Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Presidentti Stubb on kutsuttu mukaan Trumpin johtamaan Gazan rauhanneuvostoon – Kreml: Myös Putin kutsuttu

19.1.2026 12:28
Lue lisää 
Historia
Työ määritti vielä 1900-luvun alussa lasten elämää, mutta pikkuhiljaa myös leikille jäi enemmän aikaa. Kuvassa tytöt leikkivät kotia 1950–1960-lukujen vaihteessa luultavasti Helsingissä. (Kuva: Teuvo Kanerva/ Museovirasto)

Välit ratkaistiin nyrkein – tuore kirja kertoo lasten leikeistä ja kaverisuhteista 1900-luvun Suomessa

Annukka Kaarela 3.7.2022 10:00, muokattu 7.7.2022 17:31
a– a+
Historia

Upseeriperheen poika Gustav Hägglund vietti ensimmäiset elinvuotensa umpisuomalaisissa varuskuntakaupungeissa, mutta sotien jälkeen perhe muutti Helsinkiin ja 8-vuotias ”Kyösti” laitettiin ruotsinkieliseen kouluun.  

Toisena koulupäivänä edessä istunut poika sanoi Gustaville jotain, mitä tämä ei heikolla kielitaidollaan ymmärtänyt. Varmuuden vuoksi Gustav päätti potkaista poikaa.  

– Ajattelin, että varmaan se oli jotenkin hävytön.

Syntyi kahakka, jonka Gustav voitti, olihan hän jo entisessä koulussaan Mikkelissä tapellut harva se ruokatunti. Hävinnyt poika värväsi vanhemman kaverinsa rökittämään tulokkaan, mutta hänetkin Gustav nitisti.  

Seuraavaksi Gustavia uhkaili jo kokonainen poikajengi. Hän tunnusti tilanteen äidilleen, joka kehotti poikaa tarjoamaan jengin johtajalle suklaata.  

– Toinen sisareni oli Ruotsissa piikomassa ja lähettänyt suklaata, jota ei siihen aikaan saanut mistään. Niin minä sitten annoin Jallelle suklaata, ja meistä tuli parhaat kaverit. 

Kenraali Gustav Hägglund muistelee lapsuuttaan Antti Malisen ja Tuomo Tammisen kirjassa Leikitäänkö? Lasten kaverisuhteet 1900-luvun Suomessa.  

Kirjassa kuvataan, millaista suomalaislasten elämä oli viime vuosisadalla tilanteissa, joissa aikuiset eivät olleet läsnä. Millaisia leikkejä leikittiin ja keiden kanssa? Miten ystävyyssuhteet syntyivät ja mitä ne merkitsivät? 

Hägglundin tarina on varsin tavallinen, sillä suomalaispojat ovat perinteisesti ratkoneet välejään nyrkein. Poikien keskinäistä mukilointia ymmärrettiin ja pidettiin jopa luonnollisena pitkälle 1900-luvun jälkipuolikkaalle asti. 

Aikuiset eivät tilanteisiin juuri puuttuneet, vaan lasten annettiin selvittää asiansa itse. Vanhemmille tai opettajalle kantelua pidettiin petoksista pahimpana niin lasten kuin aikuistenkin keskuudessa.  

– Kokemastaan tai todistamastaan vääryydestä kertonut saattoi saada jyrkemmän tuomion kuin varsinainen väärintekijä, tutkija Antti Malinen ja toimittaja Tuomo Tamminen kirjoittavat.  

Pojat painivat 1950-1960-lukujen vaihteessa.

Hägglundin lisäksi lapsuutensa leikkejä ja ystäviä muistelevat kirjassa muun muassa presidentti Tarja Halonen, kirjailija Mauri Kunnas, piispa Kaisa-Mari Hintikka ja näyttelijä Antti Holma.  

Lisäksi kirjassa on hyödynnetty laajoja muistitietoaineistoja, joissa tavalliset suomalaiset kertovat lapsuudestaan. Vanhimmat kirjoitukset ja haastattelut ovat peräisin vuodelta 1972, ja niissä esiintyvät henkilöt ovat eläneet lapsuuttaan 1900-luvun alun Suomessa.  

Kaikkein varhaisimmissa muisteluissa leikit ja kaveruussuhteet ovat esillä harvoin. Muistot keskittyvät arkeen ja siitä selviämiseen.  

Vuosisadan alun lapsilla oli vähän joutilasta aikaa leikkeihin. Leikkiminen kyllä tunnistettiin lapsille ominaiseksi toiminnaksi, mutta tärkeintä oli työ.  

Maaseudulla jo kolmivuotiaalla saattoivat olla omat askareensa, jotka hänen piti hoitaa. Muutamaa vuotta vanhemmat joutuivat usein huolehtimaan jo monesta pikkusisaruksestaankin.  

Vuonna 1921 voimaan tullut oppivelvollisuus tarkoitti mullistusta varsinkin monen maalaislapsen elämään. Koulupäivän ajan lapsi oli vapaa kodin töistä ja pääsi ikäistensä seuraan.  

Malisen ja Tammisen mukaan erityisesti koulumatkat olivat monien suomalaisten muistelmissa lapsuuden kulta-aikaa. Matka saattoi olla pitkä, mutta kavereiden kanssa kulkiessa aika ja mielikuvitus lensivät.  

Varsinkin kotimatkaan vierähti helposti tunti jos toinenkin.  

– Koulusta kotiin päästessään useimpia odottivat kotityöt, mutta matkalla metsien halki tai pellon viertä ei ollut aikuisia vahtimassa. 

Lasten vapaa-aika lisääntyi ja kaverisuhteet kasvattivat merkitystään 1900-luvun kuluessa. Ensimmäisinä uudenlaisesta vapaudesta pääsivät Malisen ja Tammisen mukaan nauttimaan kaupunkilaispojat.  

Kotityöt pitivät tyttöjä sisällä kaupungeissakin, mutta pojat olivat vapaampia kuljeskelemaan ja keksimään ajanvietettä. Asunnot olivat ahtaita ja lapsia paljon, joten jälkikasvun toivottiinkin viettävän aikaa ulkona.  

Poikajoukkojen reviirit olivat laajoja ja seikkailut saattoivat ulottua kaupungin toiselle laidalle asti. Leikit olivat usein uhkarohkeita: hypittiin tukeilla tai jäälautoilla, kaiveltiin sodanaikaisia räjähteitä tai ärsytettiin talonmiestä.  

Pojat liikuskelivat sakkeina, joihin saattoi kuulua parhaimmillaan parikymmentäkin lasta. Turussa 1950-luvulla tutkituilla poikasakeilla oli nimet, joillakin jopa omat säännöt ja lehdet.   

Lastentarha Barnabon lapsia matkalla kelkkamäkeen Helsingissä vuonna 1920. Kuva: Helsingin kaupunginmuseo

Vähitellen myös kaupunkilaistyttöjen ja maaseudun lasten vapaa-aika alkoi lisääntyä. Kasvatus vapautui, lapsia alettiin arvostaa omina itsenään ja kaverisuhteiden merkitys tunnistettiin.  

Kun asuntojen koko kasvoi, lapset saivat leikkiä sisälläkin. Joillakin oli jopa oma huone.  

Varsinkin monet uusissa kaupunkilähiöissä varttuneet tytöt ja pojat muistelevat lapsuuttaan hyvin vapaana ja itsenäisenä. Aikuiset olivat töissä, lapsilla paljon vapaa-aikaa ja polkupyörillä pääsi kauas kotoa.  

Malinen ja Tamminen arvelevatkin, että 1970- ja 1980-luvuilla suomalaislasten reviiri oli laajempi kuin koskaan aikaisemmin tai myöhemmin. 

Kavereilla oli lasten elämässä entistä suurempi rooli. Toisaalta myös yksinäisyydestä ja koulukiusaamisesta alettiin puhua enemmän. 

Malinen ja Tamminen pohtivat kirjassaan, miten kulloinenkin yhteiskunnallinen tilanne on näkynyt lasten välisissä suhteissa ja leikeissä.  

Heidän mukaansa lapset omaksuivat yleensä jo varhain oman paikkansa yhteisössä. Kaverit löytyivät tavallisesti samasta yhteiskuntaluokasta, vaikka muistitietojen mukaan lapsia harvoin suoranaisesti kiellettiin leikkimästä esimerkiksi ”punikkien” tai ”porvarien” lasten kanssa.  

Imatralla lapsuutensa viettänyt eduskunnan entinen puhemies Riitta Uosukainen muistelee kirjassa, kuinka kodin lähellä kulkenut tie muodosti jakolinjan lasten leikeissä.  

Tien toisella puolella oli ”herrojen” eli teknikkojen ja insinöörien lapsien metsä, kun taas Uosukaisen perhe oli tavallista työväkeä, vaikkakin oikeistolaisittain ajattelevaa. Herrojen lasten kanssa ei tapeltu, mutta pidettiin kuitenkin hajurakoa. 

Entä miltä 2000-luvun lapsuus näyttää edelliseen vuosisataan peilattuna? Malisen ja Tammisen mukaan merkittävä ero 1900-lukuun verrattuna on se, että nykyisin monet vanhemmat viettävät paljon aikaa lastensa kanssa.  

Äidit ja isät ovat mukana lasten harrastuksissa ja osallistuvat myös heidän kaverisuhteidensa ylläpitoon ja setvimiseen.   

Lasten keskinäiset leikit ovat niin ikään muuttuneet. Ulkona ollaan aiempaa vähemmän, ja aikaa vievät erilaiset ruudut ja älylaitteet.  

Monet kantavat huolta nykylasten lapsuudesta, mutta niin on ollut kautta aikojen. Jo vuonna 1854 kirkkoherra ja kansanperinteen kerääjä J. W. Murman murehti, miten sadut ja taiat ovat lapsilta unohtuneet ja ”entisiäkään leikki vähiä ei enään näe”.  

Malinen ja Tamminen varoittelevatkin asettamasta omaa lapsuutta normiksi, johon mennyttä tai nykyaikaa peilataan. Yhteiskunta ja kulttuuri luovat lapsuudelle aina omanlaisensa mahdollisuudet ja rajoitukset. 

– Siksi eri aikoina ja eri paikoissa elettyä lapsuutta ei yleensä ole mielekästä verrata toisiinsa niin, että yhden sukupolven lapsuus määriteltäisiin rikkaammaksi tai täydemmäksi kuin jonkin toisen. 

 

Antti Malinen ja Tuomo Tamminen: Leikitäänkö? Lasten kaverisuhteet 1900-luvun Suomessa. Gaudeamus, 496 s.  

Lue myös

Häkkänen: Grönlanti-kiistely on poikkeuksellista – "Amerikkalaiset joutuvat pohtimaan, millaisia rajoja heillä on"

Suomalaiset yhteysupseerit ovat matkalla Grönlantiin ja palaavat, kun selvitystehtävä on suoritettu, kertoo Puolustusvoimain komentaja Janne Jaakkola.
19.1.2026 16:03

Espanjan junaonnettomuuden kuolonuhreja on jo noin 40

Yli sata ihmistä on loukkaantunut turmassa.
19.1.2026 16:02

Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä

Keskustanuoret arvostelee hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan määräaikaisen työsopimuksen voisi jatkossa solmia vuodeksi ilman...
19.1.2026 15:51

Aihetunnisteet

Historia kaverisuhteet lapsuus leikki leikkiminen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Kaunis ja nopea tekniikan ihme oli kaupallinen katastrofi – Concorde aloitti yliäänimatkailun 50 vuotta sitten
Uutiset | 17.1.2026 21:15
Toteuttaako Trump natsiteoreetikon visiota? – Näin vastaa tutkija
Uutiset | 18.1.2026 21:23
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Unitutkijat löysivät suojan masennusta vastaan
Uutiset | 17.1.2026 23:10
Nasa siirsi laukaisupaikalle aluksen Artemis II -avaruuslentoa varten
Uutiset | 17.1.2026 17:53
Muistokirjoitus: Taisto Tähkämaa – isänmaan mies
Uutiset | 18.1.2026 8:00
40 vuotta sitten | Neuvostoliittoa ärsyttänyt toimintaelokuva koetteli YYA-Suomea – sensuurin kynsiin joutuminen oli ilmaista mainosta
Uutiset | 13.1.2026 21:10
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Tutkimus: Tämä yleinen tapa vahvistaa luustoa
Uutiset | 15.1.2026 23:03
Romahdus Moskovassa: ”Putinin verikoira” sinnittelee hengissä
Uutiset | 13.1.2026 22:02
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15

Uusimmat

Häkkänen: Grönlanti-kiistely on poikkeuksellista – ”Amerikkalaiset joutuvat pohtimaan, millaisia rajoja heillä on”
Uutiset | 19.1.2026 16:03
Espanjan junaonnettomuuden kuolonuhreja on jo noin 40
Uutiset | 19.1.2026 16:02
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Helsingin ja muun Euroopan pörssit laskussa Trumpin tulliuhkausten jälkeen
Uutiset | 19.1.2026 15:20
Japanin tuoreehko pääministeri aikoo testauttaa kannatuksensa: luvassa ennenaikaiset vaalit
Uutiset | 19.1.2026 14:49
EU ei halua kärjistää tilannetta USA:n kanssa: ”Teemme kaikkemme välttääksemme huonoimman lopputuloksen”
Uutiset | 19.1.2026 14:07
Rajummat tullit voisivat johtaa myös suomalaisten tilausten vähenemiseen
Uutiset | 19.1.2026 13:56
Entinen kansanedustaja Pirkko Ikonen on kuollut
Uutiset | 19.1.2026 13:41
Syntyvyys Kiinassa ennätyksellisen alhainen
Uutiset | 19.1.2026 12:56
IMF nosti ennustettaan maailman talouskasvusta
Uutiset | 19.1.2026 12:47
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa
Uutiset | 13.1.2026 18:06
Pohjoismainen kumppanuus menee USA-suhteen edelle, painottaa valtioneuvos Matti Vanhanen – ”Kyllä järjestys on tämä”
Uutiset | 11.1.2026 8:00
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
14:47, 19/01/2026
weather icon 10°C
Daily Forecast Ennuste
Today 15:0019/01/2026
weather icon
10° / 10°°C 0 mm 0% 12 Km/h 87 % 1013 hPa 0 mm/h
Today 18:0019/01/2026
weather icon
10° / 10°°C 0 mm 0% 12 Km/h 89 % 1013 hPa 0 mm/h
Today 21:0019/01/2026
weather icon
10° / 11°°C 0.7 mm 70% 16 Km/h 91 % 1014 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0020/01/2026
weather icon
10° / 10°°C 0.56 mm 56% 14 Km/h 92 % 1013 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0020/01/2026
weather icon
10° / 10°°C 0 mm 0% 13 Km/h 88 % 1013 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Häkkänen: Grönlanti-kiistely on poikkeuksellista – ”Amerikkalaiset joutuvat pohtimaan, millaisia rajoja heillä on”
Uutiset | 19.1.2026 16:03
Espanjan junaonnettomuuden kuolonuhreja on jo noin 40
Uutiset | 19.1.2026 16:02
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan elinkaari
Mielipide | 19.1.2026 14:03
Lukijalta: Yrittäjä-perhelääkäri on keskustalainen ratkaisu
Mielipide | 16.1.2026 12:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: (Geo)poliittiset päätökset muovaavat tulevaisuuttamme
Mielipide | 16.1.2026 9:48
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Pelkkä leikkaaminen ei luo kasvua – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen ja tekemisen meininkiä
Mielipide | 15.1.2026 12:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste