Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sähköinen ajokortti
Sähköinen mobiilikortti tarjoaa jatkossa vaihtoehdon perinteiselle muoviselle ajokortille. (Kuva: Maria Seppälä)

Näkökulma: Ajokortti sähköisenä versiona – Muoviläpyskät katoavat kännykän tieltä

Mobiilikortin sisältämiä tietoja on helppo pitää ajan tasalla, muistuttaa toimittaja Risto Luodonpää.
Risto Luodonpää 28.11.2018 16:46, muokattu 28.11.2018 17:05
a– a+
Sähköinen ajokortti

Muovisten korttien kato kansalaisten kukkaroista jatkuu, kun liikenne- ja viestintävaliokunta sai keskiviikkona valmiiksi mietintönsä sähköisen ajokortin sysäämisestä markkinoille alkuvuoden aikana.

Kännykkään ladattava versio on oikeastaan luontevaa jatkumoa sille kehitykselle, mikä digiyhteiskunnassa on ollut vallalla jo pitemmän aikaa. Eli jatkossa myös ajo-oikeus voidaan osoittaa sähköisesti liikennevalvonnan yhteydessä.

Alkuvuodesta kansalaisten ladattavaksi ilmestyvä sovellus vastaa samalla viranomaispalvelujen alati kasvaviin digitalisaatiovaatimuksiin.

Ajokorttitiedot ovat helposti saatavilla ilman, että perinteistä muovista tai jopa paperista ajokorttia tarvitsee pitää edes mukana.

Kansainvälisissä tieliikennesopimuksissa ja maanteillä ei sähköistä ajokorttia vielä  tunneta.

Monet vireillä olevat hankkeet kielivät kuitenkin siitä, että mobiilikortti on todellisuutta yllättävänkin nopealla aikataululla kautta koko EU-alueen.

Itse valvontatapahtumaan sähköisellä ajokortilla tuskin on muuta vaikutusta kuin toiminnan huomattava nopeutuminen.

Poliisi voi edelleen tarkistaa ajokorttitiedot sähköisestä rekisteristä nykyiseen tapaan.

Toki Poliisihallitus edellyttää omassa lausunnossaan, että mobiiliajokortin tietoja pitää olla mahdollisuus lukea luotettavasti ja tämä pitää kirjata myös poliisin sisäisiin toimintaohjeistuksiin.

Tiukan kokeiluvaiheen ja riskikartoituksen läpikäynyt sovellus pitäisi kuitenkin olla takeena tietojen luotettavuudesta ja turvallisuudesta.

Mobiiliajokortin käyttö tulisi jatkossakin olemaan vapaaehtoista eli ketään ei pakoteta laitehankintoihin tai lataamisoperaatihin vastoin tahtoaan.

Mielenkiintoa uutuutta kohtaan lisää varmasti sen kaavailtu monikäyttöisyys.

Mobiilisovellusta voisi suunnitelmien mukaan jatkossa käyttää perinteisen ajokortin tapaan lukuisissa henkilöllisyyden osoittamista vaativissa tilanteissa, kuten kaupoissa, ravintoloissa, paketteja noudettaessa tai erilaisia ikärajoitettuja tuotteita ostettaessa.

Helmikuun alusta lähtien tämä ei näillä näkymin ole vielä mahdollista.

– Mikäli tulevaisuudessa halutaan, että mobiiliajokorttia voitaisiin käyttää passin tai virallisen henkilöllisyystodistuksen tavoin, tämä vaatii saadun selvityksen mukaan lisäarviointia ja mahdollisesti myös sovelluksen jatkokehittämistä, lukee liikenne- ja viestintävaliokunnan mietinnössä.

Suomalaisten mobiili-innostuksen tuntien vaikuttaa siltä, että tämä ”tulevaisuus” ei ole enää kovinkaan kaukana edessäpäin.

Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi on tuonut lausunnossaan esiin yhden sähköisen ajokortin merkittävimmistä eduista muovikorttiin verrattuna.

Mobiilikortin sisältämiä tietoja on helppo pitää ajan tasalla ja esimerkiksi kuvatietoa voi tarvittaessa päivittää järjestelmässä olevasta rekisteristä.

Kuvien käyttö voidaan laittaa erillisen tunnistautumisen taakse, mikä ehkäisee tehokkasti myös väärinkäytöksen riskejä.

Lisäksi sähköinen sovellus mahdollistaa esimerkiksi valokuvan koon tarkentamisen ihan tarpeen mukaan.

Digitaalinen palvelu mahdollistaa huomattavasti paremman yksityisyyden suojan verrattuna nykytilanteeseen.

Tietosuojavaltuutettu on omassa lausunnossaan huomauttanut siitä, miten mobiiliajokortin sisältämien tietojen käsittely suhteutuu EU:n yleisen tietosuoja-asetuksen vaatimuksiin.

Ongelmia tuskin on odotettavissa silläkään rintamalla. Digitaalinen palvelu mahdollistaa huomattavasti paremman yksityisyyden suojan verrattuna nykytilanteeseen, missä kaikki tiedot ovat välittömästi nähtävissä.

Sovelluksen käyttäjä voi nimittäin valita esimerkiksi sen, haluaako hän todistaa olevansa yli 18-vuotias tai yli 20-vuotias. Vai haluaako hän näyttää pelkästään ajo-oikeustietonsa tai henkilötietonsa.

Tarkastaja näkee omasta laitteestaan ainoastaan käyttäjän valokuvan ja ne tiedot, jotka käyttäjä on valinnut näytettäväksi ja jotka kulloinkin on tarpeen tuoda esille.

Tulevaisuudessa digikorttiin on mahdollista liittää myös muita hyödyllisiä lisäpalveluita. Näitä voivat olla muun muassa tiedot käyttäjän hallinnassa olevista ajoneuvoista tai muistutukset edessä olevista veroista ja maksuista.

Lausunnot sähköisen ajokortin käyttöönotosta ovat olleet yksinomaan myönteisiä.

Siksi onkin enemmän kuin todennäköistä, että ajokorttilain muutos astuu voimaan esityksen mukaisesti jo tulevan helmikuun ensimmäisenä päivänä.

Kuinka nopeasti suomalaiset sitten omaksuvat sähköisen ajokortin ja ottavat sovelluksia aktiivikäyttöön, jää nähtäväksi.

Jos valistunut arvio pitää esittää, niin se tapahtuu erittäin nopeasti.

Lue myös

Mobiiliajokortin voi ladata jo alkuvuodesta – Trafi: "Sovellukseen on oltu todella tyytyväisiä"

Uusi mobiiliajokortti on tulossa sovelluskauppoihin ladattavaksi alkuvuonna, näillä näkymin tammikuun aikana, arvioidaan Liikenteen...
28.11.2018 15:57

Aihetunnisteet

ajokortti mobiili

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
Uusi junayhteys Oulusta Haaparantaan saapui ensimmäistä kertaa Ruotsiin – näin usein vuoroja ajetaan
Uutiset | 10.8.2026 8:28
Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Suomessa näkyy keskiviikkona osittainen auringonpimennys
Uutiset | 8.8.2026 11:30
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22

Uusimmat

Kansanedustaja järkyttyi Tuusulan tapauksesta – muistelee omaa takaa-ajotilannettaan 
Uutiset | 10.8.2026 15:28
Venäjä sanoo ampuneensa alas lähes 500 ukrainalaisdroonia yöllä – useita ihmisiä kuoli
Uutiset | 10.8.2026 15:01
Suomen ensimmäiset afrikkalaisen sikaruton tapaukset vahvistettiin EU-laboratoriossa
Uutiset | 10.8.2026 13:52
Kesän kohu kirvoitti kuukauden sanan
Uutiset | 10.8.2026 13:10
Suomen kansalainen pyrki luvattomasti Venäjälle
Uutiset | 10.8.2026 12:41
Ratavaurio pysäytti junien kaukoliikenteen täysin vuonna 2024 – VR kiistelee miljoonakorvauksista Väyläviraston ja Fintrafficin kanssa
Uutiset | 10.8.2026 12:31
Pyhäjoelta 8 000 euron tuki ensiasunnon ostajille
Uutiset | 10.8.2026 12:27
Nuori mies kuoli ulosajossa Vihdissä
Uutiset | 10.8.2026 11:02
Tuttuja Fazerin karkkipusseja ei enää näy karkkihyllyllä – ovat jatkossa Marianneja
Uutiset | 10.8.2026 10:28
Mopoilijan Tuusulassa tieltä kiilannutta poliisia epäillään kolmesta rikoksesta
Uutiset | 10.8.2026 10:27
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kansanedustaja järkyttyi Tuusulan tapauksesta – muistelee omaa takaa-ajotilannettaan 
Uutiset | 10.8.2026 15:28
Venäjä sanoo ampuneensa alas lähes 500 ukrainalaisdroonia yöllä – useita ihmisiä kuoli
Uutiset | 10.8.2026 15:01
Suomen ensimmäiset afrikkalaisen sikaruton tapaukset vahvistettiin EU-laboratoriossa
Uutiset | 10.8.2026 13:52
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko palometsänhoitomme riittävää – olemmeko varautuneet tuleviin mahdollisesti helteisiin kesäkausiin?
Mielipide | 10.8.2026 13:46
Lukijalta: Osallistava kansanvalta -toimintamalli
Mielipide | 10.8.2026 13:30
Lukijalta: Elintasovelan kasvu on katkaistava
Mielipide | 10.8.2026 13:21
Lukijalta: Kiusaamisen paras suoja on vahva itsetunto
Mielipide | 10.8.2026 13:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste