Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

Keskustan Kaikkonen IS:n haastattelussa: Kokoomus on muuttunut

6.11.2026 12:19
Lue lisää 
Sote
Antti Kurvinen on entinen ministeri. Tällä hetkellä hän johtaa keskustan eduskuntaryhmää. (Kuva: Jari Laukkanen)

Kurvinen Husin jättimäisestä yt-pommista Ylellä: "Hallituksen piittaamattomuus heijastuu tällä tavalla"

Keskustaryhmyri peräsi hyvinvointialueille peliaikaa ja työrauhaa Ylen Aamussa
Samuli Vänttilä 16.8.2024 10:18, muokattu 16.8.2024 10:20
a– a+
Sote

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen sysää vastuuta Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (Hus) jättimäisistä yt-neuvotteluista myös Orpon hallituksen suuntaan.

Kurvinen kommentoi asiaa perjantaina Yle Aamussa. Hus kertoi torstaina suunnittelevansa koko henkilöstöä koskevia yt-neuvotteluita, jotka voivat johtaa enintään 990 henkilötyövuoden vähennykseen.

Kurvisen mukaan tiedot Husin mahdollisista valtavista irtisanomisista ovat todella huolestuttavia koko Suomen kannalta, sillä Husissa hoidetaan monia koko maata koskevia erikoispalveluita kuten harvinaisempia sairausryhmiä.

– Tilanne on se, että nämä hallituksen kohtuuttomat säästövaatimukset, piittaamattomuus ja kovakorvaisuus kentän viesteille, heijastuvat tällä tavalla, Kurvinen latasi Yle Aamussa.

Keskustaryhmyrin mukaan yt-neuvotteluita joudutaan harkitsemaan monilla muillakin hyvinvointialueilla.

Kurvisen mukaan suurin ongelma on se, että hallitus on jättänyt hyvinvointialueet oman onnensa nojaan.

– Hallitus syyllistää hyvinvointialueita, pakenee omaa vastuutaan. Keskusta on ehdottanut toistakymmentä toimenpidettä, millä voitaisiin hyvinvointialueiden tilannetta helpottaa. Yksikään niistä ei ole kelvannut hallitukselle.

– Nyt ehdottaisin, että hallitus voisi harkita vaikkapa sitä keskustan ehdottamaa alijäämien kattamisvelvollisuuden ajan pidentämistä. Alueilla olisi vähän enemmän peliaikaa sopeuttaa talouttaan, hän sanoi.

Kurvinen otti Yle Aamussa kantaa myös keskustelua herättäneeseen hyvinvointialueiden mahdolliseen vähentämiseen. Pirkanmaan hyvinvointialueen johtajan Marina Erhola ehdotti torstaina Ylellä, että nykyisen 21 hyvinvointialueen määrää pudotettaisiin noin puoleen.

Kurvinen peräänkuulutti kuitenkin alueille työrauhaa. Hyvinvointialueet ovat joutuneet tekemään valtavan ison työn siirtyessään uuteen malliin vuoden 2023 alusta alkaen. Se työ on osin vielä kesken.

Kurvisen kanssa samaa mieltä työrauhasta olivat myös SDP:n kansanedustaja Ilmari Nurminen ja kokoomuksen tuore kansanedustaja Maaret Castrén.

Nurminen sanoi Yle Aamussa, että alueet tarvitsevat työrauhaa, mutta hallitus ei sitä rauhaa niille anna. Tällä Nurminen viittasi hallituksen asettamiin, alueille suunnattuihin kahden miljardin euron säästötavoitteisiin.

Kurvinen oli samoilla linjoilla. Hallituksen säästöt tekevät hänen mukaansa sote-uudistuksen toteuttamisesta vanhenevassa Suomessa todella vaikeaa.

– Alueiden määrä ei ole mikään itsetarkoitus. Mutta jos niitä aletaan vähentämään, pitäisi kertoa, mitä se auttaa rahapulaan tai henkilöstöpulaan. Erholakin sanoi, että eihän rahapulaan auta mikään yhdistäminen, Kurvinen summasi.

Keskustaryhmyri soimasi keskustelussa hallitusta myös vuokratyövoiman suosimisesta sote-puolella.

Hänen mukaansa hallitus ei ole puuttunut vuokratyövoiman härskiin operointiin. Sen sijaan hallitus antaa lisää rahaa yksityislääkäreille yksityisen hoidon Kela-korvausten muodossa.

– Kela-korvausten korottaminen on kaikkien asiantuntija-arvioiden mukaan täysin tehoton toimenpide, tämä on rahan haaskausta.

Kurvisen mukaan yksityisten palveluiden käyttäminen sote-palveluissa ei sinänsä ole ongelma. Keskustan mielestä ne vain pitäisi kohdentaa sellaisiin paikkoihin, joissa hoitojonoja on eniten.

– Mahdolliset Kela-korvausten parannukset pitäisi kohdentaa tiettyihin hoitoihin, missä meillä on kapeikkoja, kuten suunterveyteen, naistentauteihin ja hedelmöityshoitoihin. Rahaa ei pidä losottaa sinne tänne, Kurvinen summasi.

Lue myös

Husissa suunnitellaan koko henkilöstä koskevia yt-neuvotteluita – enintään 990 henkilötyövuotta vähenee

Husin talouden sopeuttamistarve on kasvanut entisestään. Esimerkiksi kuluvan vuoden alijäämä on arviolta 70 miljoonaa euroa.
15.8.2024 10:40

Markus Lohi: Juuri nyt ei ole tarvetta keskustella sote-alueiden yhdistämisestä – "Menee kaikki aika ja energia hukkaan"

Pirkanmaan sote-johtaja Marina Erhola ehdotti Ylellä hyvinvointialueiden määrän pudottamista puoleen nykyisestä
15.8.2024 11:19

Yle: Sote-johtaja lakkauttaisi puolet hyvinvointialueista – Keskustan Kempiltä tyrmäys

Pirkanmaan hyvinvointialuejohtaja Marina Erhola esittää Ylellä hyvinvointialueiden määrän puolittamista ja Uudenmaan erillisratkaisun uudelleen...
15.8.2024 11:10

Tehyn Rytkönen näkee Husin yt-pommissa Purran sakset ja leikkuulaudan – "Liika on liikaa"

Hoitoalan järjestön Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen pitää Uudenmaan erikoissairaanhoidosta vastaavan Husin tänään julki tullutta...
15.8.2024 12:47

Aihetunnisteet

Antti Kurvinen Keskusta Politiikka Sote

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Ukrainan palkitsema Melania Trump ottaa vastaan Venäjän ja Ukrainan edustajia Washingtonissa
Uutiset | 5.11.2026 8:51
Trump: Sopimus Ukrainan sodan päättämisestä voi koskea koko Eurooppaa
Uutiset | 6.11.2026 7:42
Kokoomuksen kannatus tippui historiallisen alhaiseksi Ylen kyselyssä – vasemmistoliitto ohitti keskustan
Uutiset | 5.11.2026 6:32
WSJ: Huthit vaativat Saudi-Arabialta 50 miljardia dollaria
Uutiset | 5.11.2026 12:53
Pohjois-Korea suivaantui EU:n ihmisoikeuksien arvostelusta: Pitäkää huolta omista asioistanne
Uutiset | 5.11.2026 10:03
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15

Uusimmat

Ilmasota | F-35:n ”esi-isä” oli sodassa kova rauta – romanialaiset aiheuttivat amerikkalaispiloteille painajaisen kesällä 1944
Uutiset | 6.11.2026 21:38
Miksi ihmeessä glögiä ei saa keittää?
Uutiset | 6.11.2026 21:15
EKP saamassa hollantilaisen tai espanjalaisen pääjohtajan
Uutiset | 6.11.2026 18:57
Stubb kokousti Pohjoismaiden ja Baltian maiden johtajien sekä Zelenskyin kanssa
Uutiset | 6.11.2026 18:55
Puolustusvoimat ei löytänyt Hangon golfkentältä etsimäänsä vaarallista esinettä
Uutiset | 6.11.2026 18:20
Polaaripyörre hajosi harvinaisen aikaisin
Uutiset | 6.11.2026 18:00
Hallitustunnustelija Ulf Kristersson: Hallituksen muodostamisesta saattoi tulla ”hieman vähemmän mahdotonta”
Uutiset | 6.11.2026 17:47
Ruotsin keskustapuolue kilpailuttaa oikeistoa ja vasemmistoa
Uutiset | 6.11.2026 17:24
EU:n ilmastopalvelu: Kuluvasta vuodesta tulossa mittaushistorian toiseksi lämpimin
Uutiset | 6.11.2026 16:36
Kenialaisen nälkiintymiskultin johtaja sai 200 vuoden vankeustuomion 190 murhasta
Uutiset | 6.11.2026 16:04
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ilmasota | F-35:n ”esi-isä” oli sodassa kova rauta – romanialaiset aiheuttivat amerikkalaispiloteille painajaisen kesällä 1944
Uutiset | 6.11.2026 21:38
Miksi ihmeessä glögiä ei saa keittää?
Uutiset | 6.11.2026 21:15
EKP saamassa hollantilaisen tai espanjalaisen pääjohtajan
Uutiset | 6.11.2026 18:57
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Millainen maahanmuutto palvelee Suomea?
Mielipide | 6.11.2026 9:27
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 13:51
Lukijalta: Nettikasinoille 20 vuoden ikäraja
Mielipide | 5.11.2026 13:29
Lukijalta: Osaamisvajeet on tunnistettava ajoissa
Mielipide | 5.11.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata