Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Nato

Nato-joukkojen esikunta perustetaan Rovaniemelle

16.2.2026 12:47
Lue lisää 
Keskusta
Pasi Kivisaaren mielestä keskustan tulisi muun muassa puhutella entistä paremmin kuntatyöntekijöitä. (Kuva: Jari Laukkanen)

Varapuheenjohtajaksi kurkottava Pasi Kivisaari kannustaa keskustaa pitämään kiinni arvoistaan: "Kun molemmista suunnista huudetaan, niin välillä sattuu korviin"

Entinen rehtori ja opettaja on huolissaan pahoinvoinnista yhteiskunnassa.
August Halonen 13.7.2020 15:32, muokattu 14.7.2020 8:43
a– a+
Keskusta

Kesäkuussa keskustan varapuheenjohtajakisaan ilmoittautunut kansanedustaja Pasi Kivisaari puolustaa puolueensa päätöstä ryhtyä hallitusvastuuseen.

– Totta kai keskusta koki rökäletappion eduskuntavaaleissa ja olimme selkä seinää vasten, mutta saimme neuvoteltua hallitusohjelmasta voimakkaasti keskustalaisia arvoja korostavan.

– Meidän pitää vaatia, että tämän erittäin hyvän hallitusohjelman mukaan toimitaan, ensimmäisen kauden seinäjokelainen edustaja sanoo.

Kivisaari uskoo, että keskustaa äänestäneet toivoivat keskustalaisten saavan vaikutusvaltaisia pestejä. Valtaa pääsee käyttämään juuri hallituksessa.

– Opposition rooli on vaimeampi ja hankalampi. Toki siellä voi huutaa, mutta todelliset ratkaisut tehdään kuitenkin hallitusyhteistyön kautta.

Kivisaari katsoo, että etenkin koronaepidemian jälkeiset talouden haasteet ovat keskustalaisten kannalta kriittisiä.

Hänen mielestä hallituksella on kaikki edellytykset ratkaista kivuliaatkin kysymykset.

– En keksi yhtään syytä, miksi tämä hallitus ei askeltaisi yhdessä rintamassa eduskuntakauden loppuun saakka.

Pääministeri Sanna Marin (sd.) on sanonut, että työllisyystoimien päätöksenteon takaraja voi joustaa vuoden loppuun saakka.

Kivisaaren mielestä tärkeintä on, että työllisyystoimia tehdään ylipäätään –vaikka on lykkäämiselläkin takarajansa.

– Ei pidä pelata aikaa. Mutta työllisyystoimet on suunniteltava niin huolellisesti, että ne onnistuvat.

Kivisaari kertoo pyrkivänsä keskustan varapuheenjohtajaksi monestakin syystä.

Hän haluaa tehdä töitä keskustalaisen liikkeen vahvistumisen eteen.

Hän kertoo olevansa ylpeä omasta keskustalaisuudestaan silloinkin, kun puolueen kannatus ei ole huipussaan.

Keskustalaisilla ei Kivisaaresta ole mitään hävettävää.

– Olemme tehneet töitä yli sata vuotta tavallisen ihmisen puolesta ja niin meidän pitää myös jatkossa tehdä. En tiedä, miksi meillä ei voisi olla puolue, jonka itsetunto on korkealla. Meidän pitää uskoa tähän liikkeeseen ja siitä se kaikki lähtee.

Mitään yksittäistä syytä puolueen heikolle kannatukselle Kivisaari ei keksi. Hän katsoo, että kannatuksen nostamiseen ei auta kuin raaka työ.

– Meidän jokaisen keskustassa toimivan on katsottava peiliin ja alettava toimia. Ihminen kerrallaan ja kohtaaminen kerrallaan. Uskon edelleen siihen, että suurin osa suomalaisista jakaa meidän arvomme – meidän maltillisuutemme, tolkullisuutemme, neuvottelu- ja ratkaisutaitomme sekä meidän tapamme yhdistää ihmisiä.

Kivisaari uskoo, että puolueen nousu on vääjäämätön, kunhan puolue pitää kiinni omista arvoistaan.

– Maailmassa on paljon mekastusta ja ääripäät huutavat toistensa ohi. Kun molemmista suunnista huudetaan, niin kyllähän se näin keskustalaisena välillä sattuu korviin – mutta meidän ei pidä vaieta.

Keskustan tie löytyy varapuheenjohtajaehdokkaan mielestä vastaisuudessakin keskeltä.

– Meidän ei pidä jauhaa joutavia, vaan ratkaista asioita, hän tarkentaa.

Pystyisin kokoamaan tämän liikkeen asioita uskottavampaan ja inhimillisempään suuntaan.

Kivisaari kokee, että hänen pitkä uransa kasvatuksen ja opetuksen parissa on merkittävä etu politiikassa.

Entinen rehtori ja opettaja on huolissaan pahoinvoinnista yhteiskunnassa.

– Kyllä meillä on valitettavasti perheitä, jotka eivät voi hyvin.

Perheiden hyvinvointia voidaan Kivisaaren mukaan parantaa viemällä perhevapaauudistuksen maaliin.

Hän lisää, että myös muut rakenteelliset uudistukset, kuten sote-uudistus ovat tarpeellisia.

Ihmisen kohtaamisesta kumpuaa myös se, mitä Kivisaari kokee voivansa tarjota puolueelle varapuheenjohtajana.

– Pystyisin kokoamaan tämän liikkeen asioita uskottavampaan ja inhimillisempään suuntaan.

– Päätöksenteon ei pidä olla ylhäältä päin saneltua.

Kivisaari näkee, että ihmislähtöistä päätöksentekoa tarvitaan niin kaupungeissa kuin maaseudullakin.

– Ajamamme asiat ovat ihmisille tärkeitä asuinpaikasta riippumatta. Keskustan ei missään nimessä pidä tehdä politiikkaa ketään vastaan.

Kivisaari näkee, että perinteisesti keskusta tunnetaan maatalouden ja yrittäjyyden puolustajana. Hän haluaa kuitenkin korostaa, että puolueen kannattajissa on paljon ihmisiä muiltakin aloilta.

Hänen mielestään esimerkiksi keskustan suhteet palkansaajajärjestöihin kaipaavat piristystä.

Yhteys pitäisi löytää esimerkiksi kuntatyöntekijöihin, kuten opettajiin ja sosiaali- ja terveydenhuollon työntekijöihin.

– Me emme voi olla sivustakatsojan roolissa palkansaajapuolella, Kivisaari vaatii.




Lue myös

Rubio: USA täysin sitoutunut Orbanin tukemiseen

Unkarissa järjestetään huhtikuussa parlamenttivaalit.
16.2.2026 14:00

Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: "Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden"

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuson (ps.) seuraajan kiireellisin ja tärkein tehtävä on laittaa...
16.2.2026 13:39

Hallituksen kaavailema itse otetun passikuvan kielto saa kitkerää palautetta – fotoyrittäjät puolustavat elinkeinoaan

Hallitus joutuu pohtimaan, kuunteleeko se passiuudistuksessa valokuvausyrittäjiä vai passiasiakkaita ja viranomaisia. Passilain uudistus saa...
16.2.2026 13:28

Aihetunnisteet

Keskusta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Eläketurvakeskus: Tämä on suomalaisten keskimääräinen eläköitymisikä
Uutiset | 13.2.2026 9:45
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Väsyttääkö usein? – Näissä tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 15.2.2026 21:31
”Pettymys ja naurettavaa” – Norjassa äimisteltiin Suomen protestia
Uutiset | 14.2.2026 14:51
Kiinan Wang: Euroopan on oltava mukana keskusteluissa Ukrainasta
Uutiset | 14.2.2026 12:23
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Rubio: USA täysin sitoutunut Orbanin tukemiseen
Uutiset | 16.2.2026 14:00
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Hallituksen kaavailema itse otetun passikuvan kielto saa kitkerää palautetta – fotoyrittäjät puolustavat elinkeinoaan
Uutiset | 16.2.2026 13:28
Nato-joukkojen esikunta perustetaan Rovaniemelle
Uutiset | 16.2.2026 12:47
Kreml kiistää lännen arvion Navalnyin myrkyttämisestä
Uutiset | 16.2.2026 12:30
Lumivyöry suisti junan raiteilta Sveitsissä – 30 ihmistä pelastettu
Uutiset | 16.2.2026 12:25
Turun kehätiellä 12 auton liikenneturma – epäillään saaneen alkunsa törmäyksestä kaiteeseen
Uutiset | 16.2.2026 11:04
Yritysten työntekijämäärä jatkaa laskuaan kolmatta vuotta putkeen
Uutiset | 16.2.2026 10:58
Hallituksen leikkaukset pian voimaan: Näin toimeentulotukea höylätään
Uutiset | 16.2.2026 10:21
Yritysdelegaatio suuntaa Orpon kanssa New Delhiin – Asiantuntija paljastaa Suomen kilpailuvaltin Intian markkinoilla
Uutiset | 16.2.2026 10:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miten Eurooppa selviää? – Olli Rehnin mukaan ratkaisu löytyy halukkaiden koalitiosta
Uutiset | 15.2.2026 9:01
Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
12:08, 16/02/2026
weather icon 8°C
Daily Forecast Ennuste
Today 15:0016/02/2026
weather icon
8° / 8°°C 0.31 mm 31% 23 Km/h 69 % 996 hPa 0 mm/h
Today 18:0016/02/2026
weather icon
6° / 7°°C 0.85 mm 85% 20 Km/h 73 % 998 hPa 0 mm/h
Today 21:0016/02/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 18 Km/h 77 % 1002 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0017/02/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 20 Km/h 67 % 1005 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0017/02/2026
weather icon
3° / 3°°C 0 mm 0% 22 Km/h 68 % 1006 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Rubio: USA täysin sitoutunut Orbanin tukemiseen
Uutiset | 16.2.2026 14:00
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Hallituksen kaavailema itse otetun passikuvan kielto saa kitkerää palautetta – fotoyrittäjät puolustavat elinkeinoaan
Uutiset | 16.2.2026 13:28
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kauppa päättää ruoan hinnasta
Mielipide | 13.2.2026 12:28
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Hyvin edennyt Pohjoisen ohjelma tarvitsee jatkon
Mielipide | 13.2.2026 10:21
Lukijalta: Nuorille työtä Pohjois-Karjalasta
Mielipide | 12.2.2026 13:00
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55
Lukijalta: Keskittämispolitiikalle on vaihtoehto
Mielipide | 9.2.2026 15:05
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustanuoret: Luovan alan tekijöiden asemasta on huolehdittava – ”Tarvitsemme näkyviä toimia”
Uutiset | 13.2.2026 9:28
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste