Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

”Kuljetusala on totaalisesti petetty” – Ammattidiesel jäi tyhjäksi lupaukseksi, keskustan Kettunen paheksuu hallitusta

7.4.2026 10:17
Lue lisää 
Sähköinen ajokortti
Sähköinen mobiilikortti tarjoaa jatkossa vaihtoehdon perinteiselle muoviselle ajokortille. (Kuva: Maria Seppälä)

Näkökulma: Ajokortti sähköisenä versiona – Muoviläpyskät katoavat kännykän tieltä

Mobiilikortin sisältämiä tietoja on helppo pitää ajan tasalla, muistuttaa toimittaja Risto Luodonpää.
Risto Luodonpää 28.11.2018 16:46, muokattu 28.11.2018 17:05
a– a+
Sähköinen ajokortti

Muovisten korttien kato kansalaisten kukkaroista jatkuu, kun liikenne- ja viestintävaliokunta sai keskiviikkona valmiiksi mietintönsä sähköisen ajokortin sysäämisestä markkinoille alkuvuoden aikana.

Kännykkään ladattava versio on oikeastaan luontevaa jatkumoa sille kehitykselle, mikä digiyhteiskunnassa on ollut vallalla jo pitemmän aikaa. Eli jatkossa myös ajo-oikeus voidaan osoittaa sähköisesti liikennevalvonnan yhteydessä.

Alkuvuodesta kansalaisten ladattavaksi ilmestyvä sovellus vastaa samalla viranomaispalvelujen alati kasvaviin digitalisaatiovaatimuksiin.

Ajokorttitiedot ovat helposti saatavilla ilman, että perinteistä muovista tai jopa paperista ajokorttia tarvitsee pitää edes mukana.

Kansainvälisissä tieliikennesopimuksissa ja maanteillä ei sähköistä ajokorttia vielä  tunneta.

Monet vireillä olevat hankkeet kielivät kuitenkin siitä, että mobiilikortti on todellisuutta yllättävänkin nopealla aikataululla kautta koko EU-alueen.

Itse valvontatapahtumaan sähköisellä ajokortilla tuskin on muuta vaikutusta kuin toiminnan huomattava nopeutuminen.

Poliisi voi edelleen tarkistaa ajokorttitiedot sähköisestä rekisteristä nykyiseen tapaan.

Toki Poliisihallitus edellyttää omassa lausunnossaan, että mobiiliajokortin tietoja pitää olla mahdollisuus lukea luotettavasti ja tämä pitää kirjata myös poliisin sisäisiin toimintaohjeistuksiin.

Tiukan kokeiluvaiheen ja riskikartoituksen läpikäynyt sovellus pitäisi kuitenkin olla takeena tietojen luotettavuudesta ja turvallisuudesta.

Mobiiliajokortin käyttö tulisi jatkossakin olemaan vapaaehtoista eli ketään ei pakoteta laitehankintoihin tai lataamisoperaatihin vastoin tahtoaan.

Mielenkiintoa uutuutta kohtaan lisää varmasti sen kaavailtu monikäyttöisyys.

Mobiilisovellusta voisi suunnitelmien mukaan jatkossa käyttää perinteisen ajokortin tapaan lukuisissa henkilöllisyyden osoittamista vaativissa tilanteissa, kuten kaupoissa, ravintoloissa, paketteja noudettaessa tai erilaisia ikärajoitettuja tuotteita ostettaessa.

Helmikuun alusta lähtien tämä ei näillä näkymin ole vielä mahdollista.

– Mikäli tulevaisuudessa halutaan, että mobiiliajokorttia voitaisiin käyttää passin tai virallisen henkilöllisyystodistuksen tavoin, tämä vaatii saadun selvityksen mukaan lisäarviointia ja mahdollisesti myös sovelluksen jatkokehittämistä, lukee liikenne- ja viestintävaliokunnan mietinnössä.

Suomalaisten mobiili-innostuksen tuntien vaikuttaa siltä, että tämä ”tulevaisuus” ei ole enää kovinkaan kaukana edessäpäin.

Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi on tuonut lausunnossaan esiin yhden sähköisen ajokortin merkittävimmistä eduista muovikorttiin verrattuna.

Mobiilikortin sisältämiä tietoja on helppo pitää ajan tasalla ja esimerkiksi kuvatietoa voi tarvittaessa päivittää järjestelmässä olevasta rekisteristä.

Kuvien käyttö voidaan laittaa erillisen tunnistautumisen taakse, mikä ehkäisee tehokkasti myös väärinkäytöksen riskejä.

Lisäksi sähköinen sovellus mahdollistaa esimerkiksi valokuvan koon tarkentamisen ihan tarpeen mukaan.

Digitaalinen palvelu mahdollistaa huomattavasti paremman yksityisyyden suojan verrattuna nykytilanteeseen.

Tietosuojavaltuutettu on omassa lausunnossaan huomauttanut siitä, miten mobiiliajokortin sisältämien tietojen käsittely suhteutuu EU:n yleisen tietosuoja-asetuksen vaatimuksiin.

Ongelmia tuskin on odotettavissa silläkään rintamalla. Digitaalinen palvelu mahdollistaa huomattavasti paremman yksityisyyden suojan verrattuna nykytilanteeseen, missä kaikki tiedot ovat välittömästi nähtävissä.

Sovelluksen käyttäjä voi nimittäin valita esimerkiksi sen, haluaako hän todistaa olevansa yli 18-vuotias tai yli 20-vuotias. Vai haluaako hän näyttää pelkästään ajo-oikeustietonsa tai henkilötietonsa.

Tarkastaja näkee omasta laitteestaan ainoastaan käyttäjän valokuvan ja ne tiedot, jotka käyttäjä on valinnut näytettäväksi ja jotka kulloinkin on tarpeen tuoda esille.

Tulevaisuudessa digikorttiin on mahdollista liittää myös muita hyödyllisiä lisäpalveluita. Näitä voivat olla muun muassa tiedot käyttäjän hallinnassa olevista ajoneuvoista tai muistutukset edessä olevista veroista ja maksuista.

Lausunnot sähköisen ajokortin käyttöönotosta ovat olleet yksinomaan myönteisiä.

Siksi onkin enemmän kuin todennäköistä, että ajokorttilain muutos astuu voimaan esityksen mukaisesti jo tulevan helmikuun ensimmäisenä päivänä.

Kuinka nopeasti suomalaiset sitten omaksuvat sähköisen ajokortin ja ottavat sovelluksia aktiivikäyttöön, jää nähtäväksi.

Jos valistunut arvio pitää esittää, niin se tapahtuu erittäin nopeasti.

Lue myös

Mobiiliajokortin voi ladata jo alkuvuodesta – Trafi: "Sovellukseen on oltu todella tyytyväisiä"

Uusi mobiiliajokortti on tulossa sovelluskauppoihin ladattavaksi alkuvuonna, näillä näkymin tammikuun aikana, arvioidaan Liikenteen...
28.11.2018 15:57

Aihetunnisteet

ajokortti mobiili

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Artemis 2 kävi Kuun takana – näkymät saivat astronautit sanattomiksi
Uutiset | 7.4.2026 5:26
Moni luulee, että tämä keino estää pyörävarkaan – Se ei kuitenkaan usein auta
Uutiset | 6.4.2026 21:31
Mitä mysteerifilmi todistaa? – Vuoden 1896 olympialaisista löydettiin viime vuosikymmenellä materiaalia, joka hämmentää edelleen
Uutiset | 5.4.2026 22:00
Yksinkertainen tarkastus unohtuu monelta autoilijalta – ”Osuus on hälyttävän suuri”
Uutiset | 6.4.2026 21:01
Mountbatten-luokan ilmatyynyalus oli kuin kanaalin Concorde – loiston päiviä seurasi surullinen loppu
Uutiset | 4.4.2026 21:28
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Yle: Näin Kela-korvauksilla tehdään bisnestä
Uutiset | 7.4.2026 13:14
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
”Kuljetusala on totaalisesti petetty” – Ammattidiesel jäi tyhjäksi lupaukseksi, keskustan Kettunen paheksuu hallitusta
Uutiset | 7.4.2026 10:17
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Historia | Tulta sylkevät karbiinit pysäyttivät hurjan soturin – Beecherin saaren armoton selviytymistaistelu oli tasankosotien käännekohta
Uutiset | 31.3.2026 21:20
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

Kreml: Maailma janoaa nyt venäläistä energiaa
Uutiset | 7.4.2026 21:52
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Historia | Bitburgin lentotukikohta oli kylmän sodan tyly etuvartio – ”Eifelin kotkien” piti siivota taivaalta Varsovan liiton MiGit
Uutiset | 7.4.2026 21:15
Purra puolustaa budjettipäällikkö Niemelää
Uutiset | 7.4.2026 17:21
Ministeri Multala puolusti hiilitulleja: ”Suojaamme suomalaista teollisuutta hiilivuodolta”
Uutiset | 7.4.2026 17:19
Sivistysvaliokunta kannattaa muutoksia opiskelijan opiskeluoikeuteen
Uutiset | 7.4.2026 17:10
Häkkänen Trumpin Iran-puheista: Tilanne on jännitteinen
Uutiset | 7.4.2026 16:46
Raakaöljyn hintaralli kiihtyi taas – Yhdysvallat teki iskuja Iranin saarelle, joka on tärkeä maan öljynviennille
Uutiset | 7.4.2026 16:38
Trump: Kokonainen sivilisaatio todennäköisesti kuolee Iranissa
Uutiset | 7.4.2026 16:20
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kreml: Maailma janoaa nyt venäläistä energiaa
Uutiset | 7.4.2026 21:52
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskittämisen perintöloukku
Mielipide | 7.4.2026 15:41
Lukijalta: Tekoälytehtävät jälkivalvontaan
Mielipide | 7.4.2026 11:28
Lukijalta: Koillismaan tulevaisuus ratkaistaan energiainvestoinneilla
Mielipide | 7.4.2026 10:24
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste