Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kasvit

Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä

21.3.2026 21:45
Lue lisää 
Sotahistoria
Sukellusvene Vetehisen vesillelasku Turussa Crichton-Vulcanin telakalla 1930. (Kuva: Museovirasto)

Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä

Pekka Pohjolainen 21.3.2026 21:10, muokattu 21.3.2026 22:06
a– a+
Sotahistoria

Tiivistelmä

  • Vetehinen-luokka, johon kuuluivat sukellusveneet Vetehinen, Vesihiisi ja Iku-Turso, oli tärkeä osa Suomen merivoimia.
  • Sodan aikana sukellusveneet joutuivat vaikeisiin olosuhteisiin, mutta ne onnistuivat aiheuttamaan merkittäviä tappioita neuvostoaluksille.
  • Sukellusveneet toimivat strategisina työkaluina, pakottaen vihollisen sitomaan resurssejaan.
  • Pariisin rauhansopimus 1947 päätti Suomen sukellusveneaseen aikakauden kieltämällä sukellusveneet kokonaan.

Marraskuun viidentenä päivänä vuonna 1942 Ahvenanmerellä vallitsi syvä pimeys. Ainoa kajo tuli kaukaisista Ruotsin rannikon majakoista, kun taas Suomen puolella saaristo nukkui mustana ja hiljaisena.

Suomen laivaston sukellusvene Vetehinen liukui vedenpinnalla vaivihkaa, vain sähkömoottoriensa vaimean surinan saattamana. Aluksen radiohytissä sähköttäjä painoi kuulokkeita tiukemmin korvilleen: hydrofonista alkoi kuulua vierasta, rytmistä ääntä, joka ei kuulunut omille koneille.

Se oli potkurin jyskytystä.

Kapteeniluutnantti Antti Leino antoi välittömästi käskyn pysäyttää koneet, ja alus jäi kellumaan hiljaa mustaan veteen tähystäjien väijyessä horisonttia.

Jonkin ajan kuluttua pimeydestä havaittiin matala, vieras hahmo. Se oli neuvostoliittolainen sukellusvene Štš-305, joka kellui koneet sammutettuina vain muutaman sadan metrin päässä, täysin tietämättömänä suomalaisten läsnäolosta.

Vesihiisi valmistautuu torpedon laukaisuun. (SA-kuva)

Mutta palataanpa ajassa hetkeksi taaksepäin 1920-luvulle.

Vuosikymmenen puolivälissä vasta itsenäistynyt Suomi päätti luoda itselleen modernin sukellusveneaseen. Sen ytimen muodosti kolme isoa Vetehinen-luokan sukellusvenettä.

Vetehinen, Vesihiisi ja Iku-Turso olivat 63,5 metrin pituisia 495 tonnin miinanlaskusukellusveneitä, jotka edustivat aikansa huipputekniikkaa. Alusten dieselmoottorit tulivat Ruotsista, sähkömoottorit Sveitsistä ja torpedoputket Rotterdamista.

Kehitystyötä ryyditti se, että Suomi toimi salaisesti saksalaisen sukellusveneteknologian koekenttänä hollantilaisen peiteyhtiön kautta, koska Versailles’n rauhansopimus oli kieltänyt Saksalta sukellusveneet.

Kun Vetehinen laskettiin vesille kesäkuun alussa 1930, se oli kansallinen ylpeys, jonka kummina toimi itse presidentinpuoliso Signe Relander.

Vetehinen-luokan vedenalaiset suunniteltiin monitoimialuksiksi, jotka kykenivät laskemaan 20 merimiinaa huomaamattomasti vihollisen väylille tai hyökkäämään torpedoin pinta-aluksia vastaan. Miinanlaskuominaisuutensa vuoksi niitä pidettiin kuitenkin sukellusveneinä hieman kömpelöinä kompromisseina.

Suomen laivaston aluksia Oulussa 14.7.1934. Etualalla sukellusveneet Vesihiisi ja Iku-Turso, niiden takana miinalaiva M1. Salmen toisella puolella on uusikaupunkilainen höyrylaiva S/S Saint Stephen ja sen takana panssarilaiva Väinämöinen. (Museovirasto)

Sodan puhjettua vuonna 1939 isot sukellusveneet joutuivat heti tositoimiin Talvisota oli sukellusveneille armoton ympäristö ennen kaikkea luonnonvoimien vuoksi. Pakkanen kiristyi kymmeniin asteisiin, ja meri alkoi jäätyä, mikä oli sukellusveneille hengenvaarallista.

Vetehinen suuntasi partiomatkoille Liepajan edustalle ja Tallinnan suunnalle, mutta sää esti tehokkaan toiminnan. Alusten koneistot, jotka olivat jo kymmenen vuoden käytön jälkeen kuluneita, alkoivat oikutella hyisessä vedessä. Venttiilit jäätyivät, ja tähystäjät joutuivat taistelemaan jäätävää viimaa vastaan tornissa.

Tammikuussa 1940 Vetehinen joutui keskeyttämään miinanlaskumatkansa dieselmoottorivian vuoksi, ja pian koko laivue joutui vetäytymään satamiin jään tultua ylivoimaiseksi esteeksi. Sota opetti kuitenkin arvokkaita läksyjä taktiikasta ja alusten kestävyydestä myöhempiä aikoja varten.

Jatkosodassa Vetehinen-luokan rooli muuttui aktiivisemmaksi. Alukset laskivat Viron rannikolle satoja miinoja, jotka vaurioittivat tai tuhosivat useita neuvostoaluksia.

Dramaattisinta aikaa sukellusvenesodassa oli vuosi 1942.

Lokakuussa Vesihiisi onnistui kapteeniluutnantti Olavi Aittolan johdolla torpedoimaan neuvostoliittolaisen S-7-sukellusveneen. Suomalaiset pelastivat vedestä kolme eloonjäänyttä, joiden joukossa oli aluksen päällikkö Sergei Lisin.

Myös Iku-Turso kunnostautui samassa kuussa upottamalla Štš-320-veneen torpedolla.

Sukellusvene Saukon ja sittemmin Vetehisen päällikkö, kapteeniluutnantti Antti Leino (oik.) ja Vesikon päällikkö, kapteeniluutnantti Olavi Aittola heinäkuussa 1941.

Upotuksista maineikkain on kuitenkin jutun alussa kuvattu Vetehisen hyökkäys pimeällä marraskuisella Ahvenanmerellä 1942.

Vetehinen ampui pahaa aavistamatonta vihollissukellusvenettä kohti kaksi torpedoa, jotka kumpikin menivät ohi. Alusta kohti avattiin tuli 76 millin kansitykillä, mutta vihollinen yritti pakoon.

Tällöin aluksen päällikkö Leino antoi uhkarohkean käskyn ajaa täyttä vauhtia päin. Vetehisen järeillä sukellusveneverkon leikkaamiseen tarkoitetuilla sahoilla varustettu keula iskeytyi neuvostovedenalaisen kylkeen.

Vetehinen repi vihollisaluksen rungon auki kuin säilykepurkin. Štš-305 muljahti ympäri kadoten syvyyksiin koko miehistönsä mukanaan.

Myös Vetehinen vaurioitui törmäyksessä ja alkoi vuotaa. Pumput pitivät kuitenkin sen pinnalla, kunnes alus pääsi ontuen takaisin Turun telakalle.

Vetehinen-luokan alukset kykenivät toimimaan kaukana omista tukikohdistaan ja ne muodostivat jatkuvan uhan vihollisen meriliikenteelle.

Vaikka torpedojen osumatarkkuus oli usein heikko teknisten ongelmien vuoksi, jo pelkkä sukellusveneiden olemassaolo pakotti vihollisen sitomaan suuria voimia saattueiden suojaamiseen.

Sukellusveneet olivat kalliita ja monimutkaisia aseita, mutta ne olivat myös strategisia työkaluja, jotka mahdollistivat pienen valtion aktiivisen meripuolustuksen.

Vetehinen, Vesihiisi ja Iku-Turso selviytyivät täpärästi kaikista sota-ajan koettelemuksista. Alukset vaurioituvat, vuotivat ja joutuivat syvyyspommien kohteiksi, mutta palasivat kuitenkin aina takaisin.

Sodan päättyminen ja vuonna 1947 solmittu Pariisin rauhansopimus merkitsivät kuitenkin loppua Suomen sukellusveneaseelle. Voittajavaltioiden sanelemat ehdot kielsivät Suomelta sukellusveneet kokonaan.

Sukellusveneet jäivät ruostumaan Katajanokalle. Vuonna 1953 valtio päätti myydä ne romuksi Belgiaan. Viiden sukellusveneen laivueesta jäi muistomerkiksi Suomenlinnan kalliolle vain Vetehinen-luokkaa selvästi pienempi, mutta modernimpi Vesikko.  

Lähteinä mm. HS, IS ja Wikipedia sekä luutnantti Niko Kivelän Maanpuolustuskorkeakoulun pro gradu -tutkielma Sukella syvälle, sukella hiljaa – suomalaisen sukellusvenetaktiikan kehittyminen talvi- ja jatkosodassa (2024)

Lue myös

Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä

Lähes kaikki huonekasvit viihtyvät ulkona Suomen suvessa.
21.3.2026 21:45

Outo tunne kurkussa? – Näissä tilanteissa lääkäriin

Palan tunne kurkussa on useimmiten normaalia, mutta toisinaan se voi vaatia lääkärin pakeille...
21.3.2026 21:31

Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen

Lidlin päätöksellä nostaa muovikassin hintaa on ollut suora vaikutus muovikassien myyntiin. Päivittäistavarakauppa kertoo tiedotteessaan...
21.3.2026 20:12

Aihetunnisteet

Kotimaa sotahistoria

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
CNN: F-35-hävittäjä teki pakkolaskun iranilaistulituksen vuoksi
Uutiset | 20.3.2026 12:57
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Kuusi maata sanoo olevansa valmiita ryhtymään toimiin varmistaakseen Hormuzinsalmen turvallisuuden
Uutiset | 19.3.2026 17:19
Historia | Yhden megabitin mikrosiru oli DDR:lle valtava ponnistus, läpimurto ja tragedia – vain vuoden kuluttua koko valtio luhistui
Uutiset | 19.3.2026 21:20
Öljynjalostamo tulessa Kuwaitissa – Netanjahu: ”Olemme voittamassa ja Iran on tuhoutumassa”
Uutiset | 20.3.2026 14:48
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Ennuste: Monia piinaava tukala ilmiö iskee viikonloppuna
Uutiset | 20.3.2026 21:02
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Kuusi maata sanoo olevansa valmiita ryhtymään toimiin varmistaakseen Hormuzinsalmen turvallisuuden
Uutiset | 19.3.2026 17:19
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uusimmat

Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä
Uutiset | 21.3.2026 21:45
Outo tunne kurkussa? – Näissä tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 21.3.2026 21:31
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Näin asiantuntijat kommentoivat USA:n päätöstä iranilaisöljyn myynnistä
Uutiset | 21.3.2026 17:33
Yli neljännesmiljoona ihmistä bailasi, kun supersuosittu poikabändi teki paluun
Tarinat | 21.3.2026 15:51
Valtonen Ylelle: Suomi ei lähetä kalustoaan Hormuzinsalmen avaamiseksi
Uutiset | 21.3.2026 15:20
Israel: Hyökkäykset Iraniin kiihtyvät tulevalla viikolla
Uutiset | 21.3.2026 14:24
Avantosaunojen verotus nousee – Ovaska: ”Tämä pitää korjata”
Uutiset | 21.3.2026 13:59
IAEA selvittää väitettyä hyökkäystä ydinlaitokseen Iranissa
Uutiset | 21.3.2026 13:34
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30
Hyvästi paikallinen yhteistyö – Uusi laki rikkoo kuntien toimivia palveluita
Uutiset | 17.3.2026 15:52

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä
Uutiset | 21.3.2026 21:45
Outo tunne kurkussa? – Näissä tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 21.3.2026 21:31
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31
Lukijalta: Järjestöt – turhaa byrokratiaa vai yhteiskunnan selkäranka?
Mielipide | 20.3.2026 12:17
Lukijalta: Miksi ydinenergialain rajoitukset suojaavat paremmin kuin ydinsota
Mielipide | 20.3.2026 12:14
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste