Väitös: Tietyt lääkkeet voivat vaikuttaa miesten kivessoluihin ja hedelmällisyyteen
Modernit syöpälääkkeet voivat vaikuttaa miesten kivessoluihin ja sitä myötä hedelmällisyyteen, kertoo tuore väitöstutkimus.
Väitöskirjatutkija, LL Anna Eggertin fysiologian alaan kuuluva väitöskirja tarkastetaan Turun yliopistossa perjantaina 15. elokuuta 2025.
Eggert tarkasteli tutkimuksessaan erityisesti kohdennettujen syöpälääkkeiden ja perfluorattuihin yhdisteisiin kuuluvan, ympäristölle haitallisen perfluoro-oktaanihapon (PFOA) vaikutuksia kivesten toimintaan.
Tutkimuksessa havaittiin, että PFOA heikentää sikiöaikaisten kivesten hormonitoimintaa ja aikuisten kivessolujen elinkelpoisuutta. Altistus voi siten muodostaa riskin miesten hedelmällisyydelle, erityisesti poikasikiöiden tulevalle hedelmällisyydelle.
Väitöskirjatutkimus osoitti myös, että moderneina syöpälääkkeinä käytetyt imatinibi ja dasatinibi voivat vaikuttaa miehen kivessoluihin ja sitä myötä hedelmällisyyteen.
Eggert huomauttaa tiedotteessa, että syövästä selviäminen on nykyisin yhä todennäköisempää uusien syöpähoitojen ansiosta.
Sen vuoksi tiedolla syöpälääkkeiden vaikutuksesta potilaiden hedelmällisyyteen on paljon merkitystä.
Tiedotteen mukaan tutkimuksen tulokset tarjoavat tärkeää tietoa lääkekehitykseen, ympäristölainsäädäntöön ja miesten hedelmällisyyden suojeluun liittyen sekä korostavat lisääntymistoksikologisen tutkimuksen merkitystä ja tarvetta kehittää vaihtoehtoisia, eläinten kärsimystä vähentäviä tutkimusmenetelmiä