Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tekoäly

Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”

14.3.2026 21:42
Lue lisää 
Venäjä
Puolustusministeri Antti Kaikkosen mukaan sotilaallinen tilanne Suomen lähialueilla on vakaa ja rauhallinen. (Kuva: Lehtikuva/Emmi Korhonen)

Kaikkonen: Venäjän osittainen liikekannallepano kertoo sotilaallisista vaikeuksista, manööveri ei yllättänyt

”Ei ole mitään välitöntä syytä huoleen lähialueillamme”
Pekka Pohjolainen 21.9.2022 16:00, muokattu 21.9.2022 20:13
a– a+
Venäjä

Venäjän armeijan osittainen liikekannallepano kertoo Venäjän vaikeuksista saavuttaa tavoitteitaan nykyisillä joukoilla, arvioi puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.).

Kaikkonen sanoi eduskunnassa medialle, että asia ei tullut yllätyksenä: Venäjä tarvitsee lisää sotilasvoimaa.

– Todennäköistä kyllä on, että sen hankkiminen nopeasti on hankalaa. Jos puhutaan esimerkiksi 300 000 uudesta sotilaasta tuolle alueelle, sen varustaminen ja kouluttaminen vie vähintäänkin kuukausia.

Vaikutukset rintamatilanteeseen Ukrainaan näkyvät Kaikkosen mukaan todennäköisesti vasta pitkällä aikavälillä, käytännössä kuukausien aikajänteellä.

Kaikkosen mukaan sotilaallinen tilanne Suomen lähialueilla on vakaa ja rauhallinen.

– Ei ole mitään välitöntä syytä huoleen lähialueillamme. Puolustusvoimiemme valmius on hyvä, ja tilannetta luonnollisesti seurataan tarkasti.

Kaikkosen mukaan ainakaan vielä ei ole merkkejä siitä, että rajalle olisi tulossa sotakomennusta pakenevia venäläisiä, mutta kaikkiin skenaarioihin on hyvä varautua.

– Rajavartiolaitos tätä tietysti seuraa. Tuskin ainakaan mitään äkillisiä muutoksia on luvassa.

Uutinen Venäjän armeijan osittaisesta liikekannallepanosta kertoo Kaikkosen mukaan kuitenkin siitä, että Ukrainassa käytävälle sodalle ei kannata odottaa nopeaa loppua.

– Pikemminkin saamme varautua siihen, että sota Euroopassa jatkuu todennäköisesti vielä pitkään, valitettavasti.

Kaikkosen mukaan aseapu Ukrainalle jatkuu. Sen tehostamisesta ei ole vielä eurooppalaisella tai Naton tasolla vielä keskusteltu, mutta vahvaa tahtoa Ukrainan auttamiseen on.

– Moni maa on antanut jo aika paljon, ja monessa maassa koetaan, että on vaikea antaa kovin paljoa enempää. Totta kai Suomessakin keskustelemme Puolustusvoimien kanssa siitä, minkälaista tukea voimme antaa ilman, että tuotamme merkittäviä ongelmia omalle puolustuskyvylle.

Puolustusministerin mukaan puolustusteollisuus pitäisi saada entistä vahvemmin talkoisiin mukaan, ja asiasta on eurooppalaisia aloitteita käynnissä.

– Sen voin kyllä todeta omana näkökulmanani, että valitettavan hitaalta tuntuu tämä puolustusteollisuuden reagointi asiaan. Valmista materiaalia on hyllyissä aika vähän, puolustustarvikkeet tyypillisesti ovat tilaustuotteita.

Kaikkonen aikoo kutsua lokakuussa myös kotimaisen teollisuuden keskustelemaan asiasta. Kysymys on mahdollisesta oman tuotantokapasiteetin lisäämisestä. Kotimaisenkin teollisuuden toimitusajat ovat puolustusministerin mukaan varsin pitkiä.

– Tietysti meidän olisi hieman helpompi antaa puolustusmateriaalia myös Ukrainaan, jos oma tuotanto olisi kohtuullisella aikataululla sitä paikkaamassa.

Lue myös

Puolustusvoimat Venäjän liikekannallepanosta: Tähän on varauduttu

Suomen Puolustusvoimat kertoo ottaneensa varautumisessa jo pidempään huomioon tilannekehityksen, jossa Venäjä mobilisoi yhteiskuntaa...
21.9.2022 14:12

Tutkija: Putinin liikekannallepano ei muuta sotilaallista tilannetta lyhyellä eikä juuri pitkälläkään aikavälillä – "Tässä on selkeitä epätoivon merkkejä"

”Toki on olemassa joukko, joka uskoo, että koko Venäjän olemassaolo on uhattuna ja että Nato on hyökkäämässä Venäjälle, mutta se ei isolle osalle venäläisistä tule menemään läpi.”
21.9.2022 14:04

Putin ilmoitti tv-puheessaan määränneensä ’osittaisen’ liikekannallepanon – "Minä en bluffaa"

Venäjän presidentti Vladimir Putin kertoo määränneensä Venäjälle ”osittaisen” liikekannallepanon. Määräys on jo allekirjoitettu...
21.9.2022 9:19

Media: Lentolippujen kysyntä Venäjältä kiihtynyt selvästi Putinin ilmoituksen jälkeen

Lentolippujen kysyntä pois Venäjältä näyttää kiihtyneen sen jälkeen, kun maan presidentti Vladimir Putin...
21.9.2022 14:33

Aihetunnisteet

Antti Kaikkonen puolustusvoimat Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Parikkalassa mitattiin vuoden ylin lämpötila
Uutiset | 14.3.2026 13:24
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Hamas pyytää Irania lopettamaan naapurimaihin iskemisen
Uutiset | 14.3.2026 9:20
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Trump: Sota Irania vastaan päättyy, kun ”tunnen sen luissani”
Uutiset | 14.3.2026 15:47
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40

Uusimmat

Puistattava paljastus Kremlistä: Koulujen militarisointi kiihtyy
Uutiset | 15.3.2026 21:03
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Saarivaltion Nato-haaveet heräsivät – Esteenä Ankara
Uutiset | 14.3.2026 21:33
Trump kehotti muita maita lähettämään sotalaivoja Hormuzinsalmen turvaksi – liikenne salmen läpi lähes poikki
Uutiset | 14.3.2026 21:32
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Sosiologi Jürgen Habermas kuollut
Uutiset | 14.3.2026 17:02
Trump: Sota Irania vastaan päättyy, kun ”tunnen sen luissani”
Uutiset | 14.3.2026 15:47
Perämerellä pelastettiin kaksi jäällä yöpynyttä retkeilijää – jäälautalla luki SOS
Uutiset | 14.3.2026 15:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32
Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Puistattava paljastus Kremlistä: Koulujen militarisointi kiihtyy
Uutiset | 15.3.2026 21:03
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorten paineet on otettava vakavasti
Mielipide | 14.3.2026 14:12
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste