Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan

9.5.2026 11:24
Lue lisää 
Yhteiskuntasopimus
Puheenjohtaja Ann Selinin PAM on kovissa ristipaineissa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Ann Selin otti työvoiton – yhteiskuntasopimus etenee

PAMilla tiukat reunaehdot neuvotteluille, lopullinen kanta toukokuussa
Pentti Manninen 17.3.2016 15:40, muokattu 17.3.2016 22:02
a– a+
Yhteiskuntasopimus

Maan suurin ammattiliitto, palvelualojen PAM lähtee neuvottelemaan yhteiskuntasopimuksen soveltamisesta. Lopullisen kantansa se määrittelee vasta toukokuun lopussa.

PAMin hallitus hieroi kantaansa kuusi tuntia, mutta joutui silti äänestämään. Mukaan lähteminen voitti numeroin 11–5. Edelliessä kokouksessa 4. maaliskuuta hallitus hylkäsi osallistumisen kilpailukykysopimukseen samoin numeroin.

PAMin kanta merkitsee, että yhteiskuntasopimuksesta (kilpailukykysopimus) voidaan jatkaa liittokohtaisia neuvotteluja.

Tulosta selostanut puheenjohtaja Ann Selin painotti, että PAM osallistuu neuvotteluihin tiukoin reunaehdoin. Se odottaa, että työantajat tulevat pöytään ratkaisuhakuisesti.

Erityisesti PAM odottaa ehdotuksia siitä, miten osa-aikaisten työntekijöiden asema turvataan, kun työaikaa on tarkoitus pidentää 24 tuntia.

Selinin mukaan PAMin kannan kääntymiseen vaikutti myös solidaarisuus muita liittoja kohtaan. PAM ei halunnut estää niiden osallistumista neuvotteluihin.

Selin oli jo edellisessä kokouksessa neuvottelujen kannalla. Nyt hän sai työvoiton.

Ennen PAMin kokousta 80 prosenttia palkansaajista oli kilpailukykysopimuksen takana.  Työnantajien EK kuitenkin ilmoitti, että määrä ei riitä, neuvottelut eivät ala ilman PAMia.

Epävarmuutta lietsoo myös auto- ja kuljetusalan ammattiliitto AKT. Se on ilmoittanut, että sille ei kilpailukykysopimus kelpaa. EK on koko ajan vaatinut, että kaikkien pitäisi olla mukana.

PAMin ja AKT:n toimintatapa, iltalypsy, ärsyttää myös muita palkansaajia. Muutama STTK:n jäsenliitto uhkaa jäädä palkansaajien uuden keskusjärjestön ulkopuolelle.

https://www.suomenmaa.fi/wp-content/uploads/cm_media/2016/03/28.mp4

PAMin kokouksessa puolisen tuntia vieraillut pääministeri Juha Sipilä (kesk.) oli ulos tullessaan toiveikas, mutta sanoi ymmärtävänsä liiton hallituksen ristipaineet.

Sipilän mukaan halltuksen luottamuksesta käyty keskustelu oli hyvä ja tarpeellinen. Hän katsoi, että asioiden läpikäymiseen pitäisi ylipäätään olla aikaa enemmän.

– Nämä ovat hyviä tilaisuuksia. Parhaani yritin.

Sipilä korosti, että maan hallitus ei voi antaa periksi siinä, että työttömät saisivat töitä.

Hän lähti PAMin kokouksesta suoraan Brysseliin EU-johtajien pakolaiskeskusteluihin.

Selinin mukaan Sipilän käynti kirkasti viestiä siitä, mitä hallitus on tekemässä. Selin uskoo, että hallituksen lupailemat veronalennukset tuovat kompensaation palkansaajien ostovoimaan, mitä kilpailukykysopimus on syömässä.

Kilpailukykysopimuksella on tarkoitus keventää yritysten kuluja ja luoda uusia työpaikkoja. Palkansaajien edut heikkenisivät.

Taloustilannetta PAMin hallituksen kokouksessa selosti STTK:n pääekonomisti Ralf Sund. Hän avasi verotuskysymyksiä.

Jos liittokohtaiset neuvottelut työnantajien kanssa alkavat kilpailukykysopimuksen soveltamisesta, tuloksia odotetaan toukokuun loppuun mennessä.

Metalliliiton puheenjohtaja Riku Aalto sanoi tiistaina, että tuolloin on saatava hallitukselta varmuus  myös veronalennusten toteutumisesta. Muuten palkansaajaliitot eivät pane nimiään paperiin.

Metalliliitto on osaltaan valmis aloittamaan neuvottelut, jos hallitus tässä vaiheessa ilmoittaa, että veronalennuksia ryhdytään valmistelemaan.

PAM on Suomen suurin ammattiliitto. Sillä on 230 000 jäsentä, joista 80 prosenttia on naisia.

He työskentelevät yksityisillä palvelualoilla kuten kaupan kassoina, tarjoilijoina, matkailualalla, kiinteistöpalveluissa, ja vartiointitehtävissä.

Liitto kuuluu Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestöön (SAK).

Lue myös

Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi

Suomessa kaivattaisiin lisää perheystävällisyyttä työelämään, keskustaedustaja summaa äitienpäivähaastattelussa.
10.5.2026 9:01

Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – "Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä"

Kuuhun laskeutuvia luotaimia kuljettaneen Falcon 9 -kantoraketin vaihe näyttää olevan törmäyskurssilla kohti Kuuta....
9.5.2026 21:30

Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä

Kokoomus valmistelee omaa ehdotustaan velkajarrusta, ja se valmistuu viimeistään syksyllä. Pääministeri, kokoomuksen Petteri...
9.5.2026 18:20

Aihetunnisteet

ay-liike Työmarkkinat yhteiskuntasopimus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Tämä pelätty syöpä alkaa usein huomaamatta – Ole tarkka näiden oireiden kanssa
Uutiset | 8.5.2026 21:31
Keskustan Honkonen järkyttyi islaminopetuksen tunnustuksellisuudesta – ”Ei voi sivuuttaa olankohautuksella”
Uutiset | 8.5.2026 10:43
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Kansanedustaja vaatii selvitystä cashewpähkinän kuorien polttamisesta
Uutiset | 7.5.2026 11:48
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Trump sähisee Iranille: ”Räjäytimme heidät pois”
Uutiset | 8.5.2026 8:33
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20

Uusimmat

Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi
Uutiset | 10.5.2026 9:01
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä
Uutiset | 9.5.2026 18:20
Purra hyökkäsi Lindtmania vastaan ja esitteli uuden voikukkalogon – ”En halua Suomeen espanjalaista sosialismia”
Uutiset | 9.5.2026 17:31
Pääministeri Orpo: Valtioneuvoston istunto hantaviruksesta tarvittaessa jo maanantaina
Uutiset | 9.5.2026 14:27
Kokoomus karsisi hyvinvointialueita ja luopuisi terveyskeskusajattelusta
Uutiset | 9.5.2026 14:22
Kettunen vetoaa voimalaitoksiin: Pitäkää luukut kiinni
Uutiset | 9.5.2026 11:35
Kurvinen: Hallitus on murentanut suomalaisten luottamuksen tulevaisuuteen
Uutiset | 9.5.2026 11:30
Keskustan Ovaska: Euroopan on vahvistettava omavaraisuutta, puolustusta ja huoltovarmuutta tukevia liikenneyhteyksiä
Uutiset | 9.5.2026 11:28
Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan
Uutiset | 9.5.2026 11:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi
Uutiset | 10.5.2026 9:01
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä
Uutiset | 9.5.2026 18:20
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomio työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen
Mielipide | 7.5.2026 14:46
Lukijalta: Hallitus leikkaa sieltä, missä säästäminen maksaa eniten
Mielipide | 7.5.2026 13:43
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Mikä oikeusjärjestelmäämme vaivaa?
Mielipide | 7.5.2026 10:40
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste