Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

Järjestöiltä sataa kritiikkiä ennallistamissuunnitelmalle

5.11.2026 16:45
Lue lisää 
Ilmastonmuutos
Keskustan Annika Saarikon mielestä ei ole ihme, että nuoret ahdistuvat syntyvyys- ja ilmastokeskustelusta. (Kuva: Mesut Turan)

HS:n artikkeli nosti lapsiluvun rajoittamisen tehokkaimmaksi ilmastotoimeksi – keskustan Annika Saarikko uskoo lähestymistavan ruokkivan ilmastokritiikkiä

Suomeen tarvitaan lisää lapsia, ei vähemmän, keskustan puheenjohtajan paikkaa tavoitteleva elinkeinoministeri Katri Kulmuni korostaa
Pauliina Pohjala 18.8.2019 15:19, muokattu 18.8.2019 15:37
a– a+
Ilmastonmuutos

Lapsiluvulla on isoin vaikutus yksittäisen ihmisen ilmastovaikutukseen, Helsingin Sanomat kirjoittaa.

– Kaikkein suurimmat päästövähennykset ihminen saa aikaan näin: jätä yksi lapsi tekemättä, artikkelissa todetaan.

Lehdessä huomautetaan, että yksittäisille ihmisille tarkoitetuissa ilmastovinkeissä tätä tehokkainta ilmastotekoa ei yleensä edes mainita. HS viittaa Lundin yliopiston katsaukseen, jossa yksi lapsi noin viisinkertaistaa ihmisen oman hiilijalanjäljen.

Tutkimuksessa on ajateltu, että vanhempi ottaa vastuulleen jälkeläisensä päästövaikutuksen tämän loppuiäksi, ja lisäksi osan tulevien lastenlastenkin päästöistä.

Toista lastaan ensi kuussa syntyväksi odottava keskustan entinen perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko on parhaillaan äitiysvapaalla tiede- ja kulttuuriministerin pestistä.

Hän kertoo provosoituneensa HS:n jutusta, joka hänen mielestään lähinnä lisää kriittisyyttä ilmastotoimia kohtaan ja saa monet laittamaan ne ”vouhotuksen” kategoriaan.

– Syntyy vastakkainasettelua, joka ei johda mihinkään. Provosoitumista, kuten minullekin kävi. Syyllistymistä suurperheissä, jossa oman käsitykseni mukaan eletään monesti jo taloudellisistakin syistä aika niukasti ja ympäristöllisesti kestävällä tavalla, Saarikko kirjoittaa julkisessa facebook-päivityksessään.

Kansanedustaja toteaa, ettei aio tuntea syyllisyyttä siitä, että hänen perheeseensä on toivottu ja nyt odotetaan toista lasta.

– En, vaikka Helsingin Sanomat tänään haluaa muistuttaa siitä, että ilmastonmuutoksen synkin syy on ihminen itsessään. Juttu antaa ymmärtää, että tehokkain tapa ilmastonmuutoksen torjuntaan olisi harjoittaa ”yksi lapsi vähemmän” -politiikkaa.

Saarikko korostaa, että ilmastonmuutos on totta ja ratkaisuja tarvitaan.

– En silti suostu ymmärtämään, miten tällainen lähestysmistapa rakentaa luottamusta tulevaan. Suomalaisten väestöennustetilastojen valossa yksi lapsi vähemmän tarkoittaa käytännössä ei yhtään lasta.

– Jos samaan aikaan puhutaan väestön ikäjakauman aiheuttamasta huolesta talouteen ja koko hyvinvointiyhteiskunnan kestävyyteen ja toisaalta syyllistetään perheellistymisestä ilmastonmuutoksen nimissä, ei mikään ihme, että nuoret aikuiset ahdistuvat ja kokevat epävarmuutta, Saarikko huomauttaa.

Saarikko toteaa, että hänelle uusi sukupolvi edustaa aina mahdollisuutta, ei uhkaa.

– On selvää, että keskuuteemme kasvaa nyt sellaisten lasten ja nuorten joukko, jonka kulutus- ja elämäntapatottumukset aikuisuudessa tulevat jo lähtökohtaisesti olemaan erilaiset – ja paremmat – kuin omamme.

Keskustalaisista muutkin kuin Saarikko ovat esittäneet eriävän mielipiteensä Helsingin Sanomien artikkeliin.

Suomeen tarvitaan lisää lapsia, ei vähemmän, keskustan puheenjohtajan paikkaa tavoitteleva elinkeinoministeri Katri Kulmuni kirjoittaa facebookin poliitikkosivuillaan.

Kulmuni pitää maailman väestökasvua ongelmana, mutta toteaa, että Suomessa tilanne on toinen.

– Ilmastonmuutoksen torjunnassa on valtava ero sillä, onko ihmisiä 13 miljardia vai 8 miljardia. Tähän voidaan pieneltä osalta vaikuttaa kehitysyhteistyön keinoin. Suomessa meillä on aivan päinvastainen tilanne. Matala syntyvyys uhkaa aiheuttaa suuria ongelmia.

Kansankunta ennen pitkää näivettyy, jos syntyvyys mataa, Kulmuni summaa.

– Pohjimmiltaan tässä on kysymys siitä, että luotetaanko tulevaan vaiko ei. Jotta voimme tehdä Suomesta tuleville paremman paikan elää, tarvitsemme myös heitä keille Suomea rakentaa. Ajattelen itse, että parempi tulevaisuus edellyttää enemmän uusia suomalaisia, ei vähemmän.

Keskustan kansanedustaja Pekka Aittakumpu kokee, että HS:n artikkelissa näkyy suhteellisuudentajun hämärtyminen.

– Maan suurin päivälehti (HS) haastaa pohtimaan lapsen vastaanottamisesta kieltäytymistä ilmastonmuutoksen takia. Mielestäni luomakunnan varjeleminen ei kuitenkaan oikeuta tai edellytä luonnottomia ihmisvastaisia toimia, Aittakumpi kirjoittaa facebookissa.

Lue myös

Keskustan Honkonen paheksuu HS:n artikkelia lasten ilmastovaikutuksista – “On mautonta rinnastaa lapsen saaminen esimerkiksi autolla ajamiseen"

Lapsi- ja perhejärjestö Vesaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Petri Honkonen (kesk.) paheksuu tapaa, jolla Helsingin...
19.8.2019 11:29

Keskusta torjuu lastenhankintaa ruotivan ilmastokeskustelun syyllistävänä – haluaa linjata hallituksessa periaatteet kestävälle väestönkehitykselle

Hallituksen tulee linjata ensimmäisessä tulevaisuusselonteossaan kestävän väestönkehityksen periaatteet, keskustan ministeriryhmän ja työvaliokuntien kesäkokous...
19.8.2019 12:50

Aihetunnisteet

Ilmastonmuutos syntyvyys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Kokoomuksen kannatus tippui historiallisen alhaiseksi Ylen kyselyssä – vasemmistoliitto ohitti keskustan
Uutiset | 5.11.2026 6:32
Ukrainan palkitsema Melania Trump ottaa vastaan Venäjän ja Ukrainan edustajia Washingtonissa
Uutiset | 5.11.2026 8:51
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Kulmuni perää maalaisjärkeä kalastusesitykseen: ”Onko hallituksessa käynnissä norminlisäystalkoot?”
Uutiset | 4.11.2026 15:40
Pohjois-Korea suivaantui EU:n ihmisoikeuksien arvostelusta: Pitäkää huolta omista asioistanne
Uutiset | 5.11.2026 10:03
WSJ: Huthit vaativat Saudi-Arabialta 50 miljardia dollaria
Uutiset | 5.11.2026 12:53
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
WSJ: Yhdysvallat haluaa palauttaa Venäjän kaasutoimitukset Eurooppaan Ukrainan kautta
Uutiset | 2.11.2026 8:23
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15

Uusimmat

Onko ruuantuotanto vaarassa, kun maatiloille ei heru lainaa? MTK-pomo vaatii selvitystä investointivelasta
Uutiset | 5.11.2026 22:51
Tutkijat kehittivät hoidon, joka tehostaa aivojen puhdistumista – Voi ehkäistä dementoivia sairauksia
Uutiset | 5.11.2026 21:45
Bokserit vai briefit? – Prisman myyntidata paljastaa, kuka miesten kalsarit oikeasti ostaa
Uutiset | 5.11.2026 21:21
Joko asensit jouluvalot? Tämä virhe voi tehdä niistä hengenvaaralliset
Uutiset | 5.11.2026 21:01
Meloni moittii Stubbin ja Stören Putin-puhelua
Uutiset | 5.11.2026 18:51
Yhdysvaltain välivaalien laskenta jatkuu yhä, mutta asetelmat eivät enää muutu
Uutiset | 5.11.2026 18:29
Putin arvosteli maita, jotka eivät halua Venäjää kansainvälisiin urheilutapahtumiin
Uutiset | 5.11.2026 18:18
Keskusta vaatii hallitusta korjamaan hyvinvointialueiden rahoitusta – ”Soteasemia lakkautetaan tällä hetkellä pitkin Suomea”
Uutiset | 5.11.2026 17:47
Olkiluodon kolmosreaktorin huollon valmistuminen lykkääntyy taas – nyt arviolta parilla viikolla
Uutiset | 5.11.2026 17:36
Hallitus esittää, että korkeakoulututkinnon voisi suorittaa avoimessa korkeakoulussa
Uutiset | 5.11.2026 17:26
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29
Saako nuorilta leikata? Onko takkisi kääntynyt? – Eduskuntaan pyrkivät nuoret Suomenmaan grillissä
Uutiset | 1.11.2026 16:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Onko ruuantuotanto vaarassa, kun maatiloille ei heru lainaa? MTK-pomo vaatii selvitystä investointivelasta
Uutiset | 5.11.2026 22:51
Tutkijat kehittivät hoidon, joka tehostaa aivojen puhdistumista – Voi ehkäistä dementoivia sairauksia
Uutiset | 5.11.2026 21:45
Bokserit vai briefit? – Prisman myyntidata paljastaa, kuka miesten kalsarit oikeasti ostaa
Uutiset | 5.11.2026 21:21
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 13:51
Lukijalta: Nettikasinoille 20 vuoden ikäraja
Mielipide | 5.11.2026 13:29
Lukijalta: Osaamisvajeet on tunnistettava ajoissa
Mielipide | 5.11.2026 13:12
Lukijalta: Sanktio pinnaajille
Mielipide | 5.11.2026 10:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata