Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Suomenmaa Podcast

Pelottava vaaliasetelma, siltarummut ja uran hinta – Jouni Ovaskalta suoraa tekstiä Suomenmaa Podcastissa

3.11.2026 18:00
Lue lisää 
Ukrainan sota
Ukrainan jälleenrakentamisen eteen tehdään töitä jo nyt, ja urakasta on tulossa valtava. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Ukrainan jälleenrakennuksen hinta on jo moninkertainen Marshall-apuun verrattuna – Eurooppa etsii keinoja saada Venäjä maksamaan

STT - Maiju Ylipiessa 15.2.2023 11:13, muokattu 15.2.2023 12:19
a– a+
Ukrainan sota

Venäjä on käynyt hyökkäyssotaansa Ukrainassa pian vuoden ajan, eikä sotatoimille näy loppua. Jälleenrakentamisen eteen tehdään silti töitä jo nyt, ja urakasta on tulossa valtava.

Ukrainan pääministeri Denys Shmyhal on sanonut miinanraivauksen olevan miehityksestä vapautettujen alueiden ennallistamisen ensimmäinen askel, joka mahdollistaa asuntojen ja kriittisen infrastruktuurin jälleenrakentamisen.

Ukrainan hallinto arvioi viime viikolla, että maan pinta-alasta noin 30 prosenttia on miinoitettu. Mittakaavan vuoksi: Suomessa se tarkoittaisi yli puolta maan pinta-alasta.

Miinojen ja räjähtämättömien ammusten raivaaminen on vain yksi osa Ukrainan jälleenrakennusta. Se yksistäänkin on jo valtava urakka, sanoo ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) STT:lle.

– Sikäli kuin ymmärrän Venäjän taistelumetodista ja hyökkäyssodan metodista, siellä ei paljon miinakarttoja piirrellä. Tietoa miinojen sijainnista ei välttämättä jaeta toiselle osapuolelle sodan lopussakaan, Haavisto sanoo.

Haaviston tiedossa ei ole, että Suomessa olisi käyty vielä syvempää keskustelua siitä, olisiko täällä lähetettäväksi Ukrainaan maan tarvitsemaa miinanraivausosaamista ja -kalustoa.

Maailmanpankin varapääjohtaja Anna Bjerde arvioi joulukuussa itävaltalaisen Die Presse -lehden haastattelussa Ukrainan jälleenrakennuksen kustannusten nousevan 500–600 miljardiin.

– Silloin ajatellaan nykytilannetta, ja totta kai tuhot jatkuvat koko ajan, Haavisto sanoo.

Yhdysvaltojen toisen maailmansodan jälkeen Euroopalle antama Marshall-apu olisi nykyrahassa arvoltaan noin sata miljardia euroa, ulkoministeri huomauttaa. Ukrainan avuntarve on siis tähän verrattuna moninkertainen.

Ukraina tukijoineen haluaisi tietenkin Venäjän maksamaan aiheuttamistaan tuhoista. Mutta saadaanko Venäjää ikinä suostumaan tällaiseen järjestelyyn?

– Se riippuu monesta asiasta, joita nyt on vaikea sanoa, kuten missä aikataulussa ja minkälaiseen neuvotteluun sota päättyy, Haavisto sanoo.

Yksi mahdollinen keino voisi Haaviston mukaan olla esimerkiksi Venäjän energiavientiin kohdistuva vero, jolla tuettaisiin jälleenrakentamista.

Venäjän ja venäläisten, esimerkiksi Venäjän keskuspankin lännessä jäädytettyjen, varojen käyttämisestä Ukrainan hyväksi on puhuttu paljon.

Toimille on kuitenkin löydyttävä juridisesti kestävä pohja, ja asiaan liittyy niin omaisuudensuojaan kuin investointisuojasopimuksiin liittyviä kysymyksiä, Haavisto sanoo.

– EU-komissiolla on muutamia aika luoviakin ratkaisuehdotuksia, joita on mietitty, muun muassa näiden varojen korkotulojen käyttö.

Haavisto pitää parhaana vaihtoehtona nimenomaan EU-tasoista ratkaisua, mutta ei lähde arvioimaan, millaisella aikataululla sellainen voitaisiin löytää.

Tällä hetkellä jälleenrakennuksessa on kyse välttämättömistä tarpeista. Venäjä on tehnyt tuhoa Ukrainan energiaverkossa ja siviilialueilla, joten sähkö ja vesi on saatava kulkemaan. Vaurioituneita asuntoja pyritään korjaamaan ja tuhoutuneiden tilalle järjestetään väliaikaisasumista.

– Juttelin Ukrainan ulkoministerin (Dmytro) Kuleban kanssa siitä, kumpaa ihminen kestää paremmin: sitä, että sähköt ovat poikki, vai sitä, että vesi on poikki. Hän kertoi omaan kokemukseensa nojaten, että kun vesi on poikki viikon, se on kovempi paikka, Haavisto sanoo.

Avun tarpeesta kertoo sekin, että Ukrainasta on tullut Suomen suurin kehitysyhteistyön kohdemaa. Tänä ja viime vuonna Suomi on osoittanut Ukrainaan yhteensä 140 miljoonan euron edestä humanitaarista apua ja kehitysyhteistyötukea.

Haavisto katsoo, että Suomella olisi jälleenrakentamisurakkaan annettavaa useilla aloilla.

– Kestävä energia, kiertotalous, energiatehokkuus, kestävä rakentaminen, opetus, inhimillinen pääoma ja oikeusvaltio ovat sellaisia teemoja, joissa meillä on paljon kansainvälistä osaamista ja joita olemme tehneet muissa maissa kriisien jälkeen ja pystyisimme varmasti myös Ukrainassa tekemään, Haavisto sanoo.

Haavisto uskoo, että myös Suomen ydinturvaosaamisella olisi käyttöä Ukrainassa.

Suomalaisyritykset ovat jo nyt osallistuneet Ukrainan jälleenrakentamiseen muun muassa rakentamalla nopeasti pystytettäviä viipalerakennuksia tuhoutuneiden tilalle.

– Nopeat kriisin jälkeen pystytettävät rakennukset ovat tietysti yksi vahvuus. Suomessa on useampia yrittäjiä, jotka näitä pystyvät tekemään, Haavisto sanoo.

Haavisto uskoo, että myös Maailmanpankin ja muiden tahojen rahoittamat projektit Ukrainassa tarjoavat jatkossa mahdollisuuksia suomalaisille yrityksille.

Haavistolla riittää luottoa siihen, että Ukrainaa sodan aikana avustaneilla mailla on halua auttaa myös jälleenrakennuksessa. Hänen mukaansa EU:ssa tai Yhdysvalloissa ei ole ollut havaittavissa halua irrottautua Ukrainan tukemisesta.

Jälleenrakennusavun järjestely vaatii myös mittavaa suunnittelua.

– Nythän apua otetaan vastaan sieltä, mistä saatavissa on, ja viedään sinne, minne sitä onnistutaan saamaan.

Tällä hetkellä jotkut Euroopan maat esimerkiksi tukevat tiettyjä Ukrainan alueita, toiset taas tiettyjä sektoreita, esimerkiksi koulutusta tai terveydenhuoltoa, Haavisto sanoo.

Jälleenrakentamisen työnjakoa varten on perustettu koordinaatioalusta, jossa on mukana edustus muun muassa Ukrainalta, EU:lta, G7-mailta ja Maailmanpankilta.

Ukrainan korruptio-ongelmista on puhuttu pitkään, ja ne ovat olleet pinnalla viimeksi tammikuussa. Läpinäkyvyyden varmistaminen on avun järjestelyssä erittäin tärkeää, Haavisto sanoo.

– Niin kuin tiedetään, sodassa ja sodanjälkeisissä olosuhteissa voi olla paljon poikkeamia ja sellaisia hetkiä, jolloin kontrolli voi olla vähäisempää.

Osissa Ukrainan valtionhallintoa käytetään jo nyt ulkopuolista selvittäjää tai arvioijaa varmistamaan läpinäkyvyys, Haavisto sanoo.

– Minusta on hyvä suositus, että avun jatkuessa ja mennessä eteenpäin läpinäkyvyydestä pidetään koko ajan huolta.

Jälleenrakentaminen ei tarkoita sitä, että kaikki palaisi ennalleen.

– Tietysti meidän ajatuksenamme on, että Ukraina tulevaisuudessa olisi paitsi jälleenrakennettu, myös moderni valtio. Esimerkiksi vihreän siirtymän teemat ja energiakestävyys ovat Ukrainan tulevaisuudelle tärkeitä, Haavisto sanoo.

EU näkee jälleenrakennuksen myös osana Ukrainan tietä kohti unionin jäsenyyttä.

– Tässä on monta asiaa, jotka sitovat Ukrainaa voimakkaammin EU:hun ja länteen, Haavisto sanoo.

Konkreettisesti kyse on esimerkiksi energiaverkkojen tuomisesta yhteen EU:n kanssa, kun Ukraina pyrkii irti riippuvuudestaan Venäjään, Haavisto sanoo.

EU:n ehdokasmaan asema myönnettiin Ukrainalle viime kesänä. Jäsenyysprosessin aikataulua Haavisto ei kuitenkaan lähde ennustamaan.

Lue myös

Kysely: Tuki Ukrainan avustamiselle on laskenut yhdysvaltalaisten keskuudessa

Yhdysvalloissa kansan tuki Ukrainan aseavulle ja suoralle taloudelliselle auttamiselle on laskenut selvästi sodan...
15.2.2023 10:43

Aihetunnisteet

EU jälleenrakennus Ukraina Ulkomaat Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Trumpin, Xin ja Putinin tapaaminen voi kompastua agendaan – ”Venäläiset haluaisivat puhua Ukrainasta, Yhdysvallat ydinaseista, Kiina ei kummastakaan”
Uutiset | 3.11.2026 8:01
Junaliikenne keskeytetty Oulun ja Kemin välillä
Uutiset | 2.11.2026 18:28
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Puola sanoi estäneensä provokaation Venäjän rajalla
Uutiset | 3.11.2026 16:08
Orpo vetoaa Palokin koskien vapauttamisen puolesta: ”Valinta tulevaisuuden ja menneisyyden välillä”
Uutiset | 3.11.2026 10:17
Moni tekee syksyllä virheen, joka voi kostautua pihapuutarhassa – ”Enemmän haittaa kuin hyötyä”
Uutiset | 3.11.2026 21:30
Viking Line ja TT-Line avaavat laivareitin Vuosaaren ja Tallinnan Muugan välille
Uutiset | 3.11.2026 10:34
Telian datayhteydet palautumassa – mobiiliverkko ei toiminut normaalisti yöllä ja aamulla
Uutiset | 3.11.2026 8:20
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15

Uusimmat

Aalto-yliopiston professoria Vesa Puttosta syytetään markkinoiden manipuloinnista
Uutiset | 4.11.2026 11:38
Pääministeri Orpo vaalituloksesta: Tarkoittaa isoa muutosta Yhdysvalloissa
Uutiset | 4.11.2026 11:19
Tutkija: Presidentti Trumpin vaikutusvallan aika republikaanipuolueen sisällä alkaa olla ohi
Uutiset | 4.11.2026 11:10
Pääsponsori Skoda uhkaa vetäytyä jääkiekon MM-kisoista
Uutiset | 4.11.2026 10:48
Siika-aho: Yhdysvaltain vaalitulos on keskivoimien voitto – ”Huh, mitä tunteiden vuoristorataa”
Uutiset | 4.11.2026 10:46
Finnair aloittaa kaupalliset lennot viiteen maakuntakohteeseen
Uutiset | 4.11.2026 10:45
Demokraattien järisyttävä voitto on talouden kannalta pikku-uutinen, arvioi asiantuntija
Uutiset | 4.11.2026 10:43
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
Keskuskauppakamari: Sininen aalto haastaa Trumpin aseman, mutta huoli USA:n ulko- ja kauppapolitiikasta kasvaa
Uutiset | 4.11.2026 10:10
Rikollisryhmän epäillään tuoneen Suomeen yli 170 kiloa kokaiinia
Uutiset | 4.11.2026 10:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29
Saako nuorilta leikata? Onko takkisi kääntynyt? – Eduskuntaan pyrkivät nuoret Suomenmaan grillissä
Uutiset | 1.11.2026 16:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Aalto-yliopiston professoria Vesa Puttosta syytetään markkinoiden manipuloinnista
Uutiset | 4.11.2026 11:38
Pääministeri Orpo vaalituloksesta: Tarkoittaa isoa muutosta Yhdysvalloissa
Uutiset | 4.11.2026 11:19
Tutkija: Presidentti Trumpin vaikutusvallan aika republikaanipuolueen sisällä alkaa olla ohi
Uutiset | 4.11.2026 11:10
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokäytäntö palautettava
Mielipide | 3.11.2026 12:32
Lukijalta: Olemme verkon vankina
Mielipide | 3.11.2026 12:26
Lukijalta: Asukkaat eivät elä havainnekuvissa vaan valmiissa kaupungissa
Mielipide | 2.11.2026 15:22
Lukijalta: Paikalliskulttuureja on suojeltava
Mielipide | 2.11.2026 15:14

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata