Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

”Kuljetusala on totaalisesti petetty” – Ammattidiesel jäi tyhjäksi lupaukseksi, keskustan Kettunen paheksuu hallitusta

7.4.2026 10:17
Lue lisää 
Politiikka
Presidenttiehdokas Olli Rehn näkee EU:n laajenemisen välttämättömänä. Murrostila kuitenkin edellyttää Suomelta tarkkaa edunvalvontaa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Olli Rehn patistaa hallitusta Itä-Suomen avuksi: "Hiljaisuus on korvia huumaavaa"

Presidenttiehdokas Olli Rehnin mukaan Itä-Suomen tuulivoimarakentamiseen pitää saada vauhtia.
Santeri Lampi 9.11.2023 12:14, muokattu 10.11.2023 11:13
a– a+
Politiikka

Kansanliikkeen ja keskustan presidenttiehdokas Olli Rehn vaatii toimia Itä-Suomen tukemiseksi. Rehn katsoo, että tällä hetkellä aluetta koskeva keskustelu on visiotonta.

– Hiljaisuus ehdotusten osalta on korvia huumaavaa. En halua uskoa, että tämä on minkään poliittisen ryhmän, saatikka maan hallituksen, tahtotila, Rehn totesi puheessaan Itä-Suomi-foorumissa.

Rehnin mukaan on tosiasia, että itäinen Suomi pohjoisesta kaakkoon on kärsinyt eniten niin Venäjälle asetetuista pakotteista. Venäjän yksipuolisesti aloittaman hyökkäyssodan seuraukset ulottuvat presidenttiehdokkaan mukaan niin matkailuun, kauppaan, logistiikkaan ja metsäteollisuuden puuhuoltoon.

Myös keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko, europarlamentaarikko Elsi Katainen (kesk. / Renew Europe) keskustakonkari Seppo Kääriäinen ovat patistelleet hallitusta ryhtymään konkreettisiin toimiin Itä-Suomen tukemiseksi.

Rehnin mielestä Itä-Suomen tuulivoimarakentamiseen tarvitaan vauhtia. Tuulivoiman lisäämisen ehtoja on hahmotellut kenraaliluutnantti Arto Räty.

– Mallia voi esimerkiksi hakea Iso-Britanniasta, jossa tuulivoimarakentajat rahoittavat puolustusvoimien aluevalvontateknologian kehitystä ja hankintoja. 

– Meidän kannattaa hyödyntää Nato-jäsenyyden tarjoamat mahdollisuudet tietojen vaihtoon erilaisista teknologisista ratkaisuista, ja hakea yhteispohjoismaisia ratkaisuja aluevalvonnan vahvistamiseen, Rehn kehottaa.

Presidenttiehdokas pitää tarpeellisena vahvistaa siirtoverkkoja, sillä tuulivoiman ja aluevalvonnan yhteensovitus liittyy myös kysymykseen Fingridin siirtoverkoista.

– Tässä on muna-kana-ongelma. Kun näkymä sähköntuotannon ja teollisuuden investoinneista puuttuu, ei sähkönsiirtoon investoida, ja se taas heikentää itäistä Suomea investointiympäristönä. Siksikin on tärkeää päästä asiassa eteenpäin, molemmilta osin – sekä siirtoverkkojen että tuulivoimainvestointien.  

Rehnin mukaan EU:n itäisten rajamaakuntien tukemiseksi tarvitaan EU-tason ohjelma.

– Yksi tärkeimmistä Suomen EU-vaikuttamisen tavoitteista pitäisi nyt olla ajaa uutta ohjelmaa EU:n Venäjän vastaisille laajoille raja-alueille, jotka kärsivät Venäjän sodan vaikutuksista. Railojen repeämisiä on ennenkin ennaltaehkäisty Euroopassa. Nyt on taas sen aika.

Rehn esittääkin Orpon hallitukselle, että se ottaisi aloitteen käsiinsä ja esittäisi Brysselissä uutta ohjelmaa etulinjan maiden rajamaakuntien ja niiden läheisten alueiden kehittämiseen.

Myös EU-komissaarina toiminut Rehn näkee, että Suomen ja sen alueiden eduista tulee pitää kiinni, jos EU ottaa uusia jäsenmaita.

– Miksi on syytä puhua EU:n laajenemisesta juuri täällä Itä-Suomen foorumissa? Koska Ukrainan ja muiden EU:n ja Venäjän välissä olevien maiden polku Euroopan unioniin on geopoliittisesti välttämätöntä. Mutta se tarkoittaa kyllä suurta mullistusta EU:n päätöksentekoon ja budjettiin, myös aluekehitys- ja maatalouspolitiikassa.

Lue myös

Miten käy Itä-Suomen? Kääriäinen heittää SS:ssa pallon pääministeri Orpolle

Valtioneuvoston linnassa on herättävä Itä-Suomen tilanteeseen turvallisuuspoliittisen muutoksen takia, vaatii keskustakonkari Seppo Kääriäinen. –...
30.10.2023 12:24

Elsi Katainen: Hallituksen on herättävä itäisen Suomen tukemiseen – "Itäraja on EU:n tärkein puolustuspoliittinen raja"

Keskustameppi puhui perjantaina Itä- ja Pohjois-Suomen alueiden maakuntaliittojen huippukokouksessa
6.10.2023 11:03

Mitä on tehty itäisen Suomen auttamiseksi? – Näin Orpo vastasi Saarikolle

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko kysyi eduskunnan kyselytunnilla pääministeri Petteri Orpolta (kok.), onko tämä...
12.10.2023 18:34

Aihetunnisteet

Keskusta Kotimaa Olli Rehn Politiikka Talous Ukrainan sota Ulkomaat Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Artemis 2 kävi Kuun takana – näkymät saivat astronautit sanattomiksi
Uutiset | 7.4.2026 5:26
Yle: Näin Kela-korvauksilla tehdään bisnestä
Uutiset | 7.4.2026 13:14
”Kuljetusala on totaalisesti petetty” – Ammattidiesel jäi tyhjäksi lupaukseksi, keskustan Kettunen paheksuu hallitusta
Uutiset | 7.4.2026 10:17
Moni luulee, että tämä keino estää pyörävarkaan – Se ei kuitenkaan usein auta
Uutiset | 6.4.2026 21:31
Palkittu sotilas pidätettiin Australiassa epäiltynä sotarikoksista
Uutiset | 7.4.2026 12:24
16- ja 18-vuotiaat vangittu kouluiskun suunnittelusta Tampereella
Uutiset | 7.4.2026 10:28
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Mitä mysteerifilmi todistaa? – Vuoden 1896 olympialaisista löydettiin viime vuosikymmenellä materiaalia, joka hämmentää edelleen
Uutiset | 5.4.2026 22:00
Yksinkertainen tarkastus unohtuu monelta autoilijalta – ”Osuus on hälyttävän suuri”
Uutiset | 6.4.2026 21:01
Suomalaiset tinkivät nyt ruuasta – Kysely paljastaa karun muutoksen arjessa
Uutiset | 7.4.2026 10:44
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
”Pompannappi” kääntää yhä suupielet hymyyn – sympaattinen pikkuauto toi Italian ”dolce vitaa” suomalaisille sorateille
Uutiset | 3.4.2026 21:33
Häämöttävän kriisin syvyys valkeni Euroopassa: ”Pahempaa kuin osaamme kuvitella”
Uutiset | 1.4.2026 22:11
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

Etäopetus on perusopetuksessa yhä harvinaista eikä tuo kouluille säästöjä
Uutiset | 8.4.2026 0:11
Nato-pomo: Aseteollisuudessa käynnissä ”darwinistinen” selviytymistaistelu
Uutiset | 7.4.2026 22:10
Susi voi ilmestyä nyt asutuksen lähelle – asiantuntijat kertovat, mistä on kyse
Uutiset | 7.4.2026 22:00
Kreml: Maailma janoaa nyt venäläistä energiaa
Uutiset | 7.4.2026 21:52
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Historia | Bitburgin lentotukikohta oli kylmän sodan tyly etuvartio – ”Eifelin kotkien” piti siivota taivaalta Varsovan liiton MiGit
Uutiset | 7.4.2026 21:15
Purra puolustaa budjettipäällikkö Niemelää
Uutiset | 7.4.2026 17:21
Ministeri Multala puolusti hiilitulleja: ”Suojaamme suomalaista teollisuutta hiilivuodolta”
Uutiset | 7.4.2026 17:19
Sivistysvaliokunta kannattaa muutoksia opiskelijan opiskeluoikeuteen
Uutiset | 7.4.2026 17:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Etäopetus on perusopetuksessa yhä harvinaista eikä tuo kouluille säästöjä
Uutiset | 8.4.2026 0:11
Nato-pomo: Aseteollisuudessa käynnissä ”darwinistinen” selviytymistaistelu
Uutiset | 7.4.2026 22:10
Susi voi ilmestyä nyt asutuksen lähelle – asiantuntijat kertovat, mistä on kyse
Uutiset | 7.4.2026 22:00
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskittämisen perintöloukku
Mielipide | 7.4.2026 15:41
Lukijalta: Tekoälytehtävät jälkivalvontaan
Mielipide | 7.4.2026 11:28
Lukijalta: Koillismaan tulevaisuus ratkaistaan energiainvestoinneilla
Mielipide | 7.4.2026 10:24
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste