Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kirjat
Presidentti Tarja Halonen hyväksyi pääministeri Anneli Jäätteenmäen eronpyynnön 18. kesäkuuta 2003 Naantalin Kultarannassa.

"Neuvonantaja teki työtä käskettyä" — Irak-kohua penkonut Lauri Kontro löysi arkistoista "poliittista dynamiittia"

Anneli Jäätteenmäestä kirjan kirjoittanut Kontro uskoo Martti Mannisen pitäneen toimintaansa presidentti Tarja Halosen tahdon mukaisena.
Annukka Kaarela 8.3.2023 7:00, muokattu 8.3.2023 20:18
a– a+
Kirjat

Anneli Jäätteenmäen pääministerin paikalta suistaneesta Irak-kohusta tulee tänä keväänä kuluneeksi 20 vuotta.

Yksi suurimpia arvoituksia kohun taustalla on ollut, miksi presidentti Tarja Halosen neuvonantajana toiminut Martti Manninen faksasi eduskuntavaalikamppailun aikana salassa pidettävää aineistoa oppositiojohtaja Jäätteenmäelle.

Tapausta on kaiveltu vuosien mittaan lukuisissa kirjoissa. Toimittaja Lauri Kontro tuo peliin oman arvionsa 8. maaliskuuta julkaistavassa kirjassaan Anneli Jäätteenmäki – Taipumaton.

Kontro teki kirjaansa varten runsaasti taustahaastatteluita ja pääsi tutkimaan myös Jäätteenmäen henkilökohtaista arkistoa. Sieltä hän löysi faksin, jonka Manninen oli lähettänyt Jäätteenmäelle Irakin sodan syttymispäivänä 20. maaliskuuta 2003.

Paperi sisälsi tietoja Mannisen ja presidentti Halosen samana päivänä käymästä lounaskeskustelusta. Mannisen mukaan Halonen oli muun muassa kertonut halunneensa tuomita Yhdysvaltojen hyökkäyksen selkeämmin, mutta pääministeri Paavo Lipponen oli kokoomusministerien tukemana vastustanut aietta.

Lisäksi Halonen oli Mannisen mukaan todennut, että Lipposen joulukuisista keskusteluista presidentti George W. Bushin kanssa saattoi syntyä Yhdysvalloille kuva, jonka mukaan Suomi oli esittämästään YK-varaumasta huolimatta Yhdysvaltain puolella.

Manninen päätti faksinsa toteamukseen:

”En tiedä, onko vaikutelmani oikea, mutta uskoisin TP:n [tasavallan presidentin] halunneen kauttani saattaa tässä käsittelemäni asiat tietoosi.”

Kontro pitää faksin loppulausetta erittäin merkittävänä. Hän arvioi, että jos se olisi tullut julkisuuteen ajoissa, se olisi ollut ”poliittista dynamiittia” ja suurella todennäköisyydellä muuttanut tapahtumien kulkua.

– Manninen uskoi, että Halonen halusi neuvonantajansa välittävän Jäätteenmäelle tietoja lounaskeskustelun sisällöstä. Neuvonantaja teki työtä käskettyä, Kontro tulkitsee.

Se, miksi viesti jäi pölyttymään arkistoon, on kirjailijan mukaan mysteeri. Jäätteenmäki on antanut itsekin haastatteluita Kontron kirjaan, mutta ei kommentoi suoraan Mannisen viestiä. Kirjan alkusanoissa hän sen sijaan kertoo, että sen sisällössä on hänellekin uutta.

Jäätteenmäki toteaa koteloineensa tapahtumien muistot syvälle. Arkistojen kaivelu sai hänet näkemään suorastaan painajaisia.

Kirjan mukaan Jäätteenmäen yhteydenpito Manniseen kevättalvella 2003 oli vaaleihin valmistautuneelle oppositiojohtajalle rutiiniasia. Yhteydet porvaripuolueisiin olivat presidentin kansliassa juuri Mannisen vastuulla.

Jäätteenmäki sopi tapaamisen Mannisen kanssa, koska halusi päivittää tietonsa niin sanotusta lautaskiistasta eli Suomen edustuksesta EU:n huippukokouksissa. 

Manninen oli tapaamisessa ottanut puheeksi myös Halosen ja Lipposen Irak-erimielisyydet. Hän pyysi Jäätteenmäen faksinumeron ja lähetti ensimmäisen viestin jo samana iltana.

Papereissa oli muun muassa talous- ja lehdistökatsauksia, joten Jäätteenmäki kuvitteli olevansa jollakin presidentin kanslian jakelulistalla.

— Kukapa ryhtyisi ensimmäisenä epäilemään viestejä, jotka tulevat presidentin kansliasta ja jotka lähettää kolmea presidenttiä uskollisesti palvellut korkea, tarkaksi tunnettu, lainoppinut virkamies, Kontro kirjoittaa.

Myöhemmin Manninen faksasi myös muutamia muistioita, jotka hän oli kirjoittanut salassa pidettävän aineiston pohjalta. Yksi Jäätteenmäen saamista papereista oli otsikoitu sanoilla ”puhe-elementtejä”.

– Hän käsitti, että Manninen (tai presidentti) antoi hänelle nyt selkeästi luvan esittää ne tiedot, joita hän ei ollut voinut aiemmin käyttää, Kontro toteaa.

Manninen sai kevään 2004 oikeudenkäynnissä sakkotuomion virkasalaisuuden rikkomisesta. Jäätteenmäkeä vastaan nostetut syytteet hylättiin.

Kontron mukaan tapaukseen liittyy vielä runsaasti epäselvyyksiä. Hämärän peitossa on muun muassa se, kuka teki rikosilmoituksen lehdistölle vuodetusta salassa pidettävästä aineistosta ja ketkä keskustan sisällä olivat valmiita kaatamaan oman pääministerinsä. 

Kontron kirja keskittyy ymmärrettävästi Jäätteenmäen lyhyeksi jääneen pääministerikauden tapahtumiin. Lapualaispoliitikon lapsuus, nuoruus ja 32-vuotisen parlamenttiuran muut vaiheet käydään läpi ikään kuin pikakelauksella.

Uransa vaikeista hetkistä Suomen ensimmäinen naispääministeri lausuu muutaman tarkkaan punnitun lauseen. Syvimmät ajatuksensa hän pitää edelleen sisällään.

Lauri Kontro: Anneli Jäätteenmäki – Taipumaton. Otava, 352 s.

Lue myös

Ilmailu | Navigointi onnistui jopa sekstantilla – Vickers VC10 oli aikansa elegantti erikoisuus

Kun 1960-luvun suihkukonetuotanto koki kultakauttaan, taivaalle ilmestyi kone, joka erottui joukosta välittömästi. Brittiläisen insinööritaidon...
18.10.2026 21:23

Lapin sota | Uhkarohkea maihinnousu kannatti ja suomalaiset saivat yliotteen

Röytän sataman valtaaminen Torniossa oli onnistunut Lapin sodan ratkaisuoperaatio, joka kohtasi kuitenkin takaiskuja
18.10.2026 20:00

Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu

Syysmanööverien oli tarkoitus hoitaa välirauhanvelvoite verettömästi
18.10.2026 19:30

Aihetunnisteet

Anneli Jäätteenmäki Irak-kohu Lauri Kontro paavo lipponen Taipumaton tarja halonen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
RKP:n ja perussuomalaisten hallitusyhteistyö ensi kaudella näyttää epätodennäköiseltä, kansanedustaja sanoo IS:lle
Uutiset | 17.10.2026 17:49
Zelenskyi: Pelkona on, että Trump purkaa muitakin Venäjä-pakotteita
Uutiset | 17.10.2026 15:22
Minja Koskela piikitteli Lindtmania – ”Muut ovat lipuneet oikealle”
Uutiset | 17.10.2026 9:01
Historia | 12 sai tuomion, vain kymmenen marssi pyövelin eteen – amerikkalainen hirttolava oli huonoudessaan julma teloitusväline
Uutiset | 15.10.2026 22:00
Kreml iloitsi Trumpin päätöksestä
Uutiset | 17.10.2026 11:10
Edes sodan syttyminen ei saisi palaamaan politiikkaan, Juha Sipilä sanoi Kauppalehden Talousaamussa
Uutiset | 17.10.2026 13:53
Öljyn hinnat jälleen huipussaan
Uutiset | 17.10.2026 16:02
Pohjois-Karjalan Keskusta nimesi kansanedustajaehdokkaansa – Tavoitteena kolme edustajaa
Uutiset | 17.10.2026 15:11
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Välirikko syvenee: Zelenskyiltä uusi piikki Trumpille
Uutiset | 16.10.2026 10:30
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15

Uusimmat

Ilmailu | Navigointi onnistui jopa sekstantilla – Vickers VC10 oli aikansa elegantti erikoisuus
Uutiset | 18.10.2026 21:23
Lapin sota | Uhkarohkea maihinnousu kannatti ja suomalaiset saivat yliotteen
Uutiset | 18.10.2026 20:00
Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu
Uutiset | 18.10.2026 19:30
Miksi uusia syöpälääkkeitä tulee Suomeen vähemmän kuin muualle Eurooppaan? – ”Potilas saa vähän vanhempaa hoitoa”
Uutiset | 18.10.2026 12:01
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00
Lapin sota | Rovaniemen pamaus järisytti koko pitäjää ja lähitienoota – liekit ja lentelevät ammukset söivät Lapin pääkaupungin
Uutiset | 18.10.2026 9:50
Euroopan alueilla huoli EU-rahoituksen tulevaisuudesta – Kainuun maakuntajohtaja Pirkkalainen: Itärajan sulku pakottanut etsimään uusia kumppaneita
Uutiset | 18.10.2026 9:05
Tutkimus: Aurinkokunnan kaasujättiläiset yllättävässä vaarassa
Uutiset | 17.10.2026 22:30
Televisio | Puhtaita purjeita ja raakaa bisnestä – tulisieluinen laivanvarustaja James Onedin valloitti valtameret ja tv-katsojien sydämet
Uutiset | 17.10.2026 22:09
RKP:n ja perussuomalaisten hallitusyhteistyö ensi kaudella näyttää epätodennäköiseltä, kansanedustaja sanoo IS:lle
Uutiset | 17.10.2026 17:49
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ilmailu | Navigointi onnistui jopa sekstantilla – Vickers VC10 oli aikansa elegantti erikoisuus
Uutiset | 18.10.2026 21:23
Lapin sota | Uhkarohkea maihinnousu kannatti ja suomalaiset saivat yliotteen
Uutiset | 18.10.2026 20:00
Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu
Uutiset | 18.10.2026 19:30
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pohjoisen kasvu tarvitsee junia ja lentoja
Mielipide | 16.10.2026 11:34
Lukijalta: Sote-säästöjä pitää etsiä myös turhasta työstä
Mielipide | 16.10.2026 10:52
Lukijalta: Maakuntalentojen kriisi paljastaa liikennejärjestelmämme rakennevirheen
Mielipide | 16.10.2026 10:31
Lukijalta: Onko ”köyhien” rakentamasta sähköverkosta tulossa rikkaiden huvia?
Mielipide | 16.10.2026 10:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pohjois-Karjalan Keskusta nimesi kansanedustajaehdokkaansa – Tavoitteena kolme edustajaa
Uutiset | 17.10.2026 15:11
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat kannustavat Auli Piiparista puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 15.10.2026 15:11
Keskustan Keski-Pohjanmaan piiri nimesi eduskuntavaaliehdokkaansa – Lintilä hakee jatkokautta
Keskusta | 15.10.2026 9:50
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste