Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Pohjois-Korea

Pohjois-Korean viranomaiset hävittivät kaikki todisteet Kimin läsnäolosta Pekingissä

4.9.2025 14:08
Lue lisää 
Politiikka
Presidentit, Yhdysvaltojen Joe Biden ja Suomen Sauli Niinistö, tapasivat eilen torstaina Presidentinlinnassa Helsingissä. (Kuva: Lehtikuva / Antti Aimo-Koivisto)

Tutkijan mukaan Bidenin vierailu viimeisteli Suomen ja Yhdysvaltojen liittolaissuhteen

Yhdysvallat on juuri nyt hyvin sitoutunut Natoon ja Eurooppakin tekee aiempaa enemmän oman turvallisuutensa eteen, mutta varmoja takeita tulevasta ei ole. ”Sen kanssa on vain pakko elää”, sanoo Ville Sinkkonen Ulkopoliittisesta instituutista.
STT-Niilo Simojoki 14.7.2023 14:42, muokattu 14.7.2023 15:09
a– a+
Politiikka

Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin pikavisiitillä Helsinkiin ei tapahtunut mitään yllättävää, mikä ei vierailun merkitystä vähentänyt. Kansainvälisissä suhteissa itsestäänselvyyksien toistamisella ja symboliikalla on oma tärkeä paikkansa. Niinpä Bidenin toteamus Nato-maaperän ”jokaisen tuuman” puolustamisesta oli tutkijan mukaan enemmän kuin paikallaan.

– Hän sanoi sen Nato-Suomen maaperällä. Se on se konkreettinen hetki, mikä piirtyy historiankirjoihin, sanoo tutkijatohtori Ville Sinkkonen Ulkopoliittisesta instituutista.

Hän muistuttaa, että julkisuuteen näkyvän lehdistötilaisuuden odotetut kommentit olivat mahdollisia vain niitä edeltäneiden kulisseissa käytyjen keskustelujen ja yhteydenpidon kautta. Tuolloin on muun muassa varmistettu, että osapuolten tilannekuva on yhteneväinen. Itse vierailu on tulosta kaikesta tästä.

– Se osoittaa, että tämä tie on nyt kuljettu tähän päätepisteeseen, Sinkkonen sanoo.

Hän viittaa Yhdysvaltain ja Suomen suhteeseen, joka alkoi tiivistyä kylmän sodan päätyttyä ja sai varhaisen konkreettisen ilmentymismuodon Hornet-hävittäjien hankintapäätöksessä 1990-luvun alussa. Sen jälkeen suunta on ollut koko ajan ylöspäin, ja tahti vain kiihtyi Venäjän aloitettua ensimmäiset sotatoimet Ukrainaa vastaan 2014.

Presidentti Sauli Niinistö sai olla mukana viemässä prosessia päätökseen, mikä on Sinkkosen mukaan ”sulka hattuun presidentille ja hänen ulkopoliittiselle johtajuudelleen”.

Tutkijan mukaan symboliikan ohella myös henkilösuhteet ovat tekijä, jota ei pidä kansainvälisessä diplomatiassa väheksyä.

– Siitäkin on hyllymetreittäin kirjoja kirjoitettu, hän sanoo.

Henkilöt tapaavat kuitenkin säännöllisin väliajoin vaihtua, ainakin demokratioissa. Niinistön kausi päättyy ensi vuoden alkupuolella varmasti, Bidenin jatkokausi taas on vielä epävarma.

Helsingin torstaisessa lehdistötilaisuudessa nousi esiin huoli Yhdysvaltain sitoutumisen jatkuvuudesta vuoden 2024 presidentinvaalien jälkeen, jos valta Valkoisessa talossa vaihtuu. Biden vakuutti lehdistötilaisuudessa ponnekkaasti, että Yhdysvallat pysyy liittolaisten tukena hallinnosta riippumatta.

– Jos luki tämän aamun (perjantain) Yhdysvaltain mediaa, niin eivät nuo vakuuttelut ainakaan amerikkalaisia näyttäneet täysin vakuuttavan, Sinkkonen kommentoi.

– Mutta eihän meillä parempia takeita tällä hetkellä ole. Sen kanssa on vain pakko elää, hän jatkaa.

Hänen mukaansa huolta tulevasta voi lieventää muutama seikka. Donald Trump on Donald Trump, mutta Sinkkonen epäilee, ettei republikaanien toinen vahva mahdollinen presidenttiehdokas Ron DeSantis välttämättä ole niin paljon Ukrainan tukemista vastaan kuin antaa Trumpin kannattajia kosiskelevilla puheillaan ymmärtää.

Lisäksi itse republikaanipuolue on jakaantunut, Sinkkonen muistuttaa. Nato- ja Ukraina-vastaisen trumpilaisen nationalistisiiven ohella puolueessa on paljon niitä, joiden mielestä Biden ei ole tehnyt tarpeeksi Ukrainan auttamisessa. Myös Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydet saivat republikaaneilta laajan tuen.

Kolmanneksi Yhdysvaltain ikuisessa valituksen aiheessa, yhteisen puolustuksen taakanjaossa, on tapahtunut merkittävää kehitystä. Viimeistään Venäjän laajamittaisen hyökkäyksen jälkeen yhä suurempi osa Euroopan liittolaismaista on ollut valmis tekemään enemmän oman puolustuksensa vahvistamiseksi.

– Nyt on helpompi sanoa, että kyllä mekin kannamme kortemme kekoon. Tahtotila on aivan erilainen kuin silloin, kun Trump nousi valtaan, Sinkkonen sanoo.

Bidenin Suomen-vierailulla vähemmälle huomiolle jäi se, että kyse oli myös Yhdysvaltain ja Pohjoismaiden huippukokouksesta. Tapaamisen lopputiedotteessa mainittiin Pohjoismaiden olevan valmiita syventämään turvallisuusyhteistyötään Yhdysvaltojen kanssa pohjoismaisen puolustusyhteistyön Nordefcon kautta.

Sinkkosen mukaan kirjaus on merkittävä, sillä siinä missä Yhdysvallat on aina vaatinut liittolaisiaan tekemään enemmän, se on samalla ristiriitaisesti vastustanut eurooppalaisten omatoimisuutta turvallisuusasioissa ilman Yhdysvaltain mukanaoloa. Natossakin on perinteisesti karsastettu kaikenlaisten alueellisten yhteistyöjärjestelyjen syntyä puolustusliittoon.

– Jos Pohjoismaat haluavat nyt pelata tämän fiksusti ja edistää Natossa tämän maailmakolkan etuja, niin varmaan jonkinlaista blokkiajattelua pitää omaksua, Sinkkonen sanoo.

Nordefco-yhteistyölle näyttäisi nyt olevan siunaus Yhdysvalloista. Sinkkonen arvioi turvallisuuspoliittisen eliitin ajattelutavan valtameren toisella puolen olevan muutenkin hiljalleen muuttumassa.

– Ymmärretään, että jos Euroopassa parannetaan omin järjestelyin omaa tuvallisuutta, niin se sataa myös Yhdysvaltain ja Naton turvallisuuden laariin, Sinkkonen kuvailee.

Pohjoismaisuuden lisäksi Helsingin kokouksessa jäivät ainakin uutisoinnissa vähemmälle huomiolle muut teemat kuten ilmasto ja teknologia. Sinkkonen arvioi, että esimerkiksi teknologian osalta Pohjoismailla olisi mahdollisuuksia löytää Yhdysvaltain kanssa molempia osapuolia hyödyttäviä hankkeita, kun Kiina-riskeistä pyritään eroon.

Pohjoismaat ovat myös luonteva viiteryhmä Yhdysvalloille demokratian ja arvojen suhteen, ainakin nykyhallinnon aikana.

– Tässä on kyse huomattavasti laajemmasta suhdekokonaisuudesta kuin pelkästään turvallisuudesta, Sinkkonen korostaa.

Lue myös

Keskisarjan puheet olivat rasistisia, yhdenvertaisuusvaltuutettu sanoo Uutissuomalaiselle

Yhdenvertaisuusvaltuutetulle on tehty Keskisarjan puheista useita kanteluita.
5.9.2025 5:00

Natosta tyly kuitti Putinille: "Kuin Texasin kuvernööri"

Suomi ei pyytänyt Venäjältä lupaa liittyä Naton jäseneksi, muistuttaa pääsihteeri Mark Rutte.
4.9.2025 22:21

Älä tee näin vessanpöntöllä

Tuoreen tutkimuksen mukaan vessanpöntöllä kännykkää selaavat saattavat saada peräpukamia muita todennäköisemmin. Lääkäriseura Duodecimin artikkelin...
4.9.2025 21:41

Aihetunnisteet

Bidenin vierailu Nato Pohjoismaat Politiikka Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Suomalaisen olympiavoitto herätti raivoa – Tinttasiko lehtimies häntä leukaan?
Uutiset | 31.8.2025 20:30
Varoitus kohtalokkaasta sodasta: ”Silloin olemme vakavassa pulassa”
Uutiset | 3.9.2025 21:32
Trump: Putin on pettymys
Uutiset | 2.9.2025 22:17
Nyt tuli ennakkopäätös: Alkoholia verkkokaupassa Virosta Suomeen myynyt mies ei rikkonut alkoholilainsäädäntöä
Uutiset | 3.9.2025 14:27
KKO: Alkoholin verkkokaupassa Virosta Suomeen ei rikottu alkoholilainsäädäntöä
Uutiset | 3.9.2025 10:12
”Vastustaa karkottamista” – Näin Milan Jaffin tapaus etenee
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Lihansyöjäbakteeritapaukset yleistyvät – tutkijoiden mukaan syy on selvä
Uutiset | 27.8.2025 21:37
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
Suomeen leviää nyt hyvin voimakkaasti allergisoivaa siitepölyä – Erityisesti yhdelle ryhmälle oireita
Uutiset | 28.8.2025 21:11
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00

Uusimmat

Natosta tyly kuitti Putinille: ”Kuin Texasin kuvernööri”
Uutiset | 4.9.2025 22:21
Älä tee näin vessanpöntöllä
Uutiset | 4.9.2025 21:41
Jättipankki: Vakava varoitus Putinille
Uutiset | 4.9.2025 21:30
Viikonloppuna voidaan hätyytellä jopa hellelukemia
Uutiset | 4.9.2025 19:14
Meloni: Italia ei lähetä joukkoja Ukrainaan
Uutiset | 4.9.2025 19:03
Trump on hyvin tyytymätön, että Eurooppa ostaa venäläistä öljyä, sanoo Zelenskyi
Uutiset | 4.9.2025 19:01
Macron: 26 maata sitoutunut lähettämään joukkoja Ukrainaan
Uutiset | 4.9.2025 19:00
Stubb: Suomi alkaa suunnitella, miten se osallistuu Ukrainan turvatakuisiin
Uutiset | 4.9.2025 18:47
Rasismisotkussa rypenyt hallitus joutui opposition eteen, toimintakyky herätti kysymyksiä
Uutiset | 4.9.2025 18:37
Autoilija ajoi lasten päälle Berliinissä
Uutiset | 4.9.2025 18:34
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Tämä on jo todella noloa
Uutiset | 2.9.2025 14:43
Päätoimittajalta: Keskisarjalta halpa temppu – PS turvautuu nyt törkypuheeseen
Uutiset | 28.8.2025 13:29
Toimittajalta | Hakaristin on aikakin kadota Ilmavoimien lipuista – mutta miksi sitä vaalittiin näin kauan?
Uutiset | 29.8.2025 12:25

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Natosta tyly kuitti Putinille: ”Kuin Texasin kuvernööri”
Uutiset | 4.9.2025 22:21
Älä tee näin vessanpöntöllä
Uutiset | 4.9.2025 21:41
Jättipankki: Vakava varoitus Putinille
Uutiset | 4.9.2025 21:30
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Arvokkuuden paluu politiikkaan
Mielipide | 4.9.2025 12:15
Lukijalta: Perheille tukea älylaitteista irrottautumiseen
Mielipide | 4.9.2025 10:50
Lukijalta: Turvallinen koulunkäynti on jokaisen perusoikeus
Mielipide | 4.9.2025 10:47
Lukijalta: Jotakin konkretiaa saatava
Mielipide | 4.9.2025 10:43
Lukijalta: Ihmisarvon polkeminen ei kuulu sivistysvaltioon
Mielipide | 29.8.2025 8:59
Lukijalta: Halpa temppu vai harkittua politiikkaa?
Mielipide | 29.8.2025 9:03
Lukijalta: Budjettiriihessä höynäytysyritys – tämä ei ole Suomen liikuntamyönteisin hallitus
Mielipide | 3.9.2025 13:49
Lukijalta: Palestiinan valtio – käänteinen DDR
Mielipide | 1.9.2025 14:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustan Siika-aho: Orpon johtajuuden puute käy Suomelle kalliiksi
Uutiset | 23.8.2025 11:38
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste