Venäjä sanoo estäneensä Ukrainan iskun Novorossijskin satamaan, joka on yksi Mustanmeren suurimmista
Venäjä torjui perjantain vastaisena yönä Ukrainan iskun laivastotukikohtaan Mustallamerellä, Venäjän puolustusministeriö väittää.
Ukrainan asevoimat yritti iskeä Venäjän Novorossijskin laivastotukikohtaan kahdella miehittämättömällä veneellä, Venäjän puolustusministeriö sanoi viestipalvelu Telegramissa.
Venäläiset alukset olivat ministeriön mukaan tuhonneet veneet.
Novorossijskin satama on yksi Mustanmeren suurimmista. Se on myös päätepiste öljyputkelle, jonka kautta kulkee valtaosa Kazakstanin öljyviennistä.
Novorossijskin satamassa öljyn lastaukset tankkereihin jatkuvat, mutta laivojen liikkuminen on väliaikaisesti kielletty, öljyputkistoa hallinnoiva Caspian Pipeline Consortium -yhtiö sanoi venäläisen Interfax-uutistoimiston mukaan.
Puolustusministeriö ilmoitti Venäjän myös pudottaneen 13 lennokkia miehitetyn Krimin niemimaan yllä.
Ministeriön mukaan kummastakaan iskusta ei aiheutunut kuolonuhreja tai vahinkoja.
Ukraina ei ole kommentoinut iskuja.
Venäjän laivastoon kohdistuvat iskut ovat lisääntyneet viime viikkoina. Venäjän puolustusministeriö sanoi alkuviikosta estäneensä Ukrainan lennokki-iskun, joka kohdistui partioveneisiin Mustallamerellä.
Myös Venäjä on iskenyt yhä useammin ja intensiivisemmin Ukrainan pääkaupunkiin Kiovaan sekä Odessan alueelle.
Ukrainan mukaan Venäjän keskiviikkona tekemässä lennokki-iskussa ukrainalaiseen Izmajilin satamaan turmeltui 40 000 tonnia viljaa.
Iskut Mustallamerellä ovat lisääntyneet sen jälkeen, kun Venäjä irtautui viime kuussa Mustanmeren viljanvientiä suojelleesta sopimuksesta.