"Biden sai hinnat taivaisiin" – Ruostevyöhykkeen demokraattilinnake siirtyi äänestämään republikaaneja ja Trumpia
Yhdysvaltain vuoden 2020 presidentinvaalien tuloslaskennan edetessä Ohion itälaidalta kuului kummia. Republikaani Donald Trump kukisti demokraatti Joe Bidenin Mahoningin piirikunnassa, jossa demokraatit olivat vieneet voiton vuosikymmenien ajan suurilla eroilla.
Vielä 2012 Barack Obama tyrmäsi Mitt Romneyn piirikunnassa prosenttiluvuin 63,4–35,1. Trump kuitenkin löi Bidenin 50,3–48,4.
Mahoningin nopea muutos on yksi syy siihen, miksi Ohio ei enää ole vaa’ankieliosavaltio. STT kävi piirikunnassa selvittämässä syitä mullistuksen takana.
Mahoningin piirikunta on kuin Keskilännen ruostevyöhyke pienoiskoossa. 220 000 asukkaan piirikunnan suurin kaupunki on Youngstown, joka oli 1900-luvulla terästeollisuuden keskus.
Youngstownissa oli 1950-luvulla lähes 170 000 asukasta, nyt enää 60 000. Suuri murroskohta oli vuonna 1977, kun teräsvalmistaja Youngstown Sheet and Tube lopetti toimintansa.
Mahoningin demokraattipuolueen toimistossa vapaaehtoisena toimiva entinen opettaja Harold Wilson, 72, sanoo Trumpin tyhjien lupausten vedonneen työväenluokkaan.
– Trump tuli viime vaalien alla Youngstowniin ja sanoi, että alkaa huolehtiko, tuon kaikki terästehtaat takaisin. Hän sanoi, että älkää myykö talojanne. Mitään tehtaita ei ole tullut.

Demokraattien vapaaehtoisena on myös Joseph Olguin, 72, joka toimi työurallaan postinkantajien ammattiliiton tehtävissä.
– Ammattiliiton jäsenistä valtaosa äänestää demokraatteja. Kun nuo työpaikat lähtivät, menetimme suuren osan äänestäjäpohjastamme.
Republikaanien toimistolla ovi käy tiheään. Ihmiset hakevat Trump-kylttejä ja muuta kampanjatavaraa.
– Kun olin nuori, perheessäni äänestettiin demokraatteja, koska he olivat tavallisten ihmisten ja ammattiliittojen puolella. Ajan myötä se on kuitenkin muuttunut, ja nyt republikaanit ovat sitä enemmän kuin demokraatit, sanoo Veronica McMurray, 56, joka on tullut hakemaan Trump-kamaa.
Arkiaamupäivänä Youngstownin keskusta on hiljainen. Frank Waldo ja Alexis Duvall kastelevat viherkasveja vapaaehtoistyönä.
Rakennustöistä eläköitynyt Waldo, 58, kertoo äänestävänsä ensimmäistä kertaa Trumpia.
– Olen ollut 100-prosenttisesti demokraatti koko elämäni. Demokraatti henkeen ja vereen, ammattiliiton puheenjohtaja ja niin edelleen, Waldo kertoo.
– Biden sai hinnat taivaisiin. Ruoka, bensa, kaikki on kallista.
Duvall, 20, on ensi kertaa äänestysiässä presidentinvaaleissa. Hänkin aikoo äänestää Trumpia.
– Haluaisin pystyä ostamaan asioita. Kaikki on nyt niin paljon kalliimpaa.
Kenny Graft, 69, oli aikoinaan töissä Youngstown Sheet and Tuben tehtaalla. Nykyään hän pitää asekauppaa piirikunnan maaseudulla ja on äänestänyt republikaaneja jo pitkään.
– Haluan äänestää jotakuta, jolla on tervettä järkeä. Useimmat demokraatit ovat hulluja.

Moni Youngstownin asukkaista kokee poliittista apatiaa. Työttömänä oleva Roy Brock ei aio äänestää.
– Ainoat vaalit, joilla on väliä, ovat ehkä paikallisvaalit. Mutta mitä korkeammalle mennään, äänelläni ei todellakaan ole merkitystä.
Rakennusurakoitsija Christopher Brown, 30, ei myöskään äänestä. Hän haluaisi vaikuttaa lähinnä paikallisiin asioihin.
Brown uskoo Trumpin vetoavan moniin, koska tämä vaikuttaa oikeasti pitävän amerikkalaisten puolta.
– Meillä on ollut täällä kriisi viimeiset 50 vuotta. Emme pysty tarjoamaan kaikille amerikkalaisille kotia emmekä ruokaa.