Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kasvit

Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”

22.3.2026 21:45
Lue lisää 
Alkoholin kulutus
Alkoholin kokonaiskulutus väheni viime vuonna kolme prosenttia toissa vuodesta, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

Viina ei maistu suomalaisille takavuosien tahtiin – alkoholin kokonaiskulutus jatkoi viime vuonna laskuaan

STT - Antti Autio 19.5.2022 8:32, muokattu 19.5.2022 8:46
a– a+
Alkoholin kulutus

Alkoholin kokonaiskulutus väheni viime vuonna kolme prosenttia toissa vuodesta, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL. Alkoholijuomia kulutettiin sataprosenttisena alkoholina mitattuna 9,0 litraa 15 vuotta täyttänyttä asukasta kohti.

THL:n mukaan alkoholin kokonaiskulutuksen supistuminen johtui pääasiassa alkoholin matkustajatuonnin vähenemisestä. Matkustajatuontia pudottivat matkailua koskeneet koronarajoitukset.

–  Matkustajatuonti on kahtena peräkkäisenä vuotena puoliintunut, eli se puoliintui 2020 ja sitten vielä uudestaan 2021. Se on selkein tekijä, joka painaa kokonaiskulutusta alaspäin, arvioi THL:n erityisasiantuntija Marke Jääskeläinen.

Samaan aikaan alkoholin verkko-ostokset ovat lisääntyneet, mutta ne eivät hänen mukaansa riitä kompensoimaan matkustajatuonnin supistumista.

Matkustamisrajoitukset ovat nyt suurimmaksi osaksi poistuneet. Jääskeläinen odottaa, että matkustajatuonti kasvaa uudelleen. Alkoholin kokonaiskulutus kääntyisi näin nousuun, jos alkoholijuomien myynti kotimaassa Alkosta, kaupoista ja ravintoloista pysyisi viime vuoden tasolla.

–  Ennustaminen on aina vaikea laji, Jääskeläinen kuitenkin varoittaa.

THL:n mukaan alkoholijuomien myynti kotimaassa supistui viime vuonna 0,7 prosenttia. Tilastoitu kulutus kotimaassa väheni 8,1 litraan 15 vuotta täyttänyttä henkilöä kohti sataprosenttiseksi alkoholiksi muutettuna.

Alkoholin kokonaiskulutus on ollut jo pitkään laskussa. Korkeimmillaan kokonaiskulutus oli vuonna 2005, jolloin alkoholijuomia kulutettiin 12,1 litraa henkeä kohti sataprosenttiseksi alkoholiksi muutettuna.

Koronasta johtuva matkustajatuonnin väheneminen on aiheuttanut selvän pudotuksen alaspäin, sillä vielä vuonna 2018 kulutus ylitti 10 litran rajan ja oli vielä seuraavanakin vuonna lähes 10 litraa. Kolmessa vuodessa on siis tultu runsas litra alaspäin.

Samaan aikaan myös kotimaasta hankitun alkoholin määrä on supistunut mutta ei lainkaan niin vauhdikkaasti kuin kokonaiskulutus.

–  Olisi erittäin toivottavaa että kokonaiskulutus jatkaisi hiljalleen laskuaan, vaikka koronaepidemia ja rajoitukset olisivat ohitse. Näen, että siihen on olemassa mahdollisuus, Jääskeläinen sanoo.

Paljon pelätty vahvojen oluiden ja lonkeroiden myynnin vapauttaminen ruokakauppoihinkaan vuonna 2018 ei aiheuttanut mitään tuntuvaa käännettä ylöspäin.

–  Kokonaiskulutus nousi aivan hivenen. Mitään räjähdystä vahvan oluen myynnissä tai sen vaikutuksessa kokonaiskulutukseen ei tapahtunut, Jääskeläinen kertoo.

Jääskeläinen arvioi, että alkoholihaittojen kehitys on seuraillut yleisesti ottaen kokonaiskulutuksen määrää. Poikkeuksena ovat kuitenkin alkoholista johtuvien maksasairauksien aiheuttamat kuolemat.

–  Ne ovat kääntyneet vuoden 2017 jälkeen aika jyrkkäänkin nousuun etenkin miehillä, hän sanoo.

Samoin kävi vuoden 2004 jälkeen, jolloin syynä oli alkoholiveron tuntuva alentaminen. Paljon entuudestaan juovat lisäsivät kulutustaan.

–  Heidän elimistönsä oli jo valmiiksi huonossa kunnossa, ja he lisäsivät sen verran alkoholinkulutustaan, että seurauksena oli kuolema, Jääskeläinen muistelee.

Alkoholijuomien kulutuksen rakenne on muuttunut vain hiljalleen. Oluet ovat edelleen suosituimpia alkoholijuomia 46 prosentin osuudella sataprosenttiseksi alkoholiksi muunnettuna. Osuus on pienessä laskussa, mutta vahvojen oluiden suosio on kasvanut keskioluen kustannuksella.

Viime vuonna tapahtui hienoinen käänne, kun mietojen viinien osuus laski toissa vuodesta vajaalla prosenttiyksiköllä 20,2 prosenttiin. Mietojen viinien osuus on lähes kaksinkertaistunut tällä vuosituhannella.

Väkevissä juomissa THL tilastoi jälleen pientä laskua, mutta siidereiden ja juomasekoitusten, kuten lonkeroiden, kulutuksen osuudet nousivat.

Lue myös

Idän uhka herättää levottomuutta: "Meitä palvelisi parhaiten EU:n täysjäsenyys"

Norjan pitäisi pyrkiä jälleen Euroopan unionin jäseneksi, sanoo maan suurimman oppositiopuolueen, konservatiivisen Høyren puheenjohtaja...
22.3.2026 22:02

Tee tämä nyt huonekasveillesi – "Muuten kasvi kasvattaa vain juuria"

Otollinen aika huonekasvien mullan vaihdolle on käsillä nyt. Ei silti haittaa, vaikka mullanvaihto...
22.3.2026 21:45

Näin työnantajat hyödyntävät tekoälyä rekrytoinnissa

Suomalaiset työnantajat käyttävät tekoälyä rekrytoinnissa vielä melko vähän ja varovaisesti, kertoo työnhakupalvelu Duunitorin...
22.3.2026 21:31

Aihetunnisteet

alkoholi kokonaiskulutus Kotimaa viina

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Iran aikoo päästää Japanin alukset läpi Hormuzinsalmesta
Uutiset | 21.3.2026 12:03
Sää: Maaliskuun lopusta on tulossa jännitysnäytelmä
Uutiset | 21.3.2026 2:01
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
CNN: F-35-hävittäjä teki pakkolaskun iranilaistulituksen vuoksi
Uutiset | 20.3.2026 12:57
Ennuste: Monia piinaava tukala ilmiö iskee viikonloppuna
Uutiset | 20.3.2026 21:02
Putin lähetti iranilaisille tervehdyksen
Uutiset | 21.3.2026 13:23
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40

Uusimmat

Idän uhka herättää levottomuutta: ”Meitä palvelisi parhaiten EU:n täysjäsenyys”
Uutiset | 22.3.2026 22:02
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Näin työnantajat hyödyntävät tekoälyä rekrytoinnissa
Uutiset | 22.3.2026 21:31
Kovaa ryöpytystä eurooppalaisille: Nyt Trump voi hylätä Ukrainan
Uutiset | 22.3.2026 21:02
Nuorten tulevaisuusuusko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä
Uutiset | 21.3.2026 21:45
Outo tunne kurkussa? – Näissä tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 21.3.2026 21:31
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Näin asiantuntijat kommentoivat USA:n päätöstä iranilaisöljyn myynnistä
Uutiset | 21.3.2026 17:33
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30
Hyvästi paikallinen yhteistyö – Uusi laki rikkoo kuntien toimivia palveluita
Uutiset | 17.3.2026 15:52

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Idän uhka herättää levottomuutta: ”Meitä palvelisi parhaiten EU:n täysjäsenyys”
Uutiset | 22.3.2026 22:02
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Näin työnantajat hyödyntävät tekoälyä rekrytoinnissa
Uutiset | 22.3.2026 21:31
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31
Lukijalta: Järjestöt – turhaa byrokratiaa vai yhteiskunnan selkäranka?
Mielipide | 20.3.2026 12:17
Lukijalta: Miksi ydinenergialain rajoitukset suojaavat paremmin kuin ydinsota
Mielipide | 20.3.2026 12:14
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste