Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku

Yksi poliisi kuoli ja kaksi haavoittui ampumisessa Pariisin keskustassa

Isis ilmoittautui iskun tekijäksi
STT - AFP 21.4.2017 7:00, muokattu 21.4.2017 9:07
a– a+
Terrorismi

Yksi poliisi kuoli ja kaksi haavoittui Pariisin keskustassa torstai-iltana, kun heitä kohti ammuttiin.

Automaattiaseella ampunut mies avasi tulen poliisiautoa päin noin kello yhdeksän illalla paikallista aikaa vilkkaalla Champs-Elysees-kadulla. Hyökkääjä ammuttiin kuoliaaksi.

Guardianin mukaan ampuja oli ajanut autonsa lähelle pysähdyksissä ollutta poliisiautoa, jossa oli sisällä useita poliiseja. Mies oli tullut ulos autosta ja alkanut ampua.

Epäilty ampui kuoliaaksi yhden poliisin ja haavoitti kahta, minkä jälkeen poliisit ampuivat hänet. Poliisilähteen mukaan mies yritti paeta jalan.

Ranskan sisäministeriön edustajan Pierre-Henry Brandetin mukaan haavoittuneet poliisit eivät ole hengenvaarassa, Guardian kertoo.

Äärijärjestö Isis on ilmoittanut tehneensä iskun. Isis ilmoitti Amaq-propagandatoimistonsa kautta, että ampuja oli Isisin taistelija.

Ranskan viranomaiset eivät yöllä kommentoineet Isisin ilmoitusta tai ottaneet kantaa iskun tarkempiin yksityiskohtiin.

Ampuja oli turvallisuusviranomaisten tuntema. Hänet oli pidätetty helmikuussa, sillä hänen epäiltiin suunnittelevan poliisien tappamista. Mies oli vapautettu, sillä häntä vastaan ei ollut todisteita.

Vuonna 2005 mies oli tuomittu kolmesta murhan yrityksestä, kertoi AFP:n lähde. Hän oli yrittänyt surmata poliiseja.

Vuonna 2001 mies ajoi aseistautuneena varastetulla autolla toista autoa päin.

Hän pakeni jalan ennen kuin toista autoa ajanut mies ja matkustajan paikalla istunut poliisiharjoittelija saivat hänet kiinni.

Mies ampui kahdesti ja haavoitti molempia miehiä rintaan. Kaksi päivää myöhemmin mies vahingoitti vakavasti poliisia, joka oli hakemassa häntä ulos sellistä. Mies sieppasi poliisin aseen ja ampui useita kertoja.

Viranomaiset eivät ole suostuneet paljastamaan ampujan henkilöllisyyttä. AFP kertoi aiemmin miehen olevan 39-vuotias Ranskan kansalainen.

Ranskalaiset osoittivat tukensa poliisille yhteisöpalvelu Twitterissä pian Pariisin iskun jälkeen. Twitterissä levinnyt hashtag #JeSoutiensLaPolice tarkoittaa suomeksi ”minä tuen poliisia”.

Poliisi teki etsinnän miehen kotiin Pariisin itäpuolella. Poliisit etsivät ampujan mahdollisia kumppaneita, kertoi Ranskan sisäministeriön edustaja CNN :lle. Ranskan terrorisminvastaiset tutkijat selvittävät ampumista. 

Reuters kertoi, että poliisi on antanut pidätysmääräyksen toisesta epäillystä. Reuters viittaa sille luovutettuun asiakirjaan.

Poliisien ammattiliitto kertoi aiemmin toisenkin poliisin kuolleen. Tieto ei ilmeisesti pitänyt paikkaansa ja sitä korjattiin yöllä.

Tiedot sekä ampujien että haavoittuneiden määrästä vaihtelivat iskun jälkeen. Pian iskun jälkeen yhden tekijän uskottiin olleen pakosalla. Poliisin mukaan ampujia olisi ollut ainakin kaksi.

Uutistoimisto AP kertoi, että sen saamien viranomaistietojen perusteella ampuja olisi toiminut yksin.

Osa Champs-Elysees-katua suljettiin iskun jälkeen, ja poliisi ohjeisti ihmisiä välttämään aluetta.

Silminnäkijöiden mukaan paikalla oli runsaasti poliisiautoja, ja poliisihelikopteri partioi alueen yllä. Metroasemia suljettiin iskun takia.

Poliisi teki tapauksen vuoksi kotietsintöjä Pariisin lähiöissä. Viranomaistietojen mukaan pommiryhmä tutki autoa, jolla ampuja tuli paikalle.

Presidentti Francois Hollande kutsui hätäkokouksen koolle ampumisen vuoksi.
Mediatietojen mukaan myös läheiseltä kadulta kuului ammuskelua, mutta tietoa ei vahvistettu.

Ampuminen tapahtui vain kaksi päivää sen jälkeen, kun poliisi pidätti Marseillessa kaksi miestä terrori-iskun valmistelemisesta Ranskan presidentinvaalien häiritsemiseksi.

Vaalien ensimmäinen kierros järjestetään sunnuntaina. Ampumisen aikaan Ranskan televisiossa oli käynnissä vaaliväittely.

Ainakin osa ehdokkaista peruutti kampanjatilaisuutensa Pariisin torstai-iltaisen iskun takia.

Äärioikeiston Marine Le Pen ja oikeiston Francois Fillon ilmoittivat keskeyttävänsä kampanjansa perjantaiksi pian iskun jälkeen.

Le Pen sanoi iskun jälkeen, että Ranska tarvitsee keinoja puuttua islamistiseen terrorismiin.

– Mitään ei ole tehty. Kansalaisemme eivät ole turvassa.

Fillon puolestaan totesi, että seuraavan presidentin ja tämän hallituksen tulee panna terrorismin torjunta etusijalle.

Ranskan presidentti Francois Hollande sanoi, että ampumista epäillään terrorismiksi.

Hän lupasi ehdotonta valppautta seuraavien kahden päivän aikana ja osoitti suruvalittelunsa kuolleen ja haavoittuneiden poliisien omaisille.

Ranska on ollut viime ajat korkeimmassa terrorivalmiudessa aiempien terrori-iskujen vuoksi, joissa on kahden viime vuoden aikana kuollut yhteensä yli 230 ihmistä.

Toissa vuoden tammikuussa yhteensä 12 ihmistä saa surmansa, kun kaksi veljestä hyökkäsi satiirilehti Charlie Hebdon toimitukseen Pariisissa.

Seuraavana päivänä aseistettu hyökkääjä tappoi poliisin ja otti panttivankeja juutalaisessa supermarketissa, jolloin 4 ihmistä kuoli.

Marraskuussa 2015 hyökkääjät iskivät Pariisissa useisiin kohteisiin sarjatuliasein ja pommein. Iskuissa kuoli 130 ihmistä, suurin osa Bataclanin konserttisalissa.

Tekijäksi ilmoittautui Isis. Kyseessä on pahin Ranskassa rauhan aikana tehty terroriteko.

Heinäkuussa 2016 mies ajoi kuorma-auton väkijoukkoon Nizzan rantakadulla, jolloin yhteensä 86 ihmistä kuoli ja satoja loukkaantui. Poliisi surmasi tekijän. Isis kertoi tehneensä iskun.

Tämän vuoden helmikuussa viidakkoveitsellä aseistautunut egyptiläismies hyökkäsi neljän sotilaan kimppuun Louvren ostoskeskuksen sisäänkäynnin tuntumassa.

Lue myös

Ranskan eilisen iskun jälkeen etsitty mies antautui poliisille

Pariisin torstaisen iskun jälkeen etsitty mies on antautunut poliisille Belgiassa. Ranskan sisäministeriö ei ole tarkentanut...
21.4.2017 10:48

Aihetunnisteet

ampumavälikohtaus pariisi terrorisimi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Lopettamisaalto järkyttää: ”Yrittäjiä kurittavat nyt todella monet asiat”
Uutiset | 4.7.2025 11:35
Nato-maassa soitetaan hälytyskelloja: Tämä ihmetyttää Venäjän hirmutappioissa
Uutiset | 3.7.2025 21:03
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Kannattaako pilvisellä säällä tankata D-vitamiinia purkista? – Tutkija vastaa
Uutiset | 3.7.2025 9:23
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tieku: Suosikkijuoma voi pidentää elämää, mutta se pitää nauttia oikealla tavalla
Uutiset | 3.7.2025 23:00
Uuvahdus voi tulla kalliiksi – älä unohda näitä asioita ukonilman uhatessa
Uutiset | 3.7.2025 20:45
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Kannattaako pilvisellä säällä tankata D-vitamiinia purkista? – Tutkija vastaa
Uutiset | 3.7.2025 9:23
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01

Uusimmat

Varoitus: Putinin ”itsemurhamotoristit” ilmestyivät taisteluiden polttopisteeseen
Uutiset | 5.7.2025 21:48
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Kysely: Kotitalousvähennyksen kutistamisella suurempi vaikutus remontteihin kuin uskottiin
Uutiset | 5.7.2025 14:30
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00
T&A: Läpimurto – auringonpimennyksen voi tehdä keinotekoisesti
Uutiset | 4.7.2025 23:00
Mitä tehdä Syyrian vierastaistelijoille? – ”He ovat tavallaan syyrialaisia, halusimme tai emme”
Uutiset | 4.7.2025 22:02
Autoilija: Tällaisessa tilanteessa sinulla tulee olla älypuhelin
Uutiset | 4.7.2025 21:30
Tutkimus: Lihavuus jää solujen muistiin – laihtumisesta huolimatta palautuminen voi kestää vuosia
Uutiset | 4.7.2025 21:00
Zelenskyi puhelustaan Trumpin kanssa: Sovimme työskentelevämme ilmapuolustuksen vahvistamiseksi Ukrainassa
Uutiset | 4.7.2025 17:06
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varoitus: Putinin ”itsemurhamotoristit” ilmestyivät taisteluiden polttopisteeseen
Uutiset | 5.7.2025 21:48
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Kysely: Kotitalousvähennyksen kutistamisella suurempi vaikutus remontteihin kuin uskottiin
Uutiset | 5.7.2025 14:30
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste