Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tekoäly

Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”

14.3.2026 21:42
Lue lisää 
Ruokakriisi
Ukrainassa käytävä sota ei ole tuhoisa vain maan omille asukkaille vaan myös lukemattomille miljoonille ihmisille ympäri maailmaa. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Ukrainan sota sulki 400 miljoonan ihmisen vilja-aitan ovet – "Seuraukset ovat pitkäaikaisia, vaikka sota loppuisi jo tänään"

STT - Niilo Simojoki 26.5.2022 14:00, muokattu 26.5.2022 14:28
a– a+
Ruokakriisi

Ukraina on 40 miljoonan asukkaan maa, joka tuottaa riittävästi ruokaa 400 miljoonalle ihmiselle.

Maailman elintarvikeohjelman WFP:n Pohjoismaiden toimiston johtajan Anne Poulsenin kertoma fakta riittää perustelemaan se, miksi juuri Ukrainassa käytävä sota ei ole tuhoisa vain maan omille asukkaille vaan myös lukemattomille miljoonille ihmisille ympäri maailmaa.

Pahimmat seuraukset koetaan Poulsenin mukaan Afrikassa ja Lähi-idän alueella, missä osa maista on tuonut lähes kaiken tarvitsemansa vehnän Ukrainasta tai Venäjältä.

Pahaksi onneksi maailma oli heikossa jamassa jo ennen sotaa – Poulsenin mukaan humanitaarinen tilanne oli pahin sitten toisen maailmansodan. Taustalla oli ”tuhoisa cocktail” konflikteja sekä ilmastonmuutoksen seurauksia.

Sitten päälle iski vielä globaali koronapandemia. Se myötä nälkiintymisen partaalla olevien ihmisten määrä nousi 135 miljoonasta 276 miljoonaan.

–  Tilanne oli siis epätoivoinen jo ennen sotaa. Nyt pelkäämme, että kriittisesti nälkäisten määrä lisääntyy edelleen 45 miljoonalla, Poulsen kertoo puhelimitse Kööpenhaminasta.

Lähi-idän ja Pohjois-Afrikan alueeseen perehtyneen Marzia Cimminon mukaan ruokakriisi on kärjistänyt monia alueella vallitsevia ongelmia entuudestaan.

–  Emme toistaiseksi ole nähneet laajaa sosiaalista levottomuutta, mutta jännitys ja poliittinen epävakaus voivat nousta tulevaisuudessa, jos vallitsevia ongelmia ei kyetä käsittelemään ajoissa, Cimmino konfliktinratkaisujärjestö CMI:stä (Martti Ahtisaari Peace Foundation) sanoo.

Hänen mukaansa tilanteen kohentaminen ja haasteisiin vastaaminen edellyttävät yhä kiinteämpää yhteistyötä niin alueellisilta kuin kansainvälisiltäkin toimijoilta.

Aiemmin myös Ukrainassa asunut ja työskennellyt Cimmino muistuttaa, että sota on tuhonnut infrastruktuuria ja ajanut viljelijöitä pakoon tiluksiltaan. Seuraavasta sadosta ei ole varmuutta, jos kylvöjäkään ei päästä tekemään.

–  Seuraukset ovat pitkäaikaisia, vaikka sota loppuisi jo tänään, hän sanoo.

Eikä Ukrainan sota ole kuin yksi tekijä ruokariisin taustalla. Cimmino kertoo esimerkiksi Irakista, jossa hän vieraili hiljattain: ilmastonmuutoksen myötä vedestä on siellä pulaa, minkä vuoksi viljelykelpoisen maan määrä vähenee koko ajan.

Työttömiksi jääneet viljelijät joutuvat muuttamaan kaupunkeihin, missä heillä ei ole varaa ostaa ruokaa, koska tuotannon väheneminen on nostanut hintoja.

–  Tämä kuvaa sitä, miksi ruokakriisin loppuminen ei riipu siitä, mitä Ukrainassa tapahtuu, hän toteaa.

Irak ei edes ole alueen maista huonoimmassa jamassa. Mutta kun työttömyys ja radikalisaatio lisääntyvät eikä tulevaisuuden näkymiä ole, vaihtoehtona on lähteä muualle paremman elämän perään.

–  Kun vierailin Irakissa, minulle sanottiin, että tämä ei ole vain meidän ongelmamme vaan tästä tulee myös teidän ongelma, Cimmino kertoo.

Lähi-idässä erittäin haavoittuvia maita ovat muun muassa konfliktien koettelemat Jemen ja Syyria sekä pitkään poliittisesta ja taloudellisesta sekasorrosta kärsinyt Libanon, jolta Beirutin elokuun 2020 valtava satamaräjähdys tuhosi viljasiilotkin.

Globaalia ruokatilannetta on entisestään pahentanut se, että esimerkiksi Intiassa ja Kanadassa sadot ovat jäämässä erittäin huonoksi. Myös merkittävässä vehnän tuottajamaassa Kiinassa satonäkymät ovat heikot.

Ruuan hinnan raju kohoaminen tuntuu kaikkialla maailmassa, myös Suomessa. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Elintarvikkeiden hintojen nousu iskee myös auttajiin. Poulsenin mukaan WFP on perinteisesti ostanut yli puolet ruoka-apuna jakamastaan vehnästä Ukrainasta. YK-järjestöllä on viljan hankkimiselle vielä vaihtoehtoisia lähteitä.

–  On hyvä muistaa, että maailmassa on vielä tarpeeksi ruokaa kaikkien ihmisten ruokkimiseksi. Ongelma on saatavuus, Poulsen sanoo.

Eli vehnääkin löytyy, kun on valmis ostamaan sitä korkeammalla hinnalla ja maksamaan enemmän kuljetuskustannuksista. WFP:n kaltaiselle toimijalle tämä merkitsee sitä, että pelkkä avustustoiminnan pitäminen entisellä tasolla maksaa rutosti enemmän.

–  Olemme arvioineet, että meidän olisi saatava joka kuukausi kasaan 71 miljoonaa dollaria (66 miljoonaa euroa) lisää enemmän rahoitusta pelkästään kohonneiden hintojen takia, Poulsen kertoo.

Käytännössä tämä merkitsee avustettavien määrän supistamista, koska WFP on kamppaillut jo entuudestaan kroonisen alirahoituksen kanssa.

–  Kollegat kentällä kohtaavat päivittäin julmia päätöksiä siitä, että kuka lapsista ruokitaan ja ketä ei, Poulsen kuvaa tilanteen käytännön seurauksia.

Ruoan hinnan raju kohoaminen tuntuu Poulsenin mukaan kaikkialla maailmassa, myös Tanskassa ja Suomessa.

–  Meillä on huomattavasti vahvemmat taloudet, mutta jos elää perheessä Afganistanissa tai Etelä-Sudanissa, niin aivan pienikin 1–2 prosentin hinnannousu voi käytännössä ratkaista sen, saako äiti tai isä tuotua seuraavan aterian pöytään, Poulsen sanoo.

–  Eli lopulta kyse on elämästä tai kuolemasta, hän jatkaa.

Poulsenin mukaan mediahuomion ja avustusvirtojen suuntautuminen Ukrainaan on ollut sodan puhjettua enemmän kuin odotettua.

–  Sellainenhan se mekaniikka on. Mutta valtioiden budjeteissa on vain tietty määrä rahaa, ja jos sitä suunnataan Ukrainaan –  ja ihan hyvistä syistä, tilanne on siellä ihan kamala – niin se raha pitää löytää muualta, Poulsen kuvailee.

Suomen valtiota Poulsen kehuu yhdeksi WFP:n uskollisimmista tukijoista.

Lue myös

Tutkijat varoittavat "tekoälypsykoosista" – Näin syntyy "pahin skenaario"

Ensimmäinen ”tekoälypsykoosia” käsittelevä laaja tieteellinen katsaus osoittaa, että tekoälyllä toimivat chatbotit voivat rohkaista...
14.3.2026 21:42

Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona "laajamittainen siirtolaisuus"

Saksan liittokansleri Friedrich Merz julisti vielä viime viikolla olevansa Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin...
14.3.2026 21:38

Saarivaltion Nato-haaveet heräsivät – Esteenä Ankara

Kyprokselle asti läikkynyt Iranin sota on nostanut pitkästä aikaa esille pohdinnat siitä, tulisiko...
14.3.2026 21:33

Aihetunnisteet

ruokakriisi sota Ukraina Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Netanjahu lisäsi sodalle uuden tavoitteen – ”Nyt on tullut aika”
Uutiset | 13.3.2026 9:10
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Israelin armeija sanoo iskeneensä kohteeseen, jossa Iran kehittää ydinaseita
Uutiset | 12.3.2026 13:36
Iran ampui ohjuksia Israeliin
Uutiset | 13.3.2026 9:20
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Israelin armeija sanoo iskeneensä kohteeseen, jossa Iran kehittää ydinaseita
Uutiset | 12.3.2026 13:36
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Saarivaltion Nato-haaveet heräsivät – Esteenä Ankara
Uutiset | 14.3.2026 21:33
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Trump kehotti muita maita lähettämään sotalaivoja Hormuzinsalmen turvaksi – liikenne salmen läpi lähes poikki
Uutiset | 14.3.2026 17:52
Sosiologi Jürgen Habermas kuollut
Uutiset | 14.3.2026 17:02
Trump: Sota Irania vastaan päättyy, kun ”tunnen sen luissani”
Uutiset | 14.3.2026 15:47
Perämerellä pelastettiin kaksi jäällä yöpynyttä retkeilijää – jäälautalla luki SOS
Uutiset | 14.3.2026 15:24
Kevättulva tulossa Pohjois-Pohjanmaalle poikkeuksellisen aikaisin
Uutiset | 14.3.2026 13:40
Parikkalassa mitattiin vuoden ylin lämpötila
Uutiset | 14.3.2026 13:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32
Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Saarivaltion Nato-haaveet heräsivät – Esteenä Ankara
Uutiset | 14.3.2026 21:33
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorten paineet on otettava vakavasti
Mielipide | 14.3.2026 14:12
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste