Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka
Vuonna 2025 ilmastokokous järjestettiin marraskuussa Brasilian Belemissä. (Kuva: LEHTIKUVA / AFP )

Ympäristöministeriölle lähes 88 000 euron kustannukset YK:n ilmastokokouksesta – "Tärkeää, että hintojen nousu pystyttäisiin pitämään kurissa"

Suomen pääneuvottelijan mukaan YK:n ilmastokokousten kustannusten kohtuullisuudesta on tarkoitus käydä keskustelua.
STT / Minna Pulli 17.1.2026 9:00, muokattu 17.1.2026 10:58
a– a+
Politiikka

YK:n vuotuisen ilmastokokouksen kustannukset ja niiden vaikutukset puhuttivat ja pelottivat etukäteen viime vuonna. Pelot jäivät kuitenkin ainakin osin toteutumatta.

Korkeat kustannukset eivät karsineet osallistujamaita, mutta esimerkiksi Suomen ympäristöministeriö lähetti kokoukseen normaalia pienemmän delegaation, kertoo Suomen pääneuvottelija Marjo Nummelin. 

– Sanoisin, että Suomi oli karsinut delegaatiotaan vähän vielä enemmän kuin muut maat, Nummelin kertoo STT:lle. 

YK:n viime vuoden ilmastokokous järjestettiin marraskuussa Brasilian Belemissä. Hotellien hinnat nousivat kaupungissa kokouksen ajaksi pilviin muun muassa majoituspaikkojen rajallisen tarjonnan takia. 

Suomesta kokoukseen osallistui ympäristöministeriön lisäksi edustajia myös muista ministeriöistä. Kaikki ministeriöt maksoivat omien osallistujiensa kustannukset.

Ympäristöministeriölle kokouksen hintalappu oli vajaat 88 000 euroa, käy ilmi STT:n ministeriöstä tällä viikolla saamista tiedoista. Esimerkiksi edeltäneen vuoden ilmastokokouksen kustannukset ministeriölle olivat vain vajaat 49 000 euroa. Kokous järjestettiin tuolloin Azerbaidzhanin Bakussa. 

Dubaissa vuonna 2023 järjestetyn kokouksen kustannukset puolestaan nousivat lähes 125 000 euroon. Myös vuoden 2022 kokouskustannukset ylittivät viime vuoden summan: Egyptin Sharm el-Sheikhissä järjestettyyn kokoukseen osallistuminen kustansi ympäristöministeriölle lähes 91 000 euroa. 

Vuonna 2021 kokous järjestettiin puolestaan Skotlannin Glasgow´ssa. Tuolloin kokouskustannukset olivat vain vajaat 20 000 euroa.

– On todella tärkeää, että hintojen nousu pystyttäisiin pitämään kurissa, Nummelin sanoo.

Hänen mukaansa tällä hetkellä mahdollisuudet vaikuttaa kokouspaikkaan ovat kuitenkin rajalliset. Kokouspaikan valitsee vuorollaan kukin viidestä YK-alueesta. 

– Alueet valitsevat, missä kaupungissa kokous järjestetään. Kun valinta on toisella alueella, siihen ei silloin muualta puututa, Nummelin kertoo. 

Keskustelua järjestelyn toimivuudesta ja kustannusten kohtuullisuudesta on kuitenkin tarkoitus käydä, hän lisää. 

Suomen edustajille ei vielä heinäkuun alussa ollut löytynyt lainkaan majapaikkaa Belemistä, mikä oli poikkeuksellinen tilanne aiempiin vuosiin nähden. Delegaatiolle saatiin myöhemmin kesällä varattua hotelli, mutta tilanne muuttui vielä viime metreillä. 

– Hotellimme vaihtui noin viikko ennen kokousta, Nummelin kertoo. 

Hänen mukaansa Brasilia tarjosi pitkän väännön jälkeen kehittyneille maille paketin, joka laski majoituskustannuksia pelätystä. Pakettiin kuului mahdollisuus ottaa 10 huonetta per delegaatio ja hintaa huoneilla oli 500 Yhdysvaltain dollaria yhdeltä henkilöltä yötä kohden. Majoitusta ei tässä tapauksessa saanut kuitenkaan itse valita.

Uutistoimisto AFP:n kokousta edeltäneiden tietojen mukaan Belemin hotellit tarjosivat kokousväelle huoneita noin 1  200 dollarin eli hieman yli tuhannen euron vuorokausihinnalla. Airbnb-majoituksessa osa hinnoista oli vielä korkeampia.

Suomesta viime vuoden kokoukseen osallistui muun muassa ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok.), joka johti Suomen valtuuskuntaa. Lisäksi paikalla olivat ministereistä ulkomaankauppaministeri Ville Tavio (ps.) ja elinkeinoministeri Sakari Puisto (ps.).

Ympäristöministeriön delegaatiossa oli kaikkiaan kahdeksan ihmistä, mukaan lukien ministeri ja hänen avustajansa. Myös muista ministeriöistä oli paikalla virkamiehistöä. 

Belemiin matkusti myös presidentti Alexander Stubb, joka piti Suomen kansallisen puheenvuoron ilmastokokouksen valtionjohtajien huippukokouksessa.

Yliajalle venyneessä kokouksessa hyväksyttiin marraskuussa päätöslauselma, joka ei sisällä suoraa mainintaa asteittaisesta luopumisesta fossiilisista polttoaineista. 

Kokousta isännöinyt Brasilia lupasi kuitenkin luoda vapaaehtoisia tiekarttoja, joiden pitäisi johtaa fossiilisista polttoaineista luopumiseen ja pysäyttää metsäkato. Sen sijaan itse päätöslauselma kehottaa maita vain ”vapaaehtoisesti” kiihdyttämään ilmastotoimiaan ja muistuttaa Dubaissa vuonna 2023 saavutetusta konsensuksesta.

EU:n ja Suomen tavoitteena oli, että Pariisin ilmastosopimuksen tavoitteen ja maiden toimien välinen kuilu tunnistettaisiin ja päätöslauselmassa sovittaisiin askelista, joilla kuilu kurotaan umpeen. Suomi oli myös yli 80 maan joukossa peräänkuuluttanut, että päätöslauselmaan tulisi sisällyttää tiekartta fossiilisista polttoaineista luopumiseen.

Taustalla oli pyrkimys konkretisoida toissa vuonna Dubain ilmastokokouksessa epäselväksi jätetty kirjaus fossiilisista polttoaineista irtautumisesta.

– Emme aio kieltää sitä tosiasiaa, että olisimme halunneet saada enemmän: kaikessa olisi pitänyt olla enemmän kunnianhimoa, sanoi EU:n ilmastokomissaari Wopke Hoekstra kokouksen jälkeen.

Lue myös

J. D. Vance: "Antikristus saattaa kulkea keskuudessamme"

Yhdysvaltain varapresidentti kertoi kristillisessä podcastissa, ettei hän olisi yllättynyt, jos maailmassa elettäisiin ”lopun aikoja”.
3.9.2026 22:14

Venäjä vaatii Norjan takavarikoiman aluksen vapauttamista

Norja ei aio puuttua oikeuden takavarikkopäätöksen toimeenpanoon.
3.9.2026 18:47

Orpo myöntää: Budjettipäätösten vaikutus julkiseen talouteen hieman miinuksella ensi vuonna

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) sanoo, että kaikki toimet, joita hallitus on tehnyt tällä...
3.9.2026 18:19

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
”Rakennamme Euroopan suurimmat maavoimat” – Tälle Nato-maalle Venäjä on eksistentiaalinen uhka
Uutiset | 1.9.2026 21:50
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Trump: Hormuzinsalmen nimi voitaisiin vaihtaa Trumpinsalmeksi
Uutiset | 2.9.2026 19:15
Tämä ruokakaapin perustuote on jäätävä terveyspommi – Varsinkin, jos käyttää sitä oikein
Uutiset | 1.9.2026 21:41
Huippujohtajan shokkiväite: ”Saksa ja Venäjä ovat sodassa”
Uutiset | 1.9.2026 23:03
SAK: Orpon hallituksen perinnöksi jää Suomen historian toiseksi pahin työttömyyskriisi
Uutiset | 2.9.2026 13:39
Ingrid Alexandra aiheutti talvella äläkän – Kuka on tuore kruununprinsessa?
Uutiset | 31.8.2026 21:03
Valtonen: Suomi kutsuu Venäjän lähettilään puhutteluun Leipzigin droonitapauksen vuoksi
Uutiset | 2.9.2026 10:56
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Putinin lähettiläs: Varoitus suursodasta
Uutiset | 30.8.2026 21:23
Keskustan kansanedustajat: Järki käteen sähköautojen akkujen korjauksessa
Uutiset | 31.8.2026 10:16
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Kremlissä repesi raivo: Katastrofi ”yhden askeleen päässä”
Uutiset | 27.8.2026 23:02
Sotahistoria | Japanilaisten pirullinen taktiikka raastoi amerikkalaisten hermoja – yötaivaan musta aave hiljensi ”pesukoneen”
Uutiset | 28.8.2026 21:17
”Rakennamme Euroopan suurimmat maavoimat” – Tälle Nato-maalle Venäjä on eksistentiaalinen uhka
Uutiset | 1.9.2026 21:50
Britannian kuningas Charles suree sukulaisensa Haraldin kuolemaa
Uutiset | 28.8.2026 13:09
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

J. D. Vance: ”Antikristus saattaa kulkea keskuudessamme”
Uutiset | 3.9.2026 22:14
Venäjä vaatii Norjan takavarikoiman aluksen vapauttamista
Uutiset | 3.9.2026 18:47
Orpo myöntää: Budjettipäätösten vaikutus julkiseen talouteen hieman miinuksella ensi vuonna
Uutiset | 3.9.2026 18:19
Sadat uhkaavat menettää työpaikkansa Pohjanmerellä, koska painavat liikaa
Uutiset | 3.9.2026 18:09
Keskusta vaati vastausta: Missä ovat luvatut satatuhatta uutta työpaikkaa?
Uutiset | 3.9.2026 18:02
Oppositio höyhensi hallitusta järjestörahojen leikkauksista
Uutiset | 3.9.2026 17:29
FIS päätti: MM-hiihtoja järjestetään jatkossa nykyistä useammin
Uutiset | 3.9.2026 17:23
Näin kauan kesti Ranskan ennätyskuuman kesän pisin aalto
Uutiset | 3.9.2026 17:18
Professori gallupista: ”Kyllä tämä varmasti herättää levottomuutta SDP:ssä”
Uutiset | 3.9.2026 17:08
Hallitus ehdottaa päiväsakon alinta määrää korotettavaksi
Uutiset | 3.9.2026 16:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Sote-järjestöt vietiin Rydmanin giljotiiniin – pohjatyö tehtiin jo vuosia sitten
Uutiset | 2.9.2026 15:54
Orpon hallituksen viimeinen syksy alkaa myrskyn merkeissä – luvassa sopeutussavottaa, jääviystutkintaa ja sisäistä sotaa
Uutiset | 31.8.2026 15:28
Toimittajalta | Nyt aurinko paistaa SDP:lle, mutta yksi kysymys ei jätä demareita rauhaan
Uutiset | 30.8.2026 8:32

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
J. D. Vance: ”Antikristus saattaa kulkea keskuudessamme”
Uutiset | 3.9.2026 22:14
Venäjä vaatii Norjan takavarikoiman aluksen vapauttamista
Uutiset | 3.9.2026 18:47
Orpo myöntää: Budjettipäätösten vaikutus julkiseen talouteen hieman miinuksella ensi vuonna
Uutiset | 3.9.2026 18:19
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen jatkuva talouskasvu perustuu työn tuottavuuteen ja kansalaisten korkeaan koulutukseen
Mielipide | 3.9.2026 14:02
Lukijalta: Kokoomus leikkii turvallisuudella
Mielipide | 3.9.2026 10:24
Lukijalta: Hyvä johtaminen vahvistaa, huono kuluttaa
Mielipide | 3.9.2026 10:09
Lukijalta: Leikkaukseen tarpeen mukaan
Mielipide | 3.9.2026 10:05

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
Keskustan Siponen: Sähköautojen akkujen korjaamisesta tulossa mahdotonta – Vaatii ohjeistuksen muuttamista
Uutiset | 29.8.2026 17:24
Keskustan Siponen: Sähköautojen akkujen korjaamisesta tulossa mahdotonta – Vaatii ohjeistuksen muuttamista
Uutiset | 29.8.2026 17:24
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste