Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

Keskustan Kettuselta lakialoite sähkönsiirtohintojen nostamisen hillitsemiseksi

4.11.2026 12:12
Lue lisää 
Ukrainan sota
Venäjän ja Yhdysvaltain presidentit Vladimir Putin ja Donald Trump tapasivat Alaskassa 15. elokuuta. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Miksi Trump ei iske Venäjää lisäpakotteilla? – Syitä on kaksi, asiantuntija sanoo CNBC:lle

Katariina Lankinen 2.9.2025 21:30, muokattu 3.9.2025 9:06
a– a+
Ukrainan sota

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on toistuvasti sanonut rankaisevansa Venäjää ja presidentti Vladimir Putinia, jos Moskova ei suostu rauhanneuvotteluihin tai tulitaukoon Ukrainan kanssa.

Vaikka Venäjä ei ole osoittanut aikeita kumpaankaan, vaan on viime päivinä tehostanut iskujaan Ukrainaa vastaan, Trump on pidättäytynyt julkaisemasta maalle lisäpakotteita.

CNBC:n haastatteleman asiantuntijan Chris Weaferin mukaan Trumpin pidättyvyyden takana on kaksi merkittävää tekijää: presidentin halu tulla nähdyksi rauhanvälittäjänä ja huoli siitä, että Venäjä ajautuisi syvemmälle Kiinan vaikutuspiiriin.

Weafer, joka on globaaleihin markkinoihin erikoistuneen, Moskovassa sijaitsevan konsulttiyhtiön Macro-Advisoryn toimitusjohtaja, arvioi Trumpin uskovan yhä, että hän voi tuoda molemmat osapuolet neuvottelupöytään, välittää rauhansopimuksen ja ottaa siitä kunnian itselleen.

Weafer huomauttaa, että Nobelin rauhanpalkinnon saaja julkaistaan lokakuun alussa, mitä hän pitää merkittävänä tekijänä Trumpin hidasteluun pakotteiden suhteen.

− Toinen syy… on se, että jos Venäjä kukistetaan, jos Venäjä eristetään täysin lännestä, eikä ole enää paluuta Yhdysvaltojen ja Euroopan kanssa käytävään vuoropuheluun, sillä ei ole muuta vaihtoehtoa kuin syventyä entistä vahvemmin yhteistyöhön Kiinan kanssa, hän sanoo.

Venäjän ja Kiinan lähentyminen merkitsisi sitä, että Kiinalla olisi ”lähes rajoittamaton” pääsy energiavaroihin, teollisiin materiaaleihin ja arktiselle alueelle, Weafer toteaa CNBC:lle.

Kiina pääsisi paremmin käsiksi myös Venäjän sotilasteknologiaan, kuten häivesukellusveneisiin, ja sille avautuisi lisämahdollisuuksia myös avaruustutkimuksessa.

Weaferin mukaan tämä on skenaario, josta Washingtonin virkamiehet ovat huolissaan.

− He eivät halua, että Venäjästä tulee Kiinan virallinen ”tytäryhtiö”. He haluavat [Venäjän] olevan keskempänä ja vuorovaikutuksessa lännen kanssa. Uskon, että se on yksi syy siihen, miksi he toimivat tällä hetkellä varovaisesti.

Kiinan ja Venäjän johtajien nähtiin esittelevän ystävyyttään Shanghain yhteistyöjärjestön (SCO) 25. huippukokouksessa maanantaina. Kiinan presidentin Xi Jinpingin isännöimään SCO-kokoukseen osallistui 20 ulkomaista johtajaa, mukaan lukien Putin ja Intian pääministeri Narendra Modi.

Ukrainan sota, Trumpin asettamat tullit ja keskinäinen öljykauppa ovat vaikuttaneet Kiinan, Venäjän ja taloudellisten ja poliittisten suhteiden syvenemiseen. Huippukokoukselle puhunut presidentti Xi kehottikin maiden johtajia vahvistamaan yhteistyötään ja hylkäämään ”kylmän sodan mentaliteetin”.

Putin puolestaan totesi, että hänen elokuinen tapaamisensa Trumpin kanssa oli avannut tien Ukrainan ”kriisin” ratkaisemiseksi, kuten hän kuvaili yli kolme vuotta kestänyttä sotaa. Samalla hän kiitti Venäjän aasialaisia liittolaisia heidän tuestaan sodan aikana.

Putinin mukaan SCO:n kaltaiset huippukokoukset ovat luomassa uutta poliittista ja sosioekonomista ekosysteemiä, joka voisi korvata ”vanhentuneen” euroatlanttisen mallin.

Hänen mukaansa uusi järjestelmä ”ottaisi huomioon mahdollisimman monien maiden edut ja olisi todella tasapainoinen”, sillä siinä ”yksi ryhmä maita ei varmistaisi turvallisuuttaan toisten kustannuksella”.

Lue myös

USU: Kylmälaitehäiriöiden syy varmistui

Sunnuntain ja maanantain välisen yön lämpötilahäiriöt suomalaisten ruokakauppojen kylmälaitteissa johtuivat kyberhyökkäyksestä. Asian vahvistaa...
4.11.2026 18:39

Norjan bonusprinssin aresti jatkuu

Norjassa kuningatar Mette-Maritin poika Marius Borg Höiby pysyy nilkkapannalla seuratussa kotiarestissa. Paikallisesta oikeuden...
4.11.2026 17:39

Influenssarokotteita tulossa Suomeen tällä viikolla – rokotusaikoja lykätty toimitusvaikeuksien takia

THL:n mukaan rokotusaikataulu saadaan ennalleen tällä ja ensi viikolla maahan saapuvilla rokote-erillä
4.11.2026 17:12

Aihetunnisteet

Donald Trump Talous Ulkomaat Venäjä Venäjä-pakotteet Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Trumpin, Xin ja Putinin tapaaminen voi kompastua agendaan – ”Venäläiset haluaisivat puhua Ukrainasta, Yhdysvallat ydinaseista, Kiina ei kummastakaan”
Uutiset | 3.11.2026 8:01
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Junaliikenne keskeytetty Oulun ja Kemin välillä
Uutiset | 2.11.2026 18:28
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Puola sanoi estäneensä provokaation Venäjän rajalla
Uutiset | 3.11.2026 16:08
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
Orpo vetoaa Palokin koskien vapauttamisen puolesta: ”Valinta tulevaisuuden ja menneisyyden välillä”
Uutiset | 3.11.2026 10:17
Yhdysvaltalaiset äänestivät sotaa vastaan, kommentoi Iranin pääneuvottelija
Uutiset | 4.11.2026 7:58
Moni tekee syksyllä virheen, joka voi kostautua pihapuutarhassa – ”Enemmän haittaa kuin hyötyä”
Uutiset | 3.11.2026 21:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05

Uusimmat

USU: Kylmälaitehäiriöiden syy varmistui
Uutiset | 4.11.2026 18:39
Norjan bonusprinssin aresti jatkuu
Uutiset | 4.11.2026 17:39
Influenssarokotteita tulossa Suomeen tällä viikolla – rokotusaikoja lykätty toimitusvaikeuksien takia
Uutiset | 4.11.2026 17:12
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Zelenskyi: Komyshuvahan uhriluku jo 40
Uutiset | 4.11.2026 16:50
EU:n Kallas toivoi Yhdysvaltain uuden kongressin jatkavan Ukrainan tukemista ja lisäävän painetta Venäjää kohtaan
Uutiset | 4.11.2026 16:49
Polvinen: Venäläiset nettipelaajat pois eurooppalaisilta verkkopelialustoilta
Uutiset | 4.11.2026 16:24
Mepit Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelman ratkaisu eteni EU-parlamentissa
Uutiset | 4.11.2026 16:11
Kulmuni perää maalaisjärkeä kalastusesitykseen: ”Onko hallituksessa käynnissä norminlisäystalkoot?”
Uutiset | 4.11.2026 15:40
Demokraattien vaalivoitto on yksi Yhdysvaltojen modernin historian suurimmista
Uutiset | 4.11.2026 14:56
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29
Saako nuorilta leikata? Onko takkisi kääntynyt? – Eduskuntaan pyrkivät nuoret Suomenmaan grillissä
Uutiset | 1.11.2026 16:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USU: Kylmälaitehäiriöiden syy varmistui
Uutiset | 4.11.2026 18:39
Norjan bonusprinssin aresti jatkuu
Uutiset | 4.11.2026 17:39
Influenssarokotteita tulossa Suomeen tällä viikolla – rokotusaikoja lykätty toimitusvaikeuksien takia
Uutiset | 4.11.2026 17:12
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokäytäntö palautettava
Mielipide | 3.11.2026 12:32
Lukijalta: Olemme verkon vankina
Mielipide | 3.11.2026 12:26
Lukijalta: Asukkaat eivät elä havainnekuvissa vaan valmiissa kaupungissa
Mielipide | 2.11.2026 15:22
Lukijalta: Paikalliskulttuureja on suojeltava
Mielipide | 2.11.2026 15:14

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata