Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Ympäristö

Luontopaneeli: Luonnon hyödyt tulisi huomioida päätöksenteossa paremmin

4.11.2026 7:30
Lue lisää 
Talouslama
Ahon hallituksen laatima kansallinen sivistysstrategia esiin, Tytti Isohookana-Asunmaa neuvoo Sipilän hallitusta. (Kuva: Maiju Torvinen)

Isohookana-Asunmaa HS:ssa: Sivistys nostettava lamalääkkeeksi

”Sipilän hallituksen pitäisi kaivaa kansallinen sivistysstrategia esiin”
Anja Manninen 15.2.2016 9:45, muokattu 15.2.2016 11:06
a– a+
Talouslama

Sivistystä lamalääkkeeksi tarjoaa entinen kulttuuriministeri ja pitkäaikainen keskustan kansanedustaja Tytti Isohookana-Asunmaa.

Isohookana-Asunmaa oli vaikean laman aikana kulttuuriministerinä Esko Ahon hallituksessa (1991-1995).

Ahon hallitus uskoi Isohookana-Asunmaan mukaan syvimmänkin laman keskellä sivistykseen.

Ahon hallitus laati vuonna 1993 kansallisen sivistysstrategian, joka Juha Sipilän (kesk.) hallituksen pitäisi Isohookana-Asunmaan mielestä nyt kaivaa esiin.

Isohookana-Asunmaa vertaa maanantain Helsingin Sanomien Vieraskynä-kirjoituksessaan Ahon ja Sipilän hallitusten toimintaympäristöä.

Juha Sipilän hallitus on ajautunut vastakkain yliopistoväen kanssa. Välillä lausunnot ovat kirjoittajan mukaan olleet yhtä jyrkkiä kuin Ahon hallituksen aikana.

– Jos suomalainen politiikka toimisi pitkäjänteisesti, tai edes joidenkin hallituspuolueiden – tässä tapauksessa keskustan ja kokoomuksen – politiikka kunnioittaisi pitkäjänteisyyttä, yliopistot olisivat nyt todella säästyneet leikkauksilta, Isohookana-Asunmaa puolustaa yliopistoja.

Julkisen talouden tasapainottaminen ei saa tapahtua kaventamalla väestön sivistyksellisiä oikeuksia.

Tytti Isohookana-Asunmaa

Isohookana-Asunmaa muistuttaa, että Suomi elää vastedeskin korkeatasoisen sivistyksen, osaamisen sekä vahvan ja omaperäisen kulttuurin varassa.

– Julkisen talouden tasapainottaminen ei saa tapahtua kaventamalla väestön sivistyksellisiä oikeuksia, Isohookana-Asunmaan neuvoo maan hallitusta.

Ahon hallituksen kulttuuriministeri kirjoittaa, että hallitus uskoi syvimmänkin laman keskellä sivistykseen.

Kansliapäällikkö Jaakko Nummisen johdolla ja tulevaisuudentutkijoiden voimin laaditun kansallisen sivistysstrategian päätepisteeksi asetettiin vuosi 2017, jolloin juhlitaan Suomen satavuotista itsenäisyyttä.

– Strategian keskeinen ajatus oli, että sivistykselliset voimavarat ovat Suomen selviytymisen ja menestymisen perustekijöitä. Koulutuksella oli määrä luoda kansainvälistymiseen kannustava henkinen ja toiminnallinen infrastruktuuri sekä nuorille että aikuisille. Katse oli vakaasti tulevaisuudessa, Isohookana-Asunmaa kirjoittaa.

Ahon hallituksen kulttuuriministeri puttuu myös yliopistojen rahoitukseen.

Tilastokeskuksen mukaan Suomi nousi jo vuonna 1997 tutkimusrahoituksessa EU:n kärkimaaksi ja on pysynyt siellä näihin päiviin asti. Yliopistoille on lisäksi annettu niiden kaipaamaa itsenäistä valtaa päättää rahoistaan.

– Yliopistoilla pitäisi nyt olla kerrottavanaan hyviä uutisia saamansa rahoituksen tuloksellisuudesta. Suomalainen akateeminen tutkimus odottaa yhä Nobel-palkintoaan, eikä tutkimus ole auttanut väistämään uutta talouslamaa.

Isohookana-Asunmaan mukaan uusliberalismi on vyörynyt yliopistoihin ja tulosohjausajattelu on johtanut siihen, että monilla laitoksilla pelataan yritysmaailman säännöillä.

Otsikkoa muokattu kello 10.55.

Lue myös

Kaikki merkit kertovat kasvusta Suomen suurimmalla vientialalla

Kysynnän piristyminen alkaa vihdoin näkyä myös työllisyydessä, hehkuttaa Teknologiateollisuus ry:n johtava ekonomisti.
4.11.2026 10:00

Israelin vaaliviranomaiset eivät ole löytäneet näyttöä vaalivilpistä

Monien opposition edustajien mukaan Israelin keskustiedustelupalvelun syytökset Israelin arabipuolueiden vaalivilpistä ovat poliittisesti motivoituneita.
4.11.2026 9:42

Siika-aho: Yhdysvaltain vaalitulos on keskivoimien voitto – "Huh, mitä tunteiden vuoristorataa"

Trumpin ”pomppuinen kyyti” ulkopolitiikassa saattaa vain kiihtyä tuloksen myötä, Hanna Räsänen arvelee.
4.11.2026 9:42

Aihetunnisteet

kulttuuri tytti isohookana-asunmaa yliopistot

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Trumpin, Xin ja Putinin tapaaminen voi kompastua agendaan – ”Venäläiset haluaisivat puhua Ukrainasta, Yhdysvallat ydinaseista, Kiina ei kummastakaan”
Uutiset | 3.11.2026 8:01
Junaliikenne keskeytetty Oulun ja Kemin välillä
Uutiset | 2.11.2026 18:28
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Puola sanoi estäneensä provokaation Venäjän rajalla
Uutiset | 3.11.2026 16:08
Orpo vetoaa Palokin koskien vapauttamisen puolesta: ”Valinta tulevaisuuden ja menneisyyden välillä”
Uutiset | 3.11.2026 10:17
Viking Line ja TT-Line avaavat laivareitin Vuosaaren ja Tallinnan Muugan välille
Uutiset | 3.11.2026 10:34
Moni tekee syksyllä virheen, joka voi kostautua pihapuutarhassa – ”Enemmän haittaa kuin hyötyä”
Uutiset | 3.11.2026 21:30
Telian datayhteydet palautumassa – mobiiliverkko ei toiminut normaalisti yöllä ja aamulla
Uutiset | 3.11.2026 8:20
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uusimmat

Kaikki merkit kertovat kasvusta Suomen suurimmalla vientialalla
Uutiset | 4.11.2026 10:00
Israelin vaaliviranomaiset eivät ole löytäneet näyttöä vaalivilpistä
Uutiset | 4.11.2026 9:42
Siika-aho: Yhdysvaltain vaalitulos on keskivoimien voitto – ”Huh, mitä tunteiden vuoristorataa”
Uutiset | 4.11.2026 9:42
HKFoods: Afrikkalaisen sikaruton vaikutus noin miljoona euroa
Uutiset | 4.11.2026 9:20
Tilastokeskuksen ennakkotiedot: Inflaatio kiihtyi lokakuussa 3,4 prosenttiin
Uutiset | 4.11.2026 8:50
ICE pidätti suomalaisen epäiltynä laittomasta äänestämisestä Yhdysvalloissa 
Uutiset | 4.11.2026 8:22
Yhdysvaltalaiset äänestivät sotaa vastaan, kommentoi Iranin pääneuvottelija
Uutiset | 4.11.2026 7:58
Voitimme Goljatin, sanoo Texasin senaattoriksi nouseva demokraatti Talarico
Uutiset | 4.11.2026 7:49
Luontopaneeli: Luonnon hyödyt tulisi huomioida päätöksenteossa paremmin
Uutiset | 4.11.2026 7:30
Texasiin ensimmäinen demokraattikuvernööri yli 30 vuoteen
Uutiset | 4.11.2026 7:28
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29
Saako nuorilta leikata? Onko takkisi kääntynyt? – Eduskuntaan pyrkivät nuoret Suomenmaan grillissä
Uutiset | 1.11.2026 16:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki merkit kertovat kasvusta Suomen suurimmalla vientialalla
Uutiset | 4.11.2026 10:00
Israelin vaaliviranomaiset eivät ole löytäneet näyttöä vaalivilpistä
Uutiset | 4.11.2026 9:42
Siika-aho: Yhdysvaltain vaalitulos on keskivoimien voitto – ”Huh, mitä tunteiden vuoristorataa”
Uutiset | 4.11.2026 9:42
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokäytäntö palautettava
Mielipide | 3.11.2026 12:32
Lukijalta: Olemme verkon vankina
Mielipide | 3.11.2026 12:26
Lukijalta: Asukkaat eivät elä havainnekuvissa vaan valmiissa kaupungissa
Mielipide | 2.11.2026 15:22
Lukijalta: Paikalliskulttuureja on suojeltava
Mielipide | 2.11.2026 15:14

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata