Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kasvit

Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä

21.3.2026 21:45
Lue lisää 
Kommentti
Ilmastonmuutoksesta johtuva kuumuus ja kuivuus tulee tekemään elämästä joillakin alueilla erittäin vaikeaa tai jopa mahdotonta. (Kuva: Cam Mcgrath/ips)

Kommentti: Syitä lähteä pakolaiseksi tulee yhä vain enemmän, eikä rajoja voi siksi sulkea – väestö kasvaa ja ilmasto-olot vaikeutuvat

Ilmastonmuutoksen myötä kansainvaelluksiin pitää osata sopeutua. Erityisesti Afrikan muuttuvat olosuhteet pakottavat ihmiset liikkeelle, toimittaja Lauri Heikkilä kirjoittaa kommentissaan
Lauri Heikkilä 5.7.2018 16:57, muokattu 5.7.2018 17:03
a– a+
Kommentti

EU-huippukokous sopi viime viikolla turvapaikkapolitiikan suunnista. Konkreettisina toimenpiteinä EU-johtajat esittävät turvapaikkakeskusten ja maihinnousupisteiden perustamista turvapaikanhakijoiden vastaanottamista varten.

Turvapaikkakeskukset tulisivat EU-alueelle, maihinnousupisteet myös Afrikan puolelle.

Helsingin Sanomien gallupin mukaan suomalaisten enemmistö kannattaa nimenomaan unionin ulkopuolisia turvapaikkakeskuksia. Euroopassa myös käydään jatkuvasti keskustelua, jossa vaaditaan pakolaisongelmien ratkaisemista muualla, kuin ottamalla pakolaisia omaan maanosaan.

Juurisyihin pitääkin puuttua. Se ei kuitenkaan tarkoita, että tarve pakolaiseksi lähtemiseen ja turvapaikanhakuun saataisiin poistettua kokonaan. Päinvastoin, syitä paeta tulee olemaan yhä vain enemmän ja yhä useammalla. Humanitäärisistä syistä Eurooppakaan ei voi sulkea rajojaan.

Pakolaisvirtoihin varautuessa katseet kohdistuvat erityisesti Afrikan mantereelle. Afrikan väestömäärä tulee YK:n ennusteiden mukaan nelinkertaistumaan vuosisadan loppuun mennessä ja samalla maanosa kärsii ilmastonmuutoksesta todennäköisesti enemmän kuin muut maanosat.

Perinteisesti pakolaiseksi on lähdetty väkivallan pelossa. Viime vuodet ovat olleet korostetusti väkivallan, terrorismin ja sotien aikaa esimerkiksi Syyrian sodan, Isisin, Boko Haramin ja etnisten konfliktien myötä. Pakolaisuuteen ja siirtolaisuuteen alkavat kuitenkin vaikuttaa yhä enemmän muutkin syyt, eniten ilmastonmuutos.

Vaikeintahan pakeneminen on itse pakolaiselle, joka joutuu lähtemään kotiseudultaan.

Väestö lisääntyy ja sitä mukaa myös ruoan tarve tulee kasvamaan. Vaikkei lämpimissä maissa pakkasen puolella juuri koskaan käydäkään, eivät olosuhteet viljelylle tule ainakaan paranemaan. Kuumuus ja kuivuus voivat tehdä viljelystä ja elämisestä mahdotonta monella alueella. Kasvilajikkeita voi jalostaa ja kastelukanavia kaivaa, mutta jatkuvasti porottava aurinko voi voittaa parhaatkin ihmisen innovaatiot. Ilmastonmuutos aiheuttaa myös yllättäviä säätilan vaihteluita.

Afrikan väestö on jo nyt maailman nuorinta. Kasvava, jopa moninkertaistuva väestö tulee olemaan Afrikassa korostetun nuorta muun maailman vanhetessa. Kaikille ei löydy paikkaa olemassaolevista rakenteista, joten liikkeelle on lähdettävä. Nuorilla on mahdollisuudet ja tarvittavaa jaksamista liikkeelle lähtemiseen.

Massamuutot voivat lisätä myös konfliktien uhkaa. Ulkoasiainministeriön tietojen mukaan vuoteen 2050 mennessä ilmastopakolaisia voi olla 50 miljoonasta miljardiin. Useimmat arviot liikkuvat ministeriön mukaan noin 200 miljoonassa. Näin suuren väkimäärän liikkuminen voi aiheuttaa konflikteja, varsinkin jos ruoasta, vedestä ja muista elintarpeista on pulaa.

Tällä hetkellä Afrikan väestö pakkautuu maanosan kaupunkeihin. Tämä on monessa kaupungissa johtanut slummiutumiseen. Kaupungit eivät kykene tarjoamaan tarvittavaa elintasoa kaikille. Jos kaupungit ylikuormittuvat tulevaisuudessa vielä moninkertaisesti, on erittäin todennäköistä, että väestö lähtee Afrikan kaupungeista muihin maanosiin.

Liikettä tulee yhä enemmän ja erilaisempaa. Maailman on osattava sopeutua siihen. Ja vaikeintahan pakeneminen on tietysti itse pakolaiselle, joka joutuu lähtemään kotiseudultaan.

Afrikka on luonnonvaroiltaan rikas maanosa. Potentiaalia omatoimiseen elintason kohottamiseen olisi. Paikallisten näkökulmasta ongelma vain on se, että globaalit yritykset kahmivat hyödyt itselleen, eikä paikan päälle jää kuin kulutetun luonnon ongelmat.

Globaali kapitalismi johtaa alueilla tapahtuvan tuotannon erikoistumiseen. Laajat alueet, joilla tehotuotetaan jotain yhtä tiettyä tuotetta, kuten hedelmiä, kahvia, teetä tai mitä tahansa, valjastetaan palvelemaan kokonaisuudessaan tätä yksipuolista tuotantoa. Lähijärven vesi voidaan käyttää plantaasien kasteluun ja pelloilta pois valuvat lannoitevedet sekoittavat alueen ekosysteemiä vielä lisää. Torjunta-aineet ovat asia erikseen. Kaivostoiminta taas voi myllätä maaperän vielä perusteellisemmin.

Globaalien yritysten investoinneilla voidaan toisaalta myös parantaa kehittyvien maiden taloutta ja oloja. Luonnonvaratkin voivat jäädä alueiden pienviljelijöiden ja -kalastajien käyttöön reilulla kehitys- ja kauppapolitiikalla. Monipuolinen elinkeinorakenne mahdollistaa kotiseudulle jäämisen useammille.

Sekä uhkia että mahdollisuuksia on. Näyttää kuitenkin siltä, että uhkia Afrikan kasvavan väestön hyvinvoinnille on ilmastonmuutoksen myötä enemmän kuin mahdollisuuksia. Euroopankin tulee miettiä yhä tarkemmin, miten vastaanottaa ja auttaa suuria joukkoja kuumuutta, kuivuutta ja nälkää pakenevia ihmisiä. Rajoja tuskin voi sulkea.

Lue myös

Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä

Lähes kaikki huonekasvit viihtyvät ulkona Suomen suvessa.
21.3.2026 21:45

Outo tunne kurkussa? – Näissä tilanteissa lääkäriin

Palan tunne kurkussa on useimmiten normaalia, mutta toisinaan se voi vaatia lääkärin pakeille...
21.3.2026 21:31

Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä

Marraskuun viidentenä päivänä vuonna 1942 Ahvenanmerellä vallitsi syvä pimeys. Ainoa kajo tuli kaukaisista...
21.3.2026 21:10

Aihetunnisteet

afrikka Ilmastonmuutos ilmastopakolaiset kuivuus kuumuus pakolaiset pakolaisuus turvapaikanhakijat turvapaikkapolitiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
CNN: F-35-hävittäjä teki pakkolaskun iranilaistulituksen vuoksi
Uutiset | 20.3.2026 12:57
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Kuusi maata sanoo olevansa valmiita ryhtymään toimiin varmistaakseen Hormuzinsalmen turvallisuuden
Uutiset | 19.3.2026 17:19
Historia | Yhden megabitin mikrosiru oli DDR:lle valtava ponnistus, läpimurto ja tragedia – vain vuoden kuluttua koko valtio luhistui
Uutiset | 19.3.2026 21:20
Öljynjalostamo tulessa Kuwaitissa – Netanjahu: ”Olemme voittamassa ja Iran on tuhoutumassa”
Uutiset | 20.3.2026 14:48
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Ennuste: Monia piinaava tukala ilmiö iskee viikonloppuna
Uutiset | 20.3.2026 21:02
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Kuusi maata sanoo olevansa valmiita ryhtymään toimiin varmistaakseen Hormuzinsalmen turvallisuuden
Uutiset | 19.3.2026 17:19
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uusimmat

Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä
Uutiset | 21.3.2026 21:45
Outo tunne kurkussa? – Näissä tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 21.3.2026 21:31
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Näin asiantuntijat kommentoivat USA:n päätöstä iranilaisöljyn myynnistä
Uutiset | 21.3.2026 17:33
Yli neljännesmiljoona ihmistä bailasi, kun supersuosittu poikabändi teki paluun
Tarinat | 21.3.2026 15:51
Valtonen Ylelle: Suomi ei lähetä kalustoaan Hormuzinsalmen avaamiseksi
Uutiset | 21.3.2026 15:20
Israel: Hyökkäykset Iraniin kiihtyvät tulevalla viikolla
Uutiset | 21.3.2026 14:24
Avantosaunojen verotus nousee – Ovaska: ”Tämä pitää korjata”
Uutiset | 21.3.2026 13:59
IAEA selvittää väitettyä hyökkäystä ydinlaitokseen Iranissa
Uutiset | 21.3.2026 13:34
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30
Hyvästi paikallinen yhteistyö – Uusi laki rikkoo kuntien toimivia palveluita
Uutiset | 17.3.2026 15:52

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä
Uutiset | 21.3.2026 21:45
Outo tunne kurkussa? – Näissä tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 21.3.2026 21:31
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31
Lukijalta: Järjestöt – turhaa byrokratiaa vai yhteiskunnan selkäranka?
Mielipide | 20.3.2026 12:17
Lukijalta: Miksi ydinenergialain rajoitukset suojaavat paremmin kuin ydinsota
Mielipide | 20.3.2026 12:14
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste