Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia

Historia | Suuronnettomuudesta 110 vuotta – kertaalleen uponnut alus pääsi vielä upottamaan saksalaisen sukellusveneen

23.7.2025 22:00
Lue lisää 
Kiina
Välejä ovat kiristäneet muun muassa kiistat kauppasuhteisiin liittyvistä asioista. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

EU ja Kiina tapaavat harvinaisen kireissä tunnelmissa: "On saavutus, että tapaaminen edes järjestetään"

Asiantuntijan mukaan Venäjä on Kiinan puolesta lännelle räksyttävä koira, joten Kiinalle Ukrainan sodan jatkumisesta on silkkaa hyötyä
STT-Sanna Raita-aho 23.7.2025 10:33, muokattu 23.7.2025 10:51
a– a+
Kiina

EU:n ja Kiinan johtajat tapaavat torstaina Pekingissä samaan aikaan, kun unionin ja Kiinan suhteet ovat hyvin kireässä vaiheessa.

Tapaamisen on tarkoituksena juhlistaa Kiinan ja EU:n 50-vuotisia suhteita, mutta juhlatunnelma on kokouksesta varsin kaukana. Unionin ja Kiinan suhteet ovat tällä hetkellä hyvin kireät ja muuttumassa entistä vaikeammiksi.

Välejä ovat kiristäneet muun muassa kiistat Ukrainan sodasta ja kauppasuhteisiin liittyvistä asioista. Tästä kertoo sekin, että alun perin kaksipäiväiseksi huippukokoukseksi Brysseliin suunniteltu tapaaminen on tiivistetty yhden päivän tapaamiseksi Pekingissä, ennen kaikkea Kiinan vaatimuksista.

Eräs korkea EU-diplomaatti tiivistikin toimittajille olevan jo itsessään saavutus, että tapaaminen ylipäätään järjestetään. Siksi kokouksesta ei myöskään odoteta suuria yhteisiä julkilausumia.

Yksi repivä asia Kiinan ja EU:n suhteissa on luonnollisesti sota Ukrainassa. Siinä missä EU tukee Venäjää vastaan puolustautuvaa Ukrainaa, Kiina taas mahdollistaa Venäjän hyökkäyssodan jatkumista. Valtaosa Venäjän aseteollisuuden tarvitsemasta kehittyneestä teknologiasta kulkee Kiinan kautta.

Komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen totesi muutama viikko sitten suoraan, että Kiina mahdollistaa Venäjän hyökkäyssodan Ukrainaan.

– Voimme sanoa, että Kiina tosiasiassa mahdollistaa Venäjän hyökkäyssodan, emmekä voi hyväksyä sitä, von der Leyen sanoi puhuessaan EU-parlamentille.

Brysseliläisen ajatushautomon Bruegelin vanhempi asiantuntija, ekonomisti Alicia Garcia-Herrero sanoo STT:lle, että Kiinalle hyödyllisintä ei ole Venäjän voitto, vaan pitkittynyt sota Ukrainassa.

Hän kuvailee Venäjää koiraksi, joka hoitaa räksyttämisen länteen Kiinan puolesta ilman, että Kiinan tarvitsee itse tehdä mitään. Siksi on erittäin epätodennäköistä, että Kiina pyrkisi aktiivisesti konfliktin päättämiseen.

– Ukrainan sota on mahdollisuus Kiinalle. Kiinalla on Venäjän kaltainen iso maa, joka heikentää länttä sen puolesta, ja Kiina voi itse pysyä taustalla, hän sanoo.

South China Morning Postin tietojen mukaan Kiinan ulkoministeri Wang Yi olisi itsekin myöntänyt EU:n ulkosuhteiden korkealle edustajalle Kaja Kallakselle, että Kiinan kannalta Venäjän hyökkäyssodan jatkuminen Ukrainaan on hyödyllistä, sillä se pitää Yhdysvaltojen huomiota kiinni Ukrainassa Kiinan sijasta. Myös STT:n tietojen mukaan tieto Wangin kommenteista pitää paikkansa.

Lisäksi EU:lla ja Kiinalla on erinäisiä kaupankäyntiin liittyviä jännitteitä. EU käy kilpailua Kiinan kanssa, ja samalla EU on ollut huolissaan riippuvuudestaan kiinalaisista raaka-aineista. EU:n odotetaankin tekevän lähikuukausina toimia, joilla se voi suojella markkinoitaan paremmin kilpailulta Kiinan kanssa.

Garcia-Herreron mukaan EU:n täytyykin valmistautua entistä vaikeampaan suhteeseen Kiinan kanssa. Hän huomauttaa, että Kiina on tarkkaillut eurooppalaista teollisuutta jo vuosia ja kopioinut siitä itselleen parhaat palat.

– EU:n on nyt suojeltava itseään ja teollisuuttaan, koska Kiinan tarkoituksena ei ole vähentää teollista kapasiteettiaan, pikemminkin päinvastoin. EU:n on myös pohdittava, miten se voi parantaa kilpailukykyään.

Garcia-Herrero arvioi olevan myös parempi, ettei tapaamisesta synny mitään suuria yhteisiä julistuksia.

– Uskon, että Kiina haluaisi kokouksesta yhteisen lausunnon ilmastonmuutoksen torjunnasta, Garcia-Herrero sanoo.

Garcia-Herreron mukaan tähän ei kuitenkaan tule suostua. Ei siksi, ettei ilmastonmuutoksen torjunta olisi tärkeää, vaan muiden riskien vuoksi.

– Kiina todennäköisesti haluaisi tämän kautta osoittaa Yhdysvaltoja sormella ja näyttää, että maa on suurvalta, joka ei sitoudu ilmastotoimiin. Olisi aika varmaa, ettei Donald Trump pitäisi tästä, mikä olisi taas riski EU:n ja Yhdysvaltojen suhteille.

Lue myös

Tutkimus: Kahvipannumetalli vahvistaa aivotoimintaa

Elimistö tarvitsee monenlaisia hivenaineita. Eräs niistä on paremmin vaikkapa vanhanaikaisten kahvipannujen materiaalina tunnettu...
24.7.2025 23:00

Kysely: Näin suomalaiset säästävät sähkössä – "Esimerkiksi pyykkiä pestessä sähkönkulutus puolittuu, kun…"

Lähes 70 prosenttia suomalaisista perheistä on tehnyt toimenpiteitä energiansäästön suhteen, kertoo energiayhtiö Helenin...
24.7.2025 22:00

Näin moni skuuttijuoppo sai sakot kuukauden sisällä

Sähköpotkulaudoilla matkustajan kuljetuksesta kiinni jääneiden määrä on roimassa nousussa
24.7.2025 21:30

Aihetunnisteet

Euroopan unioni Kiina Talous Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Suuronnettomuudesta 110 vuotta – kertaalleen uponnut alus pääsi vielä upottamaan saksalaisen sukellusveneen
Uutiset | 23.7.2025 22:00
”Pelkkä känni ei enää riitä” – Työssäkäyvillä huolestuttava päihdeilmiö
Uutiset | 23.7.2025 21:00
Vanhemmat saattavat opettaa lapsilleen vaarallisen liikennetavan
Uutiset | 22.7.2025 20:15
Tunnetko tämän haitallisen vieraslajin? – Siirtymäaika päättymässä
Uutiset | 18.7.2025 23:00
Lämpöä on liikaa – Metsähallitus keskeyttää lupamyynnin kahdeksaan kalakohteeseen
Uutiset | 21.7.2025 19:15
Pakollista vuodesta 2006, edelleen huono noudatusprosentti
Uutiset | 23.7.2025 22:30
Muistitko puhdistaa ilmalämpöpumpun? – Kriittistä helteillä
Uutiset | 18.7.2025 22:00
Suomeen loikannut Wagner-sotilas tuskin poistuisi maasta
Uutiset | 22.7.2025 10:00
Thaimaan mukaan yksi siviili on kuollut Kambodzhan tekemässä iskussa, Thaimaa ilmoittaa ilmaiskuista Kambodzhaan
Uutiset | 24.7.2025 10:10
Wartburg pärrytti aina kaksi tahtia edellä – tee se itse -miehet rakastivat omaperäistä DDR-autoa
Uutiset | 18.7.2025 21:05
Tunnetko tämän haitallisen vieraslajin? – Siirtymäaika päättymässä
Uutiset | 18.7.2025 23:00
Wartburg pärrytti aina kaksi tahtia edellä – tee se itse -miehet rakastivat omaperäistä DDR-autoa
Uutiset | 18.7.2025 21:05
Historia | Suuronnettomuudesta 110 vuotta – kertaalleen uponnut alus pääsi vielä upottamaan saksalaisen sukellusveneen
Uutiset | 23.7.2025 22:00
”Pelkkä känni ei enää riitä” – Työssäkäyvillä huolestuttava päihdeilmiö
Uutiset | 23.7.2025 21:00
Suomalaisen varallisuus on keskimäärin kuusinumeroinen – näin suuri osa siitä on perittyä
Uutiset | 20.7.2025 18:30
Vanhemmat saattavat opettaa lapsilleen vaarallisen liikennetavan
Uutiset | 22.7.2025 20:15
Muistitko puhdistaa ilmalämpöpumpun? – Kriittistä helteillä
Uutiset | 18.7.2025 22:00
Tieliikennelaki vaatii, läheskään kaikki autoilijat eivät noudata
Uutiset | 14.7.2025 22:00
Lämpöä on liikaa – Metsähallitus keskeyttää lupamyynnin kahdeksaan kalakohteeseen
Uutiset | 21.7.2025 19:15
Ainakin 16 ihmistä haavoittui Ukrainan tekemässä lennokki-iskussa Venäjällä
Uutiset | 15.7.2025 11:21
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45

Uusimmat

Tutkimus: Kahvipannumetalli vahvistaa aivotoimintaa
Uutiset | 24.7.2025 23:00
Kysely: Näin suomalaiset säästävät sähkössä – ”Esimerkiksi pyykkiä pestessä sähkönkulutus puolittuu, kun…”
Uutiset | 24.7.2025 22:00
Näin moni skuuttijuoppo sai sakot kuukauden sisällä
Uutiset | 24.7.2025 21:30
”Mahdollista pelastaa keittämällä” – katso vinkit ruoan kesäsäilymiseen
Uutiset | 24.7.2025 20:15
EU ja Kiina tapasivat jännitteisissä tunnelmissa – EU vakuutti suojelevansa etujaan
Uutiset | 24.7.2025 17:30
Netanjahu: Israel kutsuu neuvottelijansa takaisin Israeliin käsittelemään Hamasin vastausta aselepoehdotukseen
Uutiset | 24.7.2025 17:02
Alkoholilain esitys ei noudata hallitusohjelmaa, kristillisdemokraatit sanovat – ”Lähetetty ilman muiden kuittausta”
Uutiset | 24.7.2025 16:51
Kesän lämpöennätys alustavan tiedon mukaan rikki: Lappeenrannassa mitattiin 33,1 astetta
Uutiset | 24.7.2025 16:49
Zelenskyi kertoo hyväksyneensä korruptionvastaisten toimijoiden itsenäisyyden takaavan lakiesityksen
Uutiset | 24.7.2025 16:44
Thaimaa: Yli kymmenen siviiliä kuoli Kambodzhan iskuissa maiden rajan yli
Uutiset | 24.7.2025 14:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Kahvipannumetalli vahvistaa aivotoimintaa
Uutiset | 24.7.2025 23:00
Kysely: Näin suomalaiset säästävät sähkössä – ”Esimerkiksi pyykkiä pestessä sähkönkulutus puolittuu, kun…”
Uutiset | 24.7.2025 22:00
Näin moni skuuttijuoppo sai sakot kuukauden sisällä
Uutiset | 24.7.2025 21:30
Tunnetko tämän haitallisen vieraslajin? – Siirtymäaika päättymässä
Uutiset | 18.7.2025 23:00
Wartburg pärrytti aina kaksi tahtia edellä – tee se itse -miehet rakastivat omaperäistä DDR-autoa
Uutiset | 18.7.2025 21:05
Historia | Suuronnettomuudesta 110 vuotta – kertaalleen uponnut alus pääsi vielä upottamaan saksalaisen sukellusveneen
Uutiset | 23.7.2025 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kaksi kieltä, yksi sota – Kamerunin näkymätön kriisi
Mielipide | 24.7.2025 15:24
Lukijalta: Nuorissa on tulevaisuus, toivottavasti
Mielipide | 24.7.2025 15:17
Lukijalta: Sivistyshistoriamme velvoittaa – olisiko aika ottaa uusi rohkea askel?
Mielipide | 24.7.2025 15:14
Lukijalta: Perheverotus perheiden ja syntyvyyden tueksi
Mielipide | 24.7.2025 15:09
Lukijalta: Puun myyntiverotus puolitettava kuten Vanhasen hallituksen aikana
Mielipide | 14.7.2025 12:58
Lukijalta: Joka kahdeksas vailla töitä – kasvupolitiikalle huutava tarve
Mielipide | 22.7.2025 14:14
Lukijalta: Perheverotus perheiden ja syntyvyyden tueksi
Mielipide | 24.7.2025 15:09
Lukijalta: Suomi-laiva ajaa vääjäämättä karille
Mielipide | 22.7.2025 14:21

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Sattuu sitä lainsäätäjällekin – Hilkka Kemppi haki äitiyspakkausta ja -vapaata liian myöhään, koska ei tiennyt Kelan aikatauluista
Uutiset | 29.1.2021 14:38
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste