Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Asuntomarkkinat

S-pankki ennustaa asuntomarkkinoiden piristyvän

16.6.2026 8:11
Lue lisää 
Katolinen kirkko
Ihmiset kävelivät paavi Franciskuksen kuvalla koristetun muraalin ohi Roomassa Italiassa 28. huhtikuuta 2025. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

"Tässä maailmantilanteessa tarvitaan voimakasta paavia," italialainen Mirella Palermo sanoo – Uuden paavin valinta alkaa

133 kardinaalia sulkeutuu konklaaviin Sikstuksen kappeliin.
Suomenmaa–STT/Jenni Meronen 6.5.2025 10:33, muokattu 6.5.2025 10:34
a– a+
Katolinen kirkko

Jono paavi Franciscuksen haudalle kiertää Roomassa koko Santa Maria Maggioren basilikan ympäri. Maltan ritarikunnan asuun pukeutunut mies paimentaa ihmisiä jo paikalla olevien tuhansien jonottajien jatkeeksi. Viereisen rakennuksen seinään on ripustettu suuri lakana, jossa lukee ”Kiitos Franciscus”.

Basilikan takana olevalle aukiolle viritetyt poliisin keltaiset muovinauhat ja kirkkaanvihreät bajamajat kertovat, että jonoa on aiempina päivinä ollut enemmänkin. Franciscuksen haudasta on lyhyessä ajassa muodostunut pyhiinvaelluskohde, jossa kävi heti hautajaisten jälkeisenä sunnuntaina 70 000 ihmistä.

– On surullista, että häntä ei enää ole, mutta samaan aikaan olen onnellinen, että hän lepää nyt rauhassa herran luona. Uskon, että hän rukoilee meidän puolestamme, sanoo kirkosta ulos tuleva, Keniasta kotoisin oleva Stephen Omollo.

Omollo kertoo jonottaneensa haudalle noin tunnin ajan, ja käyneensä aiemmin katsomassa paavin arkkua myös Pietarinkirkossa. Tuolloin jonotus kesti neljä tuntia.

Italialaiset Mirella Palermo ja Gentile Apruzzese puolestaan kertovat, että haudalla vierailu oli todella tunteita herättävää.

– Franciscus teki paljon köyhien ja syrjittyjen hyväksi ja olemme lähes varmoja, että hänet julistetaan pyhimykseksi.

Ihmiset jonottivat paavi Franciscuksen haudalle Santa Maria Maggioren basilikaan Roomassa 27. huhtikuuta 2025. LEHTIKUVA / AFP / JEFF PACHOUD

Vatikaanissa alkaa keskiviikkona uuden paavin valinta, kun 133 kardinaalia sulkeutuu Sikstuksen kappeliin konklaaviin. Santa Maria Maggioren edustalla moni toivoo, että uusi paavi jatkaisi Franciscuksen aloittamalla tiellä.

– Toivomme saavamme paavin, joka olisi kuten Franciscus. Hän teki niin paljon, ei vain katoliselle kirkolle vaan koko maailmalle. Haluamme nähdä paavin, joka jatkaa samalla mandaatilla, eikä vie meitä taaksepäin, Omollo sanoo.

Saman toiveen toistavat Palermo ja Apruzzese. Palermo toivoo uuden paavin olevan energinen johtaja, kuten edesmennyt paavi Johannes Paavali II hänen mukaansa oli.

– En tarkoita, etteikö Franciscus olisi ollut sellainen. Mutta tässä maailmantilanteessa tarvitaan voimakasta paavia. On suuri vaara, että päädymme jälleen yhteen maailmansotaan, Palermo uskoo.

Apruzzesen mukaan Franciscus olisi halunnut tehdä paavinkautensa aikana paljon enemmänkin, mutta ei onnistunut kaikissa tavoitteissaan.

– Hänellä oli paljon ideoita ja hän halusi todella ratkaista asioita, mutta joutui usein muiden estämäksi, Apruzzese sanoo.

Tämänkertainen konklaavi on kaikkien aikojen monilukuisin ja kansainvälisin, sillä Franciscus ehti paavina ollessaan nimittää kymmeniä kardinaaleja – useat heistä maihin, joissa kardinaaleja ei entuudestaan ollut lainkaan.

Koska katolinen kirkko kasvaa nyt erityisesti Aasiassa, Afrikassa ja Etelä-Amerikassa, uskoo moni seuraavan paavin tulevan argentiinalaisen Franciscuksen tavoin muualta kuin Euroopasta.

Arnel Yusi toivoo aasialaista paavia.

– Olemme filippiiniläisiä, joten kannustamme kardinaali (Luis Antonio) Taglea.

Saksalaisen papin, isä Bernardo Piendlin mukaan kansallisuuden sijaan mielenkiintoisempi kysymys on, valitaanko paaviksi kardinaali Rooman kuuriasta eli hallinnosta vai sen ulkopuolelta.

– Itse toivon, että ulkopuolelta, Piendl sanoo.

Useimmat Franciscuksen haudalla käyneet eivät kuitenkaan suostu nimeämään suosikkiaan.

– Se on jumalan käsissä. Jumala valitsee paavin ja luotan jumalaan, Omollo sanoo.

Saksan Baijerista kotoisin oleva isä Bernardo Piendl vieraili Roomassa ja Santa Maria Maggioren basilikassa katolisen avustusjärjestön työntekijöistä koostuvan ystäväporukan kanssa 1. toukokuuta 2025. LEHTIKUVA / JENNI MERONEN

Santa Maria Maggioren edustalla tulevan paavin harteille asetetaan suuria odotuksia. Moni toivoo paavin edistävän maailmanrauhaa, tai ainakin rauhaa Ukrainaan ja Gazaan. Omollo muistuttaa, että Franciscus puhui Gazan tilanteesta ja muista maailmassa tapahtuvista vääryyksistä avoimesti.

– Haluaisin nähdä paavin välittävänä voimana, joka toisi maailman johtajat yhteen puhumaan ilmastonmuutoksesta sekä maailman taloudellisista ja sosiaalisista haasteista. Haluaisin nähdä paavin, joka ulottaa otteensa kirkon ulkopuolelle ja tarttuu pakolaiskysymykseen, nälänhätään, konflikteihin ja muihin asioihin, jotka koskettavat meitä kaikkia, Omollo sanoo.

Isä Piendl toivoo jatkuvuutta paavi Franciscuksen linjaan, mutta toteaa jokaisella paavilla olevan omat painotuksensa asioihin.

– Olen itse ollut katolisen avustusjärjestön Caritasin johtaja, ja minulle tärkeää on, että uusi paavi on kiinnostunut sosiaalisista kysymyksistä. Franciscus jätti suuren jäljen käymällä Lampedusalla, Piendl viittaa siirtolaisten rantautumispaikkana tunnettuun saareen Italian eteläpuolella.

Ihmisiä jonottamassa Santa Maria Maggiore basilikaan Roomassa 27. huhtikuuta 2025. LEHTIKUVA / AFP / JEFF PACHOUD

Kardinaalit ovat kuluneen kahden viikon ajan kokoontuneet konklaavia valmisteleviin kokouksiin, joissa pohditaan kirkon linjaa ja tulevalta paavilta vaadittavia ominaisuuksia. Samalla eri puolilta maailmaa saapuneilla kardinaaleilla on ollut mahdollisuus tutustua toisiinsa.

Vatikaaniin erikoistuneen toimittajan ja Franciscuksesta vastikään kirjan julkaisseen Marco Politin mukaan katolisessa kirkossa on kymmenen vuoden ajan vallinnut eräänlainen sisällissota, kun osa kirkon edustajista on vastustanut Franciscuksen ajamia uudistuksia.

– Monet kardinaalit etsivät nyt henkilöä, joka voisi jälleen yhdistää nämä palaset, Politi sanoi Italian ulkomaankirjeenvaihtajien yhdistyksessä järjestetyssä lehdistötilaisuudessa.

Koska katolinen kirkko on laajentunut maantieteellisesti, joutuu uusi paavi myös sovittelemaan yhteen eri alueiden näkemyksiä. Vatikaaniin ja katolilaisuuteen erikoistuneen journalistin Giovanna Chirrin mukaan yksi tärkeimpiin uuden paavin valintaan vaikuttavista teemoista on lisäksi vuoropuhelu eri uskontokuntien välillä.

– Franciscus teki kahdeksan matkaa maihin, joiden väestöstä suurin osa on muslimeita. Viimeiseksi jääneellä matkallaan hän kävi muun muassa Indonesiassa, Chirri sanoo.

Lue myös

Valkoisen savun odotus alkaa – kardinaalit ovat saapuneet Roomaan paavin valintaan

Pääsiäisenä kuolleen paavin seuraajan valitsevat kardinaalit ovat saapuneet Roomaan, kertoi Vatikaani maanantaina. Heitä...
5.5.2025 16:16

Aihetunnisteet

katolinen kirkko paavi paavi Franciscus Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Rydman ja Ikonen tukkanuottasilla – Kiistaa järjestöjen hakukriteereistä
Uutiset | 15.6.2026 14:35
Öljyn hinta laskussa ja pörssit nousussa Yhdysvaltojen ja Iranin kerrottua sovusta
Uutiset | 15.6.2026 5:09
Zelenskyi ehdotti taas Putinille tapaamista – Tällainen oli reaktio
Uutiset | 15.6.2026 18:02
Jättitilaus: Patrian panssariajoneuvojen valmistus laajenee Uudessakaupungissa satoihin ajoneuvoihin vuodessa
Uutiset | 15.6.2026 18:34
Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?
Uutiset | 14.6.2026 21:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Britanniassa äänestetään tällä viikolla Starmerin haastajan noususta parlamenttiin
Uutiset | 16.6.2026 11:26
Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue joutuu arviointimenettelyyn talouden tervehdyttämiseksi
Uutiset | 16.6.2026 10:47
Luke: Suomalaiset söivät ennätysmäärän juustoa viime vuonna
Uutiset | 16.6.2026 10:20
G7-johtajat samaan pöytään Ukrainan Zelenskyin kanssa
Uutiset | 16.6.2026 10:20
VM: Energian hinnan nousu ja epävarmuus jarruttavat talouskasvua – julkinen talous syvässä montussa, työttömyys karmeaa
Uutiset | 16.6.2026 10:11
Norwegian ostaa Tjäreborgin
Uutiset | 16.6.2026 9:40
Olkiluodon huollot tämän kevään osalta ohi
Uutiset | 16.6.2026 9:33
Raportti: Suomalaisten luottamus uutisiin pysyi vahvana – laitaoikeistolaisten kiinnostus maksullisiin sisältöihin nousussa
Uutiset | 16.6.2026 9:00
Teknologiateollisuus: Alan tilanne menossa positiiviseen suuntaan
Uutiset | 16.6.2026 8:46
S-pankki ennustaa asuntomarkkinoiden piristyvän
Uutiset | 16.6.2026 8:11
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Britanniassa äänestetään tällä viikolla Starmerin haastajan noususta parlamenttiin
Uutiset | 16.6.2026 11:26
Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue joutuu arviointimenettelyyn talouden tervehdyttämiseksi
Uutiset | 16.6.2026 10:47
Luke: Suomalaiset söivät ennätysmäärän juustoa viime vuonna
Uutiset | 16.6.2026 10:20
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ruokalähetit riski liikenteessä
Mielipide | 16.6.2026 10:03
Lukijalta: Ja taas Varha huseeraa saaristossa
Mielipide | 16.6.2026 9:33
Lukijalta: Pidämmekö olemassaolomme mahdollisuutta itsestäänselvyytenä?
Mielipide | 16.6.2026 9:30
Lukijalta: Timpalle tilaa
Mielipide | 16.6.2026 9:24
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste