Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Synkkä varoitus: ”Näyttää Putinin unelmasuunnitelmalta”

2.4.2026 21:50
Lue lisää 
Keskusta
Johanna Häggman ja Juha Sipilä Etelä-Hämeen piirikokouksessa (Kuva: Petri Görman)

Sipilä kommentoi Turusen loikkaan liittyviä tapahtumia Etelä-Hämeen piirin vuosikokouksessa – "tässä tapahtui virhe"

Petri Görman 27.4.2018 10:15, muokattu 27.4.2018 10:56
a– a+
Keskusta

Keskustan Etelä-Hämeen piiri on ahkeroinut ehdokashankinnassaan ja siitä osoituksena piiri vahvisti vuosikokouksessaan 45 maakuntavaaliehdokasta.

Tilaa ehdokaslistalla kuitenkin vielä on, sanoi keskustan Etelä-Hämeen piirin puheenjohtaja Johanna Häggman avajaissanoissaan.

Vuosikokouksen jälkeen vastuu ehdokashankinnasta siirtyy piirihallitukselle.

Häggmanin mukaan paikallinen media on aktiivisesti rummuttanut, että uudessa maakunnassa Hämeenlinna saisi yksinkertaisen enemmistön maakuntavaltuustoon ja voisi käytännössä yksin päättää maakunnan asioista.

Keskustapiirin puheenjohtaja lupasi, että keskustalla on kattava ehdokasjoukko vaaleissa, jotta tämä skenaario ei toteudu.

– Näin saamme tasapainoisen seutujen maakunnan, jossa jokaisella seudulla on oma tärkeä merkityksensä, jotta kokonaisuus on toimiva.

Riihimäellä järjestetyn vuosikokouksen odotetuin vieras oli keskustan puheenjohtaja, pääministeri Juha Sipilä. Hänellä oli mieluisa viesti riihimäkeläisille poliitikoille.

Kyseessä oli hallituksen kehysriihessä tekemä päätös valtion kiinteistöomistuksen uudistamisesta.

Pääministerin mukaan erityisesti rautatieasemien ympärillä kiinteistöomistus on ollut pitkään pirstaloitunut ja se on vaikeuttanut alueiden kehittämistä eri puolilla Suomea.

– Nyt näiden alueiden hallinta keskitetään Senaatti-kiinteistöille. Asemaseutujen kehittäminen saa vauhtia tämän rakenneuudistuksen myötä myös Riihimäellä.

Sipilä muisteli myös 100 vuotta sitten päättynyttä sisällissotaa Suomessa.

Hänen mukaansa keskustalaisille on tärkeää muistaa presidentti Kyösti Kallion lausumat eheytymisen sanat, kun taistelut olivat muutamaa päivää aiemmin päättyneet.

– Meillä tulee olla sellainen Suomi, jossa ei ole punaisia tai valkoisia, vaan pelkästään isänmaataan rakastavia kansalaisia, Sipilä siteerasi Kalliota.

Eheytymisen tarina, joka Suomessa alkoi tästä 6. toukokuuta 1918 pidetystä presidentti Kallion Nivalan puheesta on pääministerin mukaan uskomaton.

Sipilä puhui piirikokouksessa myös ajankohtaisesta sote- ja maakuntauudistuksesta.

Maakuntauudistusta koskevasta keskustelusta on pääministerin mukaan unohtunut, että uudistus tuo maakuntien päätettäviksi asioita, jotka ovat tällä hetkellä valtiohallinnon käsissä Helsingissä.

– Maakuntavaalit ovat äärettömän tärkeät vaalit puolueellemme. Sen vuoksi asetamme joka puolelle Suomea täydet ehdokaslistat eli 1749 keskustalaista ehdokasta tavoittelee luottamuspaikkaa maakuntahallinnosta, Sipilä sanoi.

Tällä hetkellä puolue on asettanut jo yli 900 ehdokasta maakuntavaltuustoihin ehdokkaiksi.

– Yli puolet ehdokkaista on jo kasassa, vaikka maakuntavaalit ovat lokakuussa ja lakikaan ei ole vielä voimassa.

Pääministeri painotti, että eduskunnassa tehdään töitä sen eteen, että laki tulee voimaan mahdollisimman pian.

– Kaikkien asiantuntijoiden mukaan maakuntauudistuksen onnistuminen riippuu lopulta siitä, kuinka se laitetaan toimeen maakunnissa. Se on Teistä uusista maakuntavaltuutetuista kiinni, millainen uudistuksesta tulee.

Hallituskumppania on informoitava etukäteen.

Juha Sipilä

Hallituksen toimintakyky ei kaadu Sipilän mukaan yhden kansanedustajan siirtymiseen puolueesta toiseen, viitaten Kaj Turusen päätökseen vaihtaa puoluettaan sinisistä kokoomukseen.

– Meidän on kuitenkin pakko käydä pelisääntöjä läpi. On tehtävä selväksi jokaiselle hallituspuolueelle, milloin asioista toisille kerrotaan. Hallituskumppania on informoitava etukäteen. Tässä tapahtui virhe, joka puhuttava läpi ensi keskiviikkona, Sipilä sanoi.

Jokioisilta kotoisin oleva piirikokousedustaja Jari Lehtinen kysyi pääministeriltä, miksi keskustan kannatus laskee ja kokoomuksen nousee, vaikka pääministeripuolueen johdolla talous on saatu nousu-uralle.

Sipilän mukaan kokoomuksen kannatus hyötyy perinteisesti ensimmäiseksi talouden suunnan kääntymisestä.

– Meillä kannatuksen nousu näkyy yleensä viiveellä. Puolueen itseluottamus on nyt kuitenkin hyvällä tasolla. Seurataan sitä itse todella herkällä korvalla, Sipilä vastasi.

Hämeenlinnalainen kaupunginvaltuutettu Timo Kaunisto (kesk.) esitti toiveen, että onko vielä tällä vaalikaudella mahdollista alentaa joitain asiakaspalvelumaksuja, jotta kaikkien pienituloisimpien on mahdollisuus saada osansa talouskasvusta.

– Kehysriihessä keskitimme parannustoimenpiteitä heille, jotka elävät perustulon varassa, Sipilä totesi.

Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä (kesk.) lupasi etelähämäläisille, että Luonnonvarakeskus Luke säilyy Jokioisilla.

– Meillä on Jokioisilla samanlainen tutkimuksen keskittymä kuin Ruotsin Århusissa. Jokioisten toimipistettä kehitetään myös tulevaisuudessa, Leppä totesi.

Etelä-Hämeen vuosikokouksessa vierailivat pääministerin lisäksi Sotkamon puoluekokouksessa ehdokkaina olevat puoluesihteeriehdokkaat ja varapuheenjohtajaehdokkaat. Pitkäksi venyneen kokouksen jälkeen paikalta poistui varsin tyytyväistä keskustaväkeä.

Lue myös

Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille

Keskustanuorten puheenjohtaja Milla Veteläinen arvostelee keskustaa ”laimeasta bensapopulismista” Iranin sodan aiheuttaman energiakriisin keskellä. –...
2.4.2026 15:16

Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: "Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen"

Kansanedustaja Hanna-Leena Mattila (kesk.) pelkää, että Suomen sadat tuhannet kipupotilaat ovat jäämässä huhtikuun...
30.3.2026 15:55

Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä

Keskustayrittäjät ehdottaa selvitettäväksi yrittäjän eläkevakuutuksen (YEL) ja työntekijän eläkelain (TyEL) eläkejärjestelmien yhdistämistä ratkaisuna...
20.3.2026 16:11

Aihetunnisteet

Häme Keskusta piirikokous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Tuntuuko, että joku kurkkii puhelimesi näyttöä? Et ole väärässä
Uutiset | 2.4.2026 21:29
Häämöttävän kriisin syvyys valkeni Euroopassa: ”Pahempaa kuin osaamme kuvitella”
Uutiset | 1.4.2026 22:11
Kiina syyttää Yhdysvaltoja ja Israelia Hormuzinsalmen liikenteen keskeytymisestä
Uutiset | 2.4.2026 12:22
Lähteet Timesille: Euroopan varauduttava USA:n ja Venäjän diiliin
Uutiset | 1.4.2026 22:28
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
”Pompannappi” kääntää yhä suupielet hymyyn – sympaattinen pikkuauto toi Italian ”dolce vitaa” suomalaisille sorateille
Uutiset | 3.4.2026 21:33
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Synkkä varoitus: ”Näyttää Putinin unelmasuunnitelmalta”
Uutiset | 2.4.2026 21:50
Proteiinitrendi näkyy pääsiäispöydässä – ”Perussuikaleiden sijaan hieman parempaa leikkuuta”
Uutiset | 2.4.2026 21:35
Tuntuuko, että joku kurkkii puhelimesi näyttöä? Et ole väärässä
Uutiset | 2.4.2026 21:29
Kritiikki droonitapauksista pitää kohdistaa ministeritasolle, sanoo Matti Vanhanen
Uutiset | 2.4.2026 18:46
Purkaus Nato-maasta: Emme tiedä, mitä Trump haluaa meistä
Uutiset | 2.4.2026 18:45
Kevään ensimmäinen mökkireissu vaatii malttia – huolehdi paloturvallisuudesta ja tarkista rakenteet talven jäljiltä
Uutiset | 2.4.2026 18:44
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Toimittajalta | Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
”Pompannappi” kääntää yhä suupielet hymyyn – sympaattinen pikkuauto toi Italian ”dolce vitaa” suomalaisille sorateille
Uutiset | 3.4.2026 21:33
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Median tiedottamisen avoimuus on kaksiteräinen miekka
Mielipide | 2.4.2026 12:16
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste