Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Ensilumi satoi Kainuussa, myös Pohjois-Pohjanmaalla paikoin pari senttiä lunta

10.10.2026 10:04
Lue lisää 
Kirjat
Sylvi ja Urho Kekkonen äänestävät presidentin valitsijamiesvaaleissa 1956. (Kuva: Suomenmaan Arkisto)

Tutkija Juhani Suomi palasi leipälajinsa pariin – tuore kirja on Kekkosen kunnianpalautus

Kekkonen ei mennyt liian pitkälle Neuvostoliiton tai kotimaisten kommunistien miellyttämisessä, Juhani Suomi vakuuttaa
Annukka Kaarela 10.2.2020 15:00, muokattu 10.2.2020 21:04
a– a+
Kirjat

Presidentti Urho Kekkosesta putkahtelee kirjoja tasaiseen tahtiin, mutta maan johtava Kekkos-tutkija, professori Juhani Suomi on viettänyt aiheen suhteen hiljaiseloa kymmenen vuotta.

Nyt Suomi palaa leipälajinsa pariin tuoreella kirjallaan Kolmasti kuopattu – Urho Kekkosen poliittiset taisteluvuodet 1944–1956. Odotetusti kyseessä on kunnianpalautus.

– Tämä teos on syntynyt yrityksenä palauttaa jonkinlaista suhteellisuutta julkisuudessa käytyyn poliittisväritteiseen ja tarkoitushakuiseen keskusteluun Kekkosesta ja hänen vuosistaan, Suomi taustoittaa.

Hän viittaa erityisesti Kekkosen ajan puolueettomuuspolitiikkaan, jota on viime vuosien oikeistohuumassa kilvan todisteltu aikansa eläneeksi ja halveksittavaksi.

Suomi nostaa kirjan johdannossa esiin myös nykyisten vallanpitäjien herkkähipiäisyyden. Hän muistuttaa, etteivät nykypoliitikot ole mitään uniikkeja marttyyreja, vaan sylkykuppeina ovat saaneet toimia heidän edeltäjänsäkin.

Kekkosenkaan pitkä poliitikontaival ei ollut pelkkää viimeisten presidenttikausien kaltaista ylistystä. Erityisen vaikean vaiheen hänen urallaan muodostivat vuodet jatkosodan päättymisestä ensimmäisen presidenttikauden alkuun.

Juhani Suomen mukaan Kekkonen ehdittiin kyseisten kahdentoista vuoden aikana julistaa kolme kertaa poliittiseksi ruumiiksi. Ensimmäisen kerran hänet yritettiin kuopata jatkosodan loppuvaiheessa.

Kekkonen ehdittiin kyseisten kahdentoista vuoden aikana julistaa kolme kertaa poliittiseksi ruumiiksi.

Kekkosen roolia rauhanopposition kärkihahmona pidettiin takinkääntönä, jopa isänmaan petturuutena. Hänet asetettiin matkustuskieltoon, Valtiollisen poliisin valvontaan ja suljettiin ulos omasta eduskuntaryhmästään.

Kun jatkosodan jälkeen nimitetty Castrenin hallitus kaatui, uusi pääministeri Paasikivi pyysi Kekkosen oikeusministeriksi. Tehtävässään Kekkonen joutui kantamaan päävastuun välirauhanehtojen toteutumisesta.

Juhani Suomen mukaan sopimuksen 13. artiklan täytäntöönpanosta tuli koettelemus, joka leimasi Kekkosen vuosikymmeniksi. Artiklassa Suomi sitoutui yhteistoimintaan liittoutuneiden kanssa sotarikoksista syytettävien henkilöiden tuomitsemiseksi.

Kekkonen oli puun ja kuoren välissä. Toisella puolella painostivat oman puolueen oikeisto, SDP ja kokoomus, toisella taas valvontakomissio ja kotimaiset kommunistit.

Suomen mukaan Kekkosen ratkaisu, taannehtiva erikoislaki ja erityistuomioistuin, oli ainoa jäljelle jäänyt vaihtoehto. Annetut tuomiot olivat muihin häviäjävaltioihin verrattuna lieviä, mutta siitä huolimatta prosessista tuli Kekkoselle ikuinen riippakivi.

Toisella puolella painostivat oman puolueen oikeisto, SDP ja kokoomus, toisella taas valvontakomissio ja kotimaiset kommunistit.

Kekkonen valittiin maalaisliiton ehdokkaaksi vuoden 1950 presidentinvaaleihin ja heti vaalien ratkettua pääministeriksi. Vaikeudet eivät silti olleet ohi.

Vuoden 1953 lopussa Kekkonen julistettiin jälleen poliittiseksi ruumiiksi, kun hänen Neuvostoliiton kanssa käymänsä neuvottelut tulivat julki. Lähettiläs Lebedev oli vihjaillut Neuvostoliiton olevan valmis aloittamaan keskustelut Saimaan kanavasta ja ”suuristakin asioista”, jos vain Kekkonen saisi jatkaa pääministerinä.

Juhani Suomen mukaan tapaus synnytti ennennäkemättömän polemiikin Kekkosta vastaan. Häntä syytettiin maan etujen ja istuvan hallituksen vahingoittamisesta.

SDP vaati Kekkosta oikeudelliseen vastuuseen, ja lehdistö vihjaili hänen sitoutuneen jonkinlaisiin vastapalveluksiin korvauksena saamistaan lupauksista.

Kirjassa käsitelty ajanjakso on Kekkos-tutkimuksessa vähemmän puitu. Suomi kuvaa Kekkosen vaikeudet niin syvinä, että voi pitää suorastaan ihmeenä, kuinka tämä onnistui kerta toisensa jälkeen kapuamaan ylös kuopastaan.

Entä miten Suomi onnistuu Kekkosen kunnian palautuksessa? Ainakin hän hoitaa sen tyylikkäästi; kirjassa ei edes mainita nimeltä muita Kekkos-tutkijoita. Lehdistö sen sijaan saa sapiskaa, erityisesti Helsingin Sanomat, jonka ”kyttyrää ei edes Kekkosen kuolema näytä oikaisseen”.

Suomen teoksia on moitittu päähenkilöön kohdistuvan kritiikin puutteesta. Uudessakaan kirjassa Suomi ei arvostele Kekkosen päätöksiä, vaan pitää tämän ja Paasikiven valitsemaa ulkopoliittista linjaa ainoana mahdollisena.

Kekkosen onnistumisiksi hän laskee muun muassa Mannerheimin pelastamisen sotasyyllisyysoikeudenkäynniltä, YYA-sopimuksen muotoilun ja Suomen pääsyn Pohjoismaiden Neuvoston jäseneksi. Kirjan mukaan Kekkonen koetti myös tosissaan saada Karjalaa takaisin.

Suomi kiistää, että Kekkonen olisi mennyt liian pitkälle Neuvostoliiton tai kotimaisten kommunistien miellyttämisessä. Arkistolähteiden valossa syytteet ovat perättömiä, hän toteaa.

Juhani Suomi: Kolmasti kuopattu. Urho Kekkosen poliittiset taisteluvuodet 1944–1956. Vastapaino, 352 s.

Lue myös

Uuden Kekkos-kirjan julkaissut Juhani Suomi: "Petturia" etsitty turhaan

Kuka antoi ratkaisevan äänen, kun Urho Kekkonen vuonna 1956 valittiin presidentiksi ohi K....
10.2.2020 15:00

Aihetunnisteet

kekkonen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Metsästys voi lisätä susien pihakäyntejä ja heikentää niiden geenipohjaa, kertoo suurpetoprofessori
Uutiset | 9.10.2026 13:13
Talitiaiset rikkoivat Suomen ennätyksen
Uutiset | 9.10.2026 15:21
Itsemurhayrityksiä, ruokapulaa ja viestikatkoja – USS Abraham Lincoln poistui Lähi-idästä
Uutiset | 9.10.2026 9:42
Lahdessa etsitty kehitysvammainen poika löytyi kuolleena
Uutiset | 10.10.2026 10:22
Kirsi Piha lataa kovaa tekstiä: Ääni kokoomukselle on ääni nykyhallituksen tympeälle ideologialle
Uutiset | 9.10.2026 9:56
USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti
Uutiset | 8.10.2026 19:59
Saksassa levisi tyrmistys: Ex-liittokansleri osallistui Putinin syntymäpäiväjuhliin
Uutiset | 9.10.2026 13:19
Isovanhemmilta viedään mahdollisuus hoitaa lasta kotihoidon tuella – Keskusta vaati hallitukselta selitystä kyselytunnilla
Uutiset | 8.10.2026 19:35
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Miten juot kahvisi? Sillä on tutkitusti iso merkitys terveydelle
Uutiset | 7.10.2026 22:30
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti
Uutiset | 8.10.2026 19:59
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32

Uusimmat

Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Luonto | Miljardit linnut pimensivät auringon – pian jäljellä oli enää lajinsa viimeinen
Uutiset | 10.10.2026 21:44
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Satiirina alkanut torakkapuolue ajoi ulos Intian opetusministerin – nyt liike vaatii johtavan vaaliviranomaisen eroa
Uutiset | 10.10.2026 20:36
Trump: Ukraina tarvitsee presidentin, joka on valmis lopettamaan sodan
Uutiset | 10.10.2026 20:25
Välimiesoikeus katsoi Fennovoiman purkaneen ydinvoimahankkeen lainvastaisesti – Rosatomin maksettava silti Fennovoimalle yli 600 miljoonaa
Uutiset | 10.10.2026 18:08
Venäjä jatkoi iskuja Ukrainaan, vaikka neuvottelijat povasivat rauhaa ennen talvea
Uutiset | 10.10.2026 17:24
Suomi torppasi tuoreeltaan Irlannin EU-budjettiesityksen
Uutiset | 10.10.2026 16:51
Presidentti Abbas lykkää palestiinalaisalueiden vaaleja
Uutiset | 10.10.2026 15:33
Saksa ajaa Venäjän-vastaisia pakotteita Trumpin diesel-diilistä huolimatta
Uutiset | 10.10.2026 14:08
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Luonto | Miljardit linnut pimensivät auringon – pian jäljellä oli enää lajinsa viimeinen
Uutiset | 10.10.2026 21:44
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomisen ruokaturva tulee ohjaamaan maatalouttamme
Mielipide | 10.10.2026 18:21
Lukijalta: Korkeakoulut tarvitsevat lisää vapautta
Mielipide | 10.10.2026 14:11
Lukijalta: Miksi osa ihmisistä kääntyy diktatuurien puoleen?
Mielipide | 10.10.2026 12:25
Lukijalta: Jotakin järkeä yritystukien jakoon
Mielipide | 10.10.2026 12:23
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Puheet hyvinvointialueiden määrän vähentämisestä pitää lopettaa, sanoo keskustan Pohjois-Karjalan piirihallitus
Uutiset | 9.10.2026 18:34
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä
Uutiset | 5.10.2026 13:25
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste