Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota
Mariupolista pakoon päässeet ihmiset ovat kuvanneet kaupunkia "jäätäväksi helvetinmaisemaksi, joka on täynnä ruumiita ja tuhoutuneita rakennuksia". (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Zelenskyi: Mariupolista evakuoitiin tiistaina yli 7 000 ihmistä – pakoon päässeet ovat kuvanneet kaupunkia "jäätäväksi helvetinmaisemaksi"

STT - Arttu Mäkelä 23.3.2022 5:40, muokattu 23.3.2022 13:07
a– a+
Ukrainan sota

Ukrainan eteläosassa sijaitsevasta Mariupolin saarretusta satamakaupungista evakuoitiin tiistaina yli 7  000 ihmistä, kertoo maan presidentti Volodymyr Zelenskyi. Hänen mukaansa kaupungissa on edelleen saarroksissa noin satatuhatta ihmistä

Presidentti kertoo kaupungissa olevien elävän epäinhimillisissä oloissa jatkuvan pommituksen alla. Heillä ei ole Zelenskyin mukaan vettä, ruokaa tai lääkkeitä.

Zelenskyi syyttää venäläisjoukkojen häirinneen muun muassa tykistötulellaan lähes kaikkia pyrkimyksiä saada mariupolilaisia evakuoitua kaupungista.

Lisäksi presidentti syyttää Venäjän kaapanneen tiistaina avustussaattueen sekä ottaneen avustustyöntekijät ja linja-autojen kuljettajat vangeikseen.

Zelenskyin tuoreeltaan tarjoamat arviot kaupungissa saarroksissa olevien määrästä ovat huomattavasti alhaisempia kuin aiemmin esitetyt lukemat.

Esimerkiksi tiistaina ihmisoikeusjärjestö Human Rights Watch kertoi paikallisviranomaisten antamia lukuja lainaten, että Venäjän joukkojen piirittämässä Mariupolissa olisi loukussa yli 200  000 ihmistä.

YK:n alaiset avustusjärjestöt ovat arvioineet, että kaupungissa olisi tullut siviiliuhreja kaikkiaan noin 20  000 ja näistä kenties 3  000 olisi saanut surmansa. Järjestöt kuitenkin painottavat, että todelliset lukemat ovat edelleen hämärän peitossa.

Mariupol on merkittävä kohde Venäjän sotatoimien kannalta. Alue yhdistää toisiinsa Venäjän Krimillä miehittämät alueet sekä Ukrainan pohjois- ja itäosassa Venäjän hallintaan päätyneet alueet.

Venäjä on piirittänyt Mariupolia jo päiväkausia, minkä lisäksi kaupunkia on pommitettu säälimättömästi ja paikallisviranomaisten mukaan se olisi tuhoutunut lähes täysin.

Mariupolista pakoon päässeet ihmiset ovat kuvanneet kaupunkia ”jäätäväksi helvetinmaisemaksi, joka on täynnä ruumiita ja tuhoutuneita rakennuksia”.

Tuoreet satelliittikuvat ovat maalanneet jälleen kuvaa Mariupolin tuhoista. Uutiskanava CNN:n mukaan yksityisen Maxar-satelliittiyhtiön välittämistä kuvista on nähtävissä, kuinka laajat tuhot ja tulipalot ovat levittyneet ympäri saarrettua kaupunkia.

Tiistaiaamuna otetuissa kuvissa näkyy kuinka kaupungin keskustassa sijaitsevista asuinrakennuksista nousee savua. Lisäksi savua näkyy nousseen myös alueelta, jonka on kerrottu joutuneen Venäjän tukemien Itä-Ukrainan separatistialueilta tulleiden joukkojen hallintaan.

Kaupungissa ei tiettävästi ole enää riippumattomia toimittajia ja kuvat piiritetystä Mariupolista ovat vähissä. Maxarin satelliittikuvat tarjoavatkin CNN:n mukaan harvinaista näkymää tilanteeseen kaupungissa.

Venäjä aloitti hyökkäyksensä lähes neljä viikkoa sitten. Hyökkäyssotansa aikana Venäjän on syytetty lukuisia kertoja kohdistaneen muun muassa pommituksiaan siviilikohteisiin.

YK:n arvion mukaan Ukrainassa on hyökkäyksen alkamisen jälkeen saanut surmansa ainakin yli 950 siviiliä. Todellisten uhrimäärien uskotaan myös olevan merkittävästi korkeammat.

Ukrainalaisviranomaisten mukaan Venäjän hyökkäyksen alkamisen jälkeen maassa on saanut surmansa ainakin 117 lasta. Lisäksi noin 548 koulua on vaurioitunut ja 72 tuhoutunut.

Venäjän miehittämissä kaupungeissa ukrainalainen siviiliväestö jatkaa venäläisjoukkoja vastaan protestoimista, kertoo Britannian puolustusministeriö päivittäisessä katsauksessaan.

Ministeriön mukaan Venäjän pyrkimykset kukistaa väestö mediaa peukaloimalla, propagandaa levittämällä ja Venäjä-myönteisiä nukkehallintoja asettamalla ovat tähän mennessä epäonnistuneet.

–  Venäjä vastaa todennäköisesti näihin epäonnistumisiin käyttämällä enenevässä määrin väkivaltaisia ja pakottavia toimia pyrkiäkseen tukahduttamaan Ukrainan väestön, brittiministeriö arvioi.

Venäläisjoukot ovat viime aikoina tukahduttaneet valtaamillaan alueilla mielenosoituksia muun muassa ampumalla ja kyynelkaasua käyttämällä.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi on kutsuttu osallistumaan torstaina järjestettävään sotilasliitto Naton erityiskokoukseen, kertoo sotilasliiton virkamies. Zelenskyin on määrä osallistua kokoukseen videoyhteyden välityksellä ja kertoa Venäjän sotatoimista Ukrainassa.

Zelenskyin edustaja on vahvistanut Ukrainan Interfaxille, että maa osallistuu Nato-kokoukseen ja sillä on kokouksessa aktiivinen rooli.

Edustajansa mukaan Zelenskyi pyrkii hakemaan kokouksesta apua Venäjän hyökkäyksen pysäyttämiseksi. Apua voitaisiin tarjota hänen mukaansa useissa muodoissa, esimerkiksi ilmatilan sulkemisen tai ilmatorjuntajärjestelmien myötä.

Lue myös

BBC: Mariupolin satama säästynyt vahingoilta, venäläiset eivät tulita sitä

Ukrainassa liki täysin tuhotun Mariupolin kaupungin satama on lähes säästynyt vahingoilta, koska venäläiset...
23.3.2022 10:44

Saksan liittokansleri: Venäjän hyökkäys Ukrainassa on jumissa

Venäjän hyökkäys Ukrainassa on pysähtynyt, vaikka venäläissotilaat pyrkivät etenemään joka päivä, sanoo Saksan...
23.3.2022 11:39

Mariupolin ja Odessan pommittaminen voi johtaa kulttuurihistoriallisesti arvokkaiden kohteiden menetykseen, arvioi suomalaistutkija

Ukrainassa Mariupolin saartaneet venäläisjoukot ovat pommittaneet kaupunkia voimakkaasti hyökkäyssodan alkamisesta lähtien ja taistelut...
23.3.2022 11:00

Aihetunnisteet

Mariupol piiritys Ulkomaat Zelenskyi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Kreml varoittaa: Vaarallinen hetki käsillä
Uutiset | 3.2.2026 13:07
Tässä on Suomen kielen pisin sana – erikoinen keksintö 1920-luvulta
Uutiset | 2.2.2026 21:00
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Fortumin osake painui äkisti rajuun laskuun
Uutiset | 3.2.2026 12:13
Nato: Uusi operaatio kriittisellä alueella
Uutiset | 3.2.2026 21:03
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
15 tuntia vuodessa oli monille liikaa – kysely paljasti, mikä tappaa läheisyyden makuuhuoneissa
Uutiset | 2.2.2026 22:50
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
Saako lapsilisällä maksaa sähkölaskun? OP Media: Vastaus yllättää monet
Uutiset | 29.1.2026 20:22
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Keskustanuoret: Hallitus murentaa koulutustavoitteet leikkauksilla – ”Kohtuuton taakka yksilölle”
Uutiset | 4.2.2026 15:35
Halla-aho puuttui suomalaisten synkistelyyn: ”Moni asia on meillä hyvin”
Uutiset | 4.2.2026 14:20
Voisiko PS:stä potkittu Polvinen loikata keskustaan? – Näin Kaikkonen vastasi Iltalehdelle
Uutiset | 4.2.2026 14:03
Presidentti Alexander Stubb: Yhdysvaltojen ulkopolitiikan arvot ovat ristiriidassa omiemme kanssa, sopeutuminen vie aikansa
Uutiset | 4.2.2026 14:02
Selvitys: Eduskunnassa jonkin verran häirintää
Uutiset | 4.2.2026 13:54
Trump vetosi Putiniin sodan lopettamiseksi – Kremlistä tyly linjaus
Uutiset | 4.2.2026 13:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Suomen suurimmalta vientialalta hyviä uutisia: tilauskertymät vahvistuneet merkittävästi
Uutiset | 4.2.2026 12:01
Kiinan Xi ja Putin keskustelevat tänään videopuhelun välityksellä
Uutiset | 4.2.2026 11:49
Japanissa ainakin 35 ihmistä on kuollut voimakkaissa lumisateissa – kokonaisia asuinalueita hautautunut
Uutiset | 4.2.2026 11:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nouseeko ruuan hinta taas? – Keskustan Kalmari sysää vastuun ruokakaupoille: ”Ei ole mikään pakko”
Uutiset | 3.2.2026 8:59
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Toimittajalta | Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Hallitus murentaa koulutustavoitteet leikkauksilla – ”Kohtuuton taakka yksilölle”
Uutiset | 4.2.2026 15:35
Halla-aho puuttui suomalaisten synkistelyyn: ”Moni asia on meillä hyvin”
Uutiset | 4.2.2026 14:20
Voisiko PS:stä potkittu Polvinen loikata keskustaan? – Näin Kaikkonen vastasi Iltalehdelle
Uutiset | 4.2.2026 14:03
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maailman suurin kansa vailla itsenäistä valtiota
Mielipide | 4.2.2026 14:56
Lukijalta: Voiko Natoon enää luottaa?
Mielipide | 3.2.2026 15:22
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Perhepolitiikka ratkaisee Suomen tulevaisuuden
Mielipide | 3.2.2026 14:51
Lukijalta: Auttakaa Anttia
Mielipide | 28.1.2026 9:39
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Keskustan Kemppi huolestui tuoreista luvuista – ”Nyt olisi ryhtiliikkeen paikka”
Uutiset | 3.2.2026 12:44
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste