yhtä nopeasti kuin öljyn hinta” – Kettunen vaatii PS:ää tilille diesel-lupauksista
Uutiset | 17.3.2026 13:01
Kaikkonen Ylellä Hormuzinsalmesta: Nato on puolustus- eikä hyökkäysliitto
Uutiset | 17.3.2026 12:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Näkymätön työ pitää yhteiskuntaa pystyssä
Mielipide | 17.3.2026 11:58
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Kadonneet, vai kadotetut äänestäjät?
Mielipide | 16.3.2026 14:57
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Militaristien logiikka ei kestä päivänvaloa
Mielipide | 10.3.2026 13:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste